Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2013., 11:46   #1
Poslovanje s državama članicama EU

Vaša želja, moja je zapovijed

Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
lili
možeš otvoriti novu temu, gdje bi se postalo o stvarima koje će se promijeniti u obračunu poreza na dodanu vrijednost / stjecanje nakon 01.07.? voljela bih kad bi forumaši komentirali seminare i ostalo što znaju o tome...
Dakle, šta nas sve čeka nakon 01.07. i šta ste do sad naučili.

Priznajem da nisam ovoj tematici posvetila mnogo pažnje, ali idem na seminar drugi tjedan i onda ću biti pametnija
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 12:13   #2
Ja sam jedan seminar već odradila, slijedeći tjedan idem na drugi.
Ima promjena dosta, al i sami predavači na seminarima su oprezni u nekim tumačenjima jer zakon još uvijek nije donesen
A mislim da ćemo se i pravilnika načekati.

S obzirom da mi dosta radimo sa zemljama EU, ja sam si već u bookmarkse stavila stranice koje će mi trebati:

stranica za provjeru statusa poreznog obveznika:
http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/

propisi EU i sudska praksa:
http://eur-lex.europa.eu/

http://curia.europa.eu/jcms/jcms/j_6/

direktiva 2006/112/ez
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...01:0118:en:PDF

našla sam i prijevod
http://www.prevodi.gov.me/09.30.10/32006L0112.pdf
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 12:34   #3
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ja sam jedan seminar već odradila, slijedeći tjedan idem na drugi.
...
super, onda ćeš nama prepričati što su rekli
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 19:46   #4
Super ideja da se otvori ova tema!

Zašto? U kratkim crtama:
Prisustvovala sam seminaru RRIF-a o PDV-u nakon ulaska u EU na kojem je bila i gošća-predavačica, porezna savjetnica iz Slovenije, pričala o njihovim iskustvima, vrlo intersantno i poučno (u drugom postu o tome).

U jednom trenutku je Vlado Brkanić izgovorio otprilike slijedeću misao:
ovdje nama će govoriti uopćeno, načelno, a savjete vezane za konkretne situacije i dublju razradu moguće je dobiti, ali će zatraženi odgovor i rješenje trebati posebno honorirati, naravno ne na seminaru.

Blago sam se osvrnula po sali na nekoliko stotina ljudi koji su došli na taj seminar i dali svaki po 100 eura (u kunama, naravno) da bi bili tako izravno "počašćeni" prigodnim govorom, sjedeći na svojoj korektno plaćenoj stolici i očekujući da će moći dobiti i više od uopćenog temelja.

Jasno mi je da nam je svima EU PDV novost, uključujući i njih, ali.... što je previše, je previše.

Veseli me tema i evo prvog priloga, svima kojima baratanje jezicima nije jača strana stavljam prijevode na hrvatskom jeziku:

http://eur-lex.europa.eu/hr/enlargem...ment_2013.html

Znajte da se to i više od toga nalazi na stranici Sabora, ako ćete htjeti još dodatno pretraživati.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 20:30   #5
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
super, onda ćeš nama prepričati što su rekli
I ja sam zainteresirana pošto se nema para za seminare, pa se za sve, pa tako i ovo, snalazi se sam, kako znaš i umiješ.
Hvala svima unaprijed za savjetima
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 20:47   #6
dal će se štogod mjenajti onima koji nisu u sustavu pdva?
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2013., 08:38   #7
Quote:
zlocka kaže: Pogledaj post
dal će se štogod mjenajti onima koji nisu u sustavu pdva?
Neće se ništa promijeniti, ukoliko se cijela djelatnost obavlja na području tuzemstva (po novoj podjeli: tuzemstvo, druge zemlje članice, treće zemlje (ukljujčujući i treća područja).

Promijenit će se samo izgled poreznih evidencija i rokovi predaje obrazaca. Predaja do 20. u mjesecu, nakon isteka mjeseca za koji se PDV obračunava, a plaćanje kao i sada (u roku 30 dana), PDV-K u roku dva mjeseca od isteka godine.

