Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2014., 12:48   #121
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
http://youtu.be/dve5OgVCcoA ......kuda bi ti dalje???? civili i djeca su kolateralne žrtve svake časne vojske, na njih ratnici ne pucaju namjerno
Pa da vidimo kakvi su onda to "ratnici" iz HVO-a ?

Capljina, gdje metak nije ispaljen u borbi :

Quote:
As a second step, the HVO carried out mass
campaigns to arrest the women, children and elderly persons
in these municipalities, and then sent them to territory under the control of the ABiH, often having detained them under appalling conditions for various periods of time
Stolac, isto tako bez metka u borbi ali su " ratnici " i te kako ubijali i zatvarali civile :

Quote:
the HVO conducted a campaign to arrest and detain the women, children and the elderly and transfer them from the Municipality of Stolac. During these arrests, a 17-year-old girl was killed by an HVO soldier in a burst of gunfire. Several hundred persons thus arrested were detained at various sites, in particular at the Aladinići School, where the conditions of detention were extremely harsh.
orbisb is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 21:16   #122
Quote:
orbisb kaže: Pogledaj post
Uzeo sam onaj dio gdje zena tvrdi pod zakletvom da nije bilo letova u vrijeme sukoba Armija bih sa HV/HVO a ti se inforimisi kad aje to bilo. I ako je ona slagala u toj svojo izjavi kako onda mozes da se pozivas na ostatak njene izjave, sa kime je pricala i da li su isli konvoji ili ne ?

I nisi mi odgovorio : da li Bihac treba da se zahvali Milosevicu za odbranu jer je i on slao "pomoc " Bihacu kao i Tudjman, u najmanju ruku a realno gledano i vise od njega ?

Necu ti odgovoriti na ovo zadnje pitanje jer je glupo ,time nisi rekao nista . Probacu ti ovako malo sa citatima objasniti .

Silvija je bila tu, da. Silvija je obučavala ljude, pješadijske grupe i one su
uglavnom uz pomoć Slunjske pukovnije, i izvidnika Slunjske pukovnije, i
zapovjednika Vladimira Katića – oni su uspješno prebacivani na regiju.
Preko Slunjskog poligona pa na regiju, uspješno su prebacivani. Čak za
mog boravka dole, ja sam prihvatio nekoliko grupa.


Nju smo upoznali jel tako ? Sliviju ?

Samo malo. Mješovita transportna eskadrila tada prestaje letjeti,
odnosno letači Mješovite transportne eskadrile prestaju...Prestaju, tako je.
Ali letovi se ipak nastavljaju.
Nastavljaju se.
Kako se nastavljaju?
Helikopterima.


1993. je išla pomoć za Sarajevo, avionima. Velikim avionima, ne znam ja
više ni kojima, i tada je svaki taj transport te humanitarne pomoći bio pun
ubojnih sredstava. Maskiran. U konzerve ribe, recimo.
Isto Sesvete?
Sesvete. U Sesvetama se sve pakiralo.


Zanima me, prije nego nastavimo pričati o drugim područjima,
koliko dugo su trajali ti letovi?
Do kraja rata.
Što to znači?
To znači sve do devetog, odnosno osmog mjeseca 1995. godine.
Do tada su trajali redoviti letovi?
Redoviti.
Koliko redoviti? Nisu bili svakodnevni ali, recimo, više puta tjedno?
Kako kad, ali redoviti. Ne svakodnevni.


Zato što je bila zabrana leta, zabrana leta nad Bosnom i Hercegovinom.
Zabrana, naprosto zabrana leta. Oni su tu zabranu uspostavili, koliko se ja
sjećam, zbog naleta srpske avijacije. Koliko se ja sjećam... Ali to je
direktno nas pogodilo!


Ovo je sve izjavio drugi covjek ,koji je bio u toj grupi koja je sve to organizirala zajedno sa HV-om.

Jel ima kakvih nelogicnosti iz tvog kuta gledanja ?
D.I.V is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 22:04   #123
[QUOTE=orbisb;51961569]Jel ti to ozbiljno priznajes da nemas pojam o cemu pricas ili si toliko zadojen ekstremizmom da negiras ono sto sada citav svijet zna ?
Da krenemo , UZP , Mostar :



Capljina :



Obrati paznju da je PRVI korak bio hapsenje svih Bosnjaka , bez obzira da li su bili u HVO-u, Armiji BIH ili da li su uopste bili vojnosposobni.
Obrati paznju da je DRUGI korak bio hapsenje zena, djece i starijih i njihovo protjerivanje i to u Capljni gdje metak nije bio ispaljen u borbi.

