Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.10.2013., 23:37   #1
Srebrenica,Markale,Tuzlanska Kapija-masakr?

Vec dugo vremena se na ovom prostorima prica o ovim dogadjajima.Mnogi tvrde i za to imaju dokaze da su to izrezirali Alija Izetbegovic i njegovi sljedbenici u cilju jos veceg pridobijanja UN-a i NATO-a.

Ja ne zelim da provociram nekoga,ili nesto slicno,samo da se pretrese malo ovo polje.

Evo par cinjenica za pocetak dok ne postavim dokumentaciju neku:

Opste poznato je da je na spisak civilnih zrtava u Srebrenici stavljen poprilican broj pripadnika 28 divizije ARBIH,koji su poginuli u borbama,s puskom u ruci.
Te da su Izetbegovicu rekli : "ako hoces NATO bombardovanje VRS,moras imati 5000 mrtvih civila",kao sto svi znamo bombardovanje se desilo.

Radovan Karadzic je u Haskom tribunalu dokazima potkrijepio i ponistio sve muslimanske mitove za Markale,ali da li Hag i svijet zele da vide takvu sliku?

General Novak Djukic covjek koga licno poznajem,robija zbog Tuzlanske kapije zbog navoda da su njegovi topovi sa Ozrena gadjali taj grad,mada falilo im je 2/3 kilometra dometa.Njegovi strucnjaci su i to potkrijepili dokazima,ali slucaj je zataskan.

Niko ne kaze da na tim mjestima nisu ginuli ljudi,ali pitanje je pod kojim okolnostima i od koga.
diverzant72 is offline  
Old 07.10.2013., 23:59   #2
Svi smo vidjeli kako Škorpioni ubijaju civile i ti nešto o mitu.

O Bože.
nar.kO is offline  
Old 08.10.2013., 00:30   #3
Quote:
nar.kO kaže: Pogledaj post
Svi smo vidjeli kako Škorpioni ubijaju civile i ti nešto o mitu.

O Bože.
Zamolio bi te da procitas jos jednom sta sam napisao.
Ni u jednom trenutku nisam napisao da ljudi nisu pobijeni,direktno sto se Srebrenice tice zrtvovani.
diverzant72 is offline  
Old 08.10.2013., 00:38   #4
Quote:
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Vec dugo vremena se na ovom prostorima prica o ovim dogadjajima.Mnogi tvrde i za to imaju dokaze da su to izrezirali Alija Izetbegovic i njegovi sljedbenici u cilju jos veceg pridobijanja UN-a i NATO-a.

Ja ne zelim da provociram nekoga,ili nesto slicno,samo da se pretrese malo ovo polje.

Evo par cinjenica za pocetak dok ne postavim dokumentaciju neku:

Opste poznato je da je na spisak civilnih zrtava u Srebrenici stavljen poprilican broj pripadnika 28 divizije ARBIH,koji su poginuli u borbama,s puskom u ruci.
Te da su Izetbegovicu rekli : "ako hoces NATO bombardovanje VRS,moras imati 5000 mrtvih civila",kao sto svi znamo bombardovanje se desilo.

Radovan Karadzic je u Haskom tribunalu dokazima potkrijepio i ponistio sve muslimanske mitove za Markale,ali da li Hag i svijet zele da vide takvu sliku?

General Novak Djukic covjek koga licno poznajem,robija zbog Tuzlanske kapije zbog navoda da su njegovi topovi sa Ozrena gadjali taj grad,mada falilo im je 2/3 kilometra dometa.Njegovi strucnjaci su i to potkrijepili dokazima,ali slucaj je zataskan.

Niko ne kaze da na tim mjestima nisu ginuli ljudi,ali pitanje je pod kojim okolnostima i od koga.
Ovako sigurno mislis i o Vukovaru ,čovječe kako te nije stid ovako nesto demantovati.Prestani vise citati te lazi samo ti skodi psihi i previse vremena provodis za racunarom posto si pravi ratnik za tastaturom.
Na par tema se javljas,da si učesnik ovog jebenog rata vec bi nesto konkretno napisao a ne pricao mi prijatelj,poznajem ovoga,nisam bas tu bio....,
Kad vec poznajes Đukića pitaj ga kako spava ?
Dobor kula is offline  
Old 08.10.2013., 00:43   #5
Quote:
Dobor kula kaže: Pogledaj post
Ovako sigurno mislis i o Vukovaru ,čovječe kako te nije stid ovako nesto demantovati.Prestani vise citati te lazi samo ti skodi psihi i previse vremena provodis za racunarom posto si pravi ratnik za tastaturom.
Na par tema se javljas,da si učesnik ovog jebenog rata vec bi nesto konkretno napisao a ne pricao mi prijatelj,poznajem ovoga,nisam bas tu bio....,
Kad vec poznajes Đukića pitaj ga kako spava ?
U inbox cu ti poslat forum gdje imas veliki broj mojih licnih prica.

