Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2010., 13:15   #41
gdje mogu provjeriti dali je priznata ili ne?
plača za 8 mjesec je bila isplačena u 100% iznosu, a sad sam dobio 1000 kn manje, sto je 70% plače
__________________
Ako nemaš vezu onda si bez veze.....
Zvrki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 13:39   #42
Quote:
Zvrki kaže: Pogledaj post
gdje mogu provjeriti dali je priznata ili ne?
plača za 8 mjesec je bila isplačena u 100% iznosu, a sad sam dobio 1000 kn manje, sto je 70% plače
Da Vam je ozljeda na radu priznata, dobili biste na kućnu adresu ovjereni obrazac Prijava ozljede na radu. Taj obrazac popunjava firma. Jeste li uopće pokrenuli postupak priznavanja OR???? Jeste kontaktirali firmu??

Otkad je bolovanje?? Kakve veze ima što je plaća za 8.mjesec 100%? Ja mogu jedino zaključiti da niste pokrenuli postupak priznavanja OR, te da je plaća za 8. mj. ispravno isplaćena, jer u slučaju "običnog" bolovanja, prva 42 dana idu na teret poslodavca, a od 43. dana bolovanja refundira HZZO u iznosu od 70% šestomjesečnog prosjeka plaće prije mjeseca u kojem ste krenuli na bolovanje.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 16:20   #43
sve sam kontaktirao i obavio svu dokumentaciju dok sam izašao iz bolnice, jedino policijski zapisnik je je dosao naknadno ( citaj: nakon 40 dana)
na bolovanju sam od 17.06.2010 tako da je plača za 8 mjesec se vodi kao bolovanje poslije 42 dana
__________________
Ako nemaš vezu onda si bez veze.....
Zvrki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 17:47   #44
Onda nije OR, jer bolovanje za OR od prvog dana ide na teret HZZOZZR-a, odnosno bolovanje se ne dijeli na ono do i na ono nakon 42 dana i poslodavac ima pravo na refundaciju isplaćenih sredstava od prvog dana bolovanja (traži povrat sredstava od HZZOZZR).

Koju dokumentaciju ste "obavili" i kome ste ju predali?
__________________
Post nubila Phoebus.

Zadnje uređivanje Zikomid : 14.10.2010. at 17:56.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 19:39   #45
do izlasku iz bolnice otišao sam na medicinu rada, naziv dokumenata neznam, slao sam u firmu sve dokumente, te sam nakon dva mjeseca morao nositi policijsko izvješče na medicinu rada, 3 plače sam do sada dobio u 100% iznosu osim ove zadnje
__________________
Ako nemaš vezu onda si bez veze.....
Zvrki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 22:52   #46
Quote:
Zvrki kaže: Pogledaj post
do izlasku iz bolnice otišao sam na medicinu rada, naziv dokumenata neznam, slao sam u firmu sve dokumente, te sam nakon dva mjeseca morao nositi policijsko izvješče na medicinu rada, 3 plače sam do sada dobio u 100% iznosu osim ove zadnje
Nazivi dokumenata su bitni jer u suprotnom ne mogu dati točan odgovor. Po ovome mogu zaključiti da ste dobili rješenje kojim se ne priznaje ozljeda na radu (ali i to je moje nagađanje).

Jer mi još niste odgovorili imate li Prijavu ozljede na radu ili Rješenje o nepriznavanju ozljede na radu? Te dokumente ste morali dobiti na kućnu adresu.

S ovim pitanjem javite se u HZZOZZR - popis područnih službi i njihovih ispostava je na www.hzzozzr.hr.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 09:19   #47
hvala na popisu, pronašao sam doktoricu kod koje idem, nije mi ništa napomenula da nije priznato jer sam neki dan bio kod nje, da nije priznato uputila bi me na lječnika opče prakse.

neki dokumenti su mi stigli ali se nesječam dali na kučnu adresu ili u firmu.
Znam da je bilo neke frke da nisam prijavio ozljedu u roku 8 dana, ali sam im ljepo objasnio da sam 4 dana ležao u bolnici te su poslije toga bila 2 neradna dana, te kad se izbroji ja sam prijavio u roku 8 radnih dana.
__________________
Ako nemaš vezu onda si bez veze.....
Zvrki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 11:45   #48
u razgovoru s knjigovodstvom mi je receno da se zdravstvo još nije očitalo o vrsti ozljede
__________________
Ako nemaš vezu onda si bez veze.....
Zvrki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 11:53   #49
Rok za prijavu ozljede na radu je 3 godine od nastanka ozljede.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 15:23   #50
Pozdrav!