Stolac, isto ako :



Prozor:
Quote:
Between June and August 1993, the HVO arrested Muslim men, including minors, the elderly and sick persons in the municipality of Prozor and detained them for several weeks in various locations. The HVO thus detained between 400 and 500 Muslim men in the Prozor secondary school in the summer of 1993 where they were violently abused and forced to
carry out labour on the front line, in the course of which some of them were wounded or killed. The HVO also detained Muslim men at the Technical School and the fire station, and in the Unis building where some of them were beaten. In July 1993, Muslim men detained by the HVO in the MUP building were forced to carry out labour on the front line in the course of which they suffered cruel treatment.
Some detainees also suffered cruelty, including sexual assault. Moreover, 11 detainees were shot dead by HVO soldiers in Črni Vrh on 31 July 1993 while they were tied to each other with telephone cables around the neck and forced to march in the direction of the ABiH, serving as human shields.[/QUOTE]

Obrati paznju sta su radili zarobljenicima !

Ljubuski, gdje nije metak ispaljen u borbi i gdje nije bilo Armije BiH pa ipak i tako su uhapseni i zatvoreni Bosnjaci iako su bili pripadnici HVO.



Pa sljedeci put kada budes izvaljivao takve stvari da ne kazes da nisi znao pa onda ostaje samo ekstremizam kao opravdanje.
to ti doživjeti nećeš da ja pojma nemam.....barem u poređenju s tobom i takvim......
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 22:13   #124
Quote:
orbisb kaže: Pogledaj post
Jedini ko je zabio noz to je Tudjman i Susak svojom politikom kopiranja RSK preko hz hb pa se njemu zahvali za sve sto se dogodilo.

A kakve je ko imao jedinice , HVO je progonio SVOJ narod , lagati i proganjati narod za koji je tvrdio da brani, pa kada su bili sposobni da proganjaju vlastiti narod zbog politickih ciljeva ...pametnom dosta.
http://youtu.be/0VQaa7zB-8U .............pogledaj si ovu emisiju, pa u ogledalo....Hrvate mislili levati levatiti,.....dokumenata jasnih kao suza da su jedino Hrvati cjelovitu Bosnu branili. Dobro znamo zbog čega.....
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 22:16   #125
Quote:
orbisb kaže: Pogledaj post
Pa da vidimo kakvi su onda to "ratnici" iz HVO-a ?

Capljina, gdje metak nije ispaljen u borbi :



Stolac, isto tako bez metka u borbi ali su " ratnici " i te kako ubijali i zatvarali civile :
misliš ABIH ( islamska vojska ) metka nije ispalila za obranu.....niste imali dok vam nismo dali
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 09:20   #126
Quote:
D.I.V kaže: Pogledaj post
Necu ti odgovoriti na ovo zadnje pitanje jer je glupo ,time nisi rekao nista . Probacu ti ovako malo sa citatima objasniti .

Silvija je bila tu, da. Silvija je obučavala ljude, pješadijske grupe i one su
uglavnom uz pomoć Slunjske pukovnije, i izvidnika Slunjske pukovnije, i
zapovjednika Vladimira Katića – oni su uspješno prebacivani na regiju.
Preko Slunjskog poligona pa na regiju, uspješno su prebacivani. Čak za
mog boravka dole, ja sam prihvatio nekoliko grupa.


Nju smo upoznali jel tako ? Sliviju ?

Samo malo. Mješovita transportna eskadrila tada prestaje letjeti,
odnosno letači Mješovite transportne eskadrile prestaju...Prestaju, tako je.
Ali letovi se ipak nastavljaju.
Nastavljaju se.
Kako se nastavljaju?
Helikopterima.


1993. je išla pomoć za Sarajevo, avionima. Velikim avionima, ne znam ja
više ni kojima, i tada je svaki taj transport te humanitarne pomoći bio pun
ubojnih sredstava. Maskiran. U konzerve ribe, recimo.
Isto Sesvete?
Sesvete. U Sesvetama se sve pakiralo.


Zanima me, prije nego nastavimo pričati o drugim područjima,
koliko dugo su trajali ti letovi?
Do kraja rata.
Što to znači?
To znači sve do devetog, odnosno osmog mjeseca 1995. godine.
Do tada su trajali redoviti letovi?
Redoviti.
Koliko redoviti? Nisu bili svakodnevni ali, recimo, više puta tjedno?
Kako kad, ali redoviti. Ne svakodnevni.


