Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2009., 14:03   #41
a zašto im nije misto tu dečko? slobodna zemlja, valjda i forum. jel zabranjeno i profesoru povijesti koji je slučajno i Funcut ili tornado? ljudi baš zanimljivo raspravljaju pa makar i bili ti grozni odvratni huligani zvani navijači vidi se da znaju neki k=?ac.
__________________
samo s tobom Šibeniče moj
exit12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 14:21   #42
Hm...Zadar i Šibenik nikako ne mogu biti rivali, zato što je Zadar barem svjetlosnu godinu ispred Šibenika, ma koji aspekt promatrali.

Šibeniku je najveći problem to što kao zajednica pati od bezbroj kompleksa, a ponajviše od kompleksa veličine i samodovoljnosti, da ne kažem i samodopadnosti.
Kad na kraju realno pogledaš, Šibenik nije ništa više od obične provincijske selendre

Zadar je s druge strane čisto ok grad
bwah is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 14:40   #43
nisam mislio da cu replicirati moderatoru.
dakle moderatoru dragi ili administratoru, nadam se da se neces naljutiti na mene.
dakle tema tu ima vise i nismo sami izabrali ovu lokaciju. stavljena je ova tema pod drustvo - nadam se da svi znamo sto je to drustvo. dakle ljudi odnosno stanovnici ova 2 grada. prica se i raspravlja o tome. nadalje, povijest i povijesne teme - raspravlja se o tome. usporedujemo se, raspravljamo o odnosima te o rivalstvu. mislim da je rasprava bila kontruktivna i u redu za sada.
ako je problem, kojim slucajem, sport ili navijaci ja mislim da su oni itekako dio drustva. dakle tu itekako moramo u postovima pisati i o sportu i o navijacima i o stanovnicima i obicajima ova 2 grada.
ako me sad ovaj ne banira ili ne kazni zbog kritike.

onda bi itekako trebalo raspraviti o servantesovom postu jer u njemu itekako ima smjernica i navoda o kojima se nadugo i nasiroko moze raspravljati.
solo_zara is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 14:55   #44
Quote:
Veliki vladar kaže: Pogledaj post
I u tom omjeru razlika medu dalmatinskim gradovima je drasticna(autonomasi u sibeniku nisu igali skoro nikakvu ulogu,u splitu su vecinom bili u manjini-istina sa punom vecom ulogom,dok su u zadru istina bili vecina),a i rijesili smo ih se poslije 45
Ovako - u zadarskoj općini narodnjaci i pravaši odnosno domaći su dobivali u svim kotarima ... novigrad, silba, ugljan i ostali otoci čak i arbanasima... taljani su dobivali glasove samo na poluotoku i to zato jer je postojao kurijalni sistem - u kojem je glas taljanskog činovnika vridio više od glasa 100 domaćih seljaka...
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 16:34   #45
Quote:
exit12 kaže: Pogledaj post
a zašto im nije misto tu dečko? slobodna zemlja, valjda i forum. jel zabranjeno i profesoru povijesti koji je slučajno i Funcut ili tornado? ljudi baš zanimljivo raspravljaju pa makar i bili ti grozni odvratni huligani zvani navijači vidi se da znaju neki k=?ac.
Zato što je ovo ipak podforum Povijest, ne Navijači. Moguću povijesnu raspravu nećete srezati navijačkim prepucavanjima kojima nikada kraja. Slobodan je forum, svakako. Samo ipak postoje kategorije gdje se što piše. Tko ima koliko navijača zaista nije rasprava za Povijest.

Quote:
solo_zara kaže: Pogledaj post
nisam mislio da cu replicirati moderatoru.
dakle moderatoru dragi ili administratoru, nadam se da se neces naljutiti na mene.
dakle tema tu ima vise i nismo sami izabrali ovu lokaciju. stavljena je ova tema pod drustvo - nadam se da svi znamo sto je to drustvo. dakle ljudi odnosno stanovnici ova 2 grada. prica se i raspravlja o tome. nadalje, povijest i povijesne teme - raspravlja se o tome. usporedujemo se, raspravljamo o odnosima te o rivalstvu. mislim da je rasprava bila kontruktivna i u redu za sada.
ako je problem, kojim slucajem, sport ili navijaci ja mislim da su oni itekako dio drustva. dakle tu itekako moramo u postovima pisati i o sportu i o navijacima i o stanovnicima i obicajima ova 2 grada.
ako me sad ovaj ne banira ili ne kazni zbog kritike.
Nema ljutnje i nema razloga za banom i nekom kaznom. Zašto? Iznio si svoje mišljenje i ono je ok. Samo i dalje kažem da takve rasprave ne spadaju ovdje. Ako se ta vrsta rasprave ne može izbjeći, onda nema problema, zatvorit ćemo temu a vi o navijačkom dijelu slobodno nastavite na podforumu Nogomet. Tamo bar možete o tome do mile volje.
To što je tema stavljena na "društvo" ne znači odmah da je tema podložna odvlačenju u navijačke vode. Jer kad se s time počne, tako i ostane. Pogledaj prve postove. Malo tko je zaista pisao o nekim stvarnim običajima i poviješću gradova Šibenika i Zadra. Ovo je ipak Povijest, prioritet teme je povijest tih gradova. Ne navijači i ne tekući problemi. Za te teme postoje podforumi "Nogomet", "Lijepa naša", "Politika" itd...

