Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.05.2010., 02:09   #2081
Quote:
zonza kaže: Pogledaj post
Radili su mi SBK, dr u Optocentru mi je rekao da imam blage nabore na rožnicama i daće to s vremenom proći, ali mi je djelovao malo nesigurno, a u Visumedu sam čula da se radi o mikrostrijama i vjerojatno o pretankom flapu kojeg je napravio mladi neiskusni doktor. U Svjetlosti su me ohrabrili i rekli da će s vremenom proći i da to vjerojatno nije posljedica doktorove greške. Hvala Bogu, maalo bolje vidim otkad su mi u Svjetlosti prepisali Predni Ophtal gel kojeg sam već potrožila i naručila 3 nove tube iz apoteke na Dolcu koje stižu sutra iz Berlina.Meni je jedino žao da ako je istina da mi mladi doktor u Opticentru nije rekao da su mu to prve takve operacije.
SBK=LASIK
Uljepšali su naziv,SBK kratica od Sub Bowman Keratomileusis,što bi kao trebalo značit da se flap radi ispod Bowmanove membrane,mada je uvijek ispod i kod bilo kakvog Lasika,valjda su se izumitelji htjeli distancirat od imena Lasik.
Jedina razlika je u tome što je poklopac tanji kod Sbka.
Tanji poklopac povećava rizik od stradavanja vida zbog mikrostrija,mada je prisutan i kod debljih poklopaca.
Početkom rada sa tanjim poklopcima postiglo se sljedeće:
-manji sindrom suhog oka
-veća čvrstoća rožnice i bolje prianjanje poklopca za svoju površinu
-manja šansa od keratoectasie

Tako da je kirurg odabrao veću debljinu poklopca želeći smanjit šansu od mikrostrija(eliminirat se nemože),tada bi povećao druge rizike.
U Svjetlosti si ipak dobila pregled i da je poklopac manji od dopuštenog za taj tip rezača to bi tamo sigurno primjetili.
Uostalom kirurg neodabire debljinu poklopca odokativno,već ju podesi na rezaču i koristi preporuke proizvođača u vezi određivanja debljine.
Sad da li bi ista stvar bila da si operaciju radila u Svjetlosti?
Isprva sam pisao da su po nekim istraživanjima mikrostrije slabije izražene kod rezača u optocentru,međutim slike istraživanja koje prikazuju glatkoću ispod poklopca nemaju toliko veze sa nastankom strija,jer glatkoća ipak nemora bit u potpunoj relaciji sa jednolikošću debljine poklopca koje je bitno za nastanak strija.Tako da je vjerojatno femtosecond laser ipak sigurniji po tom pitanju pošto je jednolikost debljine poklopca ono što ga čini osobitim,a i debljina mu je u prosjeku malo veća.

Treba proći 6mjeseci nakon Lasika da se postigne konačan vid.
Tek tada ako nedođe do poboljšanja,može se razmislit o polutvrdim ili hibridnim lećama ili novoj operaciji,ako je moguća.

Zadnje uređivanje Jolac : 13.05.2010. at 02:21.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 11:37   #2082
Quote:
morska riba kaže: Pogledaj post
Ako sve prođe dobro, vid bi ti trebao biti kao s lećama a možda i bolji ako nisi nosio leće prave dioptrije..
Ja sam prije operacije nosila mekane leće i sada vidim potpuno jednako kao s lećama..
Držim fige da ti sve dobro prođe ako se odlučiš za operaciju..mali rizik uvijek postoji..ako si spreman prihvatiti taj mali rizik, preporučam ti operaciju a ako ne drž se leća..
Hvala. Jel netko zna koji su kriteriji za nekome preporučiti LASIK ili PRK?

Zonza, zašto ti doktor nije preporučio PRK kad ih već toliko radi?
relja 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 16:01   #2083
Moj prijatelj je bio u Svjetlosti, operiran je prije 8 mjeseci, kaze da je fenomenalno. Ne samo operacija i to, nego i odnos osoblja, sama zgrada kada udjes u nju... Za taj Optocentar nisam ni cuo.
Quote:
cafa26 kaže: Pogledaj post
Vidis ja sam bio u Optocentru na pregledu, gdje sam ranije rekao da mi je savjetovan PRK. Nisam pojma imao da imaju samo toliki broj operacija. Nije mi se tako cinilo, nekako sam imao dojam da su iskusniji. Sada si me bacila na razmisljanje. Vise ne znas kome mozes vjerovati, a kome ne. Imam dogovoren pregled u Svjetlosti. Bas me zanima sto ce mi oni reci.
tomcal1100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 16:41   #2084
Može link za grupi na facebooku?

