Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2018., 21:12   #1
Reexport prema Kosovu

Pozdrav svima situacija je ovakva....ja nemam pojma o ovome, ali dobio sam zadatak i moram ga obaviti:
Zanima me da li je ovo netko radio i da li to finkcionira?

Trebam prodati proizvod na Kosovo.

Proizvođač proizvoda je njemačka firma. Od njih kupujemo proizvod i prodajemo ga na Kosovo.

Uputu koju sam dobio i koja bi trebala funkcionirati je sljedeća:

Delivery Note:
Njemački proizvođač mora da nasloviti Delivery Note na krajnjeg kupca sa Kosova, te staviti u Delivery Note rečenicu o preferencijalu (porijeklo robe EU), potpiše ga i pečatira.
Delivery Note mora biti original i mora stići do krajnjeg kupca uz pošiljku.

Moj Invoice (invoice hrv. firme koja prodaje na Kosovo):
Na mojem Invoice-u se treba pozvati na Deliveriy Note proizvođača, jer je to jedini način da se klijent sa Kosova oslobodi od carine. (Kosovo na placa carinu ako je roba EU)

Moja firma mora poslati original Invoice klijentu na Kosovo, pečatiran I potpisan.

Isto tako moja firma će poslati moj Invoice Njemačkom proizvođaču koji će uz pošiljku poslati: Moji invoice + orginal Delivery note od proizođača.

Pošiljka bi trebala krenuti direktno iz Njemačke prema Kosovu, ne dolazeći do Hrvatske, proizvođač bi angažirao neku kurirsku službu koja bi obavila transport od Njemačke do Kosova.



Da li postoji netko tko je radio ovakvo nešto i da li bi to funkcioniralo?

Imam informaciju (ne pitajte me zašto-ne znam) da moja firma ne može izdati EUR1 ako je roba vrednija od 5-6000EUR. A isto tako njemački proizvođač ne može izdati EUR1 (ne pitajte zašto-ne znam).

U toj situaciji bi trebao proći gore opisani postupak, tako mi kaže kolega. Ali ni jedan niti drugi nismo sigurni pa zato tražim pomoć. I da li je to što je opisano uopće legalno jer naravno ne pada mi napamet nešto muljati.



HVALA
TDK is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 15:26   #2
Prema ovome čini mi se da imaš lažni trostrani posao. Zove se lažni jer jedan od tri sudionika u lancu nije iz EU.
Ukucaj si u google pojam lažni trostrani posao i klikni na prvi link. (ne znam zašto mi neda taj link ovdje staviti ) .
A imaš i još linkova .

Više će ti znati u poreznoj upravi tvoj referent za pdv, al moraš točno objasniti kretanje robe i tko će tu robu cariniti.
U pdv obrascu ga prikazuješ pod ono (ne znam sad na pamet) gdje piše bez sjedišta u EU ili tako nešto. (al to će ti knjigovođa znati).
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 20:45   #3
Legalno je.

EUR1 ti treba za vrijednosti isporuke veće od 6.000 EUR, za iznose manje od 6.000 EUR dovoljna je izjava o porijeklu na fakturi.

Hrvatska firma na Kosovo šalje fakturu bez PDV-a, oslobođeno po čl. 146. Direktive vijeća 2006/112/EZ. Njemačku fakturu knjižiš bez PDV-a i oni je šalju bez PDV-a. Firma na Kosovu plaća po zakonima Kosova carinu i PDV njihove zemlje.
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:57.