Ne kažem da se u nekim dijelovima posta ne može nešto usporediti što se tiče navijača, ali odvlačenje teme u čisto navijačka prepucavanja i raspravu samo o njima, kako je tema već krenula, ne dolazi zaista u obzir.
__________________
Wollt ihr den totalen Krieg? Ihr werdet totalen Krieg haben.

Zadnje uređivanje Scotsman : 27.01.2009. at 16:39.
Scotsman is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 22:39   #46
@servantes - vec san napisa da se sa tvojin postom vecinom slazem. ka sta si reka svi gradovi imaju vise ili manje utjecaja pojedinih karaktera,a moran se napomeniti da meni taj "starogradski duh" sibenika odgovara.-to nije ni dobro ni lose,to je jednostavno tako i vjerovatno poprilicno subjektivno (evo jos malo kampanilizma),a posebno me raznjezi kada mi o tome pricaju nasi dragi gosti sa drugih lokacija naseg jadrana (tu bude i starih splicana i zadrana)! Sta se tice neiskoristenog potencijala tu si u pravu i nadam se da ce se i to ubrzo prominiti(sibenik je od neke europske agencije proglasen 3 najperspektivnijim podrucjem u hr. poslje zg., pa onda zd.) ali ni tu stvari nisu niti pola tako crne kako se prezentira po medijima,a vecina ljudi naivno upada! Isina sibenik je za vrime juge bia puno bogatiji grad,ali sa umjetnom proizvodnjim koja je u isto vrime zaposljavala veliki broj ljudi,ali i blokirala razvoj grada u bilo kojem drugom smjeru,te proizvodima kojih sirovina nema u blizini Naravno u trzisnim uvjetima to je osudeno na propast(ili u slucaju tlm drasticno rizanje linija proizvoda time i radnika).Ali ti novinari u isto vrime "zaboravljaju" napomenuti da prosjecna placa u sbk nije nista manja nego na drugim jadranskim lokacijama te da sbk unatoc manjem prirezu ima veci proracun od st. po glavi stanovnika(ne puno,u biti skoro isti,ali o sbk. se samo pise)
"prekvalifikaija" iz industrijskog u turisticki grad -vjerovatno cemo se sloziti - je slozen proces.

Drago mi je sta ti mogu replicirati na necem dobrom.radi se naravno o nautickom turizmu di sbk daleko najbolji u hr. s ambicijama da to bude i na ovom dijelu europe

http://www.slobodnadalmacija.hr/Bizn...9/Default.aspx
__________________
....Predaja nam mora biti nametnuta mačem, a ne riječima ...
http://www.youtube.com/watch?v=LFxI_...eature=related
Veliki vladar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 22:48   #47
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
Ovako - u zadarskoj općini narodnjaci i pravaši odnosno domaći su dobivali u svim kotarima ... novigrad, silba, ugljan i ostali otoci čak i arbanasima... taljani su dobivali glasove samo na poluotoku i to zato jer je postojao kurijalni sistem - u kojem je glas taljanskog činovnika vridio više od glasa 100 domaćih seljaka...
Stari sory, negi san procita(ima neko vrime) da je u zadru 1910 dakle prije aneksije zadra od strane italije da se u zadru talijanima izjasnilo 70 % ljudi.Sada ako su podatci bili tocni(ne mogu sada naci izvor,ali ti me slobodno pobi ako imas kakve druge podatke) ta "vrijednost" glasova mi i ne zvuci logicno

(za opcinu,tj. sve osim grada zadra se razumi da nikad nije bila talijanska)
__________________
....Predaja nam mora biti nametnuta mačem, a ne riječima ...
http://www.youtube.com/watch?v=LFxI_...eature=related
Veliki vladar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 23:52   #48
Nisam ni ja siguran, ali pretpostavljam da je u Zadru bilo manje originalnih Talijana, ali su definitivno vladali gradom i činili onaj gornji dio društva. Grad drži Talijanska stranka, rubne djelove i okolicu Stranka prava(čista).

