Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2008., 18:31   #1
HRVCON/ISAF - Afganistan

"HRVCON čine zapovjednik sa skupinom, timovi za obavještajnu i logističku potporu, Vojna policija, pješaštvo, MLOT, OMLT, medicinski tim te stožerno i osoblje PRT-ova.

Hrvatska u 2009. godini neće osjetnije povećavati broj svojih vojnika u Afaganistanu, niti mijenjati postojeću strukturu snaga s kojima sudjeluje u mirovnoj operaciji ISAF (International Security Assistance Force). Istina, do kraja 2008. naš kontingent u toj misiji narasta na nešto manje od 300 pripadnika, no nakon toga će jedno dulje vrijeme zadržati dostignutu veličinu.
Potvrdio je to nedavno i ministar obrane Branko Vukelić, objašnjavajući prijedlog nove odluke o upućivanju pripadnika Oružanih snaga u mirovnu misiju ISAF koji je Sabor potvrdio u srpnju. Vukelić je pojasnio da će uz veličinu i postojeća struktura naših snaga u misiji ISAF ostati nepromijenjena.

Naime, novom je odlukom Sabor ograničio mogućnost upućivanja na najviše 300 pripadnika, ali i za 2009. utvrdio strukturu po kojoj će hrvatski kontingent u Afganistanu (HRVCON) biti sastavljen od zapovjednika nacionalnoga kontingenta s osobnom skupinom (NCC), nacionalnog tima za obavještajnu potporu (NIC/NIST), nacionalnog tima za logističku potporu (NSE), namjenski organiziranih snaga Vojne policije (TF MP), pješaštva (TF INF), pokretnog promatračkog tima za vezu (MLOT), operativni mentorski tim za vezu (OMLT), mješovitog medicinskog tima, osoblje provincijskih rekonstrukcijskih timova (PRT-ova), te stožernog osoblja.

Što se tiče rasporeda, naši su u misiji teritorijalno raspoređeni u tri regionalna zapovjedništva - RC Capital u Kabulu, RC North u Mazar-e-Sharifu i Pole-Khomri te RC West u Chagcharanu. Dosad je Hrvatska u Afganistanu angažirala pripadnike Vojne policije u Kabulu (od 2003.), stožerne časnike u nekoliko gradova (od 2003.), medicinski tim u Kabulu (od 2005.), pokretni tim za izviđanje i vezu u Chagcharanu (od 2006.), Operativni mobilni tim za vezu u Mazar-e-Sharifu (od 2006.) te dva voda pješačke satnije u Mazar-e-Sharifu (od 2006.).Prve su u tu mirovnu misiju krenule Namjenski organizirane snage Vojne policije (NOS VP). Poslovi koje one od obavljaju su, kažu u MORH-u, klasični vojno-policijski poslovi: ophodnje, nadzori, uviđaji, te praćenje i osiguravanje važnih osoba.

Često se ističe da naši vojni policajci vrlo uspješno djeluju unutar multinacionalne satnije Vojne policije Kabulske multinacionalne brigade, a svaka rotacija ima i vodiče sa službenim psima za detekciju droge ili eksploziva, ili zaštitno-tragačkim psima. Zanimljiv je podatak prema kojem jedino Hrvatska ima pse tragače u Kabulu, pa je odsjek nacionalno koncipiran, odnosno na njegovom je čelu pripadnik HV-a koji odlučuje o uporabi skupine vodiča pasa.

Naš MLOT pripada skupini namjenski organiziranih snaga koje djeluju u sklopu provincijskih rekonstrukcijskih timova. U svojem djelovanju vrlo je mobilan i bez posebne zaštite obavlja ophodnje po afganistanskim naseljima. Skuplja informacije i u stalnom je kontaktu s lokalnim stanovništvom. Obavljajući svoje svakodnevne zadaće, MLOT može biti do tjedan dana odvojen od svog tima. »Stoga je jasno kako su pripadnici MLOT-a izloženiji opasnosti, odnosno povećanom riziku«, pojašnjavaju u MORH-u, podsjećajući kako je naš MLOT bio samo jedanput napadnut. Potkraj lipnja 2006. godine oštećeno je jedno terensko vozilo, no naši pripadnici nisu ozlijeđeni.

