Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2014., 06:51   #141
Quote:
klimama kaže: Pogledaj post
U srpnju 1993. ostala je bez još 750 pripadnika zbog razoružavanja Muslimana.
Pozdrav. Zanima me ovo o razoruzavanju Muslimana. Imao sam jako dobrog prijatelja Livnjaka u svojoj jedinici, nazalost poginuo je (rip). Pricao mi je dosta o tom kraju a bio sam mu na sahrani. Po prici se moglo zakljuciti da su Bosnjaci toga kraja uvjek vise bili orjentirani Splitu nego Sarajevu. Odnosi su po njegovoj prici bili odlicni, vrlo cesto su Hrvatski generali govorili pozitivno o vojnicima. Jesu li Bosnjaci bili u HOS-u ili HVO? Da li su mogli biti kakva prijetnja Livanjskom kraju? Gledajuci logistiku (koju nisu ni imali) i blizinu Hr granice po mom misljenju nisu mogli nista. Da li je razoruzavanje Bosnjaka bio odgovor na razoruzavanje HVO recimo u Sarajevu? Da li se razoruzavanje (ne znam da li mogu reci sukob, u Sarajevu svi spominju sukob, a njega uopste nije bilo, cisto razoruzavanje) moglo izbjeci kao na primjeru Usore (bio sam na tom ratistu pod kraj rata, Usorski Hrvati su super ljudi). Bilo bi dobro kad bi mogli dati vise detalja o ovim dogadjajima, kao i sudjelovanju Bosnjaka u Livanjskom ratu. Hvala puno.
__________________
Das ist Valter!
BiH is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 11:22   #142
Quote:
BiH kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Zanima me ovo o razoruzavanju Muslimana. Imao sam jako dobrog prijatelja Livnjaka u svojoj jedinici, nazalost poginuo je (rip). Pricao mi je dosta o tom kraju a bio sam mu na sahrani. Po prici se moglo zakljuciti da su Bosnjaci toga kraja uvjek vise bili orjentirani Splitu nego Sarajevu. Odnosi su po njegovoj prici bili odlicni, vrlo cesto su Hrvatski generali govorili pozitivno o vojnicima. Jesu li Bosnjaci bili u HOS-u ili HVO? Da li su mogli biti kakva prijetnja Livanjskom kraju? Gledajuci logistiku (koju nisu ni imali) i blizinu Hr granice po mom misljenju nisu mogli nista. Da li je razoruzavanje Bosnjaka bio odgovor na razoruzavanje HVO recimo u Sarajevu? Da li se razoruzavanje (ne znam da li mogu reci sukob, u Sarajevu svi spominju sukob, a njega uopste nije bilo, cisto razoruzavanje) moglo izbjeci kao na primjeru Usore (bio sam na tom ratistu pod kraj rata, Usorski Hrvati su super ljudi). Bilo bi dobro kad bi mogli dati vise detalja o ovim dogadjajima, kao i sudjelovanju Bosnjaka u Livanjskom ratu. Hvala puno.
U to vrijeme se bio već poprilično zahuktao sukob između Armije BiH i HVO-a, pa je postojala potreba za značajnijim angažiranjem livanjske brigade na drugim ratištima. Još nekih mjesec, dva prije razoružavanja je brigada dobivala zahtjeve za angažman u sukobima s ABiH, međutim, odbijani su iz straha da se zbog toga sukob ne bi proširio i na Livno. Bošnjake se nije moglo slati da pucaju na svoje sunarodnjake, a nije ih se moglo niti ostaviti pod naoružanjem u Livnu i poslati samo Hrvate. Na razoružavanje Bošnjaka se u Livnu pristalo kada su otkriveni planovi ABiH o napadu prema Livnu od smjera Bugojna/G. Vakufa, pri čemu su ovi iz Livna trebali dati podršku. Rezervni plan im je bio, ako ne bi uspjelo spajanje s Bugojnom, da se drži Gornji grad, u kojem živi većina Bošnjaka u Livnu, i dio prema Cincaru i da se uz pomoć međunarodnih snaga uspostavi zaštićena zona. Nakon razoružanja su pronađene poprilično veće količine oružja i streljiva nego li ih je trebalo biti.
Što se tiče politike, odnosi između Hrvata i Bošnjaka u Livnu su bili više nego dobri sve do proljeća 1993. kada je smijenjeno lokalno vodstvo SDA naklonjeno Hrvatima i dovedeni neki drugi ljudi.
klimama is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 14:06   #143
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Livanjska bojišnica 1992.
Il su Zrinski ili Frankopani ili 2.gbr. čak -ja ne znam,pa tko ih prepozna nek napiše
http://img.photobucket.com/albums/v2...bojite1992.jpg