Brojke oko postotka Talijana u Dalmaciji jako variraju i ovise o tomu tko ih iznosi, i što se podrazumjeva pod Talijanom- tako protalijanski izvori spominju od otprilike 70 tisuća do čak trećine ukupne populacije Dalmacije, dok hrvatski izvori govore najčešće oko 30-40 tisuća Talijana.
Naravno Zadar kao administrativno-kulturno središte ima i veći udio stranaca, ali ne samo Talijana, već i Austrijanaca i nešto Mađara.

edit:
Evo za zadar- grad ima 12-14tisuća
-početkom 1900ih- u gradu boravi gotovo 40-50% pravih Talijana (uglavnom nestalni boravak), za one s trajnim prebivalištem se ta brojka kreće oko 1500
(u Splitu i Dubrovniku tih doseljenika je cca.500,za usporedbu,logično)
-to je inače sklizak teren, jer u Dalmaciji postoji velika masa onih -ni vamo ni tamo. Talijanskih "poturica". Jedni ih pribrojavaju sebi, drugi sebi, pa i same procjene variraju.
-a i same vlasti su izbjegavale svako nacionalno pitanje i nisu baš s veseljem gledale na podjele i organizaciju po nacionalnoj osnovi- Beč je Dalmaciju držao kao talijansku zemlju Austro-ugarske monarhije.

više o tome: http://hrcak.srce.hr/file/18696
pa kome se čita nek izvoli

Zadnje uređivanje žalac_1 : 28.01.2009. at 00:21.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 00:46   #49
Quote:
native kaže: Pogledaj post
budući da je ta tema vrlo zastupljena kako u životima "fetivih" stanovnika ovih gradova, tako i na podforumu "Navijači", otvaram je ovdje, pa neka Zadrani i Šibenčani (ali i ostali) povijesno-sociološkom analizom daju svoje argumente vezane uz povijest Zadra i njegovog stanovništva, povijest i osnutak Šibenika, te razloge međusobnog rivalstva, bili oni baš povijesnog, ekonomskog, političkog ili možda etničkog karaktera.

p.s. ako ože neki supermoderator ili administrator svratit na podforum "Navijači" u temu "Funcuti", bilo bi dobro, jer tamo ima dosta obrisanih postova koji su trebali biti ovdje.
Uzmi i Vinkovci i Vukovar prije rata ili Đakovo i Požegu, ovo je česta i normlana pojava...
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 10:45   #50
Sukladno raspravi koja je počela dobivati ozbiljne konture rekao bih nešto mitovima i nažalost mnogim uvjerenjima koje postoje o Zadru i zadranima.

1. Razvoj Zadra umnogome pridonosi činjenica da ima dosta političara u vrhu države koji mu na razne načine pogoduju u dobivanju financijskih sredstava i odobravanja projekata.

Kada ovu tezu stavimo u kontekst činjenica tada se pokazuje sasvim drugačija slika.

- Izgradnja autoceste je najviše pogodovala Zadru, a sutra bi trebalo i Dubrovniku. Ne zato što je ista, kada je prošla kroz Velebit, najprije došla do Zadra pa tek onda do drugih dalmatinskih gradova, već zbog činjenice da Zadar, kao grad, ima najpovoljniji geopolitički položaj na Jadranu. Njemu, evidentno, ta cesta više znači nego drugim gradovima.

- S druge strane Zadar je jedini grad koji ima prostora za širenje. Niti jedan grad na Jadranu nema takve uvjete, niti je u mogućnosti da tako jeftino riješi pitanje svoga daljnjeg razvoja.

- U Zadru su shvatili (mislim na vrijeme) da se iz Europske zajednice, putem predpristupnih fondova, mogu dobiti vrlo povoljna sredstva za prave projekte. Tako je Zadar jedini na Sredozemlju gdje se danas možete kupati u centru grada i gdje je u tijeku pokrivanje cijelog grada suvremenima kanalizacionim sustavom s ekološkim pročišćivačima. Cilj je grad bez i jedne septičke jame. Također Zadar je najviše stigao u rješavanju problema otpada, i niti jedan grad na Jadranu nije mu, u rješavanju gore navedenih problematika, niti do koljena. Isto tako u Zadru se gradi jedna od najvećih luka na Jadranu (tome bi se mogla posvetiti posebna tema)...itd.

