Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2007., 22:10   #1
F-22A Raptor: zajednička tema




http://www.defensenews.com/story.php...1279&C=america


Iako će tih 183 komada platit ka da su od zlata ... koliko sam skužia oko 40-50 F-117 ide u mirovinu a ka zamjenu će naštancat još 40 F-22A.
Sad cijena po primjerku nakon ovih 183 komada bi se trebala bližit 100M po komadu stoga nevidim razloga da ih Ameri ne naštancaju još 500 komda kroz 10ak ili manje god.


Zaista premoćno izgleda...

Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 23:50   #2
Coming soon to a theater near you...

Raptora je premalo, to je nedvojbeno.

Konev, odakle su te slike?

Edit:

Pierre Sprey kaže:

F-22 Continues to 'Abuse Taxpayers,' Critics Say

Quote:
"The F-16A, as it was in 1986, can whip today's F-22," said Sprey. "You'd think the F-22 would be able to whip some antique."
Mislim, svaka čast Spreyu, imao je nekih dobrih ideja ali je stvarno otišao. Boy's sharp as a bowling ball.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 17:33   #3
bum rusija

da super...
još kad nabave hrpu F-35 iz projekta JSF krenut će na kinu i rusiju

moj recept
1. raptori prodru u obranu i kirurški uklanjaju prijetnje
2. F-35 bomarder uklanja objekte za trupe
3. hrpa RAH-66 comanchea uklanja ljude s ulica
4. i zadnje idu oni vojnici šta su povezani sa satelitima i ta sranja
čuo sam da nose komp na leđima... može ko ovo potvrdit?

i tako to je moj plan za propast -bilo na you tubu


hahahahaha
 
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 18:43   #4
Quote:
F-14 Tomcat kaže: Pogledaj post
da super...
još kad nabave hrpu F-35 iz projekta JSF krenut će na kinu i rusiju

moj recept
1. raptori prodru u obranu i kirurški uklanjaju prijetnje
2. F-35 bomarder uklanja objekte za trupe
3. hrpa RAH-66 comanchea uklanja ljude s ulica
4. i zadnje idu oni vojnici šta su povezani sa satelitima i ta sranja
čuo sam da nose komp na leđima... može ko ovo potvrdit?
Umjesto 1.,2.,3. i 4. stavka najbolje je poslati hodajuće oružje masovnog uništenja-mislim da svi znamo na koga se misli...
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 22:32   #5
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Konev, odakle su te slike?

[/I]
Iz osobne kolekcije a tokom vremena ih se nakupilo ...samo su drljavo organizirane pa triba vrimena da ih iskopam ....

Inače bi lipo kad bi Ameri smanjili broj F-35 naračun F-22 .. ova dvasu nebo i zemlja razlika a opet su i jedan i drugi famozna peta generacija!
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 22:53   #6
Paaaa, i nije baš da su nebo i zemlja razlika. F35 prilično očito posuđuje brojne značajke od starijeg brata. A tu su i različiti zahtjevi, odnosno različita namjena. Ima i nekoliko stvari u kojima je f35 ispred raptora.
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 09:04   #7
još davno sam u h. vojniku pratio vijesti o razvoju YF-22 (iako mi je to tada izgledalo kao totalni SF i nisam vjerovao da ću doživjeti da to stvarno postane F-22), ali ako se dobro sjećam paralelno je išao i projekt YF-23...

jel može netko reći što je bilo s tom 23-icom i gdje je to zapelo?! znam da je bio ružniji i neobičniji od 22, ali nemam pojma ni namjenu ni razlog odustajanja...

EDIT: evo našao sliku

__________________
a mi smo stranci u vlastitoj zemlji zbog ljudskog šljama,
...lipa naša silovana...
US marines is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 10:50   #8
Quote:
US marines kaže: Pogledaj post
još davno sam u h. vojniku pratio vijesti o razvoju YF-22 (iako mi je to tada izgledalo kao totalni SF i nisam vjerovao da ću doživjeti da to stvarno postane F-22), ali ako se dobro sjećam paralelno je išao i projekt YF-23...

jel može netko reći što je bilo s tom 23-icom i gdje je to zapelo?! znam da je bio ružniji i neobičniji od 22, ali nemam pojma ni namjenu ni razlog odustajanja...