imao sam prometnu nesrecu prije nekoliko mjeseci pri odlasku na posao. Padala je kisa, cesta je bila mokra i u jednom trenutku auto mi je proklizao te sam udario u drvo. Sa teskim tjelesnim ozljedama (fraktura kralježnice) prevezen sam u bolnicu. Moj poslodavac je dostavio prijavu ozljede na radu, cekalo se izvjesce o ocevidu prometne nesrece (2 mjeseca)... Nakon sto su u HZZO dobili izvjesce o ocevidu rekli su mu da se moj postupak priznavanja ozljede na radu obustavlja dok ne završi prekršajni postupak protiv mene (u izvjescu o ocevidu stoji kako je policija protiv mene podnjela prekrsajnu prijavu). Doktori stalno traze sifru moje ozljede na radi i gdje god dodjem pitaju me za to... svi se cude kako jos do sada nisam nista dobio... sad je i meni postalo malo cudno.... Prosla su tri mjeseca od prometne nesrece. Ako netko zna bilo sta o ovakvim situacijama? Sta ako me proglase krivim za prometnu nesrecu a vjerojatno hoce jer u izvjescu o ocevidu stoji voznju nije prilagodio uvijetima i stanju na kolniku (standardno). Sta mogu ocekivati od ovoga??
Obi-Wan Kenobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 16:40   #51
Quote:
Obi-Wan Kenobi kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

imao sam prometnu nesrecu prije nekoliko mjeseci pri odlasku na posao. Padala je kisa, cesta je bila mokra i u jednom trenutku auto mi je proklizao te sam udario u drvo. Sa teskim tjelesnim ozljedama (fraktura kralježnice) prevezen sam u bolnicu. Moj poslodavac je dostavio prijavu ozljede na radu, cekalo se izvjesce o ocevidu prometne nesrece (2 mjeseca)... Nakon sto su u HZZO dobili izvjesce o ocevidu rekli su mu da se moj postupak priznavanja ozljede na radu obustavlja dok ne završi prekršajni postupak protiv mene (u izvjescu o ocevidu stoji kako je policija protiv mene podnjela prekrsajnu prijavu). Doktori stalno traze sifru moje ozljede na radi i gdje god dodjem pitaju me za to... svi se cude kako jos do sada nisam nista dobio... sad je i meni postalo malo cudno.... Prosla su tri mjeseca od prometne nesrece. Ako netko zna bilo sta o ovakvim situacijama? Sta ako me proglase krivim za prometnu nesrecu a vjerojatno hoce jer u izvjescu o ocevidu stoji voznju nije prilagodio uvijetima i stanju na kolniku (standardno). Sta mogu ocekivati od ovoga??
Postupak priznavanja ozljede na radu vodi HZZOZZR. Ukoliko je postupak obustavljen morali ste dobiti rješenje o obustavi postupka (ako je nešto obustavljeno ne može biti i priznato).
Vaše se bolovanje ne može voditi kao ozljeda na radu jer se evidencijski broj i šifra priznate dijagnoze dobiju priznavanjem ozljede - a kod Vas je postupak obustavljen. Stoga do ponovnog pokretanja postupka idete na teret HZZO, a ne HZZOZZR.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 17:01   #52
Znaći ne priznaju mi ozljedu na radu i to je to... Moram čekati da se prekršajni postupak završi...?
Obi-Wan Kenobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 17:27   #53
Quote:
Obi-Wan Kenobi kaže: Pogledaj post
Znaći ne priznaju mi ozljedu na radu i to je to... Moram čekati da se prekršajni postupak završi...?
Ja nisam rekla da Vam ne priznaju ozljedu, nego da je postupak trenutno obustavljen, a po ponovnom pokretanju mogu i ne moraju priznati ozljedu. Priznavanje provodi pravnik uz pomoć nadležnog liječnika, a teškoća Vaših ozljeda nije element kojim se ozljeda na radu mora priznati. U rješenju koje ste dobili piše zbog čega se postupak obustavlja i koje dokumente trebate dostaviti.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 15:51   #54
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Ja nisam rekla da Vam ne priznaju ozljedu, nego da je postupak trenutno obustavljen, a po ponovnom pokretanju mogu i ne moraju priznati ozljedu. Priznavanje provodi pravnik uz pomoć nadležnog liječnika, a teškoća Vaših ozljeda nije element kojim se ozljeda na radu mora priznati. U rješenju koje ste dobili piše zbog čega se postupak obustavlja i koje dokumente trebate dostaviti.
Da ali nije mi jasno koji je točno problem oko toga? Po vašem odgovoru pretpostavljam da ste pravno obrazovani ili vrlo dobro educirani po tim pitanjima. Nesreću sam doživio pri odlasku na posao, nevidim razloga za ne priznavanje ozljede na radu. Neka iskustva u vezi toga?
Obi-Wan Kenobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 20:26   #55
Quote:
Obi-Wan Kenobi kaže: Pogledaj post
Da ali nije mi jasno koji je točno problem oko toga? Po vašem odgovoru pretpostavljam da ste pravno obrazovani ili vrlo dobro educirani po tim pitanjima. Nesreću sam doživio pri odlasku na posao, nevidim razloga za ne priznavanje ozljede na radu. Neka iskustva u vezi toga?
Provođenje postupka priznavanja OR provodi HZZOZZR - institucija osnovana samo za provođenje tog postupka i postupka priznavanja profesionalnih bolesti. HZZOZZR ima zakonsko uporište u Zakonu o zdr.osiguranju zaštite zdravlja na radu i Pravilniku o postupku utvrđivanja i priznavanja ozljede na radu i profesionalne bolesti. Na stranici www.hzzozzr.hr je detaljan popis pravnih akata.