Međutim, ako djelatnost uključuje i komunikaciju sa zemljama izvan Hrvatske, bit će promjena i tvrtka može postati povremeni porezni obveznik, odnosno, ukoliko pređe prag stjecanja i stalni porezni obveznik.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2013., 23:20   #8
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Prisustvovala sam seminaru RRIF-a o PDV-u nakon ulaska u EU na kojem je bila i gošća-predavačica, porezna savjetnica iz Slovenije, pričala o njihovim iskustvima, vrlo intersantno i poučno (u drugom postu o tome).
Bile smo na istom seminaru
Gošća iz Slovenije mi je bila vrlo simpatična i korisne je stvari rekla.
Osobito me tješi da su i oni pri ulasku u EU imali i strku, i razna tumačenja u početku i tako svašta nešto.
Tak da sad znamo da je to valjda normalno i da se ne sekiramo previše.

Na osnovu informacija s tog seminara i onog što čitamo mi se u firmi laganini pripremamo.
S obzirom da dosta radimo sa zemljama EU, neke stvari smo već prije pomalo uvodili (prije svega prilagodili smo izgled računa), a neke stvari tek moramo uvesti.
Što se pak naših poslovnih partnera iz EU tiče, oni znaju da smo 01.07. tamo i oni su sa svoje strane spremni.

Evo čitam da će famozni Zakon o pdv-u biti izglasan krajem svibnja, to onda vjerovatno znači da će pravilnik doći negdje krajem lipnja.
I zapravo, ćemo tek tada znati kako, što, tko, gdje, i ostalo, a do tada se neke stvari mogu i promjeniti, doraditi, pojasniti.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 00:28   #9
Stvarno je bila simpatična. Urezao mi se u pamćenje opis načina kako se dokazuje da je dobro stvarno prešlo u drugu državu članicu i trenutak provjere partnera u VIES bazi. Detalji, a koliko važni!
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 10:44   #10
Meni se jako sviđa činjenica da ćemo si pretporez moći odbiti i prema onim dokumentima koji nemaju naziv "račun" ako taj dokument sadrži sve potrebne elemente.
Mi imamo jednog bisera koji nam izdaje "izračun" jer ne želi imati obavezu za porez u jednom mjesecu, a mi mu platimo u drugom (dao nam valutu 60 dana)
Tek kad mu platimo prema tom njegovom "izračunu" taj biser nam izda račun.
E pa sad po novom i taj njegov "izračun" je u smislu pdv-a ista stvar ko i račun

Jesam li ja dobro shvatila da oznaka R1 i R2 na računima više nema?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 16:13   #11
Isto sam tako shvatila da oznake R-1 i R-2 nisu više potrebne, barem kako sad izgleda prijedlog zakona.

Sviđa mi se što PDV postaje obračunska kategorija i što se ne mora plaćati unaprijed, kao sada u nekim slučajevima (plati pa koristi pretporez). Vjerujem da će tvrtke kojih se to tiče, osjetiti povoljnost promjene na vlastitom žiro-računu.

Jedino, razmišljam, da li treba posebno na klasi 2 razdvojiti pdv konta, jer će se inače i stjecanje i isporuka naći skupa, u istoj hrpi i onemogućiti kontrolu realizacije (kupac=prihod+obveza PDV-a). Kako to rade naši susjedi?
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 17:08   #12
Ja imam poprilično razrađenu analitiku pdv-a i do sada, jer tako mi je lakše usklađivati s pdv i pdv k obrascima.
Kad vidim novi pdv obrazac prema njemu ću si prilagoditi konta.
Vjerujem da će se sam obrazac promjeniti dosta , s obzirom da je žena spomenula da će se naš obrazac nekako preko tih aplikacija porezne, unositi u europsku bazu. Ili tako nekako...
Mislim da je najbolje da si sami razradimo onako kako nam je najlakše.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 20:08   #13
i ja sam bila na tom seminaru i vratila se s njega još zbunjenija.... na isto pitanje dali su dva suprotna odgovora ?!?! uglavnom, meni će biti veselo, mi smo obrtnici i na ni jedno pitanje konkretno nisam dobila odgovor jer zakon još nije izglasan, sve sam onako nešto uokolo hvatala i niš mi nije jasno....

