Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2016., 00:32   #41
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Pa objasnit ćeš im što je bilo. Porez se ne plaća prema tome na koji je račun sjela lova, već prema izvoru dohotka.
Jedan dio ovoga posta razumijem!No kako će meni ovi sa porezne tretirati uplatu(referiram se na tvoje da se porez plaća prema izvoru dohotka)ako kao opis uplate stoji "Uplata zaostalih sredstva na račun"?
__________________
Imiđ kralja zlata odgajala me krema,u izbjegavanju zakona tu mi ravnog nema.
intercepts is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2016., 01:01   #42
Quote:
intercepts kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovorima.
Da pojasnim,lova nije sjela direktno na paypal account već je svaka uplata vršena na žiro račun.
Paypal je vezan na žiro račun pa svaki puta prije li nego plaćam paypalom uplatu vršim na žiro račun sa time da paypal prilikom transakcije vuče lovu sa žiro računa.Iz sigurnosnih razloga imam otvoren žiro račun za paypal jer imam veću kontrolu nad lovom koja služi isključivo za online plaćanje.

Prema izvodu iz banke za te transakcije na moj žiro račun njih kao fizičkih osoba stoji uplata provedena kao : honorar (2X) -vjerovatno je žena u banci tako pisala;te jednom "uplata zaostalih sredstva na račun".
Ako je lova sjela na račun i piše honorar, porezna će to tretirati kao dohodak, ako to nije tako na tebi je da dokažeš,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 23:20   #43
Žena i ja imamo nekoliko žiro računa. Htio bih sa mog žiro računa uplaćivati na njen račun (za koji ja imam punomoć) 500kn mjesečno putem trajnog naloga. Netko mi je spomenup da bi na to mogao ići porez, je li to istina ili ne?
Bugy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 23:34   #44
Quote:
Bugy kaže: Pogledaj post
Žena i ja imamo nekoliko žiro računa. Htio bih sa mog žiro računa uplaćivati na njen račun (za koji ja imam punomoć) 500kn mjesečno putem trajnog naloga. Netko mi je spomenup da bi na to mogao ići porez, je li to istina ili ne?
Porezna te može tražiti obrazloženje jer na žiro idu uplate dohotka po defaultu, tako da bi bilo bolje da uplate vršiš na tekući račun jer ćeš u suprotnom morati dokazivati da se ne radi o dohotku...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 00:10   #45
Ne kužim ovo kako uplate od dohotka (npr. plaća?) ide na žiro? Meni plaća sjeda na tekući i htio bih na jednom žiro računu imati "rezervu".
Bi li situacija bila drugačija da sa svog tekućeg uplaćujem na svoj žiro?
Bugy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 01:16   #46
Quote:
Bugy kaže: Pogledaj post
Ne kužim ovo kako uplate od dohotka (npr. plaća?) ide na žiro? Meni plaća sjeda na tekući i htio bih na jednom žiro računu imati "rezervu".
Bi li situacija bila drugačija da sa svog tekućeg uplaćujem na svoj žiro?
Na žiro se uplaćuju primici koji su oporezivi tipa najam, isplata po ugovoru o djelu, autorski honorar i slično. To su sve primici koje fizička osoba prima na žiro i za koje plaća porez (ili direktno sama ili isplatitelj).

Kad sjedne uplata koja nije dohodak porezna može reći aha primili se dohodak izvolite platiti porez, a onda ti moraš dokazati da to nije primitak koji podliježe porezu.

Jedino plaća sjeda na tekući, ostala primanja idu na žiro. Zato je bolje da uplaćuješ na njen tekući - bilo sa svog tekućeg, bilo sa svog žiro računa.