U Afganistanu je i naš OMLT, namjenski organizirana postrojba koja je odgovorna prije svega za obuku, uvježbavanje i mentorstvo postrojbi Afganistanske nacionalne vojske (ANA). Naš tim djeluje na razini bojne, a u sklopu multinacionalnog OMLT-a na razini korpusa rade i dva hrvatska dočasnika.

U misiji su još Namjenski organizirane snage pješaštva i osiguranja, ali i trilateralni kombinirani medicinski tim Američko-jadranske povelje (CMT A-3) koji djeluje u sklopu poljske bolnice u kabulskoj međunarodnoj zračnoj luci Kaia."

http://www.vjesnik.hr/html/2008/10/0....asp?r=tem&c=3

----------------------------------------------------------------

Topic o našim vojnicima u Afganistanu.

Zanima me koja sve vozila koristimo i što je sa onim IVECO LMVima koje smo nabavili, koriste li se tamo?
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 19:28   #2
Vezano uz vozila, znam da koriste oklopljene Land Cruisere, Defendere (VP), Mercedes G ili Wolf, navodno je kupljeno/iznamljeno nekoliko humvee-a dok nisu sigli LMV-i. Koristi se i određen broj LOV 2.
Nego nigdje se ne spominje da je i BSD dole, ništa iznenađujuće ali nisam primjetio da je ovdje neko spominjao.
StormShadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 19:39   #3
Hvala

Humveeje sam vidio na slikama iz Afganistana, imaš jednu koju sam stavio negdje na forum gdje se u prvom planu vidi njemački oklopnjak a u pozadini su 2 naša Humveeja.

BSD bi trebao ići u 11. mjesecu, nisam još čuo da su već tamo. No, kao što kažeš, ništa iznenađujuće
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 22:39   #4
Znam da je dole VOB(350.) BSD tek treba ić
Ri-con is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 23:43   #5
Mogao si to zadrzati za sebe.
porga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 00:01   #6
Quote:
Ri-con kaže: Pogledaj post
Znam da je dole VOB(350.) BSD tek treba ić
BSD je početkom listopada išla u Čad.

@porga
No fear!
Stormer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 11:24   #7
Jel' vi koji radite u OS-u uopće smijete o nekim takvim stvarima raspravljati na javnim forumima??
Praznina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 12:46   #8
Quote:
Stormer kaže: Pogledaj post

@porga
No fear!
Nije mene strah, no to su informacije koje apsolutno nikog ne trebaju zanimat, a kamoli razmjenjivati ih na javnom forumu.
sto nekog boli kurac kad BSD ili VOB ide dolje? Tko treba znati, taj zna, ostalima ne bi skodilo malo svijesti o vojsci i povjerljivim informacijama.
porga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 13:42   #9
Quote:
porga kaže: Pogledaj post
Nije mene strah, no to su informacije koje apsolutno nikog ne trebaju zanimat, a kamoli razmjenjivati ih na javnom forumu.
sto nekog boli kurac kad BSD ili VOB ide dolje? Tko treba znati, taj zna, ostalima ne bi skodilo malo svijesti o vojsci i povjerljivim informacijama.
Ovo o VOB nije nikakva tajna,bilo je čak i u Hrv.Vojniku a o odlasku BSD u Čad možeš čitati po novinama,na stranicama MORHa ...i sl, tako da briješ bez-veze
Slažem se da bi zadaće VOB trebale biti tajne međutim to nije problem ljudi na forumu
Ri-con is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 14:11   #10
Hrvatski Humveeji i Iveco-i u A-stanu

http://www.canyonstar.com/images/afg...pann/index.htm (nebilo vam teško, prođite kroz sve galerije )

Pozz
Kyrales is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 14:12   #11
I još...
http://www.canyonstar.com/images/afghanistan/index.html

pod Djangal Rah (Iveco LMV)
Kyrales is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 14:16   #12
Zadaće VOB-a i BSD-a i jesu tajne... mi smo samo informirani gdje su a šta rade to je već druga stvar (nadam se da se ne podpisuju po zidovima i umjetninama).
Hawk75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 14:23   #13
Quote:
Hawk75 kaže: Pogledaj post
Zadaće VOB-a i BSD-a i jesu tajne... mi smo samo informirani gdje su a šta rade to je već druga stvar (nadam se da se ne podpisuju po zidovima i umjetninama).