- Također činjenica je da je Zadar i prvi krenuo u prestrukturiranje svoje industrije. Tekstilni kombinat "Boris Kidrič" - kasnije TIZ je bio prvi Kombinat u staroj Jugoslaviji koji je pao pod stečaj. U roku od par godina Kidrič i Bagat koji su činili okosnicu zadarske industrije više ne postoje. Razvija se pomorstvo (Tankerska plovidba), turizam i trgovina. Obzirom na broj stanovnika Zadar ima više trgovačkih centara nego i jedan grad na Jadranu.

- Na kraju, Zadar je i prije Domovinskog rata, bio najrazvijenija općina u Jugoslaviji s najvećom tendencjom rasta i razvoja. Sjetimo se samo SAS-a.

2. Zadar kao "bežigrad".

Mene kao hrvatskog branitelja (skoro 6 godina) izuzetno smeta ovaj naziv, a pogotovu zbog svih nas koji smo ostali u Zadru, te civila i mojih prijatelja koji su poginuli u obrani ovoga grada u jesen 1991. godine. Činjenica je da je preko Paga (Prizna - Žigljen) bježala cijela Dalmacija, stvorila je sliku da bježe samo zadrani. S druge strane, koji bi to pametan čovjek ostavio svoju ženu i djecu u gradu pod granatama, ako ih ima gdje skloniti na sigurno. Za mene je prebjeg onaj koji je mogao uzeti pušku i braniti svoj grad, a izbjegao je s ženom i djecom. Mi zadrani vrlo dobro znamo koji su to bili ljudi.
Zanimljivo da sam prvi put čuo takav izraz 1992. godine od strane jednog zagrebčanina koji se upravo vratio iz Austrije nakon što je sklonio svoju obitelj. Njemu se valjda činilo normalnim da skloni svoju obitelj u Austriju iz Zagreba gdje rata nije ni bilo, a nije mu se činilo normalnim da ja, ili netko drugi, iz Zadra sklonim svoju obitelj jer svakodnevno po gradu padaju granate.
Činjenično, tom logikom možemo sve gradove koji su se nalazili na prvoj crti bojišnice (od Vukovara, Karlovca, S. Broda, Zadra, Dubrovnika....) nazivati bežigradima.

3. Zadar kao primitivan i ksenofobičan grad koji mrzi "srbe" i sve strance.

Samo ću ukratko. Tiha većina zadrana je zgrožena primitivnim istupom dvojice divljaka koji su istukli makedonskog navijača misleći da je srpske, a još više generalizirajući takvo ponašanje pripisujući ga svim zadranima. To jednostavno nije točno.

Ovo je kao jedan mali dodatak vrlo zanimljivim postovima Velikog vladara i žalca 1.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 18:24   #51
Evo da se i ja javim malo, ugl.,

Ranija povijest
- činjenica jest da Zadar ima stariju i relativno bogatiju povijest od Šibenika, ali ja ću pisat ono što znam o povijesti Šibenika:

Prvi put spomenut za vrijeme možda najvećeg hrv. vladara kralja Petra Krešimira IV., osnovan vjerojatno malo ranije, stanovništvo u to vrijeme sačinjavaju hrvati i ekipa iz Scardone, nakon razaranja Biograda po dosta pouzdanim izvorima ekipa iz Biograda dolazi u Šibenik. U najranijoj povijesti gusarsko sijelo.Također, Šubići koji imaju sjedište u Bribiru (10 km od Ši) imaju posjede i vlast u Šibeniku, a bome i puno šire, pogotovo nakon ženidbe Mladena Šubića sa sestrom srpskog cara Dušana Jelenom. Šibenik konstantno u to vrijeme jača što dovodi do osnivanja biskupije 1298.g. što je u to vrijeme bio znak statusa grada. Međutim 1431.g., nakon dosta pokušaja i neuspjeha Šibenik konačno ulazi u interesnu sferu Venecije, ali po principu ugovora koji je i Šibeniku donio neke prednosti (trgovina solju sa zaleđem, te još neke stvari) tako da se i u vrijeme konstantne turske opasnosti uspješno razvija. Izvori i brojke kažu da je zbog trgovine solju koja se pokazala kao dosta mudar potez Šibenik jedno vrijeme imao najveći prihod od svih dalmatinskih gradova izuzev naravno Dubrovnika, te je nekoliko puta čak slao novčanu pomoć Splitu, Trogiru i Zadru (ponekad istodobno) Kruna ondašnjeg procvata je izgradnja po mnogočemu unikatne katedrale. Također činjenica je da je katedrala izgrađena novcem šibenčana iz svih društvenih slojeva, vjerojatno zbog toga one groteskne šibenske glave na njoj...

