Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2013., 12:01   #1
Zašto srednja Bosna nije deblokirana?

Zašto nisu deblokirane hrvatske enklave u srednjoj Bosni za vrijeme hrvatsko-bošnjačkog rata? Mislim na Lašvansku i Lepeničku enklavu. Žepačka je ionako bilo nemoguće deblokirati zbog udaljenosti i Zenice ispred.
Da jesu deblokirane stvorila bi se kompaktna cjelina koja bi dala odličnu ishodišnu točku za pregovore u Ženevi i prostor za nove akcije na južnom bojištu.
__________________
Yes, we can!
Momak 90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2013., 13:04   #2
Quote:
Momak 90 kaže: Pogledaj post
Zašto nisu deblokirane hrvatske enklave u srednjoj Bosni za vrijeme hrvatsko-bošnjačkog rata? Mislim na Lašvansku i Lepeničku enklavu. Žepačka je ionako bilo nemoguće deblokirati zbog udaljenosti i Zenice ispred.
Da jesu deblokirane stvorila bi se kompaktna cjelina koja bi dala odličnu ishodišnu točku za pregovore u Ženevi i prostor za nove akcije na južnom bojištu.
Zato što smo već bili na rubu sankcija kad smo poslali 1993. poslali 2 bojne da pojačaju obranu Uskoplja, što bili bili da smo krenuli u proboj prema Lašvi s 2-3 potpune brigade?? Ne bi me čudilo ni bombardiranje od strane "objektivne" međunarodne zajednice.
Po mojem mišljenju Uskoplje je bilo protuteža za opkoljenu Lašvansku dolinu, kad bi Muslimani stisnuli Vitez i N. Travnik naši bi pojačali bombardiranje Uskoplja...
Ne znam je li s naše strane bilo uopće ozbiljne namjere zauzimanja Uskoplja, mislim od vremena kad je HV stigao. Ne računam osvajanje pojedinih kota ili kojeg sela, mislim da nije bila ni jedna sveobuhatna akcija s ciljem slamanja muslimanskih snaga i zauzimanja Uskoplja, barem ne ona u kojoj je HV aktivno sudjelovao, niti je bilo dovoljno snaga za isto.
MObin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2013., 18:31   #3
Quote:
MObin kaže: Pogledaj post
Zato što smo već bili na rubu sankcija kad smo poslali 1993. poslali 2 bojne da pojačaju obranu Uskoplja, što bili bili da smo krenuli u proboj prema Lašvi s 2-3 potpune brigade?? Ne bi me čudilo ni bombardiranje od strane "objektivne" međunarodne zajednice.
Po mojem mišljenju Uskoplje je bilo protuteža za opkoljenu Lašvansku dolinu, kad bi Muslimani stisnuli Vitez i N. Travnik naši bi pojačali bombardiranje Uskoplja...
Ne znam je li s naše strane bilo uopće ozbiljne namjere zauzimanja Uskoplja, mislim od vremena kad je HV stigao. Ne računam osvajanje pojedinih kota ili kojeg sela, mislim da nije bila ni jedna sveobuhatna akcija s ciljem slamanja muslimanskih snaga i zauzimanja Uskoplja, barem ne ona u kojoj je HV aktivno sudjelovao, niti je bilo dovoljno snaga za isto.
Otprilike si sve rekao.

Sve sto su hrvatske snage mogle uraditi je olaksati Lasvanskoj dolini napadima na Uskopaljskoj bojisnici.

Probiti se prema Lasvi je sigurno bilo moguce, ali samo angaziranjem Hrvatske Vojske, zbog cega bi Hrvatska dobila ne sankcije, vec bombe po glavi.

Nikako se ne smije zaboraviti prljava uloga engleskog UNPROFOR-a u Lasvanskoj dolini, oni su prakticno pomagali muslimanskim snagama, prevozili njihove ranjene, opskrbljivali ih naoruzanjem, hranom, MTS-om... Viteska mahala ili Stari Vitez se odrzao samo zahvaljujuci UN snagama koje su bile njihova logistika...

Kako pored njih, deblokirati bilo sto.

Zapravo je cudo kako se Lasvanska dolina odrzala, manje vise. Veliki broj hrvatskih sela je pao, unisten, spaljen, opljackan, poklan, protjeran, ali opet su Hrvati tamo opstali.

