Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2013., 19:14   #1
Thumbs down Koliko nas koštaju saborski zastupnici?

Saborski zastupnici su u prva tri mjeseca 2013. u svojim foteljama trebali provesti samo 25 radnih dana. No kako ih nitko ne kontrolira, sabornica je često bila poluprazna. Ali plaću i brojne dodatke uredno su primili. Njihova prava u prva tri mjeseca građane su stajala čak 16,7 milijuna kuna.

http://www.24sata.hr/prigoda/saborski-zastupnici/
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 19:52   #2
Nije meni ni čudno ni zazorno što imaju osjetno veće plaće nego prosječni građanin. Sramota je koliko zamrače sa strane, na lokalnoj i prethodnoj razini.


No ne kontam, gdje oni svi žive s ovolikim putnim troškovima? Pa do Siska i Karlovca nisu putni 1500 kuna.
Čobanković, i Jurjević vidim, ima i odvojeni život, i putne, i stan. Ne kontam.
__________________
"Željeti je da se preko Une i Save stvori država koja bi svojim životom živjela." F. Rački
Ostoja Grubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 20:14   #3
Kostaju nas previse.
Prijedlog da saborski zastupnik bude volonter!!!

Neka im plate dnevnicu kada traje Sabor,u velicini prosjecne radnicke dnevnice.
Nevidim razlog zasto oni primaju oko 3 000 eura....(kad se sve skupi tako nekako)

Sramota!!!!!
realist is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 20:30   #4
ajmo sad vrli Hrvati, ustanimo se, pobunimo se, kao što svaki put napravimo kad nam se servira ovako nešto očito pred vas. nemojmo slučajno pričat na internetu o tome, puni bijesa i akta kako bi nešto napravili, nemojmo slučajno ić na kave i raspravljat o tome kako su oni gamad, i nekih par dana pričat o tome i onda ponovno zaboravit i bacit to ispod tepiha, jer to nikad nismo napravili i uvijek smo se borili za poštenje.



pfft
asdfghj is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 22:42   #5
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Saborski zastupnici su u prva tri mjeseca 2013. u svojim foteljama trebali provesti samo 25 radnih dana. No kako ih nitko ne kontrolira, sabornica je često bila poluprazna. Ali plaću i brojne dodatke uredno su primili. Njihova prava u prva tri mjeseca građane su stajala čak 16,7 milijuna kuna.

http://www.24sata.hr/prigoda/saborski-zastupnici/
Koliko saborski zastupnik ili jedan ministar koštaju državu:
- Neto plaća od 12000kn pa na više
- Pravo da u svakom trenutku može koristiti povlaštenu mirovinu
- Doprinosi na mirovinsko osiguranje u velikom iznosu iz bruto plaće koristit će ministar kad aktivira mirovinu, od toga građani nemaju nikakve koristi
- Doprinosi za zdravstveno osiguranje (od ove stavke građani imaju neke koristi jer iznos ide u zajednički fond za sve građane)
- Porezi i prirezi na plaću (država od ove stavke ima koristi jer se novci vraćaju u proračun općine/države)
- Pravo na prijevoz i dnevnice (troškovi koji zastupnicima idu direktno u džep)
- Pravo na službeni automobil čija vrijednost nikad nije ispod 300 000 kuna, vrijednost već prve godine padne za 30 posto
- Troškovi održavanja i registracije vozila
- Troškovi vozača (netko je zaposlen i prima plaću da vozi ministre)
- Troškovi subvencionirane prehrane u saborskoj menzi (idu iz našeg džepa)
- Troškovi održavanja objekata u kojima vladini dužnosnici i saborski zastupnici obavljaju dužnosti (grijanje, čiščenje, održavanje, amortizacija, krediti za nekretnine i ostalu opremu)
- Redovni troškovi pri radu sabora (troškovi i amortizacije strojeva i uređaja, uredskog materijala, plaće pomoćnog osoblja koje omogućava redovni rad sabora i vlade, čistačice, tajnice, prevoditelji, službenici, ostalo pomoćno osoblje, troškovi vanjskih usluga kao prevoditelji, odvjetnici, informatičari i sl..)
- Troškovi prezentacije

