Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2010., 23:34   #21
Možemo se do sutra dogovarati oko datuma jer postoji više događaja koje možemo uzeti kao simboličan početak rata , ali sve je to još uvijek bilo neko poluratno stanje. Početak "ozbiljnijeg" rata i stvarnog ratnog stanja definitivno kreće početkom sedmog mjeseca 1991. kada su hrvatske redarstvene snage pokrenule nekoliko jačih akcija čiščenja po istočnoj Slavoniji.

Nakon toga više nije bilo zajebancije...
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 04:27   #22
Rat je poceo napadaom na policijsku stanicu u Pakracu

nikakvi krvavi uskrsi i nikakvi Osijek
anati is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 14:42   #23
inače, paralelno sa ovim vodio se i neki normalan život.
potpuno regularno igrala se nogometna liga, a hajduk je čini mi se 22.05.1991.godine uzeo zvezdi kup na marakani, sedam dana prije nego je zvezda postala prvak evrope, a nakon sukoba u borovu selu i "krvavog uskrsa".
takođe, tog ljeta je jugoslavija postala prvak evrope u košarci, ne sjećam se točnog datuma, ali u toku prvenstva je počeo sukob u sloveniji pa se jure zdovc vratio kući. za jugu su do kraja igrali npr rađa i kukoč pa je teško govoriti u to vrijeme o otvorenom ratu. u pitanju je ljeto 1991.
ovo sam napisao radi mlađih forumaša da bi imali neku realniju sliku o svemu tome.
Trotoar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2010., 19:58   #24
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post


Kad je bio prvi napad JNA na nas? Napad na Ćelije? Znam da se spominjao nekakav minobacački ili topnički napad na Osijek par dana nakon 25.6.1991.
To je bio, ako se ne varam, topnički pucanj iz Tenje koji je završio u jednom stanu na Sjenjaku.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2010., 14:38   #25
Prvi (neustavan) čin agresije saveznih vlasti prema republici Hrvatskoj bio je 17.5.1990. kada je počelo oduzimanje oružja TO Hrvatske. Drugi je agresivni čin potpomaganje balvan revolucije, tj. onemogućavanje hrvatskog MUP-a da radi svoj posao oružanom snagom JNA, što bi početak rata stavljalo na isti datum kao i početak srpske pobune 17.8.1990. Treći, pak, mogući datum bio bi 15.7.1991. kada tenkovi JNA prvi put napadaju izravno jedno Hrvatsko selo: Hrastovicu pokraj Petrinje.
2kune is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2010., 16:43   #26
mi se možemo ovdje prepucavati i prepirati činjenica je da je prvo veće sranje bilo u pakracu i 31.3. na plitvicama i tek nakon dva mjeseca u vukovaru..
ali za mene je nekako ipak balvan revolucija,jer čini mi se da je to bio prvi nagovještaj da će se dogoditi veliko 'sranje' u hrvatskoj..čini mi se po pričama da su u 7. mjesecu postavili prve balvane. moja prabaka je umrla u vrlici 1.12. i već je bilo pitanje da li će se moći na sprovod ili ne..
totti10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2010., 23:31   #27
rat u Hrvatskoj, tzv. Domovinski rat, nije mogao početi prije onoga u Sloveniji
istox is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 01:50   #28
Teorijski govoreći, mislim da je mogao jer je to zapravo bio jedan te isti rat.
2kune is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 07:47   #29
Quote:
istox kaže: Pogledaj post
rat u Hrvatskoj, tzv. Domovinski rat, nije mogao početi prije onoga u Sloveniji
Mogao je. Pripreme su počele puno prije događanja u Sloveniji.
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 17:26   #30
teorija i praksa

Quote:
2kune kaže: Pogledaj post
Teorijski govoreći, mislim da je mogao jer je to zapravo bio jedan te isti rat.
Ako je to bio jedan isti rat, a Slovenci skočili po dogovoru na JNA.... netko je progutao žabu ?

.....

jel to ono, ilegala .... paravojni odredi u inozemstvu....
istox is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 21:04   #31
Invazija JNA i Srbije na Hrvatsku započela je 29. lipnja 1991. godine, kada je prva velika kolona vojnika i ratne tehnike JNA krenula iz Beograda prema Hrvatskoj, i to sa 17 autobusa rezervista JNA. Druga kolona JNA krenula je iz Beograda i Srbije prema Hrvatskoj 3. srpnja, i to sa 180 oklopnih vozila. Drugi dio te kolone u jačini 200 oklopnih vozila JNA stigao je do kopnene granice nezavisne Republike Hrvatske, južno od Dunava, a raspored JNA neodoljivo podsjeća na raspored partizanskih snaga Jugoslavenske armije prilikom proboja Srijemskoga fronta 1945. godine. Istovremeno su, dakle, 3. srpnja 1991. godine oklopno-mehanizirane trupe JNA prešle most na Dunavu kod Batine i ušle u hrvatsku Baranju, a njima se pridružio veći broj baranjskih četnika. JNA je zauzela i okupirala Baranju.