Ja vjerujem da je plan muslimana i njihovih saveznika izvana, bio da Hrvate ociste iz Sredisnje Bosne u potpunosti, i tako im nadoknade gubitke koje su dozivjeli od Srba. Srecom, nisu uspjeli, mada Bugojno, Kakanj, Vares, Zenica, govore za sebe.
dimnjacar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2013., 21:02   #4
Quote:
Momak 90 kaže: Pogledaj post
Zašto nisu deblokirane hrvatske enklave u srednjoj Bosni za vrijeme hrvatsko-bošnjačkog rata? Mislim na Lašvansku i Lepeničku enklavu. Žepačka je ionako bilo nemoguće deblokirati zbog udaljenosti i Zenice ispred.
Da jesu deblokirane stvorila bi se kompaktna cjelina koja bi dala odličnu ishodišnu točku za pregovore u Ženevi i prostor za nove akcije na južnom bojištu.
jer nije bilo snage za to. jedino da smo poslali veliko pojacanje iz hrvatske, ali onda bi vec bili pod sankcijama.
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2013., 22:14   #5
Kome , Čemu?
-Kad bi i proboj uspio iako bi bilo na tisuce mrtvih na obje strane... kako to opravdati u RH ? ,
-Naravno da bi NATO vojno intervenirao i izveo akcije da se ofanziva zaustavi/uspori
-I kada bi sve uspjelo probio se koridor LD deblokirana , tko bi tamo ostao vojska koja je izvela proboj sigurno nije imala namjeru živjeti tamo , trebalo je 20 000-50 000 vojnika civila i ostalih dodatno da tamo borave kao jamstvo opstojnosti koridora i života u LD , necemo valjda za svaki pucanj zvati HV da doleti sa tolikom vojskom da odrzi koridor , koji bi itetako bio napadan od brojnijih snaga Armije.
-Tko bi zadržao ove što su bili u okruženju da ne napusti dolinu jer u takvim uvjetima ljudi se relaksiraju pa misle da mogu odlaziti i dolaziti kad hoće , iako za vrijeme blokade NIJE bilo neke želje da se napusti LD.

etc...

Toćno da je Uskoplje bilo uteg za balansiranje što jednim , što drugima iako je Tuđman bio spreman vjerojatno pod cijenu sankcija da brani LD (što je suprotno mišljenju Bošnjačke politike da je njega Washington spasio i CIA je to isto utvrdila , ipak moje mišljenje je da je i dalje Francek imao nekog asa u rukavu "za nedaj Bože" ) , u mom istraživanju naišao sam na više mjesta striktnu Tuđmanovu opasku Aliji da Srednju Bosnu NE DIRA! A ovaj je valjda znao zašto to Francek govori.
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2013., 23:34   #6
treba uzeti u obzir da Hrvatska sama moze staviti sankcije i bosnjacima. oruzje im pogotovo ne bi propustali a tvornicu u vitezu bi kada dode vrijeme digli u zrak.
di smo onda?
buli6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2013., 23:46   #7
Iako su držali te enklave u okruženju Bošnjaci su bili pod sankcijama Hrvatske te zbog toga je na njihovim područjima vladala velika glad i bijeda. Da je nastavljen taj rat očito da bi išao Hrvatima na mlin. Pisali su ovdje i Bošnjaci da bi se oni povukli iz Gornjeg Vakufa jer više nisu mogli trpjeti taj pritisak.

Čitao sam da je Armija BIH krenula u neku veliku ofenzivu u Bosni da bi HV intervenirala.
__________________
Yes, we can!
Momak 90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2013., 23:57   #8
glavni problem je sto bi to sve islo na ruku srbima.
buli6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 00:02   #9
Evo malo videa iz tog vremena:

http://www.youtube.com/watch?v=_JY-whGLyek

http://www.youtube.com/watch?v=xaRtYDi97Lo
__________________
Yes, we can!
Momak 90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 10:50   #10
U svakom slucaju, pocetkom `94 godine hrvatske snage, HVO zapravo, bile su u naletu, zauzete Here, razbijene muslimanske snage kod Rame, na fojnickoj bojisnici HVO izasao iznad samog grada, zauzeta bitna kota Zavrtaljka, muslimani su bili na izmaku snaga, dzaba im ljudstvo kad nemaju dovoljno ni streljiva a o hrani da ne govorim.... zadnji njihov pokusaj slamanja hrvatskog otpora su Buhine kuce, i osim sto su pobili civile i zarobljene vojnike, nisu nista ucinili.