Ukoliko se saborski zastupnik ne pojavi na svom radnom mjestu, i svoj posao obavlja neprofesionalno, gotovo svi troškovi ostaju isti pri čemu hrvatski građani plaćaju VIŠESTRUKO veće iznose po glavi saborskog zastupnika nego što se to na prvi pogled misli promatrajući njihovu netto plaću od 12000 kuna pa na više... Većina ljudi nije toga svjesna pri promatranju gole plaće saborskog zastupnika...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 23:07   #6
Meni je najluđe to da oni mimo plaće primaju novac za stanarinu.
Nije mi jasno zašto kada se zna da svatko od njih posjeduje ne jednu, nego nekoliko nekretnina. I u Zagrebu i u gradovima iz kojih dolaze i na moru.

I kakva je to stavka 'odvojen život'? Kakve veze to ima s bilo čime?

Vidjela sam na autobusnim i željezničkim stajalištima da npr. đaci imaju 30% popusta, umirovljenici ne znam koliko točno, a saborski zastupnici 100%. Nije da se voze vlakom ili autobusom, ali zar nije to krajne bezobrazno sebi dodijeliti pravo besplatne vožnje?
Jednostavno su odvratni. Kad im gledaš u lica, to su takve izobličene i gnjusne face.
-INTP- is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 23:16   #7
To su nasi predstavnici, oni brinu o nama.....
Treba im sve to dati...
realist is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 23:23   #8
Saborski su zastupnici, kao i ostatak političke oligarhije, skupina zlih i duboko umno poremećenih češača lulica i češačica vjeverica, kojima mi plaćamo da bi nas indoktrinirali kako bismo za njih glasali, osigurali im takozvani legitimitet u ovoj pseudodemokraciji i onda im, ponovo, plaćali. Plaćamo da bi nam se izreklamirali, kako bismo im pohrlili dat još love. Kakvi smo mi sakeri.
Krystle is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 06:31   #9
Ja samo ne znam za koje babe zdravlja don Ivan Grubišić prima naknadu za odvojen život? Od koga? Imaginarne obitelji? Tajne obitelji? Svoje bivše pastve? Kućnih ljubimaca?? WTF?
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 07:22   #10
Quote:
realist kaže: Pogledaj post
Kostaju nas previse.
Prijedlog da saborski zastupnik bude volonter!!!

Neka im plate dnevnicu kada traje Sabor,u velicini prosjecne radnicke dnevnice.
Nevidim razlog zasto oni primaju oko 3 000 eura....(kad se sve skupi tako nekako)

Sramota!!!!!

Tako je!!! Puna su im usta kako ginu za narod, narod ovo narod ono....užasno su zabrinuti....ne vidim gdje bi bio problem da onda volontiraju za svoj voljeni narod ili zemlju.....pravi domoljubi (a svi do jednog se tako deklariraju) ne bi trebali tražiti dodatne kompenzacije za svoj rad.

Ja bi im svima ostavio plaće koje su imali prije dolaska u sabor.

Nas demokracija toliko košta da je to suludo. Čak sad i ne pričam samo o njima nego o svim razinama.....da na samo jedan ciklus ukinemo naknade i plaće svim izabranim dužnosnicima, viječnicima, županima, skupštinarima itd itd brijem da bi prepolovili dug države....
KarayaOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 07:45   #11
Quote:
Tuli_Kupferberg kaže: Pogledaj post
Ja samo ne znam za koje babe zdravlja don Ivan Grubišić prima naknadu za odvojen život? Od koga? Imaginarne obitelji? Tajne obitelji? Svoje bivše pastve? Kućnih ljubimaca?? WTF?
Zašto bi bilo koji zastupnik dobio takvu naknadu?

Posao je sam odabrao, štoviše silno ga je želio i uložio je napor da ga dobije. Plaća je solidna. Radno vrijeme? Koliko stvarno godišnje sati 'odradi' saborski zastupnik?
I ne radi u Sibiru ili na drugom kontinentu preko oceana.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 08:08   #12
Pitanje je koliko jedna kuna uložena u saborskog zastupnika donosi koristi. Korist je znamo minimalna i asimptotski teži k nuli. Ako podijelimo jednu kunu sa tom nulom dobijemo što?
__________________
PIPL MAST TRAST AS. TENK JU.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 08:37   #13
Bagra neradnička.