Desni je Ante Šarić-Tuso
saric 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2014., 22:09   #144
Quote:
hr1u00 kaže: Pogledaj post
5 je Sukošanaca !

Evala za ovo marasovac !
Ta praktički ista ekipa je bila i na Šatoru 1995. i u Škabrnji 1991.

A neki od njih su 1993. u Škabrnji odradili herojska djela. A pola 1992. su proveli oko Livna.

btw, baš ovi sukošanci sinoć su u Sukošanu ugostili Livnjake !
Ti si u pravu 100%. Ja sam htio napisati da od njih 9 4 nisu Sukošanci a napisao sam upravo suprotno. Znači Pajac, Marijan, Tralje, Ozren i Žaba, to je 5.
Da ne bi netko pomislio da sam ja Sukošanac, nisam. Ali isto tako, kad dođe 5. kolovoz pola države se nakanjuje u Knin, pola u Čavoglave, a ja idem u Sukošan.
Još imam tamo frenda koji svake godine dijeli spizu, a on je bio u 7. gardijskoj u Pumama, i našao sam ga u ovim operacijama nakon Oluje tu:

https://www.youtube.com/watch?v=yknTnF610Ic

http://i.solidfiles.net/f46080444e.jpg

http://i.solidfiles.net/df5954e2db.jpg

Baš sam neki dan pričao s njim o ovima sa slike, pa mi on govori kako su oni tad imali 18 godina a on je imao 16, i da se on htio prošvercati s njima za Livno, ali mu nisu dali i kaže da ih je tada mrzio zbog toga :-)
Kasnije je odradio vojni rok pa se priključio 7. GBR
Ove ljude iz Livna koji su doišli na 20 obljetnicu sam upoznao i rukovao se s njima jer sam jako dobar s Marijanom i Pajacom, pa smo tako malo ćakulali.

Uglavnom, Livnjaci nek znaju da ako ih netko opet napadne da ćemo mi iz Zadra i od Zadra opet doći, i da nas niti malo ne hebu ove spike po kojima oni nama njih žele prikazati kao neke vampire, kao neki bauk, i tu ne mislim samo na Livnjake nego na sve Hrvate iz BiH.
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2014., 22:25   #145
Ma sad kad sam tu moram ispričati priču koja se nadovezuje na ovo gore. I spada na ovu temu jer smo mi planinu Šator računali kao Livanjsku bojišnicu, jer nam je Livno bila polazišna točka kad smo išli na Šator, odnosno mi smo prije akcije bili stacionirani u Livnu u školi.
Pa imamo ovaj BKT kojeg sam ja gotovo i zaboravio, pa imamo Termite, pa imamo 112. brigadu, pa 159. brigadu, pa 3. satniju 72. bojne vojne policije, pa 7. domobransku pukovniju, gradski bataljun, otočki bataljun, pa možemo tu računati i 134. brigadu odnosno kasnije domobransku pukovniju,pa imamo 307. LOB, pa Šepurine, pa imamo Gotovinu i Katušu koji su bili zmajevi u Tigrovima, ratovali od Iloka do Novske, pa ivicu Arbanasa koji je bio zapovjednih ZNG-a u obrani Vuikovara, pa Milu Čulinu Bulina koji je poginuo još u srpnju 1991. u napadu na policijsku postaju u Erdutu, pa imamo Danijela Kotlara koji je bio na čelu 113. šibenske brigade i da dalje ne nabrajam što smo sve dali i obrani domovine, da bi nas na kraju prozvalo - bježigradom