dakle, kad bismo izbacili četnike, povampirene ustaše, velikosrpskokomunističke sluge, šešeljevce i knindže, mogli bismo stvari nazvati pravim imenom, a i bile bi nam mnoge činjenice jasnije

Zadnje uređivanje istox : 28.05.2010. at 21:38. Reason: medijsko zbunjvanje
istox is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 01:07   #32
Quote:
istox kaže: Pogledaj post
Ako je to bio jedan isti rat, a Slovenci skočili po dogovoru na JNA.... netko je progutao žabu ?

.....

jel to ono, ilegala .... paravojni odredi u inozemstvu....
ne nije... odakle ti to?
ali jest jedan te isti rat i odjednom planiran...
2kune is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 18:56   #33
Žarko DOmljan spominje kako Srpski prodavači usred sezone odlaze iz Jadranskih mjesta...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2010., 05:29   #34
Quote:
OhYeah kaže: Pogledaj post
Mislim da to nije baš točno... Sranje je počelo dosta prije toga.
Po meni su pripreme za rat sigurno počele još 89-e ako ne i prije..

I inače, Josip Jović nije prva žrtva nego neki Srbin, mislim da se preziva Alavanja.
Alavanja je bio četnik koji je planirao priječi u SAO Krajinu.A ubijen je od svojih sunarodnjaka ne zato što je bio na našoj strani nego zato što nisu znali da je on ,u principu, četnik.Prvi poginuli je Josip Jović.
Po meni,rat je počeo onaj dan kad se zavijorila prva zastava RH na saboru.Taj dan je JNA planirala državni udar(koji nje izveden samo radi nedovoljne odlučnosti vrha JNA) a od tog momenta više ništa nije moglo zaustaviti ratna djelovanja.
Pripreme za vojni otpor počele su formiranjem doborovoljačkih odreda ne sjećam se točno no spiskove smo radili još u periodu zima 1990/91.
Boljkovac i Degoricija su pokušavali uredovati da se što većem broju Hrvata izdaju oružani listovi te se tako s tim oružjem radi jezgra HV-a uglavnom samokresi i lovačke puške.
Rat je postao očito neizbježan kada je Račan predao oružje TO u ruke JNA želeći nas tako onemogućiti u pružanju otpora.
No taj put je bio dosta trnovit bilo je i petokolonaša,izdaje, kontrašpijunaža i podmetanja od strane KOS-a.
U to vrijeme već je bila razrađena taktika osmatranja i obavješčivanja praćenja vojnih lica i pokušaja nabavke oružja van peritorija bivše Juge.
maks1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2010., 21:30   #35
Ja bi reko, kraj lipnja ili početak srpnja '91.

Onog trenutka kada je JNA s jedinicama normalno stacioniranim izvan Hrvatske stupila na hrvatsko tlo, to je bio početak agresije.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2010., 15:58   #36
Neznamo datum nitko od naših vrlih političara,pa niti
pok.PRH nije to objavio ali najbliža opcija je Pakrac
__________________
Bog nek me čuva prijatelja,neprijatelja se ne bojim
scorpio57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 12:50   #37
ja bih rekao da rata (formalno - pravno) nije ni bilo budući da ga veliki i nepogrešivi vođa nikad nije ni proglasio.
kao što imamo prvu žrtvu rata koja to nije tako imamo i rat koji nije ni počeo ni završio
hr1u00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 18:47   #38
kako u kojim djelovima hrvatske. ali sigurno 89. naročito stvaranjem stranačkih formacija nakon prvih izbora.
ciganica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 23:42   #39
Quote:
ciganica kaže: Pogledaj post
kako u kojim djelovima hrvatske. ali sigurno 89. naročito stvaranjem stranačkih formacija nakon prvih izbora.
a koje su to stranke imale svoje formacije?
Od hrvatskih stranaka samo je HSP ima HOS.
zdfil is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 23:53   #40
ne znam šta je kriterij u tim stvarima, prva žrtva, prva naoružana žrtva, prva puška, prva minirana kuća, prva granata? u Pakracu je stvarno bio rat, ali sve se dogodilo u okvirima intervencije policije. prva službena vojna naredba za ratno djelovanje po nekome? (nabadam).
zmay is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:10.