Naravno, zahtjev za smanjenjem njihovih primanja čista je demagogija...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 09:04   #14
Umjesto da se počnete odmah hvatati za medijske spinove i prosipanje demagogije, proučite malo činjenice.

Za početak krenite od samog proračuna.

Djelovanje Hrvatskog sabora nas košta cca 147 mil kn.

Mirovine bivših zastupnika nas koštaju 69 mil kn.

Dakle, sve zajedno 216 mil kn ili 0,2% ukupnog proračuna RH. Strašan problem kad se uzme u obzir kolaps mirovinskog ili zdravstvenog sustava....

Druga bitna stvar koju treba imati na umu je da rad u Saboru nije samo kokodanje i gnojenje u sabornici. Postoje i rad u saborskim odborima, klubovima zastupnika, lobiranje, pisanje amandama, proučavanje zakona, rad na terenu i da ne nabrajam dalje. Kokodanje i glasanje u sabornici je samo 5% pravog posla zastupnika. Puno je bitnije ono što se radi kod pripreme, nego političko-demagoška predstava na aktualnom satu.

I treća bitna stvar. Ako niste zadovoljni radom zastupnika imate izbore. Ako niste zadovoljni ponudom, onda ću kao kolega Vojky reći: "Napravite vlastite izborne liste, kandidirajte se i ako osvojite mandat, onda pokažite kako se treba raditi u Saboru!".
Plazibat is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 09:10   #15
"Demokratski" sustav, koji doduše funkcionira po već dobro poznatoj i uhodanoj matrici...ipak treba uzeti u obzir naše geopolitičke prilike...
__________________
Give Them Hell, Harry!
The_Rage is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 09:15   #16
Quote:
Plazibat kaže: Pogledaj post
Umjesto da se počnete odmah hvatati za medijske spinove i prosipanje demagogije, proučite malo činjenice.

Za početak krenite od samog proračuna.

Djelovanje Hrvatskog sabora nas košta cca 147 mil kn.

Mirovine bivših zastupnika nas koštaju 69 mil kn.

Dakle, sve zajedno 216 mil kn ili 0,2% ukupnog proračuna RH. Strašan problem kad se uzme u obzir kolaps mirovinskog ili zdravstvenog sustava....

Druga bitna stvar koju treba imati na umu je da rad u Saboru nije samo kokodanje i gnojenje u sabornici. Postoje i rad u saborskim odborima, klubovima zastupnika, lobiranje, pisanje amandama, proučavanje zakona, rad na terenu i da ne nabrajam dalje. Kokodanje i glasanje u sabornici je samo 5% pravog posla zastupnika. Puno je bitnije ono što se radi kod pripreme, nego političko-demagoška predstava na aktualnom satu.

I treća bitna stvar. Ako niste zadovoljni radom zastupnika imate izbore. Ako niste zadovoljni ponudom, onda ću kao kolega Vojky reći: "Napravite vlastite izborne liste, kandidirajte se i ako osvojite mandat, onda pokažite kako se treba raditi u Saboru!".
Da to je 0,2% plus sto su ONI krivi za kolaps navedenih sustava.....

A posto ih MI placamo onda i imamo pravo na ovakvu kritiku. Svaki poslodavac ima pravo kritizirat svog zaposlnika i propitivat njegovu placu bez da se sam javi na svoj natjecaj za posao.
KarayaOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 09:18   #17
Quote:
Plazibat kaže: Pogledaj post
Umjesto da se počnete odmah hvatati za medijske spinove i prosipanje demagogije, proučite malo činjenice.

Za početak krenite od samog proračuna.

Djelovanje Hrvatskog sabora nas košta cca 147 mil kn.

Mirovine bivših zastupnika nas koštaju 69 mil kn.

Dakle, sve zajedno 216 mil kn ili 0,2% ukupnog proračuna RH. Strašan problem kad se uzme u obzir kolaps mirovinskog ili zdravstvenog sustava....