I koji je rizik za Lasik?
__________________
samo guraj naprid, šta drugo moš.
Fanhp is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 17:46   #2085
Quote:
_Asja_ kaže: Pogledaj post
imam jedno pitanje....znas li jel se to odnosi samo na gradjane Hrvatske ili vazi i za okolne zemlje?! ja bih se isto zeljela rijesiti dioptrije a cijena mi je trenutno odlucujuci faktor....izludit cu sa lecama - stalno dajem lovu na to, a naocale su mi grozne
Mislim da ti to vrijedi za sve članove grupe na fejsu a dal si iz Hrvatske ili ne je svejedno, važno da si član grupe
morska riba is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 17:51   #2086
Quote:
fanhp kaže: Pogledaj post
Može link za grupi na facebooku?

I koji je rizik za Lasik?
Grupa se zove LASERSKO SKIDANJE DIOPTRIJE, lako češ je naći..
Sretno
morska riba is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 21:46   #2087
Quote:
relja 1 kaže: Pogledaj post
Hvala. Jel netko zna koji su kriteriji za nekome preporučiti LASIK ili PRK?

Zonza, zašto ti doktor nije preporučio PRK kad ih već toliko radi?
Nemam pojma to bi njega trebalo pitati, rekao je da je to bolja metoda. Na pregledu mi je spomenuo 2 metode PRK i LASIK sa SBKom pri čemu je on hvalio SBK da je to bolji rezač od femta da ide ispod neke subbow.. membrane nemam pojma. Ja sam bila uvjerena da je on taj koji to zna. Predlagao je i hvalio SBK, dobila sam dojam iz razgovora da me navodi na SBK i da je iskusan ,pa sam se zato odlučila na „najbolje“. Prikazao mi je LASIK i SBK kao vrhunsku stvar da on to radi jedini u RH. Naravno, naknadno sam saznala da je neiskusan, a da u Svjetlosti imaju taj SBK već godinu dana!
zonza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 22:15   #2088
Quote:
_Asja_ kaže: Pogledaj post
imam jedno pitanje....znas li jel se to odnosi samo na gradjane Hrvatske ili vazi i za okolne zemlje?! ja bih se isto zeljela rijesiti dioptrije a cijena mi je trenutno odlucujuci faktor....izludit cu sa lecama - stalno dajem lovu na to, a naocale su mi grozne
Ja ti studiram u Austriji, pitala sam da li imaju neki popust u Svjetlosti za lasersko skidanje dioptrije, rekli su 50% za studente i da to vrijedi i za mene bez obzira što ne živim u RH. Sve Vas sad lijepo pozdravljam i zelim laku noć sutra idem kod njih na operaciju i trebam biti naspavana.Gute Nacht meine Lieben...
zegabb is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 23:30   #2089
Quote:
morska riba kaže: Pogledaj post
Ja sam bila prošle godine,dobila sam termin za par dana, fakat nisam dugo čekala ni za pregled ni za operaciju..Naručila sam se i u Visumed na pregled al nakon što sam pregledana u Svjetlosti, s obzirom sa su mi sve skupa ostavili super dojam nije mi se dalo ići na pregled u Visumed..
Držim fige da dobiješ termin čim prije))
Ja sam dobila termin za tjedan dana, a za pregled odmah isti tj..tj mogli su me i operirati taj tj da sam inzistirala, ali nisam mogla zbog posla i svega. Ekipa fakat izlazi ususret..
eva005 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 23:41   #2090
Quote:
zonza kaže: Pogledaj post
Nemam pojma to bi njega trebalo pitati, rekao je da je to bolja metoda. Na pregledu mi je spomenuo 2 metode PRK i LASIK sa SBKom pri čemu je on hvalio SBK da je to bolji rezač od femta da ide ispod neke subbow.. membrane nemam pojma. Ja sam bila uvjerena da je on taj koji to zna. Predlagao je i hvalio SBK, dobila sam dojam iz razgovora da me navodi na SBK i da je iskusan ,pa sam se zato odlučila na „najbolje“. Prikazao mi je LASIK i SBK kao vrhunsku stvar da on to radi jedini u RH. Naravno, naknadno sam saznala da je neiskusan, a da u Svjetlosti imaju taj SBK već godinu dana!
može se znat po nalazima starih naočala.
Koji je tvoja predoperativna dioptrija i cilindri?
Po tome se u toj klinici određuje ko je za Lasik,a ko za Prk.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 23:47   #2091
Quote:
relja 1 kaže: Pogledaj post
Nesi,

Mislio sam samo napisati kratko pitanje, ali se prvo moram složiti s tvojim postom. Forum je na zadnjim stranicama definitivno postao dosadniji nego ranije. Podrška Jolcu i drugim pravim forumašima, zbog vas ga i čitamo.