Znači, laički rečeno, postoji niz uvjeta koje morate imati da bi se OR priznala, ne priznaje se OR samo zato što ste odlazili s posla. Očito u Vašem slučaju postoji nešto što priječi priznavanje OR. Ne postoji automatsko priznavanje OR ako se dogodi za vrijeme, prije dolaska i nakon odlaska na posao.

Možete mi napisati obrazloženje Vašeg rješenja pa ću Vam pojasniti konkretno.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2010., 18:54   #56
Eto rješenje mi je napokon stiglo i u obrazloženju je ono što sam i očekivao.

"Iz prijave je vidljivo da je osiguranik prilikom redovnog obavljanja posla zadobio frakturu kralježnice"

"Prema dostavljenom policijskom zapisniku vidljivo je da je nadležna policijska postaja izdala prekršajni nalog protiv Vas"

"Člankom 3. stavkom 1. Pravilnika o postupku utvrđivanja i priznavanja ozljede na radu i profesionalne bolesti (N.N. 125/07 i 4/08) propisano je da se ozljeda neće priznati osiguranoj osobi ako je do ozljede došlo zbog skrivljenog, nesavjesnog i neodgovornog ponašanja na radnom mjestu, prometu, odnosno pri obavljanju djelatnosti"

"Sukladno članku 56. stavak 5. Zakona o opće upravnom postupku, postupak prekinut radi rješavanja prethodnog pitanja pred nadležnim sudom"

Ukratko rečeno obustavili su mi postupak dok ne dobijem pravomoćnu sudsku presudu. Iako se ne mogu pomiriti s ovim da sam ozljedu skrivio nesavjesnim ponašanjem... to što se dogodilo moglo se dogoditi bilo kome... prošao sam cestom kojom svako jutro prolazim na posao, nisam brzo vozio, nisam bio pod utjecajem alkohola. Dan prije je bilo veliko nevrijeme, cesta je uz šumu pa pretpostavljam da je na cesti nesta moralo biti... 5 minuta nakon moje nesreće dok smo još čekali dolazak hitne pomoći na istom zavoju još 2 vozača su izletila sa ceste i doživila prometnu nesreću na istom zavoju... u razmaku od svega 5 minuta 3 prometne nesreće na istom mjestu... Mislim da je to prevelika slučajnost. Ali eto šta očekivati sada? Da sam nesreću doživio sa 20km/h u policijskom zapisniku bi svejedno stajalo "vožnju nije prilagodio stanju i uvijetima na cesti".
Obi-Wan Kenobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2010., 11:24   #57
Znači, ovo rješenje koje ste dobili ne znači nepriznavanje OR, kao što sam i prije navela. Radi se o privremenoj obustavi postupka.

Citat članka 3. ne znači da ste Vi osobno svjesno napravili pogrešku, to je špranca koja se izdaje svim strankama.

Čekajte što će biti s prekršajnim nalogom, te se onda javite u HZZOZZR.

Što se dogodilo nakon Vaše nesreće i Vaše subjektivno mišljenje o cesti, nažalost nema utjecaja na daljnji tijek priznavanja Vaše ozljede.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2010., 10:40   #58
Thumbs up Pravo na zatezne kamate u postupku ovrhe !