U to vrijeme u gradu bujaju humanizam i renesansa u svim pogledima (od historiografije, preko poezije, slikarstva, grafika i glazbe do izumiteljstva i diplomacije. Također to je i vrijeme konstantne turske agresije (najpoznatiji napad Mehmed paše Tekelije sa 20 000-40 000 osmanlija i artiljerijom 1647.g.)kad su grad branili među ostalima i ti isti umjetnici, a i žene često pokazivale sise sa zidina Šibenik nije pao, nego se često kreće u protunapade gdje se najviše ističe Vuk Mandušić, po mnogima najcjenjeniji uskok/hajduk tog doba, kojeg je eto opjevao Njegoš u gorskom vijencu pa ga mnogi posvojili, al sablja mu je i danas na Visovcu...

Također jedan od ranih šibenskih običaja koji je ostao uvjetovan i u ugovoru s Venecijom je bio da se svake godine prima jedna familija u gradsko plemstvo, a to dovodi do toga da je Šibenik konstantno grad s najviše plemićkih familija u Dalmaciji. Ovaj podatak zvuči pomalo nevjerojatno ali uzmemo li u obzir i neke stare familije iz Scardone, zatim iz Biograda, te neke od potomaka Šubića i drugih hrvatskih starovladajućih familija, plemstvo koje je Venecija promovirala zbog zasluga iz borbi protiv turaka, te naravno mletačko i plemstvo iz drugih talijanskih gradova (Firenza, Milano, Genova,...) i par familija iz drugih zemalja koji bi tu ostajali dolazimo do brojke od 80-ak plemićkih familija u jednom trenutku, bar što se tiče sačuvanih tragova (ako uzmemo u obzir vrijeme Šibenika pod Venecijom, a i prije te podatak gore naveden o novoj familiji svake godine dolazimo i do žeščih brojki) Normalno neke familije su i propadale, ali po meni jaka činjenica je da je to plemstvo bilo u velikoj mjeri hrvatskog roda te je vjerojatno to bio uzrok razmišljanja o Šibeniku kao jakom hrvatskom uporištu, ovdje su se mlečani i drugi stranci bili oni hrvati ili marsovci inkorporirali u šibensko društvo, koje je ne formalno ali realno uvijek vladalo ovim gradom da bi uskoro i sami sačinjavali to isto šibensko društvo.

Da ne bi neko pomislio da je Šibenik grad plemića, govori činjenica da je Šibenik često nazivan gradom težaka, kako od stranaca tako i od samih šibenčana. Uzrok tomu je što su svi građani bili isprepleteni kroz razne bratovštine, zajedničke projekte (npr. katedrala, soline, ribarenje, trgovina,...) te nije bilo puno onog čudnog odnosa plemstvo-građani-seljaci... Možda zbog mladosti samog grada u odnosu na druge, susjedne komune, te zajebane borbe da se probije i istakne u odnosu na te iste komune je Šibenik u svojoj ranijoj povijesti bio dosta otvoren za pridošlice svih vrsta i zanimanja. Također,nikad nije trpio tuđe autoritete i protiv njih se ili borio, zaobilazio a često ih je i ismijavao, pogotovo u kasnije doba Austriu.
Kasnija povijest i novija modernija vremena donijela su neke nove stvari i nova razmišljanja(od kojih mi se užasno gadi tkz. fetivost ) a o tome drugi put...

Zanimaju me komentari
hemp error is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 18:37   #52
Quote:
Ovako - u zadarskoj općini narodnjaci i pravaši odnosno domaći su dobivali u svim kotarima ... novigrad, silba, ugljan i ostali otoci čak i arbanasima... taljani su dobivali glasove samo na poluotoku i to zato jer je postojao kurijalni sistem - u kojem je glas taljanskog činovnika vridio više od glasa 100 domaćih seljaka...
mislim da je ovo boldano jedna od razlika u razmišljanjima...
Neka se nitko ne uvrijedi, meni su i Zadar i Split dragi, ali mišljenja sam da je Šibenik grad u kojem hrvati nisu bili samo seljaci i težaci, nego u velikoj mjeri i plemstvo i umjetnici itd. ...
hemp error is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 19:42   #53
to je kurialni izborni sistem, ne subjektivan pogled na nešto...
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 20:54   #54
ok, a komentarić na ovo gori...