Možda je profesionalna deformacija, jer se time bavim, ali navala mailova s pohvalama kombinirani s drugim PR-om tipa akcije na facebook-u, google oglasi, pričama o aferama s novinarima koji su operirani u jednoj klinici (to je zbilja sramota, iako mislim da je to samo izgovor za otkaz, a razlozi su uvijek u međuljudskim odnosima), uz brojne druge medije zbilja mirišu na jako dobru marketinšku kampanju. Druge klinike bi se mogle malo ugledati, iako mislim da to ne bi bilo dobro za forum. No svatko si može izabrati što želi čitati... Osobno više volim postove koji nisu crno-bijeli.

Što se tiče operacije, nisam odustao, iako sam još u razmišljanjima. Imam relativno malu dioptriju (-2.75 i -2.50 na naočalama i -2.75 na lećama), ali svejedno vidim jako slabo bez naočala i leća. Vrlo sam zadovoljan doktoricom i poliklinikom gdje idem po leće i naočale (iz ranije navedenog razloga, nikog neću reklamirati). Međutim, stavljanje i skidanje leća sve me više živcira.

Nadam se da mi netko može odgovoriti na pitanje što mogu očekivati od vida ako se odlučim za laser i sve prođe dobro. Od prije 5 godina nosim mekane leće, a prije toga sam nosio polutvrde i mislim da sam malo bolje vidio s njima nego s mekanima. Hoće li vid nakon lasera biti bolji od vida s mekanim, ili još bolje polutvrdim lećama? Ili isti, sličan, slabiji?

Pravi forumaši ne dajte se!!
Pridruzujem se tvoji zeljama,relja! ja sam nosila polutvrde lece prije op, i fakat sam ostro snjima vidjela, medjutim evo nakon lasera vidim jos bolje nego slećama..i to sam jos cula od par ljudi koji su se operirali..nadam se da ti moj post nije previse crno bijeli.. ali ja fakat nemogu lagati, meni se u toj klinici koju spominjes lijecio tata, operirao mrenu, djed mi lijeci žutu pjegu i dobiva injekcije koji su oni prvi put poceli upotrebljavati u RH, a ja sam se operirala i to uspjesno..sad kako god bio marketing ili ne..iza njih stoji kvaliteta i po tome se mozda drugi mogu ugledati..
eva005 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 01:45   #2092
nakon operacije vidis dobro,a jesi li se pitala za 15 godina hoce li biti isto?
Jack15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 09:55   #2093
Quote:
Jack15 kaže: Pogledaj post
nakon operacije vidis dobro,a jesi li se pitala za 15 godina hoce li biti isto?
Zašto za 15, ajmo za 25, tad vec covjek stari pa i prirodno mu slabi vid, a i uz sve boleštine i kancere, treba dočekati te godine, mislim da je važno da kvalitetno proživi sa novim očima ove najbolje godine.
MarioX2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 14:36   #2094
Quote:
MarioX2 kaže: Pogledaj post
Zašto za 15, ajmo za 25, tad vec covjek stari pa i prirodno mu slabi vid, a i uz sve boleštine i kancere, treba dočekati te godine, mislim da je važno da kvalitetno proživi sa novim očima ove najbolje godine.
Hvala MarioX2, sviđa mi se kako razmišljaš.
ali nebi bilo loše ako netko zna nekoga sa operacijom od prije par godina da veli kako je sada?
sve su ovo što čujemo friška iskustva....dobro, taj dio u oftalmološkoj kirurgiji je sam po sebi mlad tak da niti nema sigurno follow up-a starijeg od 10ak godina.
Javite se.
b_fly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 17:04   #2095
Quote:
b_fly kaže: Pogledaj post
Hvala MarioX2, sviđa mi se kako razmišljaš.
ali nebi bilo loše ako netko zna nekoga sa operacijom od prije par godina da veli kako je sada?
sve su ovo što čujemo friška iskustva....
Javite se.
Pa imaš Jolca sa iskustvom od više godina i znanjem prikupljenim za svo to vrijeme koje se propatio ...
Dobro je netko napisao na jednoj od 40-tak (da, pročitao sam sve postove) stranica:
"Čudi me da netko uloži više napora u istraživanje prije kupnje auta, nego prije odlaska na operaciju očiju ..."