Zato što je bila zabrana leta, zabrana leta nad Bosnom i Hercegovinom.
Zabrana, naprosto zabrana leta. Oni su tu zabranu uspostavili, koliko se ja
sjećam, zbog naleta srpske avijacije. Koliko se ja sjećam... Ali to je
direktno nas pogodilo!


Ovo je sve izjavio drugi covjek ,koji je bio u toj grupi koja je sve to organizirala zajedno sa HV-om.

Jel ima kakvih nelogicnosti iz tvog kuta gledanja ?
Pa ima nelogicnosti jer Silvia , na koju se ti pozivas, tvrdi da je bio prekid u letovima u toku sukoba ARBIH -HV/HVO. A ti si si sam postavio njeno svjeodocenje i sada tvrdis da laze ? Cudno , zar ne

I na kraju i da su letjeli , imas li dokaz da su ti letovi u Bihacu isli za Armiju a ne za one kvislinge iz HVO-a koji su se se stavili na stranu Fikreta i Srba ? Ako tvrdis da si bio tako dobro informisan onda znas da je helikopter prevozio glavonje iz HVO-a do Zagreba i nazad po instrukcije pa eto ti letova za koje tvrdis da su bili ali oni nemaju veze sa pomoci Bihacu...samo Fikretu i samim tim i Srbima. Sjecas li se kako je Vlado Santic 1993 javno zvao Sarajevo i 5 Korpus ARBiH teroristima u Zagrebu..sta mislis kako je dosao do Zagreba ? Da li su mu srbi organizovali prevoz kopnenim potem preko RSK ili je imao helikopter iz Zagreba da ga preveze i kako je to pomoc za Bihac kada on tvrdi da je Fikret taj koji je ispravan a 5 Korpus teroristi ?
I onda ispada po tebi da je Franjo koji je postavio tog tipa koji je zvao 5 Korpus teroristima, Franjo koji je slao " premijera iz hz hb " u V.Kladusu da se dogovara o saradnji sa Srbima i Fikretom, pomagao Bihac i 5 Korpus ???

Zadnje uređivanje orbisb : 22.10.2014. at 09:41.
orbisb is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 09:22   #127
[QUOTE=dominik01;51968970]
Quote:
orbisb kaže: Pogledaj post
Jel ti to ozbiljno priznajes da nemas pojam o cemu pricas ili si toliko zadojen ekstremizmom da negiras ono sto sada citav svijet zna ?
Da krenemo , UZP , Mostar :



Capljina :



Obrati paznju da je PRVI korak bio hapsenje svih Bosnjaka , bez obzira da li su bili u HVO-u, Armiji BIH ili da li su uopste bili vojnosposobni.
Obrati paznju da je DRUGI korak bio hapsenje zena, djece i starijih i njihovo protjerivanje i to u Capljni gdje metak nije bio ispaljen u borbi.

Stolac, isto ako :



Prozor:

to ti doživjeti nećeš da ja pojma nemam.....barem u poređenju s tobom i takvim......
Znaci da imas pojma da je hvo hapsio, zatvarao i progonio pripadnike hvo, cak u mjestima gdje nije bilo sukoba, samo zato jer su bili Bosnjaci i ne samo njih vec i njihove familije ali da ponavljas ono sto znas da je laz...znaci ekstremizam je u pitanju. OK

Zadnje uređivanje orbisb : 22.10.2014. at 09:42.
orbisb is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 09:27   #128
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
http://youtu.be/0VQaa7zB-8U .............pogledaj si ovu emisiju, pa u ogledalo....Hrvate mislili levati levatiti,.....dokumenata jasnih kao suza da su jedino Hrvati cjelovitu Bosnu branili. Dobro znamo zbog čega.....
Uzmi tu emisiju i odnesi je u Haag kada mislis da je neki dokaz...pa se javi kako je proslo. Kako je u elektronskom formatu izgleda da se ni u WC ne moze biti koristan taj snimak

A da su hrvati jedini branili cjelovitu Bosnu i Hercegovinu moze biti jedino oni koji su bili u Armiji Republike Bosne i Hercegovine. Oni kvislinzi iz hvo pod komandom Zagreba i Gruda su se borili da protjeruju svoj vlastiti narod i da ih srbi naoruzavaju i brane i ako je to za tebe odbrana cjelovite Bosne i Herceovine nije cudno da sam priznajes da iznosis tvrdnje za koje znas da su laz.

