Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2008., 00:28   #1
HRM - kako naprijed?

i da bi bilo još gore nabavljaju od Finaca 2 broda Helsinki klase stara 40 godina i prodaju ili Zvonimira i Petra.
Ništa mi više nije jasno
Piramida is offline  
Old 03.09.2008., 09:15   #2
nikako (plač i naricanje)
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Old 03.09.2008., 12:01   #3
A zar se moze naprijed s ovakvim ljudima u vrhu?... Mozda da ih netko natjera da malo prolistaju po ovom forumu, nek im mod posalje link na e-mail
AMARU is offline  
Old 03.09.2008., 12:22   #4
ma triba je ukinit.Prodat to sta imamo i kupit za te pare nekoliko brzih glisera i helihoptera i sve to dat u obalnu strazu.Isto ucinit sa pomorkom policijom i luckom kapetanijom.
A sa lokacijama ka sta je Lora nemam pojma , mozda napravit kakvu marinu ili prodat Abramovicu
kuhinja is offline  
Old 03.09.2008., 12:53   #5
Da, sa gliserima patrolirat po Jadranu i hvatat švercere
__________________
Here’s Johnny
MiG 0 is offline  
Old 03.09.2008., 14:42   #6
Quote:
kuhinja kaže: Pogledaj post
ma triba je ukinit.Prodat to sta imamo i kupit za te pare nekoliko brzih glisera i helihoptera i sve to dat u obalnu strazu.Isto ucinit sa pomorkom policijom i luckom kapetanijom.
A sa lokacijama ka sta je Lora nemam pojma , mozda napravit kakvu marinu ili prodat Abramovicu
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Old 03.09.2008., 20:34   #7
Quote:
kuhinja kaže: Pogledaj post
ma triba je ukinit.Prodat to sta imamo i kupit za te pare nekoliko brzih glisera i helihoptera i sve to dat u obalnu strazu.Isto ucinit sa pomorkom policijom i luckom kapetanijom.
A sa lokacijama ka sta je Lora nemam pojma , mozda napravit kakvu marinu ili prodat Abramovicu

Nadam se da je ovo trebala bit ironija
Ri-con is offline  
Old 03.09.2008., 22:04   #8
Helsinki su oko 20, a ne 40 godina stari, i za ono sto ce i koliko ce raditi su bolji izbor od modernizacije i remonta Kraljeva. Po meni, korak u pravom smjeru. No, pravi, veliki koraci tek slijede. Izbor koncepta novih korveta/fregata(ako ih bude), projekt velikog minolovca VLM 350, dodatne jedinice Korcula klase... Skolski jedrenjak se vec gradi... Ide se polako.
__________________
No way wine is better than Pepsi!!!
Where is, repeat, where is Task Force Thirty Four? The world wonders.
Velo C. Raptor is offline  
Old 03.09.2008., 23:03   #9
Samo što su korvete skuplje za plovidbu,a opet ih treba modernizirati.
zacky is offline  
Old 04.09.2008., 00:32   #10
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Helsinki su oko 20, a ne 40 godina stari, i za ono sto ce i koliko ce raditi su bolji izbor od modernizacije i remonta Kraljeva. Po meni, korak u pravom smjeru. No, pravi, veliki koraci tek slijede. Izbor koncepta novih korveta/fregata(ako ih bude), projekt velikog minolovca VLM 350, dodatne jedinice Korcula klase... Skolski jedrenjak se vec gradi... Ide se polako.

Helsinki su porinuti 81.,85.,86. a Kraljevi 91. i 2001.
Daj objasni kako su duplo stariji i duplo slabiji brodovi korak u pravom smjeru Kraljevi nisu nikad ni dovedeni na projektni nivo
Pravi,veliki koraci slijede već 10-15 godina veliki minolovac je projekt iz 80-ih,izbor koncepta pa šta su dosad radili,korvete/fregate su samo vlažni snovi,radit će se civilno-vojni što znači nešto najsličnije OPV-u iako je ZERP samo za afričke i južnoameričke banana države a i OPV tek negdje nakon 2012-2015,najvjerovatnije za 10-ak godina kad se RTOP-i među kojima i Helsinki potpuno ne raspadnu,Korčula se nije baš pokazala i za sada uopće nema govora o novim jedinicama.Školski jedrenjak gradi min.mora za pomorske škole i učilišta,HRM će ga moći koristiti ako dođe na red
U jednom si zaista u pravu -"ide se polako"
Ri-con is offline  
Old 04.09.2008., 09:25   #11
Ok, ja bi prije uzeo sovjetsku raketnu krstaricu porinutu 80' (lupam napamet) nego korvetu iz 2008.