Samo jedno mogu reći ...
Hvala vam Jolac, Tommy_13 i ostali neuspješno i uspješno operirani. Ja, na sreću, ne spadam ni u jedne zahvaljujući vama
BrummBrumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 00:08   #2096
Quote:
BrummBrumm kaže: Pogledaj post
Pa imaš Jolca sa iskustvom od više godina i znanjem prikupljenim za svo to vrijeme koje se propatio ...
Dobro je netko napisao na jednoj od 40-tak (da, pročitao sam sve postove) stranica:
"Čudi me da netko uloži više napora u istraživanje prije kupnje auta, nego prije odlaska na operaciju očiju ..."

Samo jedno mogu reći ...
Hvala vam Jolac, Tommy_13 i ostali neuspješno i uspješno operirani. Ja, na sreću, ne spadam ni u jedne zahvaljujući vama
Ne bih se složio da ljudi srljaju s operacijom...od kud takav zaključak? Oni koji se brzo odluče za zahvat najvjerojatnije brzo donose odluke i o raznim drugim stvarima u životu...
A kad smo kod usporedbe s autima, hm...skidanje dioptrije i kupovina auta??? Nikakve veze jedno s drugim... A najveća mana usporedbe je ta što auto kupuješ svakih par godina... Jedinu paralelu vidim u tome da se i kod jednog i kod drugog nastoji naći dobar omjer cijene i kvalitete, ali to vrijedi za sve ostalo što kupujemo zar ne?

Znate što me još jako potaklo na skidanje dioptrije? - rigorozna pravila na aerodromima... Oni koji nose leće znaju o čemu govorim...Kako sam zbog prirode posla skoro češće u avionu nego doma to je bio jedan od faktora koji su mi definitivno pomogli u odlučivanju...
filip_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 14:12   #2097
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20202543

Istraživanja sigurnosti femtosecond lasika,čini se da komplikacije kod kreiranja poklopca ni tu nisu baš na visokom nivou.

A sad kako to uklopit sa tvrdnjama raznih kirurga koji promoviraju tu tehnologiju i tvrde da su problemi koji dolaze sa Lasik poklopcem svedeni na ispod 1posto komplikacija?
Mislim da riječ komplikacija je relativna stvar,vjerojatno kirurzi smatraju komplikacijom nešto što se neuklapa u okvir 20/20 = 100postotan vid sa pomagalom naočala ili leća,a recimo mikrostrije koje su kod lasika uvijek prisutne,postoji kriterij kad su prisutne u toj mjeri da se smatraju komplikacijama,a to se vjerojatno razlikuje ovisno od onoga koji vrši istraživanje.
Međutim veći broj njih koji su operirani u klinici Svjetlost jako su zadovoljni 100postotnim vidom,a najbolje korigirani vid naočalama ili kontaktnim lećama može iznosit i preko 130posto.Ja sam u istoj klinici vidio 130posto na oba oka zasebno,sitnija slova od toga nisu ni imali za testirat.
I tako neki promovatori svojih tehnologija tvrde kako femtosecond lasik u 41posto slučajeva daje vid 20/12.5=160posto
http://www.usaeyes.org/lasik/library...aser-lasik.htm
Što je smiješno,pošto sa najboljim mogućim naočalama tek oko 5posto ljudi ima takav vid.
Neko bi iz reklame zaključio da spominjani laser vrlo efektivno diže kvalitetu vida u odnosu na najbolje moguće naočale ili kontaktne leće.
Međutim to je nemoguće,jer predoperativne varijable koje utjeću na kvalitetu vida i koje jedino laserska korekcija mijenja,ako se pritom zanemare mikrostrije,haze i druge moguće komplikacije koje mogu utjecat na vid:
-regularna sferna dioptrija i astigmatizam
-iregularni astigmatizam ili aberacije višeg reda
-udaljenost stakala naočala od očiju i visoka dioptrija(umanjena slika kod naočala,isto nevrijedi za leće).