mislim da bi bilo dobro za temu da svak piše neke zanimljivosti Zadra i Šibenika, ko šta zna... da se malo izdignemo iznad spika o selendri i bežigradu (iako to smatram navijačkom zajebancijom, dakle ništa ozbiljno - toga je uvijek bilo i uvijek će biti). Ja neznam puno o povijesti zadra, isto tako većina zadrana vjerojatno nema pojma o šibeniku... a nedami se sad baš posuđivat knjige i to...
Za mene je kampanilizam jedna pozitivna pojava, a to je baš odlika mediterana, npr. čuo sam da kad upoznaš nekog talijana ili pitaš ga normalno odakle je i dovoljno je malo pohvalit taj njegov grad i već ga imaš "skuhanog", a isto tako postoje podatci o međusobnim ratovima dalmatinskih komuna, npr. Trogir vs Split, Šibenik vs Split, itd. Ti ratovi su bili više smiješni nego ozbiljni, npr. vodili bi se kamenjem i trajali bi par dana, a bilo ih je dosta - i mislim samo jedna ljudska žrtva između splićana i trogirana i to više-manje slučajna od svih tih "ratova". Isto tako svi ti velikani renesanse su pored imena stavljali pridjev grada - čisti kampanilizam. Pa i danas svako selo u Dalmaciji ne voli baš susjedno selo i misli da je njegovo najbolje. E sad, po meni je kampanilizam pozitivan jer se uvijek trudiš da tvoj grad/selo bude bolje, jače, razvijenije od susjeda. A isto tako i komšije se potpuno isto ponašaju tako da je stalno utrka koja dovodi do razvitka, donekle analogan primjer bi bio supermarketi, ako ih ima više i konkurencija su, znači svak hoće sebe pospješit, te na kraju dolazi do nižih cijena, većeg izbora, itd. ugl. kod gradova bi to dovodilo do razvoja. Normalno u koreografiju kampanilizma spadaju i ti mali "ratovi"-sukobi, ali oni nikad nisu bili preozbiljni, pogledajte npr. Venecija-Dubrovnik, nikad nisu imali otvoren žestoki rat sa mnogo žrtava, ali su jedni druge zajebavali pomoću perfidnijih metoda (diplomacija i sl.), e a zašto, zato jer su znali da rat nikome od njih ne donosi korist i napredak...
Zato sam ja pobornik onog konstruktivnog ali i onog slatkog podjebavačkog kampanilizma jer nikad karakteristika Dalmacije nije bila jednoumlje ko danas (Hajduk=Dalmacija, i te spike). Po meni su i ove navijačke zajebancije nastavak tog podjebavačkog kampanilizma, te to nitko ne bi smio shvaćat preozbiljno, jer kad onaj koji te provocira vidi da uspijeva, onda će on to još sa većim guštom raditi a također postoji i dišpet, ali o tome drugi put,... Dakle zadrani ili ljubitelji zadra na vama je red, mi u šibeniku smo mnogo jaki na konstruktivnom ali i ovom podjebavačkom kampanilizmu, mi smo sve sami sebi napravili, a vama uvik neko sa strane, i to ne zbog ljubavi nego zbog politike (Italija i razdoblje lažnog blagostanja. I još vam mi šaljemo para kad nemate, branimo vas, a vi kad možete kradete od drugih i još ih napadate. Šta je bilo ono sa parama za zaštitu okoliša vama 5 puta više nego Sisku? A vi jadni u ratu bili, a eto Sisak nije? Nije vam to dobro, znate šta se kaže sve se vraća sve se plaća

Živili.
hemp error is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 21:01   #55
Quote:
hemp error kaže: Pogledaj post
Evo da se i ja javim malo, ugl.,
[B]

Kasnija povijest i novija modernija vremena donijela su neke nove stvari i nova razmišljanja(od kojih mi se užasno gadi tkz. fetivost ) a o tome drugi put...

Zanimaju me komentari
Nadam se da ne mislis na mene
Ako da molia bi te da uzmes u obzir plasticnost i okvirnost medija ko sta je internet te da se interakcijom priko foruma ipak neke stvari mogu nedovoljno tocno i napisati i razumiti!U postovima o "fetivima" i "dosljacima" namjera mi je bila obraditi neke socijoloske procese koje se meni cine realnima(a i niko me ne moze uvjeriti da je industrijalizacija dalmacije,te prirast stanovnistva npr. u zadru 70-tih od 20-tak% - godisnje nije silovanje grada)Svjestan san da san neke stvari prenaglasija,ali samo u cilju i smislu po meni najbolje poznate integracije stanovnistva! O prihvacanju stanonistva sa strane najbolje govore slucajevi iz najnovijih migracija (npr. hrvati iz srednje bosne) di se oni u rekordno kratkom roku adaptiraju te se osjecaju sibencanima,te takoder osjecaju veliku privrzenost gradu!