Zar nitko ne svaća da su korvete samo pomoćna plovila? Možeš ih imati 20 ali nešto fali...
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Old 04.09.2008., 10:53   #12
Quote:
Ri-con kaže: Pogledaj post
Helsinki su porinuti 81.,85.,86. a Kraljevi 91. i 2001.
Daj objasni kako su duplo stariji i duplo slabiji brodovi korak u pravom smjeru Kraljevi nisu nikad ni dovedeni na projektni nivo
Pravi,veliki koraci slijede već 10-15 godina veliki minolovac je projekt iz 80-ih,izbor koncepta pa šta su dosad radili,korvete/fregate su samo vlažni snovi,radit će se civilno-vojni što znači nešto najsličnije OPV-u iako je ZERP samo za afričke i južnoameričke banana države a i OPV tek negdje nakon 2012-2015,najvjerovatnije za 10-ak godina kad se RTOP-i među kojima i Helsinki potpuno ne raspadnu,Korčula se nije baš pokazala i za sada uopće nema govora o novim jedinicama.Školski jedrenjak gradi min.mora za pomorske škole i učilišta,HRM će ga moći koristiti ako dođe na red
U jednom si zaista u pravu -"ide se polako"
Cuj, meni je kupovina Helsinkia da zamijene Kraljeve sasvim smislena. Gledaj, za 10ak milijuna eura ce se dobiti 2 broda sasvim istih(u biti i vecih zbog ASW-a) mogucnostri kao i Kraljevi, za koje bi da nastave sluzbu trebalo izdvojiti oko 20ak milijuna eura.
Uzevsi u obzir da bi u oba slucaja brodovi sluzili ne vise od 10ak godina od kupovine/modernizacije, po mom je skromnom misljenju prva opcija bolja. Pa da su Kraljevi za 2-3 klase bolji, pa ajde, al kad se radi u biti o istom brodu onda ne vidim smisla u trosenju duplo vise para da se na kraju dobije manje.
__________________
No way wine is better than Pepsi!!!
Where is, repeat, where is Task Force Thirty Four? The world wonders.
Velo C. Raptor is offline  
Old 04.09.2008., 17:23   #13
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Cuj, meni je kupovina Helsinkia da zamijene Kraljeve sasvim smislena. Gledaj, za 10ak milijuna eura ce se dobiti 2 broda sasvim istih(u biti i vecih zbog ASW-a) mogucnostri kao i Kraljevi, za koje bi da nastave sluzbu trebalo izdvojiti oko 20ak milijuna eura.
Uzevsi u obzir da bi u oba slucaja brodovi sluzili ne vise od 10ak godina od kupovine/modernizacije, po mom je skromnom misljenju prva opcija bolja. Pa da su Kraljevi za 2-3 klase bolji, pa ajde, al kad se radi u biti o istom brodu onda ne vidim smisla u trosenju duplo vise para da se na kraju dobije manje.