e da,za dobit rješenje o pdv identifikacijskom broju se mora predati zahtjev poreznoj ili će porezna sama slati rješenja? jer na seminaru su rekli da su oni već dobili to od porezne a mi u Ri smo se svi blijedo gledali o čemu oni to pričaju, kod nas nitko nište nije dobio još....
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 20:10   #14
nije mi baš bio jasan onaj dio o uvrštavanju u pdv obrazac do 15.idućeg mjeseca i onih isporuka roba za koji još nije primljen račun ali je isporuka izvršena u prethodnom mjesecu, pa na osnovi čega ako još nemam račun?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 23:14   #15
Koliko sam ja shvatila pdv identifikacijski broj je oib uz dodatak oznake HR.
I u čl. 77. prijedloga zakona piše: (6) PDV identifikacijski broj je osobni identifikacijski broj (OIB) kojemu se dodaje predznak „HR“.

A što se računa tiče, dobavljači ti moraju ispostaviti račun do 15 u mjesecu za prethodni mjesec. Ako ne ispostave onda ih nazovi i upozori da krše zakon.
S vremenom će se naučiti.
Nikad mi nisu bile jasne firme kojima treba mjesec dana da izdaju jedan račun i pošalju ga kupcu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 23:29   #16
Šta neće ići PDV obrazac do 20. u mjesecu, a ne više do kraja mjeseca ili sam krivo polovila?

Voljela bi da sm u krivu
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2013., 11:14   #17
Dobro si čula, pdv do 20-tog u mjesecu, a pdv-k do kraja veljače.
Meni paše je mi uglavnom imamo povrat pdv-a pa će valjda ranije vratit ako ranije pošaljem
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2013., 21:31   #18
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Dobro si čula, pdv do 20-tog u mjesecu, a pdv-k do kraja veljače.
Meni paše je mi uglavnom imamo povrat pdv-a pa će valjda ranije vratit ako ranije pošaljem
Pa jesi li probala i do sada ranije poslati?
Ja, kada sam imao nešto veći povrat, sam predao PDV 4. u mjesecu i u roku od 30 dana dobio povrat.
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 11:01   #19
Probala sam, al nije nešto brže.
Referentica sve pripremi, a onda taj zahtjev za povrat mora proći neku njihovu komisiju i tek onda ide.
Ovisi onda sve kad se ta komisija, odbor ili kako oni to već zovu sastane.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 11:35   #20
Question

bila sam na TEBovom seminaru. predavači su bili ljubazni, ali poprilično uopćeni. na konkretna pitanja odgovarali su face to face i pod pauzom, a i poslije seminara. odgovore na neke praktične stvari još ne znaju. recimo ako prodaš robu u drugu državu članicu, putem VIESa utvrdiš da je kupac obveznik pdv-a u svojoj državi, nećeš mu zaračunati pdv. however, moraš dokazati da su dobra otpremljena iz HR, inače mu moraš zaračunati hrvatski pdv. na pitanje kako dokazati da je roba odvežena u drugu DČ, predavačica je slegla ramenima i rekla da ona uvijek preporuči poslikati kamion i vozača koji su došli po robu. naravno, šalila se, ali ostaje pitanje što je dokaz da je roba prešla granu, više nema jcd itd. a to je samo jedna kap u moru, da ne počnem o određivanju mjesta oporezivanja, što se smatra stjecanjem, a što ne, trostrani posao, intrastat do 15.u mjesecu, poduzetnici koji obavljaju oporezive isporuke u drugoj DČ moraju se registrirati za pdv u toj državi u skladu s njihovim propisima, reverse charge
misty marie is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:45.