Ima jedna slična priča. Mi idemo u operaciju Ljeto 95. I sad, imamo našeg zapovjednika bojne Ivicu Arbanasa. On normalno, kao svaki zapovjednik gleda kako ispuniti dva osnovna cilja: prvi je obaviti zadaću i drugi je da se prilikom obavljanja zadaće dogode što manji gubici u ljudstvu. Zbog toga on ultimativno traži što jaču topničku potporu kako bi ih dobro poklopili, a to automatski znači manje žrtava na našoj strani. I sad, meni nitko ne mora vjerovati, i boli me ona stvar hoće li mi netko vjerovati, ali ovo je živa istina. Arbanas je imao poštapalicu "jebem ti sunce" i najprije zove Rajčića: "Rajčićujebem li ti sunce, kako si nam ono malo granata dao". Čuješ Rajčića na motorolu: "dao sam vam što imam i više nemam". Nakon toga ovaj zove Ročka, to je naš načelnik topništva (mi kao laka pješačka bojna nemamo teško topništvo, mislim da namje najveći kalibar bio 105 ako se ne varam) i kaže mu: "Ročak jebem li ti sunce, odi tamo kod Skeje (IX bojna HOS-a) i tamo u specijalnu policiju Herceg-Bosne nažicaj da ti daju sve što imaju". Sve se to događa u trenutku dok mi krećemo u akciju. Mi smo toliko bez granata da doslovno žicamo jedni od drugih. A nama je potpora topništva bila bitna ne samo zbog klasične namjene topništva, nego i zobg toga što nam je trebala buka koja bi prikrila naše kretanje, jer je nas bilo oko 150. a šuma, suhe grane, lišće itd. Dakle mi krećemo u operaciju a naš zapovjednik bojne još uvijek ćica granate, jer ih jednostavno nema.
I onda nas na kraju od svega optuže za "prekomjerenu uporabu topništva"
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2014., 00:26   #146
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post
Ti shvačaš da ti neću odgovoriti na ovo pitanje. To uostalom nije ni bitno.
pa nisam tražio da kažeš koji si.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 15:16   #147
Novinski članci o Livnu objavljivani u Slobodnoj Dalmaciji i Večernjem listu od 1992. do 1995.

https://www.youtube.com/watch?v=6AptFHpwPGs
klimama is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 22:04   #148
Dvije fotografije s livanjske bojišnice iz 1993. godine od Meinrada Hecka:

http://meinradheck.photoshelter.com/...000YNIqHAXGzCw

http://meinradheck.photoshelter.com/...000InvE2fbvzdE
klimama is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 14:13   #149
Jedan od dva tenka koji su bili u sastavu livanjske brigade:
http://i1284.photobucket.com/albums/...pse57934d2.jpg
klimama is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2020., 12:23   #150
Na danasnji dan je pocela Bitka Za Livno, nakon uspesnog zauzimanja Kupresa, Srbi pod vodstvom Lisice i Mladića udarili su na Livno, svi napadi su uspjesno odbijeni ali to je bio samo uvod u jos zescu bitku koja se dogodila 10 dana kasnije i koja je zavrsila potpunom pobjedom HV-a i HVO, Srbi su bili dobro razbijeni jer su poceli napustati i Glamoc i Lisica ih skidao do gaca, za njihove gubitke se moze onda pretpostavit da su bili veci nego na Kupresu
Gronk is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2020., 20:13   #151
Na danasnji dan 23 travnja 1992 JNA je napala sela Rujane i Celebic sa ciljem zauzimanja Livna, ali su ih dijelovi 2,3 i 4 Gbr zajedno s domacim braniteljima razbili, Lisica i Mladic su gledali uzivo slom njihove vojske i okrivili domicilne Srbe za poraz

Jel su ta dva sela su bile polazne tocke u Operaciji Zima?
Gronk is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2020., 21:49   #152
Quote:
Gronk kaže: Pogledaj post
Na danasnji dan 23 travnja 1992 JNA je napala sela Rujane i Celebic sa ciljem zauzimanja Livna, ali su ih dijelovi 2,3 i 4 Gbr zajedno s domacim braniteljima razbili, Lisica i Mladic su gledali uzivo slom njihove vojske i okrivili domicilne Srbe za poraz