Ne bih se nikako mogao složiti s tobom,tih 10mil.€ nismo platili mi nego Patria,20mil.€ za modernizaciju,odnosno dovođenje Kraljeva na projektni nivo smo morali platiti mi i to je poanta cjele priče Samo nemoj sad o tome kako je to off-set jer radi takvih umotvorina i jesmo osiromašeni i opljačkani od velikih domoljuba sa HR trobojnicom na reveru
Helsinki nisu ni blizu po mogućnostima koje su Kraljevi morali dobit nakon modernizacije,jedini dobitak je PPD sonar koji nažalost ne rješava ništa kad je u pitanju PPD boj opet,da su Kraljevi dovedeni na projektni nivo nosili bi i dubinske bombe/mine,10kom. za razliku od Helsinki koji ih nosi 2.BTW Kraljevi su morali ostati u službi do 2020.-2025.g Tvoj problem je u tome što na sposobnost i mogućnosti ratnog broda gledaš kroz prizmu njegovog naoružanja i cjene a to nikako nije sve.Kraljevi su veći,udobniji za posadu,bolje plovne sposobnosti,bolje i veće borbene mogućnosti ..itd,itd.
Nama brodovi doista trebaju ali ne na ovaj način
Ri-con is offline  
Old 04.09.2008., 17:57   #14
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
Ok, ja bi prije uzeo sovjetsku raketnu krstaricu porinutu 80' (lupam napamet) nego korvetu iz 2008.
Ovako nesto?
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Old 04.09.2008., 17:59   #15
Quote:
Ri-con kaže: Pogledaj post
Kraljevi su veći,udobniji za posadu,bolje plovne sposobnosti,bolje i veće borbene mogućnosti ..itd,itd.
...oklen ti to, ranko?
Koliko si vremena proveo na jednom, koliko na drugom?
Bolje polovno skandinavsko, u ovom slucaju finsko, nego novo nase. Full stop.
niner.alpha is offline  
Old 04.09.2008., 18:10   #16
Quote:
niner.alpha kaže: Pogledaj post
...oklen ti to, ranko?
Koliko si vremena proveo na jednom, koliko na drugom?
Bolje polovno skandinavsko, u ovom slucaju finsko, nego novo nase. Full stop.

Bivšu vojsku služio sam u mornarici a igrom slučaja 2 puta sam bio na RTOP-ima,osim toga radio sam i u firmi koja je imala ugovor za spec.servise na brodovima JRM a kasnije i HRM tako da sam bio i na drugim brodovima na Fincima nisam bio.A ti
Ri-con is offline  
Old 04.09.2008., 18:55   #17
Ja sam za Ri-cona!

Osim toga, ima nešto u ponosu, u činjenici što su Kraljevi rad naših ruku! Imam osjećaj da većina ljudi misli da čim je nešto zapadnjačko da je odmah bolje od našeg ili (ne daj Bože) ruskog.

P.S. Kako to da nitko ne spominje da Helsinkiji nemaju gotovo nikakvu PZO obranu (Mistral sigurno nećemo ugraditi), a Kraljevi imaju AK-630M?
Mikojan is offline  
Old 04.09.2008., 19:10   #18
tako je!

netko je već rekao kako ni nakon službe ti brodovi ne bi smjeli biti prodani nekoj banana državi nego s njima treba u muzej (koji ćemo isto imat nikad). barem s jednim od dva.

ne znam za vas, al meni je ovaj pdf počeo štetit, ono vidim tu toliko groznih vijesti i negativnih (a opet realnih) predviđanja da mi je muka. u zadnje vrijeme mi čak u glavi zvoni kako je i HRM i HRZ gotova stvar, samo se sve radi postepeno, da narod lakše proguta. Vidim za nekih 20ak godina neku jadnu obalnu stražu i talijanske avione po uzoru na sloveniju, al zato i par novih satova na zna se čijoj ruci.

pitam se jel ima goreg odnosa prema vojsci vlastite države igdje na svijetu, a da ne spominjem kako je ista ta vojska prije tek nešto malo godina spasila sve i jednu guzicu u saboru...

pih.
__________________
The Sydney was a Chatham class light cruiser, capable of 25.5kts and armed with eight 6in guns. By now the Emden was somewhat below peak condition, and her own top speed was probably somewhat below its 24.1kt best. When the Sydney appeared at 9.15 am on 9 November, the Emden stood and fought.
otompotom is offline  
Old 04.09.2008., 19:13   #19
Mogu li helsinkiji se strpati u one bunkere na dugom otoku? teško
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Old 04.09.2008., 20:41   #20
Svaka cast svemu, pa tako i helsinkiu, ali brate mili kraljevi su radjeni namjenski za jadran-znaci nema boljeg, imaju respektabilno naoruzanje, sta covjek rece-stanu u bunkere, a sta jest jest-made in cro su.... jebo 20 mil eura kad dobijes za te pare 2 genijalna broda za nase potrebe, a za ZERP ce i tako i tako napravit kakve vece "glisere" jer je to jeftinije i za mozak kretena na vl. dovoljno(ako ne i previse)....
AMARU is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:15.