Ri-con is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 18:52   #14
Quote:
Hawk75 kaže: Pogledaj post
...(nadam se da se ne podpisuju po zidovima i umjetninama).
Samo po neprijatelju

@porga
Vidi stari, ne možeš tajnom držati odlazak dijela postrojbe negdje. U tom slučaju daješ podstrek "novinarima" (i sličnim stvorovima) da od jedne obične informacije naprave superultrasenzacionalnu "priču" i dignu, ionako izmunjesanu, javnost na noge. Nakon toga slijedi kanonada sranja po komercijalnim televizijama gdje se svaki pušioničar želi ogrebati za svoj dio slave.
Lakše je objaviti informaciju javno, a detalji će se ionako držati u tajnosti jer tako nalaže zakon. Tako "novinarima" izbijaš aduta iz rukava.
Kužiš?
Stormer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 22:44   #15
Quote:
Stormer kaže: Pogledaj post
Samo po neprijatelju

@porga
Vidi stari, ne možeš tajnom držati odlazak dijela postrojbe negdje.
Naravno da mozes.


Quote:
U tom slučaju daješ podstrek "novinarima" (i sličnim stvorovima) da od jedne obične informacije naprave superultrasenzacionalnu "priču" i dignu, ionako izmunjesanu, javnost na noge. Nakon toga slijedi kanonada sranja po komercijalnim televizijama gdje se svaki pušioničar želi ogrebati za svoj dio slave.
Lakše je objaviti informaciju javno, a detalji će se ionako držati u tajnosti jer tako nalaže zakon. Tako "novinarima" izbijaš aduta iz rukava.
Kužiš?
Ma kakvi crni novinari, zasto bi se njima davala ikakva informacija o odlasku postrojebe na bojevu zadacu??
O cemu vi?

Inace, da ima pameti u HV ne bi se ni znalo da postoji obavjestajna bojna BSD i ostala sranja.
porga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 22:45   #16
Quote:
Ri-con kaže: Pogledaj post
Ovo o VOB nije nikakva tajna,bilo je čak i u Hrv.Vojniku a o odlasku BSD u Čad možeš čitati po novinama,na stranicama MORHa ...i sl, tako da briješ bez-veze
Slažem se da bi zadaće VOB trebale biti tajne međutim to nije problem ljudi na forumu
Ne brijem ja bez veze, vec u nasoj vojsci ocito rade idioti. a ja ima se kao bivsi vojnik sigurno necu pridruziti u tom idiotluku.
porga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 23:41   #17
Quote:
porga kaže: Pogledaj post
Ne brijem ja bez veze, vec u nasoj vojsci ocito rade idioti. a ja ima se kao bivsi vojnik sigurno necu pridruziti u tom idiotluku.