Ja ti kazem da mogu dokazati dosta od ovoga
diverzant72 is offline  
Old 08.10.2013., 08:26   #6
Vrlo zanimljiva tema , i istina nije sve oko Srebrenice crno-bijelo, za Srebrenicu sam dosta dobro upoznat šta se desilo(istraživao sam o tome), i nitko ne spori genocid da su ljudi ubijeni, ali povod i broj žrtava je veoma upitan,i da ne kažem muslimanska propaganda , za ostalo ne znam za Tuzlu i Sarajevo šta se desilo
JamesBondxxxxxx is offline  
Old 08.10.2013., 13:58   #7
Samom cinjenicom da se tvrdi kako je jedna mina od 120mm u prvom navodnom napadu na Markale ubila 68 a ranila 144 ljudi,u drugom navodnom napadu isto jedna mina od 120mm ubila 38 a ranila 90,a u navodnom napadu na tuzlanskoj kapiji jedna granata od 130mm ubila 71 a ranila 124,a pritom slike i snimci sa lica mjesta tih dogadjaja nicim ne potkrijepljuju razmjere i brojke tih navodnih zlocina govori samo za sebe,pametnom dosta.
maksimus123 is offline  
Old 08.10.2013., 14:25   #8
http://www.youtube.com/watch?v=lmDr-DZ_mok

Pogledajte svih 5 dijelova,,2 dio je najzanimljiviji,covjek fino na fotografijama i kartama objasnjava.
diverzant72 is offline  
Old 08.10.2013., 14:46   #9
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
http://www.youtube.com/watch?v=lmDr-DZ_mok

Pogledajte svih 5 dijelova,,2 dio je najzanimljiviji,covjek fino na fotografijama i kartama objasnjava.
ja ću da se uključim u tu temu, samo mi sad nije volja, za nešto tako, vidjet češ izjave i neke citate iz knjiga jedan od njih je i Sefer Halilović, vidjet češ što objavio i izjavio ,pa potom službeni dokumet Muhameda Filipovića itd i o tome kako su napadali okolna srpska sela, i što je dovelo do osvete nad kako ih vi zovete nad Turcima , Dahijama
JamesBondxxxxxx is offline  
Old 09.10.2013., 09:44   #10
Zar je ova tema sa ovakvom blatantnom srpskom propagandom jos uvijek otvorena?
el grapadura is offline  
Old 09.10.2013., 10:03   #11
Quote:
el grapadura kaže: Pogledaj post
Zar je ova tema sa ovakvom blatantnom srpskom propagandom jos uvijek otvorena?
Mene jedino u nalovu teme smeta "ili mit", o ostalom se može raspravljati jer ima tu dosta nejasnoća.
žerac76 is offline  
Old 09.10.2013., 10:07   #12
Kakvih nejasnoca? Konkretno?
el grapadura is offline  
Old 09.10.2013., 10:31   #13
Quote:
el grapadura kaže: Pogledaj post
Kakvih nejasnoca? Konkretno?
Činjenica da se pod pojam genocid uključuju i imena vojnika poginulih u borbama.
Isto tako (prema mojem mišljenju) prevelik je broj poginulih od jedne minobacačke mine od 120mm.

Na Maslenici je mina od 120mm pala točno u vatru oko koje su bili okupljeni naši vojnici. Bilanca: 10 ranjenih i dvojci ništa, 0 poginulih.

Na Markalama ista mina od 120mm ubije 68 ljudi i rani 144. Ne kažem da je nemoguće ali iskreno meni je to teško shvatiti. Znam da su ljudi bili u masi jer su čekali u redu za vodu ali opet mi je nekako previše poginulih.
žerac76 is offline  
Old 09.10.2013., 13:17   #14
Iskreno nisam znao kako bi drugacije stavio pa sam stavio "mit",pod tim se ne misli da je to izmisljen dogadjaj nego o zabludama.

Ja sam skoro bio na Markalama,i hajd zamolim jednog prijatelja,istina bio je borac ARBIH,ali jako smo dobri pa sam ga mogao pitati da mi kaze odakle je doletjela ta granata.