Da se taj rat nastavio, u proljece te godine bi i doslo do deblokade hrvatskih podrucja. I na ramskoj i na uskopaljskoj bojisnici, muslimanske trupe su bile na izmaku snaga.

Taj sukob u principu Hrvatima nije trebao, Bosnjacima jeste jer su poraze od Srba htjeli nadoknaditi na hrvatski racun, djelimicno su uspjeli.
dimnjacar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 10:56   #11
Quote:
Momak 90 kaže: Pogledaj post
Ima i boljih

Zauzimanje Hera

Zauzimanje Zavisca, to je od Rame prema Uskoplju
dimnjacar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 11:05   #12
Quote:
dimnjacar kaže: Pogledaj post
U svakom slucaju, pocetkom `94 godine hrvatske snage, HVO zapravo, bile su u naletu, zauzete Here, razbijene muslimanske snage kod Rame, na fojnickoj bojisnici HVO izasao iznad samog grada, zauzeta bitna kota Zavrtaljka, muslimani su bili na izmaku snaga, dzaba im ljudstvo kad nemaju dovoljno ni streljiva a o hrani da ne govorim.... zadnji njihov pokusaj slamanja hrvatskog otpora su Buhine kuce, i osim sto su pobili civile i zarobljene vojnike, nisu nista ucinili.

Da se taj rat nastavio, u proljece te godine bi i doslo do deblokade hrvatskih podrucja. I na ramskoj i na uskopaljskoj bojisnici, muslimanske trupe su bile na izmaku snaga.

Taj sukob u principu Hrvatima nije trebao, Bosnjacima jeste jer su poraze od Srba htjeli nadoknaditi na hrvatski racun, djelimicno su uspjeli.
U gotovo isto vrijeme događa se "pad" Vareša. Dolazi do spajanja 2. i 3. Korpusa i jedinica 1.Korpusa koji su preko Igmana izašli iz Sarajeva. Nakon Vareša, te jedinice spremaju ofanzivu na Kiseljak i Kreševo. Više o tome kod Ive Komšića, i njegovom ubjeđivanju Alije Izetbegovića da ne nepada te gradove.
Svejedno, tad srpske snage započinju ofanzivu na Crnoj Rijeci, olovsko-ilijaško ratište, kao debalans kojim se želi razvući snage ABiH, što im i uspjeva. Ostaće još neko vrijeme tajna na kojem je nivou dogovorena ta hrvatsko-srpska saradnja. Takva pat-pozicija je dočekala i Washingtonski sporazum.
__________________
Kakva novogradnja? Tražite muslimanske kuće sa zapadne strane Neretve i kupujte to. Bliže su centru od bilo kojeg stana u međuprostoru između Mostara i Širokog. Zar je toliki problem preuzeti par muslimanskih kvartova koji neugodno strše na našoj strani grada i osigurati stolni grad? (Tomislav Diablo)
spiritual beggar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 11:22   #13
Koliko znam Vareš se mogao obraniti ali je napušten zato jer je po planovima bio van hrvatske Republike. Zato je počinjen zločin u Stupnom Dolu se da se isprovocira napad Armije BIH na taj prostor. Ovo što pišem stoji i u haškoj presudi.
__________________
Yes, we can!
Momak 90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 11:29   #14
Quote:
Momak 90 kaže: Pogledaj post
Koliko znam Vareš se mogao obraniti ali je napušten zato jer je po planovima bio van hrvatske Republike. Zato je počinjen zločin u Stupnom Dolu se da se isprovocira napad Armije BIH na taj prostor. Ovo što pišem stoji i u haškoj presudi.
to je pizdarija Ivice Rajića.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 11:37   #15
Quote:
spiritual beggar kaže: Pogledaj post
U gotovo isto vrijeme događa se "pad" Vareša. Dolazi do spajanja 2. i 3. Korpusa i jedinica 1.Korpusa koji su preko Igmana izašli iz Sarajeva. Nakon Vareša, te jedinice spremaju ofanzivu na Kiseljak i Kreševo. Više o tome kod Ive Komšića, i njegovom ubjeđivanju Alije Izetbegovića da ne nepada te gradove.
Svejedno, tad srpske snage započinju ofanzivu na Crnoj Rijeci, olovsko-ilijaško ratište, kao debalans kojim se želi razvući snage ABiH, što im i uspjeva. Ostaće još neko vrijeme tajna na kojem je nivou dogovorena ta hrvatsko-srpska saradnja. Takva pat-pozicija je dočekala i Washingtonski sporazum.
Odmah velikomuslimanske bajke, hrvatsko-srpska suradnja?ž
Zauzimanje Hera i pad Vareša u isto vrijeme?! Jel ti išta znaš o povijesti, osim muslimanske propagande?! Spajanje tih famoznih korpusa? Pa dvije brigade HV-a bi išamarale te vaše bose i gole korpuse o čemu ti pričaš?
I onda na kraju opet o hrvatsko-srpskoj suradnji, pa da je ta suradnja bila ikakva vas odavno ne bi bilo na tim prostorima o kojima pričamo...
MObin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 11:38   #16
Quote:
Momak 90 kaže: Pogledaj post
Koliko znam Vareš se mogao obraniti ali je napušten zato jer je po planovima bio van hrvatske Republike. Zato je počinjen zločin u Stupnom Dolu se da se isprovocira napad Armije BIH na taj prostor. Ovo što pišem stoji i u haškoj presudi.
Nije se mogao obraniti, Stupni do je napadnut jer se nalazi iznad samog Vares Majdana, bio je utvrdjeno mjesto muslimanske vojske odakle su danonocno sipali minobacacima po gradu.