Zadnje uređivanje orbisb : 22.10.2014. at 09:32.
orbisb is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 09:28   #129
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
misliš ABIH ( islamska vojska ) metka nije ispalila za obranu.....niste imali dok vam nismo dali
Barem nije kao hvo ( katolicka vojska) koja je protjerivala svoj vlastiti narod.
orbisb is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 10:14   #130
Quote:
orbisb kaže: Pogledaj post
Barem nije kao hvo ( katolicka vojska) koja je protjerivala svoj vlastiti narod.
???"katolička vojska" je branila katolike i muslimane u BiH.....jesi se pogledao u ogledalo........... TOČKA---KONEC
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 11:20   #131
Quote:
orbisb kaže: Pogledaj post
Pa ima nelogicnosti jer Silvia , na koju se ti pozivas, tvrdi da je bio prekid u letovima u toku sukoba ARBIH -HV/HVO. A ti si si sam postavio njeno svjeodocenje i sada tvrdis da laze ? Cudno , zar ne

I na kraju i da su letjeli , imas li dokaz da su ti letovi u Bihacu isli za Armiju a ne za one kvislinge iz HVO-a koji su se se stavili na stranu Fikreta i Srba ? Ako tvrdis da si bio tako dobro informisan onda znas da je helikopter prevozio glavonje iz HVO-a do Zagreba i nazad po instrukcije pa eto ti letova za koje tvrdis da su bili ali oni nemaju veze sa pomoci Bihacu...samo Fikretu i samim tim i Srbima. Sjecas li se kako je Vlado Santic 1993 javno zvao Sarajevo i 5 Korpus ARBiH teroristima u Zagrebu..sta mislis kako je dosao do Zagreba ? Da li su mu srbi organizovali prevoz kopnenim potem preko RSK ili je imao helikopter iz Zagreba da ga preveze i kako je to pomoc za Bihac kada on tvrdi da je Fikret taj koji je ispravan a 5 Korpus teroristi ?
I onda ispada po tebi da je Franjo koji je postavio tog tipa koji je zvao 5 Korpus teroristima, Franjo koji je slao " premijera iz hz hb " u V.Kladusu da se dogovara o saradnji sa Srbima i Fikretom, pomagao Bihac i 5 Korpus ???

Naravno neces da shvatis ,nego se drzis samo svoga uvjerenja i tu izgleda nema popustanja. Sto da ti ja drugo kazem i napisem . Znaci imamo mjesovitu ekadrilu koja je prestala sa radom 1993,jer je pocela zabrana leta iznad BIH. Poslije toga su krenuli helikopteri i vozili cijelo vrijeme rata ,sve naoruzanje i ostala pomoc se pakirala u skladistima HV-a. Ovaj svjedok je bio isto upucen u sve to kao i Silvija. I,puno vise je rekao nego ona ,kako je prolazio sa konvojima za vrijeme sukoba ABIH i HVO-a,nekad vise problema nekad manje ,ali svi su konvoji prosli .

A onda je to oružje išlo – kamo?
U Bihać. U skladište i u Bihać. I sanitetski materijal koji smo dobivali i iz
sanitetskih ustanova u Hrvatskoj, i iz inostranstva


Jedan od tih incidenata je ubojstvo generala Šantića, ali to je nešto što pak
zavrjeđuje posebnu pažnju. Time se bavilo i pravosuđe Hrvatske, i
pravosuđe Bosne. Oformljena je zajednička komisija ispred HVO-a i

Armije BiH, i te članove zajedničke komisije smo mi prevezli u Bihać da
istraže taj slučaj. Helikopterom, prebacili smo ih u Bihać, oni su istražili
taj slučaj, dali svoje izvješće. Ja ne znam detalje tog izvješća, ali je posao
prema Bihaću nastavljen nesmetano. Eto, to je...
Ja bih rekao i prema drugim krajevima Bosne i Hercegovine jer 1993.
godine, u vrijeme sukoba postrojbi HVO-a i Armije BiH, mi smo s
«Plesa», eto, za Sarajevo slali ubojna sredstva.


Evo ti odgovora i za to sto se tice santica.

Jesu li se i ranjenici dovozili?
Jesu, iz Goražda, isto.
Ostavljali su se u Zenici ili su išli za Hrvatsku?
Išli su u Hrvatsku. Iz Zenice za Hrvatsku.
I ta suradnja je, znači, funkcionirala?
Sve do zadnjeg dana.
Isto kao i s Ćoralićima?
Isto, isto.