Ljudi moji ako je on meni dobro pokazao to je nemoguce,vidio sam u ratu da uleti u rov,da upadne kroz prozor,ali da padne bas na to mjesto,iz tog pravca,nemoguce je.
Mozda s nekog drugog,ali odakle oni tvrde nema sanse
diverzant72 is offline  
Old 09.10.2013., 14:00   #15
Je li negiranje ratnog zločina na ovom forumu kažnjivo ili što? Okreće mi se stomak od ove teme i toga što je propaganda napravila normalnim ljudima.

A pod tim "normalnim" mislim i na tebe, diverzant. Čitao sam tvoje postove i mislim da si objektivan koliko je uopće moguće biti za čovjeka koji se borio na srpskoj strani.

Daj se samo zapitaj: koliko je tisuća i tisuća granata ispaljeno za vrijeme rata na Sarajevo i ostale gradove u Bosni? Koje su šanse da 4-5 od njih NEĆE napraviti "grand slam" i ogromni masakr?

Znam da je teško, ako ne i nemoguće, prihvatiti da si najbolje godine svog života, mentalno i fizičko zdravlje, dao za ideju i cilj koji su zamišljeni, nastali i ostvareni zločinački. Ali, pobogu, čovječe, ne moraš zato biti slijep kod zdravih očiju.

Evo, Srebrenica...ako je ukupno ubijeno cca 8.000 muškaraca, svakome je jasno da je dobar dio stradao u borbama prilikom proboja. Ali je također i jasno da govoto niko ko je bio zarobljen nije preživio i da su ubijani organizovano i masovnp. Koja je "korektna" brojka kad zločin postaje genocid i kad savjest postaje lakša? 3.000? 4.000? Jel bi 2.000 streljanih bilo ok? Sjeti se onog starca koji doziva sinove. Ni njega ni sinove više nitko nije vidio.

Gospode Bože.
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Old 09.10.2013., 14:20   #16
Quote:
IamBlackShip kaže: Pogledaj post
Je li negiranje ratnog zločina na ovom forumu kažnjivo ili što? Okreće mi se stomak od ove teme i toga što je propaganda napravila normalnim ljudima.

A pod tim "normalnim" mislim i na tebe, diverzant. Čitao sam tvoje postove i mislim da si objektivan koliko je uopće moguće biti za čovjeka koji se borio na srpskoj strani.

Daj se samo zapitaj: koliko je tisuća i tisuća granata ispaljeno za vrijeme rata na Sarajevo i ostale gradove u Bosni? Koje su šanse da 4-5 od njih NEĆE napraviti "grand slam" i ogromni masakr?

Znam da je teško, ako ne i nemoguće, prihvatiti da si najbolje godine svog života, mentalno i fizičko zdravlje, dao za ideju i cilj koji su zamišljeni, nastali i ostvareni zločinački. Ali, pobogu, čovječe, ne moraš zato biti slijep kod zdravih očiju.

Evo, Srebrenica...ako je ukupno ubijeno cca 8.000 muškaraca, svakome je jasno da je dobar dio stradao u borbama prilikom proboja. Ali je također i jasno da govoto niko ko je bio zarobljen nije preživio i da su ubijani organizovano i masovnp. Koja je "korektna" brojka kad zločin postaje genocid i kad savjest postaje lakša? 3.000? 4.000? Jel bi 2.000 streljanih bilo ok? Sjeti se onog starca koji doziva sinove. Ni njega ni sinove više nitko nije vidio.

Gospode Bože.
Drug,ja necu da osporim ratne zlocine.
Sto se tice Srebrenice dobar dio Srba nebi osudio nego bi ih povjesao i pobio na isti nacin na kakav su oni pobili muslimane.

Ja ne negiram bilo kakav zlocin,samo pokusavam da saznam tacne cifre.
Zamisli da se stvorila slika,a mogla se da je u operaciji Oluja pobijeni 10000 Srba?a ustvari pobijeno ih je 2/3000,dal bi ti rekao,ljudi,desio se zlocin,al hajd da vidimo koliki.
Ne sporim ja da je Sarajevo granatirano,ali vjeruj msm da je broj Srba i Muslimana stradalih slican,samo za Srbe ostale boli nesto.
Zao je meni scih ljudi i toga,ali vjeruj mi da postoji puno izreziranih stvari.I mene boli sto ne leze u Hagu svi,eno Nasera Orica,on je isprovocirao kasniji genocid u Srebrenici,sam kaze da nisu postovali zenevsku konvenciju i ponovo je na slobodi.