I šta bi sad trebalo,oni se raskokodakali i raspisali po svim medijima a mi da šutimo i pravimo se blesavi
Da su pametni odnosno da imamo pravu vojsku pisalo bi se o novim nabavama,o karakteristikama nabavljenog,o rodovima,jedinicama,oružjima,oruđima,odorama,vojno j moći,planovima za budućnost ... itd.,itd. a VOB i BSD bi se držale sa strane(ni javne niti tajne) Medije bi trebalo zatrpati strategijsko-taktički irelevantnim podatcima(lako dostupnim na netu) kao i velikim brojem odabranih fotografija(koje ne otkrivaju ništa novo) sa obuke,misija i sl.Pa pogledaj Amere,Engleze,Njemce,Francuze ... a u zadnje vrijeme i Ruse ušli smo u 21.st. -treba se prilagodit.Osim toga na ovaj način privlačiš nove ljude(reklama kolega reklama) zabavljaš medije onime što ti odgovara i automatski ih držiš podalje od onog što ti ne odgovara da znaju i popravljaš image vojske među građanima RH(popularnost je i te kako bitna danas)
PS -Mene kao bivšeg vojnika puno više jebe ono što su ti idioti napravili od moje najdraže HV
Ri-con is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 13:53   #18
Quote:
porga kaže: Pogledaj post
Naravno da mozes.
Ne možeš porga, ne možeš vjeruj mi. Ljudi puno pričaju (takva smo nacija), a neki jedva čekaju čuti i dići pompu. Miješaš odlazak postrojbe i zadaće postrojbe. Zadaće se drže u tajnosti i opisuju neutralnim imenima. Točna lokacija se drži tajnom i uvijek se govori o regiji. Informacija o odlasku ne može smetati nikome.
Quote:
porga kaže: Pogledaj post
Ma kakvi crni novinari, zasto bi se njima davala ikakva informacija o odlasku postrojebe na bojevu zadacu??
O cemu vi?
E a zamisli sad da novinari pitaju i da im ti nećeš kažeš. Nakon toga slijedi još više pitanja, teorija, "zaključaka", komentara...Javnost se diže na noge, politikanti dolaze po svoje jeftine bodove, dnevne novine posvećuju ogroman prostor svima da malo prismrde i napišu nešto što nije istina. U tom slučaju nećeš morati reći samo "ta i ta postrojba je otišla tamo i tamo", nego ćeš morati odgovoriti na milijardu pitanja i kompromitirati se gdje god stigneš.
Quote:
porga kaže: Pogledaj post
Inace, da ima pameti u HV ne bi se ni znalo da postoji obavjestajna bojna BSD i ostala sranja.
To ti je nemoguće sakriti, jedino u zemljama u kojima je bio (ili još jest) komunistički sistem može se do neke mjere "zamračiti" određene vojne teme jer i sam sistem postavlja stvari na taj način, ali u demokratskim zemljama se to ne može jer svake godine ministarstvo mora prezentirati što radi i sa čime raspolaže, a samim time navesti i postrojbe pod svojim detašmanom.
Jedina iznimka su tzv. black ops, ali takve operacije ne provode cijele postrojbe nego djelovi postrojbi zaduženi za takve stvari i takve operacije se mogu držati pod strogom kontrolom, jer su manjeg opsega i intenziteta.

I još za kraj, prestanite HV nazivati idiotskom! Općenito, prestanite podcjenjivati HV, niste nimalo u pravu dok takvim rječnikom opisujete vlastite oružane snage, ma kakve se one vama činile.

Zadnje uređivanje Stormer : 11.10.2008. at 13:58.
Stormer is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 14:23   #19
Vidim da se diglo buke oko specijalnih postrojbi i gdje se nalaze. Nije nikakva tajna da niti je čudno da su specijalne postrojbe u regiji gdje država ima mirovne snage. Ne govorim samo za Hrvatsku, nije tajna amerima da je u A'stanu delta, seal ili britancima sas. Nitko ne govori o tome kaj točno tamo rade, di su točno i ko i kolko ih je. To znaju oni koji trebaju znat.
StormShadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2008., 16:57   #20
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Hrvatska u 2009. godini neće osjetnije povećavati broj svojih vojnika u Afaganistanu, niti mijenjati postojeću strukturu snaga s kojima sudjeluje u mirovnoj operaciji ISAF (International Security Assistance Force).

U Afganistanu je i naš OMLT, namjenski organizirana postrojba koja je odgovorna prije svega za obuku, uvježbavanje i mentorstvo postrojbi Afganistanske nacionalne vojske (ANA). Naš tim djeluje na razini bojne, a u sklopu multinacionalnog OMLT-a na razini korpusa rade i dva hrvatska dočasnika.

Bit ce nekih promjena, samo sada je jos rano o tome pricati dok ne budu sve cinjenice poslozene.
sicer2005 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:31.