Ostalo sve
__________________
....Predaja nam mora biti nametnuta mačem, a ne riječima ...
http://www.youtube.com/watch?v=LFxI_...eature=related
Veliki vladar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 21:56   #56
Pa nisam baš mislia na tebe, ali ako si se pripozna, ugl. ja bi se moga smatrat fetivim po tim nekim za mene čudnim kriterijima, ali moramo biti svjesni da smo svi zasebne jedinke i da se ne smi baš generalizirat... evo ja san sad u zgu i dobro sam skužia kad te ljudi bez da te upoznaju odma staljaju u neke škafetine a viruj mi nije baš lip osjećaj.., a isto tako upozna sam odličnih ljudi u zgu tako da nemogu baš reći da su purgeri umišljeni ili nezna šta.
Sad tu bi trebalo razlučit par stvari:

Dakle industrijalizacija je dovela ljude u gradove, a ne oni nju, početci industrijalizacije se vežu baš za fetive koji su imali fabrike i sl., industrijalizacija u jugi je bila stvar više politike, dakle politika... U tom najmanju "krivnju" imaju došljaci, jer ljudi migriraju u potrazi za boljim životom, ko šta sam ja sad otiša u zg radi faksa (ali isto tako ću se i vratit doli uskoro da pokušam doprinijet svom okruženju koje mi je uopće omogućilo da idem u zg) tako svi stalno migriraju. Također da nije bilo industrijalizacije ne bismo dobro živili u to vrime, svako vrime nosi svoje, U Šibeniku se npr. prije rata razmišljalo o uvođenju tramvajske linije od centra prema vidicima, bili smo jedan od najbogatijih gradova bivše juge, a to nam je omogućila industrijalizacija uz potporu turizma...

E sad kakvu mi poruku dajemo došljacima ako ih odmah negiramo kao inferiornije, oni ne vole nas, a ni mi njih, to nema smisla. Naravno ima i onih šta ih zovemo seljačine koji mogu biti rođeni i u šibeniku a i na vrhu dinare koji su sjebavali ovaj grad - primjer današnja vlast..

Postoji i dobronamjerna zajebancija, ali to se mora kužiti a ne za sve probleme okrivljavati došljake, jer to je odlika malih i iskompleksiranih sredina (poput Agrama), pogledaj npr. New York, negdje sam pročitao da tamo živi preko 100 različitih nacija, ali njih to ne jebe, i zato svi svršavaju na taj grad. Šibenik je uvijek prihvaćao došljake, i puno manje sam uvijek primjećivao tu spiku fetivi-vlaji u našem gradu nego kod npr. pogotovo Splita ili Zadra (malo manje) ili čak Zagreba. Tu postoji neka obrnuta psihologija jer Zagreb i Split imaju najveći prirast stanovnika u zadnjih 100 god. a čini mi se da 80% splićana i 70% zagrepčana imaju tu spiku, to se da vidit i po forumima, jebiga il se ljudi srame svog porijekla il se zajebavaju jer nevirujen da je to slučajnost... Moj pradid je iz sela blizu Primoštena, i ja se mogu zajebavat da su mi ti rođaci seljaci, ali ja to nemislim ozbiljno, jer kad bi tako mislio srao bi svojim mrtvim pretcima u usta, a i samom sebi....

Također znamo da je pun kufer došljaka dao ovom gradu svega a neki fetivi su ga itekako znali upropastit... tako da porijeklo ne igra ama baš nikakvu ulogu, bitna je uloga koju svaki pojedinac igra u ovom našem cirkusu od grada. Ne treba to bit ništa grandiozno, čak i onaj ko npr. radi ko čistač a došao je iz Bosne igra veliku ulogu, ako obavlja posao kako treba jer nam je grad onda uredniji. I više takvog čovjeka cjenim nego nekog političara ili direktora koji ne zna obavljat svoju funkciju bio on fetivi ili došljak..