Quote:
simplicitas kaže: Pogledaj post
Na žalost, prometna nesreća na putu kući s posla ne smatra se ozljedom na radu za koju odgovara poslodavac. Moći ćete se naplatiti iz odgovornosti vozača automobila koji je skrivio nezgodu. Koliko će to biti ovisi o konačnim posljedicama koje će biti poznate nakon okončanja lječenja. Naknada bi trebala pokriti i nematerijalnu štetu a i materijalnu (gubitak zarade za vrijeme bolovanja i sl.)
Kad završite liječenje obratite se s nalazima i dokazima o izgubljenoj zaradi, unišenoj odjeći i sl. osiguravajućem društvu radi odštete. Pretpostavljam da ste dobili policijski zapisnik o nezgodi, ako niste, zatražite ga. Što se tiče nalaza, naravno da vrijede svi nalazi, bez obzira jeste li ih zatražili privatno ili ne.
POŠTOVANI !
može li itko odgovoriti na pitanje: Imam li pravo na zatezne kamate u izvršnom postupku a evo kako stvari stoje:
Sudac je tražio vještaka, da utvrdi kopletan dug na dan 18.12.2007 godine, što je vještak i učinio, međutim riješenje suda došlo je tek 25.8.2009 godine, da osiguranje mora platiti izračunatu sumu ali nije platilo sve do 20.5.2010 godine.
Imam li Ja pravo na zateznekamate unurar toga termina.
Hvala onome tko mi može na to odgovoriti.
neznam dali da se i za te kamate dalje žalim ili da odustanem od svega, jer još mi se moraju isplatiti, bar sudski troškovi postupka, na to imam zakonsko pravo to znam. LIJEPI POZDRAV -magma21-
magma21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 10:06   #59
Podaci iz prekršajne evidencije za HZZOZZR i utjecaj krivnje na priznavanje ozljede na radu

Pozdrav svima!

Bio bih zahvalan ako bi mi netko mogao odgovoriti na dva pitanja koja se tiču prometne nesreće koju je mama imala prije oko godinu dana.

Pokrenut je postupak priznavanja ozljede na radu preko HZZOZZR-a, ali još uvijek nije gotov. U međuvremenu je završio prekršajni postupak u kojem je mama, da se ne maltretira sa sudom, otezanjem postupka i da dobije nižu kaznu, priznala krivnju.

HZZOZZR traži od nje da podnese pravomoćnu presudu iz prekršajnog postupka Prekršajni zakon kaže da to nitko nije dužan činiti, već da to čine državna tijela po službenoj dužnosti ukoliko je potrebno. Drugačije odredbe nisam našao niti u Zakonu o zdravstvenom osiguranju zaštite zdravlja na radu, niti u Pravilniku o postupku priznavanja ozljede na radu i profesionalne bolesti. Ukratko, mora li se o njima podnijeti? Dali su rok od 8 dana, uz uputu da će se priznavanje odbiti.

Također, ima li krivnja za prometnu nesreću utjecaj na eventualan obvezan povrat razlike u isplaćenoj naknadi plaće i (ne)priznavanje prometne nesreće kao ozljede na radu? Mama je dobivala 100%-tni iznos plaće.

Pravilnik navodi da se ozljeda neće priznati ako je prouzročena skrivljenim ponašanjem "na radnom mjestu ili u obavljanju djelatnosti", ali ne navodi da se isto to odnosi na sve slučajeve koji se tretiraju kao ozljeda na radu prema navedenom Zakonu.

Hvala unaprijed na pomoći i odgovoru :-)
g.syl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 16:32   #60
Gospodine g.syl odgovoriti ču vam na pitanje po onome što ja znam o priznavanju ozljede na radu kroz vlastito iskustvo.

Postupak ocjene ozljede na radu koji je vašoj majci bio obustavljen zbog rješavanja prekršajnog postupka nastaviti će se kada prekršajni sud donese pravomoćnu presudu za to djelo koje ja vaša majka počinila. Po završetku postupka možete konačno rješenje postupka dostaviti HZZO-ZZR-u te će oni ponovo pokrenuti postupak za ocjenu ozljede na radu.

Ukratko i laički rečeno ako je vaša majka proglašena krivom neće joj se priznati ozljeda na radu. Samim time sva sredstva koja je dobivala na teret HZZO-ZZR dužna je vratiti.

Svakako preporučam vam prije isteka pravnog lijeka kontaktirajte dobrog odvjetnika i posavjetujte se po tom pitanju. Jer ako smatrate da su vam prava povrijeđena slijedi vam upravni spor.

Zadnje uređivanje Katrin : 09.12.2010. at 16:51.
Obi-Wan Kenobi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:10.