Druga bitna stvar koju treba imati na umu je da rad u Saboru nije samo kokodanje i gnojenje u sabornici. Postoje i rad u saborskim odborima, klubovima zastupnika, lobiranje, pisanje amandama, proučavanje zakona, rad na terenu i da ne nabrajam dalje. Kokodanje i glasanje u sabornici je samo 5% pravog posla zastupnika. Puno je bitnije ono što se radi kod pripreme, nego političko-demagoška predstava na aktualnom satu.

I treća bitna stvar. Ako niste zadovoljni radom zastupnika imate izbore. Ako niste zadovoljni ponudom, onda ću kao kolega Vojky reći: "Napravite vlastite izborne liste, kandidirajte se i ako osvojite mandat, onda pokažite kako se treba raditi u Saboru!".
Sve stoji osim ovog zadnjeg. Ne možeš nijedan sustav mijenjati "iznutra". Niti jedan se sutav neće promijeniti sam po sebi već samo i isključivo sa poticajem izvan samog sustava. (zadnji primjer: Ruža Tomašić-ušla kao nazovi euroskeptik, pa se spanđala sa znamo već kime)
__________________
PIPL MAST TRAST AS. TENK JU.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 09:34   #18
Quote:
KarayaOne kaže: Pogledaj post
Da to je 0,2% plus sto su ONI krivi za kolaps navedenih sustava.....

A posto ih MI placamo onda i imamo pravo na ovakvu kritiku. Svaki poslodavac ima pravo kritizirat svog zaposlnika i propitivat njegovu placu bez da se sam javi na svoj natjecaj za posao.
Ma ne sporim ja da loše rade i da ljudi imaju pravo na kritiku. Samo mi ide na živce da se cijela kritika njihovog rada svodi na to da je sabornica prazna i da ne dolaze na sjednice. Kako bi recimo rad Sabora bio bolji da svi moraju biti na sjednicama? Šta bi se epohalno dogodilo da vidimo sve te pametne glave na okupu? Da uz Kajina i klasične bukače iz HDSSB-a dobijemo još par demagoga koji sipaju prazne fraze....

Treba gledati i druge aspekte njihovog rada koje sam veća naveo u prijašnjem postu. Onda možemo govoriti o tome da li netko dobro ili loše radi. Kao svijetli primjer naveo bi laburiste s kojima se ne slažem u većini stavova, ali šta jest, savjesno i dobro obavljaju svoj posao. I to ne samo kokodanjem u sabornici.
Plazibat is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 09:36   #19
Quote:
Plazibat kaže: Pogledaj post
Ma ne sporim ja da loše rade i da ljudi imaju pravo na kritiku. Samo mi ide na živce da se cijela kritika njihovog rada svodi na to da je sabornica prazna i da ne dolaze na sjednice. Kako bi recimo rad Sabora bio bolji da svi moraju biti na sjednicama? Šta bi se epohalno dogodilo da vidimo sve te pametne glave na okupu? Da uz Kajina i klasične bukače iz HDSSB-a dobijemo još par demagoga koji sipaju prazne fraze....

Treba gledati i druge aspekte njihovog rada koje sam veća naveo u prijašnjem postu. Onda možemo govoriti o tome da li netko dobro ili loše radi. Kao svijetli primjer naveo bi laburiste s kojima se ne slažem u većini stavova, ali šta jest, savjesno i dobro obavljaju svoj posao. I to ne samo kokodanjem u sabornici.
Stanje drzave daje odgovor kako rade svoj posao.
KarayaOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 09:37   #20
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
Sve stoji osim ovog zadnjeg. Ne možeš nijedan sustav mijenjati "iznutra". Niti jedan se sutav neće promijeniti sam po sebi već samo i isključivo sa poticajem izvan samog sustava. (zadnji primjer: Ruža Tomašić-ušla kao nazovi euroskeptik, pa se spanđala sa znamo već kime)
Pa evo. Laburisti uspješno valoriziraju svoj rad u Saboru. Postali su treća stranka u Hrvatskoj. Znači da se može raditi i promjena iznutra.
Plazibat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:42.