EDIT: evo našao sliku

Razvilo se i jedno i drugo u velikom natjecaju za novog americkog lovca. YF-23 black widow, konsorcija Northrop/McDonnelDouglas je izgubio protiv YF-22 Raptor (kasnije F-22) konsorcija Boeing/Lockheed Martin (taj projekt je bio toliko velik i vazan da ni jedna tvrtka nije mogla sama izvesti).

Ima mnogih tekstova (neznam dali i od eksperta), koji tvrde da je black widow bolji koncept, te da je uzgubio samo zbog losijeg izgleda. Bilo kako bilo, do kraja termina, YF-23 imao jos tehnickih problema, sto je vjerojatno prevagnulo. Ipak, YF-22 i YF-23 su najbolji lovci danasnjice - samo sto se ovaj drugi nece proizvoditi.

BTW, kod lukrativnijeg JSF projekta tvrdim, da je definitvno odlucio izgled. Psihologija je prevazan faktor u ratu, sto su inzenjeri Boeinga zanemarili.
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 10:56   #9
Što je ubilo YF-23:

Cijena - bio je skuplji i za nabavu, i za održavanje od (Y)F-22. Također, rizik u projektu je bio dosta veći od YF-22 - znači, bile su daleko veće šanse da će YF-22 postati stvarni lovac a ne samo prototip. YF-23 je čekao daleko dulji period razvoja, a s obzirom na to da je Raptoru trebalo 15 godina od prvog leta do ulaska u službu, YF-23 bi to još prebacio

Performanse YF-23 su bile nešto bolje, ali performanse YF-22 su bile sasvim dovoljne za USAF.

Dakle, YF-23 je bio hot-rod funky avion koji je bio cool i čudan. YF-22 je bio lovac i koljač. YF-23 je bio bolji avion, YF-22 je bio bolji lovac.

@riki: takvi projekti ne gube na natječaju zbog izgleda. To je natječaj za lovca, a ne za izbor za Miss.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 11:46   #10
Boeingu su na testiranju jednom otkazale kocnice u letu, ali posto se testiralo u pustinji nije bio neki veci problem zaustaviti se. I nije mogao vertikalno uzletit. Ali vjerovatno su odlucivale i performanse i sve ostalo. Gledao sam jednom dokumentarac o izboru na NG.
Il Bestione is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 11:51   #11
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Raptora je premalo, to je nedvojbeno.
Ponovila se priča s B-2. Ulože novac u projekt superiornog aviona, i onda ih ne naprave dovoljno.

Što ne znači da se jednog dana neće predomisliti.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 12:12   #12
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
Što ne znači da se jednog dana neće predomisliti.
Samo da to ne bude prekasno. Zamišljam delegaciju USAF-a kako šalje memo Lockheed-Martinu:

"Alo, LM, mi bi još 100 Raptora". A LM kaže; "Sorry, proizvodne linije su ugašene i uništene. Nyet Raptor."
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 16:14   #13
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
@riki: takvi projekti ne gube na natječaju zbog izgleda. To je natječaj za lovca, a ne za izbor za Miss.



Nebi rekao

Sala na stranu, mislim da podcjenivas psihologiju. Sve dog ga nisu vidli sigurno nebi odlucili kojeg da uzmu. Gdje god da citam pise dodatno "boeing's model was really ugly...", ne vjerujem, da to nije igralo ulogu i kod Pentagona.

A-10 barem ima svoj stil, ali ovo je stvarno ruzno.
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 18:27   #14
Quote:
riki1512 kaže: Pogledaj post
A-10 barem ima svoj stil, ali ovo je stvarno ruzno.
Nije bitno da izgleda ljepo, bitnije je da izgleda opasno. Apache je sigurno ružniji od F-35. Ali Apache izgleda opasno i prijeteće. F-35 izgleda kao prijatelj od Thomas-a the tank engine-a.

PS ja odoh na more pa me neće biti neko vrijeme.
I što vam je toliko ružno na A-10 ?
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 19:34   #15
Quote:
riki1512 kaže: Pogledaj post
Nebi rekao

Sala na stranu, mislim da podcjenivas psihologiju. Sve dog ga nisu vidli sigurno nebi odlucili kojeg da uzmu. Gdje god da citam pise dodatno "boeing's model was really ugly...", ne vjerujem, da to nije igralo ulogu i kod Pentagona.