Boli me zato sto niko nije odgovarao za mog druga koji je u blizini kotor varosi zajedno sa svoja 3 saborca ziv nabijen na razanj i pecen.Znam da necete ovo vjerovati ali desilo se,i niko nije odgovarao.
diverzant72 is offline  
Old 09.10.2013., 14:25   #17
Zločin u Srebrenici je nedvojbeno genocid, sad ako je dodano par stotina ljudi to ga ne umanjuje ili ne definira drugačijim. Istrijebljena je čitava zatečena muška populacija.
Dalje što se tiče Tuzlanske Kapije također je nedvojbeno da je doletio jedan dalekometni projektil i poubijao te ljude, sve djeca i mladi, čitao sam o žrtvama i njihove biografije na jednom bosanskom forumu - tragedija jednom rječju. Odakle su to Bošnjaci mogli ispaliti tu granatu i koliko bi to zaista moglo biti zataškano? Zar ne mislite da se ne bi barem jedan Musliman/Bošnjak javio ili pokajao da je u tom sudjelovao, nije baš tako na jedan dan uzeti kamion i zakačit top od 130 mm i otići na drugo mjesto pa opaliti po Tuzli. Mora biti tragova, barem u bilo kojoj iole organiziranoj vojsci.
Za Markale ne znam, ali ne vjerujem u te teorije zavjere kao i o onoj da mi nismo srušili Stari Most ( kasnije uspostavljeno da je bio legitiman cilj)
Postavljač teme kao zagovaratelj nekih teorija zavjere bi morao postaviti neke konkretne podatke, barem oni koji ne dolaze se strane optuženih pred sudovima i od njihove obrane.
MObin is offline  
Old 09.10.2013., 14:35   #18
Niko ne negira zločin i genocid, ali bitno je da se sazna točan broj žrtava genocida u Srebrenici. Zbog budućih generacija.

Da nebi imali slučaj Jasenovac gdje se barata brojkama od 700.000, pa do 1.500.000 ovisno o potrebi (s tim brojkama barata i Jeremić u UN) iako je brojka negdi oko 100.000 (cca 75.000 imenom i prezimenom).
žerac76 is offline  
Old 09.10.2013., 14:39   #19
Quote:
žerac76 kaže: Pogledaj post

Na Markalama ista mina od 120mm ubije 68 ljudi i rani 144. Ne kažem da je nemoguće ali iskreno meni je to teško shvatiti. Znam da su ljudi bili u masi jer su čekali u redu za vodu ali opet mi je nekako previše poginulih.
Svako ko ima problem sa predstavom koliko je 68 + 144= 212,ili u prijevodu 4 autobusa puna ljudi.To sto kazu kako je na pijaci bilo puno ljudi i da su zbog toga moguce tolike zrtve,to nije tacno,upravo suprotno.Kad bi mina pala u masu najteze bi stradali i sigurno poginuli njih nekolicina koji bi se nalazili u samom centru pada mine ali bi svojim tijelima pokupili vecinu gelera i samim tim onemogucili stradanje veceg broja ljudi,oni geleri koji bi eventualno prosli kroz tijela ljudi koji bi se nasli prvi na udaru izgubili bi snagu i mozda bi mogli jos nekoga da rane i to je sve.Jednostavno fizicki je nemoguce da jedna mina prilikom eksplozije zakaci toliki broj ljudi jer u guzvi jedni stite druge.Da ne pominjem cinjenicu da mina koja pada pod odredjenim uglom prilikom udara u tlo ne baca gelere na sve strane sto bi neko mogao pomisliti,sto dodatno umanjuje mogucnost toliko velikog broja zrtava.
maksimus123 is offline  
Old 09.10.2013., 14:54   #20
Quote:
IamBlackShip kaže: Pogledaj post
Koja je "korektna" brojka kad zločin postaje genocid i kad savjest postaje lakša? 3.000? 4.000? Jel bi 2.000 streljanih bilo ok? Sjeti se onog starca koji doziva sinove. Ni njega ni sinove više nitko nije vidio.

Gospode Bože.
Nema tu nikakvih brojki vec je u pitanju plan.Dakle da bi se jedan zlocin proglasio njegovim najtezim oblikom a to je genocid mora se dokazati da je postojao plan unaprijed smisljen i to pazi sad, da se u potpunosti ili jednim dijelom unisti jedna vjerska,nacionalna ili rasna grupa.Prema tome genocida u Srebrenici nije bilo jer VRS kao cilj ili metu nije imala ni vjersku,ni nacionalnu,ni rasnu grupu vec iskljucivo pripadnike 28.divizije i vojno sposobne muskarce.Kad se od svih njih oduzmu oni koji su stradali prilikom proboja cisto vojnicki u borbama i kada se zna cinjenica da djeca,zene i starci nisu dirani o kakvom se tu onda genocidu radi? Nikakvom.
maksimus123 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:06.