No žiro račun nije račun na koji trebaš spremati "rezervu" jer nije za to osmišljen.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 23:22   #47
Što bi onda bilo najbolje za mene. Dakle, ono što želim pokazuje sljedeći primjer:
Npr. redovni servis i osiguranje auta me izađu 5000kn godišnje. Unaprijed znam da ću tih 5000 kn morati platiti i da ne kupujem karticom na rate, želim unaprijed, svaki mjesec staviti 500 kn na račun. Tih 500kn bi se svaki mjesec prebacivalo na taj račun i na kraju godine bih imao 6000 kn. Neki model štednje pri čemu ja moram ranije pisati zahtjev za podizanjem novca mi baš i nije interesantan...
Bugy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 23:44   #48
Quote:
Bugy kaže: Pogledaj post
Što bi onda bilo najbolje za mene. Dakle, ono što želim pokazuje sljedeći primjer:
Npr. redovni servis i osiguranje auta me izađu 5000kn godišnje. Unaprijed znam da ću tih 5000 kn morati platiti i da ne kupujem karticom na rate, želim unaprijed, svaki mjesec staviti 500 kn na račun. Tih 500kn bi se svaki mjesec prebacivalo na taj račun i na kraju godine bih imao 6000 kn. Neki model štednje pri čemu ja moram ranije pisati zahtjev za podizanjem novca mi baš i nije interesantan...
Kako kaze Devilgirl, žiro račun nije za štednju, tj. Skupljanje rezervi jer je kontroliran od strane Porezne uprave.
Ako planiras stediti čini to na tekuci racun ili u neki fond iz kojeg mozes povuci novce bez naknade- novcani fond npr.namanje je rizican.
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2016., 13:43   #49
I ja preporučam neki od manje rizičnih investicijskih fondova.
Tak i ja skrivam novce sama od sebe
Jedino vodi računa da za povlačenje novca trebaš dan-dva-tri (ovisno jel kakav praznik ili vikend).

Odeš u banku, otvoriš acount u nekom fondu i trajnim nalogom nek ti skinu svakog x u mjesecu neki iznos kuna.
Prek e bankarstva u svakom trenutku možeš dati nalog da ti se kasnije ti novci prebace na redovan tekući i od tud onda platiš kaj već.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2016., 01:14   #50
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ako je lova sjela na račun i piše honorar, porezna će to tretirati kao dohodak, ako to nije tako na tebi je da dokažeš,
I što sada?Javiti se poreznoj?
Ili čekati da se porezna javi meni?
__________________
Imiđ kralja zlata odgajala me krema,u izbjegavanju zakona tu mi ravnog nema.
intercepts is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 11:13   #51
Kakva je procedura ako sam sebi hoću uplatiti neki novac na tekući račun? Što se sve promijenilo od 1.1.17.?
Bugy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 12:04   #52
Ništa se nije mijenjalo.
Osim što porezna uprava ima nadzor i na tekućim računima. Ako im bude nešto sumnjivo, oni će te pozvat, a ti ćeš im objasnit porijeklo tog novca.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 22:40   #53
Uredno sama sebi prebacujem novce između svojih tekućih računa za servisiranje raznih obaveza tipa kredit, štednja, kartice i sl... I samo čekam da me zvrcnu.
S guštom ću im dati promete po svim TR I nek lijepo čitaju... Svugdje se vidi da je uplata došla s mog računa I da je porijeklo priljeva plaća, alimentacija I sl... Nema straha.

Poslano sa mog HUAWEI M2-801L koristeći Tapatalk
JayDeena is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 01:25   #54
Kad se roditelju (s kojim sam trenutno i dio zajedničkog kućanstva) s računa na račun uplaćuje iznos od cca 20t eura kako bih sudjelovala u dijelu kupnje stana (cijelu iznos se onda uplaćuje prodavatelju), može li porezna zbog toga zezati? Mislim bilo bi suludo da da, ali provjeravam za svaki slučaj.
__________________
...pričekajmo da zatutnje kopita...
ZelenaKomarčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 00:28   #55
Pozdrav podforumu,

Imam jedno specifično pitanje na kojeg trebam odgovor osobe iz struke.

Naime, radim za tvrtku koja se bavi prodajom (specifičan asortiman, maloprodaja).
Naravno, dogodi se da tu i tamo moramo izdati R1 račun.
U posljednje se vrijeme dogodilo više od jednom da određena osoba kupuje stvari na r1 račun za svoju tvrtku (ne znam je li ovlaštena osoba ili samo zaposlenik).
R1 račun uredno izdam. Plati ga gotovinom ili PRIVATNOM karticom, što je naravno ok.

No međutim, nakon nekog vremena, sukladno zakonskom roku o povratu, vraća artikle tražeći povrat novca koje prema našem pravilniku dobiva istim sredstvom plaćanja kojim je prvotni račun plaćen - znači dobije gotovinu ili uplatu na osobnu karticu.