Ako prihvaćamo došljake kako treba, pa makar i uz malo zajebancije, oni će ovaj grad obogatiti i unaprijediti, moramo svoju snagu usmjerit u kontruktivne stvari, a isto tako i onim budalama zbog kojih se godinama srozajemo pokazat di im je misto - u zatvoru a odakle su izgmizli, jel iz doca, gorice ili žirja ili sonkovića, to me boli kurac. Pozdrav i eto me skoro doli.
hemp error is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 22:35   #57
koji promašaj od teme

pozdrav svima lipo je viditi da ima pametnih pogotovo evala hemp erroru, ali ljudi,šalu na stranu, ovo je NAJPROMAŠENIJA tema na ovon forumu do sada!? usporedbe-odnosi -ajde ajde, ali RIVALSTVO??? ma koje,u vezi čega,kada??
pa nema ga i amen.od te promašene riči je i (s)krenulo u navijanje i navijače,a to su krajnosti uvik. ajde nešto je bilo oko granica županija,s kornatima i ono zadarsko-kninska županija, pa sad šibensko kninska.i NEMA SE TU VIŠE ŠTO ZA DODATI.i šibenik i zadar navijaju za hajduka ka za najjači dalmatinski klub i to je to.
a svašta,ka da neko bubne o "rivalstvu" zadra i rijeke, ili zadra i gospića??
i za kraj,da su gradovi iste veličine i mogućnosti,rivalstva bi bilo, a ovako će šibenik uvik biti u sjeni između zadra i splita.meni sva 3 ok,živija bi bez beda (kao i veelika većina hrvata,he he) u bilo kojen od njih,trenutno san u zd.
aj šefovi,zaključite temu pa da ovi pametni zbore o nekoj konkretnijoj koja za razliku od ove-POSTOJI
canis aureus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 01:23   #58
evala canis dobri ti argumenti, reka bi.... tipični ...
hemp error is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 11:05   #59
Zanimljiv je taj provincijski mentalitet naših gradova.

U političkom smislu traje vječita borba između bodula i vlaja za političku vlast u gradu, s tim da obično vlaji drže policiju, obranu, županiju, poljoprivredu,cestogradnju...., dok boduli drže zdravstveni sustav, sudstvo, industriju i, obično, gradska poglavarstva.
Svaka je sredina "središte svita" pa je tako Zadar "stvorijo" košarku, Split "nogomet", Šibenik "najboljeg košarkaša, žensku košarku i nogomet", a Dubrovnik "vaterpolo". Sport postaje ključni činilac kohezije i stvaranja vlastitog identiteta gradskih i županijskih stanovnika koji smatraju da ih ostatak svijeta gleda samo kroz "sportske oči" i da samo tako mogu konkurirati, po njihovom mišljenju, puno razvijenijim sredinama kao što su Zagreb i Rijeka.
Tako ni jedan navijač Tornada neće govoriti o npr. "muzičkim večerima u Donatu" ili navijač Torcide o skladateljskom opusu Ive Tijardovića.
Ono što ne razumijem na to se ne mogu ponositi. Obično nam netko sa strane mora ukazati na neke vrijednosti koje mi uopće ne primjećujemo.


Bez obzira radi li se o Splitu sa 350 tisuća stanovnika ili o Ninu od tri tisuće stanovnika svi glavni politički i gospodarstveni akteri se znaju. U poslovnom smislu više vrijedi znati ljude nego znati raditi posao. S jedne strane to može proizlaziti iz činjenice da smo naglim razvojem turizma početkom šesdesetih godina prošlog stoljeća odjedanput uskočili iz opanaka u cipele, a s druge strane, a naročito od kraja Domovinskog rata, pokazujemo sve simptome malih sredina koje psihološki nisu u mogućnosti da tako kažem "provariti" nove ljude, ideje i sredine. Mala mjesta su doživjela jedan kulturološki šok dolaskom tolikog broja stranih dražavljana i kontinentalaca, sa svojim mentalitetima i običajima. Umjesto da se shvaćaju kao bogatstvo, oni se shvaćaju kao prijetnja.
Koji bi bili povijesni uzroci stvaranja ovakvog provincijskog mentaliteta? Čini mi se da su gradska stanovništva naših dalmatinskih gradova (i onih na moru i onih u unutrašnjosti), a za razliku od ruralnog stanovništva unutrašnjosti Dalmacije i otoka, bila, sve do početka dvadesetog stoljeća, puno kulturnija i razvijenija nego što su danas.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 15:07   #60
Ma ljudi moji oko čega i ZAŠTO se "svađate"???
Rivalstvo Zadra i Šibenika-no such a thing.
Rivalstvo Dubrovnika i Splita-neke naznake postoje.
Da vidim ja toga zadranina,šibenčanina,splićanina,dubrovčanina koji će u srazu Hajduka,KK zadra ili Juga navijati za oponenta.
A povijeno gledajući sve od Pelješca sjeverno je bilo pod duždom a mi dole smo Veneciji bili trn u oku,tako da i dan danas neke trzavice između sva 4 grada postoje,ali su one minorne,ne bih nazvao čak ni rivalstvom.
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:56.