I sad ako se radi o najboljim mogućim polutvrdim lećama,prve 2varijable bit će sa njima bolje nego kod laserske korekcije,treća će bit ista.
Kod najboljih mogućih naočala će prva varijabla bit bolja od laserske korekcije,druga u prosjeku malo bolja,treća će bit bolja kod laserske korekcije,ali to se odnosi ionako samo za veće dioptrije gdje dolazi do tog utjecaja.
Kod mekih leća prva varijabla će bit u projeku bolja od laserske korekcije,mada ne toliko značajno kao kod naočala(zbog toga jer cilindri mekih leća se proizvode tek od 0.75)
Druga varijabla će vjerojatno biti u prosjeku bolja kod mekih leća(pouzdanih istraživanja nisam našao).
Treća varijabla će bit približno ista.

Najviše vid kvari prva varijabla,jer samo 0.5ostatnog astigmatizma,smanjuje oštrinu vida 2redka slova sa table,sa 130posto na 100posto(za moj slučaj),obično nakon laserske korekcije ostane 0.25-0.5 cilindra i često ostane i neka minus dioptrija,to je rješivo naočalama,ali ovakve reklame da 41posto ima 160postotan vid su potpuno lažne.
Onaj ko je vršio istraživanje vjerojatno je pacijenta stavio da čita metar bliže od predviđenog i mrvicu povećao slova,kako bi prezentacija tehnologije bila uvjerljivija.

I Evin komentar da vidi bolje nakon laserske korekcije nego sa polutvrdim lećama,vjerojatno je istinit,ali kako je koji post prije napisala,njene polutvrde leće u nekim osvjetljenjima nisu potpuno prekrivale zjenice(greška njenog oftamologa).
I često oftamolozi krivo odrede neke od parametara za leće i naočale.
To međutim nije pokazatelj u smislu najboljih mogućih leća ili naočala,na koja se ova razmatranja odnose.
Ova razmatranja odnose sa na lasersku korekciju bez obzira na metodu,kod Lasik operacije u slučaju kratkovidnosti sa mogućim manjim astigmatizmom bi aberacije višeg reda bile više izražene nago kod površinskih metoda,ostalo je približno isto.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 17:57   #2098
koje su najcesce komplikacije kod prk ili epi-lasika?
Jack15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 18:19   #2099
Hej, evo da se i ja opet malo javim..
Bila sam u Svjetlosti na kontrolnom pregledu i sve je super prošlo!! Čitam 100 % na oba oka i nemam nikakvih problema što su mi učinjene 2 različite vrste operacija. Na desnom oku kapam samo umjetne suze dok na lijevo još moram kapat antibiotske kapi 2,5 tjedna. Ma meni je ovo još uvijek nevjerojatno i kao u snu.. Cijeli sam se život patila s naočalama i lećama i nisam vidila dalje od 3 m ispred sebe.. Savjet svima: ma ljudi, skupite hrabrosti i otiđite na pregled..Ako ste kandidat, učinite operaciju.. Ma stvarno ništa ne boli i 10 minuta straha i gledanja u svjetlo će vas riješit doživotnog skidanja i stavljanja leća, kapanja, naočala i blabla..Ma stvarno se isplati..A i operacija ne boli..Naravno da nije ugodan osjećaj da netko radi po oku i ali zubar je puno strašniji...10 min i novi pogled na svijet..
Pozdrav od ex ćoravice  .. Samo hrabro!!
__________________
Ann@bell
Annabel713 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 19:44   #2100
Vidjet cemo u ponedjeljak, tada sam narucen na pregled u Svjetlosti.

Kazes da mlade doktorice operiraju u Svjetlosti! Ja osobno nemam nista protiv da me netko mlad operira. Mozda glupo zvuci, ali je tako. Vjerojatno je to osobne prirode. Relativno sam mlad, imam svoju privatnu firmu i dobro mi ide (unatoc recesiji). Nisam imao nikakvu vezu, vec sam pisao krv da posao uspije. Oprostite na izrazu, ali da me bolje razumijete. ) Tako da smatram da i mlad doktor moze biti dobar. I siguran sam da su mladji oprezniji, nego stariji, kojima je to rutina.

Sto se tice Optocentra i njihovog broja operacija, necu se upustati u rasprave oko brojki. Samo znam da sam izgubio povjerenje.
cafa26 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:30.