S obzirom na to da na originalnom računu (koji je spomenuti, izdani r1 račun) i nakon povrata određenih artikala ostaje još artikala koje stranka zadržava, zahtijeva da mu prilikom povrata bude vraćen i originalni, R1 račun.

Ono što mene zanima jest - postoji li način na koji bih trebala postupiti u toj situaciji?
Znači, kroz nekoliko različitih računa manje vrijednosti kupi ukupno npr. 15tisuca kuna vrijednosti robe i za to dobije r1 račun. Plati gotovinom, uglavnom.
Nakon toga vrati otprilike 7 tisuća kuna vrijednosti robe i za to dobije povrat novca (opet - gotovina uglavnom).

I dalje želi zadržati originalne r1 račune, odnosno knjižiti artikle u povratu kao trošak. Sukladno tome s računa firme ide novac u vrijednosti izdanih računa, a nakon toga za iste traži povrat koji (zasigurno) ne knjiži nigdje.
Čini mi se kao čisti pokušaj pranja neke love?

Što je ispravno učiniti? Zaista vratiti originalne r1 račune? Stornirati originalne i izdati novi r1 račun na kojem će biti samo oni artikli koji su preostali, odnosno koji nisu vraćeni?
Računovođa mi tvrdi da jednostavno vratim originalni r1 račun i ne brinem se, jer ide "njemu na dušu" što god izvodio.
Meni tu nešto "smrdi" u njegovom ponašanju i ne želim mu dat gušta.

Molim Vas za ispravak ako griješim.

Hvala unaprijed!

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
__________________
Maybe broccoli doesn't like you either.
Oatmeal Lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 13:46   #56
Quote:
ZelenaKomarčica kaže: Pogledaj post
Kad se roditelju (s kojim sam trenutno i dio zajedničkog kućanstva) s računa na račun uplaćuje iznos od cca 20t eura kako bih sudjelovala u dijelu kupnje stana (cijelu iznos se onda uplaćuje prodavatelju), može li porezna zbog toga zezati? Mislim bilo bi suludo da da, ali provjeravam za svaki slučaj.
U principu ne bi trebala zezati jer ste u direktnoj liniji srodstva i u zajedničkom kućanstvu. Da li poklanjaš roditelju taj iznos ili ćete biti suvlasnici? Za taj iznos svakako trebaš staviti nešto u opis plaćanja jer su banke dužne prijaviti transakcije >105k kn zbog sprečavanja pranja novaca i sl.

Quote:
Oatmeal Lady kaže: Pogledaj post

...
Nije baš za ovu temu, odgovorit ću ti ovdje pa se možda još netko od kolega priključi.
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 22:02   #57
Veca uplata novaca 2018. godina

Pozdrav,
evo ja bih postavio upit koji je već upitan ali prije nekoliko godina, a pošto se zakoni mijenjaju...

Tata je dobio novce od odštete od nesreće. I prenjeo ih je na brata. Sada ih želi podijeliti na mene i njega (znam veoma pametno postupanje), ali javlja se problem jer to više nije prijenos sa roditelja na potomstvo i to mi brat kaže da se vjerojatno oporezuje.

I sada navodno nema načina da mi to isplati. Kaže da će uplaćivati polako ispod 50000.

Imate li kakva nova znanja o tome? Da li bi se to stvarno oporezivalo kod prijenosa brat-brat? I ako će ići uplatama od 50000, u kojem vremenskom roku mora odvojiti te uplate?
The7thSeeker is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 14:29   #58
Smeta li što ako novac u visini svoje plaće uplatim na svoj tekući račun? Znači donesem novac u banku, stavim ga na tekući račun i onda preko internet bankarstva napravim željenu uplatu (na taj nacin bi izbjegao plaćanje naknade za transakciju). Postoji li mogućnost da bi mi porezna reagirala na uplatu?
Bugy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 11:02   #59
Umirovljenik je neke stare knjige prodao antikvarijatima. Oni su novac uplatili na žiro. Sveukupno se radi o par tisuća kuna. Da li će mu PU automatizmom poslati rješenje za uplatu poreza ili on treba predati DOH-obrazac?
German is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:22.