Maturice su dobili zadatak da ociste to uporiste, usput su pobili i civile.

Kakvo crno provociranje napada muslimanske Armije, isti taj dan muslimanska Armija je napala hrvatsko selo Kopijari u pravcu Kaknja, i gomilala trupe, cak su muslimanski vojnici sa zvornicke bojisnice napadali na Vares. Njima je Vares smetao, jer im se nalazio na putu Zenica Tuzla... tri korpusa muslimanske vojske su napale jednu malu brigadu HVO-a, i kako se to Vares mogao obraniti?

Usput receno, HVO Varesa je izgubio grad ali ne i sve polozaje, ostali su u selu Dastansko koje je inace muslimansko selo, i drzali su to selo do kraja rata, sa sve muslimanskim pucanstvom u selu. Ako je cilj, kako kazes, bio isprovocirati muslimanski napad, zasto onda HVO nije poklao muslimane u Dastanskom.

Dajte ljudi, postedite nas muslimanske propagande. Jos samo nedostaje "Tudjman je etnicki cistio Hrvate".
dimnjacar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 13:10   #17
Zašto se Vareš mogao obraniti? Pa Žepče je bilo u težem položaju odmah iznad Zenice pa su izdržali sve ofenzive. Sa srpskog teritorija je moglo biti pribavljeno sve od oružja, municije, opreme, hrane.
__________________
Yes, we can!
Momak 90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 15:12   #18
Nije bilo u tezem polozaju, ponavljam, tri korpusa muslimanske Armije (1. 3. i 2. korpus) su napali sa svih strana na Vares.

Vareska brigada HVO-a nije bila ni izbliza jaka kao 111. XP iz Zepca, zapovjedni kadar nikakav, borbena gotovost nikakva, grad opterecen izbjeglicama iz Kaknja, moral stanovnistva nikakav, a muslimanima je osvajanje Varesa bilo biti ili ne biti.

Treba reci i da je HVO Varesa prije napada sacinio dogovor sa Drugim korpusom muslimanske vojske iz Tuzle, sporazum o nenapadanju, na sto je muslimanska vojska reagirala opcim napadom iz pravca Zenice a zatim i iz pravca Tuzle. Dakle cak su se i varkama sluzili.

Mozda se grad mogao braniti deset ili dvadeset dana, ali obraniti se nije mogao. Procjena je bila da je pametnije izvuci civile dok je vrijeme.

Zepce je druga prica, puno organizovaniji, spremniji, bolje naoruzani, i sa direktnom suradnjom sa Srbima od kojih su i tenkovi iznajmljivani. Muslimani su iz Zenice na Zepce krenuli kao na korzo, misleci da ce grad uzeti bez problema, ali su se proveli kao bosi po trnju.
dimnjacar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:33.