Ti sad odluci sto ti ne odgovara pa mi postavi pitanje ali ne u onom obliku kao sto si do sad postavljao ,recimo ,jeli Alija ustvari bio najveca zrtva bihackog kraja sa 46 miliona maraka i tako obranio taj kraj ili su to bili obicni vojnici i civili koji su se branili na puno frontova prema Srbima?
D.I.V is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 11:55   #132
Molio bi da se ova tema zaključa jer je otišla u politiku. Hvala
PO-top is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 11:59   #133
Quote:
orbisb kaže: Pogledaj post
Barem nije kao hvo ( katolicka vojska) koja je protjerivala svoj vlastiti narod.
Oni su protjerali,a evo istina izlazi na vidjelo,sve vise svjedoka o tome kako ste VI POBILI vas narod!
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 11:32   #134
Quote:
D.I.V kaže: Pogledaj post
Naravno neces da shvatis ,nego se drzis samo svoga uvjerenja i tu izgleda nema popustanja. Sto da ti ja drugo kazem i napisem . Znaci imamo mjesovitu ekadrilu koja je prestala sa radom 1993,jer je pocela zabrana leta iznad BIH. Poslije toga su krenuli helikopteri i vozili cijelo vrijeme rata ,sve naoruzanje i ostala pomoc se pakirala u skladistima HV-a. Ovaj svjedok je bio isto upucen u sve to kao i Silvija. I,puno vise je rekao nego ona ,kako je prolazio sa konvojima za vrijeme sukoba ABIH i HVO-a,nekad vise problema nekad manje ,ali svi su konvoji prosli .

A onda je to oružje išlo – kamo?
U Bihać. U skladište i u Bihać. I sanitetski materijal koji smo dobivali i iz
sanitetskih ustanova u Hrvatskoj, i iz inostranstva


Jedan od tih incidenata je ubojstvo generala Šantića, ali to je nešto što pak
zavrjeđuje posebnu pažnju. Time se bavilo i pravosuđe Hrvatske, i
pravosuđe Bosne. Oformljena je zajednička komisija ispred HVO-a i

Armije BiH, i te članove zajedničke komisije smo mi prevezli u Bihać da
istraže taj slučaj. Helikopterom, prebacili smo ih u Bihać, oni su istražili
taj slučaj, dali svoje izvješće. Ja ne znam detalje tog izvješća, ali je posao
prema Bihaću nastavljen nesmetano. Eto, to je...
Ja bih rekao i prema drugim krajevima Bosne i Hercegovine jer 1993.
godine, u vrijeme sukoba postrojbi HVO-a i Armije BiH, mi smo s
«Plesa», eto, za Sarajevo slali ubojna sredstva.


Evo ti odgovora i za to sto se tice santica.

Jesu li se i ranjenici dovozili?
Jesu, iz Goražda, isto.
Ostavljali su se u Zenici ili su išli za Hrvatsku?
Išli su u Hrvatsku. Iz Zenice za Hrvatsku.
I ta suradnja je, znači, funkcionirala?
Sve do zadnjeg dana.
Isto kao i s Ćoralićima?
Isto, isto.



Ti sad odluci sto ti ne odgovara pa mi postavi pitanje ali ne u onom obliku kao sto si do sad postavljao ,recimo ,jeli Alija ustvari bio najveca zrtva bihackog kraja sa 46 miliona maraka i tako obranio taj kraj ili su to bili obicni vojnici i civili koji su se branili na puno frontova prema Srbima?
Citavo vrijeme mjesas kruske i jabuke. Spominjes period prije i poslije otvorene i javne Franjine podrske Fikretu i to mjesas sa tim periodom. U to vrijeme kada je slao konvoje za Fikreta i Srbima, kada je slao " ministre iz hz hb " da odrzavaju sjednice vlada sa RS i APBIH helikopteri nisu donosili oruzje ili drugi MTS za Armiju u Bihacu tj 5 Korpus. Ako su letjeli onda je to bilo za hvo Bihac ali se on stavio na stranu Fikreta i Srba koji su napadali taj isti Bihac.