Jel su ta dva sela su bile polazne tocke u Operaciji Zima?
Mislim da se krenulo od Celebica, a sa druge strane (ispod Dinare) je bio Sajkovic u smijeru Crnog Luga.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2020., 04:48   #153
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Mislim da se krenulo od Celebica, a sa druge strane (ispod Dinare) je bio Sajkovic u smijeru Crnog Luga.
Jel prva crta bila u samim selima Celebic i Rujani ili malo dalje nakon ove bitke
Gronk is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2020., 21:49   #154
Quote:
Gronk kaže: Pogledaj post
Jel prva crta bila u samim selima Celebic i Rujani ili malo dalje nakon ove bitke
https://repozitorij.pmf.unizg.hr/isl...tream/PDF/view
Ovdje je detaljno opisana operacija "zima 94".
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2020., 20:06   #155
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
na temi Grahovo Zima 94 je spomenuto da je Celebic osvojen u Op Zima, jel to pogreska jer koliko znam Čelebić je obranjen?
Gronk is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2020., 06:17   #156
Ok imam nekoliko nejasnoca u svezi Obrane Livna 92, pa bih se zahvalio ako mi tko odgovori

1. Pise da je Koričina obranjena 13.4 92, medutim u OP Ljeto je zauzet prijevoj Koricina, jel to isti taj ili to znaci da su i Srbi imali polozaje na tom prijevoju

2. Navodi se u nekim tekstovima da je tek u Zimi 94 oslobođen Čelebić, no zar tamo JNA nije razbijena 23.4. 1992(unisteni i zarobljeni tenk)?

Gronk is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2020., 13:54   #157
Quote:
Gronk kaže: Pogledaj post
Ok imam nekoliko nejasnoca u svezi Obrane Livna 92, pa bih se zahvalio ako mi tko odgovori

1. Pise da je Koričina obranjena 13.4 92, medutim u OP Ljeto je zauzet prijevoj Koricina, jel to isti taj ili to znaci da su i Srbi imali polozaje na tom prijevoju

2. Navodi se u nekim tekstovima da je tek u Zimi 94 oslobođen Čelebić, no zar tamo JNA nije razbijena 23.4. 1992(unisteni i zarobljeni tenk)?

Nisam siguran, ali mislim da su Koricinu drzali Srbi do operacije ljeto 95. To je prijevoj izmedju Glamoca i Livna. Dio postrojbe u kojoj sam bio dosao je na teren i sudjelovao je u operaciji "Zima 94". Oni su bili rasporedjeni u selu Celebic. Mislim da su i Srbi drzali dio sela odnosno neke zaseoke.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2020., 13:47   #158
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Nisam siguran, ali mislim da su Koricinu drzali Srbi do operacije ljeto 95. To je prijevoj izmedju Glamoca i Livna. Dio postrojbe u kojoj sam bio dosao je na teren i sudjelovao je u operaciji "Zima 94". Oni su bili rasporedjeni u selu Celebic. Mislim da su i Srbi drzali dio sela odnosno neke zaseoke.
Mislim da treba se bolje obradit ova bitka, o obrani čelebića i dijela Koricine koji su nasi drzali se jedva ista moze procitat, npr moglo se objasnit da su dio Celebica i oni drzali i da smo nas dio obranili, jer oslobadat obranjeno zvuci apsurdno, hvala na odgovoru
Gronk is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2020., 01:22   #159
Quote:
Gronk kaže: Pogledaj post
Mislim da treba se bolje obradit ova bitka, o obrani čelebića i dijela Koricine koji su nasi drzali se jedva ista moze procitat, npr moglo se objasnit da su dio Celebica i oni drzali i da smo nas dio obranili, jer oslobadat obranjeno zvuci apsurdno, hvala na odgovoru
Nasi su drzali jedan dio, Srbi drugi dio. Prva crta je bila kod Pasalica kuca.
max soldo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:12.