A-10 barem ima svoj stil, ali ovo je stvarno ruzno.
Stvarno misliš da je glavni razlog pobjede F-35 na JSF natječaju bila estetika? Pričamo o milijardama dolara i o tisućama radnih mjesta, pa zar stvarno misliš da tu igra imalo bitnu ulogu kako neki avion izgleda?

@ljiga; ugodnu zabavu.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 19:49   #16
Quote:
el Duderino kaže: Pogledaj post
Paaaa, i nije baš da su nebo i zemlja razlika. F35 prilično očito posuđuje brojne značajke od starijeg brata. A tu su i različiti zahtjevi, odnosno različita namjena. Ima i nekoliko stvari u kojima je f35 ispred raptora.
Slično:

- Avionika
- Radar
- Rakete

Različito:

- F-22 ima supercruise
- F-22 ima veći maksimalni plafon leta
- F-22 ima daleko veću maksimalna brzina
- F-22 je više "stealth"
- F-22 ima neta manje unutarnje spremnike mislim
- F-22 je pokretljiviji


Zaključak:

F-35 je nemjerljiv u odnosu na F-22 a zbog manjeg stealtha i sve bržeg razvoja pasivnih senzora i onog situation awarnes upitno je koliko bi se moga u zračnoj borbi suprostavit Rafalu / Typhoonu / Su-35BM ...
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 19:53   #17
Quote:
ljiga kaže: Pogledaj post
PS ja odoh na more pa me neće biti neko vrijeme.
I što vam je toliko ružno na A-10 ?
Krasno vrijeme trenutno vlada na Jadranu!
Ponesi jaknu obavezno!

BTW Thunderbolt(Warthog ili Hog kako vam srce želi),je na svoj način,vrlo lijep avion na!
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 21:01   #18
Konev, dakako da je f22 u mnogim stvarima bolji, poglavito kada gledamo stvari vezane uz borbe u zraku. Ipak, i Munja 2 ima neke prednosti. Nešto napredniju elektroniku, bolji prikaz opće situacije za pilota, display na kacigi (dok za raptora nije u planu niti obični JHMCS), tehnološki napredniji radar (toliko da će se određene tehnologije iskoristiti za modernizaciju radara na raptoru. Ofkors, u totalu raptorov radar i dalje uživa u blagodatima veće snage i veće antene). Za razliku od raptora ima i elektrooptički sustav za nalaženje/identifikaciju/praćenje ciljeva. Može nositi širu lepezu projektila, kao i teže bombe. Također, jedna od stvari koja nigdje nije službeno priznata ali mi se čini kao sve očitija je činjenica da f-35 ima golem dolet. Vjerojatno i veći od raptorovog. Krila i motor su primjereniji subsoničnom, ekonomičnom letu, a udio goriva u težini zrakoplova je ogroman. Dakle letjet će dalje ili će dulje ostati u zraku.
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 22:10   #19
Quote:
el Duderino kaže: Pogledaj post
dok za raptora nije u planu niti obični JHMCS)
Je, ali ne tako skoro. Postoje bitnije stvari za Raptora, to je integracija SDB-a. Kasnije na red će doći JHMCS i AIM-9X.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 00:21   #20
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Stvarno misliš da je glavni razlog pobjede F-35 na JSF natječaju bila estetika? Pričamo o milijardama dolara i o tisućama radnih mjesta, pa zar stvarno misliš da tu igra imalo bitnu ulogu kako neki avion izgleda?

@ljiga; ugodnu zabavu.
Necu reci da je sve u izgledu, ali kod slicnih karakteristika dobit ce lijepsi, recimo ako imas performanse/ekonomija/rizik/svesve 0-100bodova, a x-32 stize 86, x-35 samo 82, dobit ce x-35. Jer psihologija vazi minimum 5 bodova. Kod Amerikanaca vjerojatno cak 10 Tako barem ja mislim. Kinez kad vidi na TVu, kako se opasno lijep avion spusta na nosac ima da misli "uff kakvi su to avioni, sa amerima bolje da nikad ne zaratimo", tako jednostavno je tu u glavama militarista, a ne da kinezi gledaju pelikana koji veselo guta ribu.

__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:44.