Evo sta je "general " javno tvrdio u to vrijeme i ti meni nisi odgovorio : da li se do Zagreba prebacio kopnenim putem uz pratnju policije RSK kao i premijer iz hr hb ili je dosao po njega helikopter ? I da li je taj helikopter donosio oruzje i MTS za teroriste koje opisuje general ili za "Fikreta ,predstavnika naroda" ?
https://www.youtube.com/watch?v=rFkwffc2y3A

A odgovoricu ti na postavljeno pitanje: nije Alija bio najveca zrtva vec narod koji se borio na vise frontova protiv srba ali je te iste srbe jedno vrijeme podrzavao i Franjo, tadasnji predsjednik Hrvatske. I kada je taj narod bio zrtva i njegove politike podrske Fikreta i Srba kako se onda ima obraza trvditi da taj narod treba biti njemu zahvalan za to ?

Pa sada ti meni odgovori na pitanje koje postavljam vec nekoliko puta ali vidim da ga izbjegavas : da li narod u Bihacu treba da bude zahvalan i Milosevicu jer je ovaj slao oruzje za Bihac kao sto se tvrdi da se treba biti zahvalan i Tudjmanu a obodvojica u pomagali one koji su napadali Bihac ?

Zadnje uređivanje orbisb : 27.10.2014. at 12:05.
orbisb is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 11:43   #135
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Oni su protjerali,a evo istina izlazi na vidjelo,sve vise svjedoka o tome kako ste VI POBILI vas narod!
Ako stvarno vjerujes u tu istinu bujrum na sud u Haagu i spasi sa tom "istinom " one generale koje su vas vodili a koji su planirali, izvrsili i sakrivali genocid. Ali neces to uraditi zar ne , "diverzante "

I kada vec pricas o istini , da li je istina da je jedini DOKAZANI slucaj gdje su politicari i oficiri zrtvovali svoje civile kada su srbi zrtvovali radnike RTV srbije u Beogradu ? Jedini dokazani zlocin nad svojim civilima i to su bili srbi Pa kada se na to doda onih 12 beba u Banja Luci za koje namjerno nisu nabavili kisik a helikopteri i avioni letjeli non-stop , voz u Srbiji u koji su srbi sami podmetnili bombu pa okrivili NATO, bolnica u Beogradu gdje su namjerno sakrili vojsku i MTS...kako ide ta istina ?

Quote:
„Već godinama porodice poginulih nailaze na brojne prepreke”, objasnila je Jelena Milić, direktorka Centra za evroatlantske studije, koji je i bio organizator okruglog stola „Slučaj RTS 12 godina kasnije – žrtvovanje koje se nastavlja”. Podsetimo, u noći između 22. i 23. aprila 1999. poginulo je 16 radnika RTS-a, a bivši direktor Dragoljub Milanović osuđen je na 10 godina zatvora zbog odgovornosti za njihovu pogibiju. Milićeva je rekla da slučaj nije okončan presudom tadašnjem direktoru RTS-a Dragoljubu Milanoviću, jer porodice poginulih i dalje ne znaju zašto se sve to desilo. Kako je navela, porodice su uputile 2009. zahtev Tužilaštvu za organizovani kriminal „za obnovu i proširenje postupka u slučaju mogućeg žrtvovanja 16 radnika RTS-a”, ali ih je Tužilaštvo krajem prošle godine obavestilo da je Ministarstvu odbrane uputilo zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja, dokumentacije i obavljanje određenih provera, na koji još nije u potpunosti odgovoreno.

Posebno je uzbuđen bio dugogodišnji novinar RTS-a Duško Korać, koji je bio kobne noći u zgradi, napustivši je svega nekoliko minuta pre vazdušnog udara. Po njegovom mišljenju, najveću odgovornost ne snosi vojni, već tadašnji stranački vrh SPS-a, pominjući „sastanak od 18. aprila 1999, kada je doneta odluka da radnici ne napuštaju zgradu” i zatražio je da se objavi zapisnik sa tog sastanka. On tvrdi da je u noći bombardovanja u zgradi televizije, osim 16 poginulih, bilo bar još pet ljudi, najverovatnije pripadnika vojske, koji su takođe nastradali.

Publicista i prijatelj porodica ubijenih Miroslav Bojčić naveo je da je Ministarstvo odbrane obećalo da će skinuti oznaku vojne tajne sa „dosijea 466” sačinjenog 2001. godine, u kojem su, kako tvrdi Bojčić, dokazi da je državni vrh znao za predstojeće bombardovanje. On tvrdi da u materijalu koji je dostavljen nedostaje 17 dokumenata i da nema traga šta se sa njima desilo.

Zadnje uređivanje orbisb : 27.10.2014. at 11:55.
orbisb is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:15.