Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.12.2018., 14:50   #1
Angry Tolerancija drustva na grube roditeljske kazne

U Hrvatskoj je zakonom zabranjeno tjelesno kaznjavanje djece, zabranjeno je i zlostavljanje (neki roditelji misle da je to odgojna mjera) djece verbalno - pogrdnim rijecima, dernjavom,ucjenama i slicnim "kreativnim" metodama "odgoja".
Pitanje: Primjeri koje ste dozivjeli / vidjeli ? Tjelesno kaznavanje djeteta ili grubo verbalno ukoravanje?

Jeste li za tjelesno kaznavanje djeteta?

P.S. Mene je moja mama od 1.raz pa do srednje vjezbala matematiku metodom dernjave i zbunjivanja cijelu noc, a i osamarila bi me tada te mi je jednom raskrvarila nos.Dogadalo mi se da placem u skoli iznenda"bez pravog razloga" i tako godinama....
Primjer daljnje rodakinje kojoj roditelji nisu dali u slobodno vrijeme ni makac iz dvorista ni kad je imala 15 godina. U kuci su pusili i tjerali je da najvise ona od malena cisti, pa je kuca bila nekad jako prljava i smrdila je, a rodakinja je dobila kraste po tijelu(valjda od zmazanoce i stresa) jer nisu imali ciste vode u kuci nego malo za rucak i malo za prat a bilo ih je 5. Bila sam dijete i ruzno mi je bilo njihovo ponasanje prema njoj, a drugi odrasli su slijegali ramenima i zalili je samo
Kraljica Rijeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2018., 15:24   #2
Quote:
Kraljica Rijeke kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj je zakonom zabranjeno tjelesno kaznjavanje djece, zabranjeno je i zlostavljanje (neki roditelji misle da je to odgojna mjera) djece verbalno - pogrdnim rijecima, dernjavom,ucjenama i slicnim "kreativnim" metodama "odgoja".
Pitanje: Primjeri koje ste dozivjeli / vidjeli ? Tjelesno kaznavanje djeteta ili grubo verbalno ukoravanje?

Jeste li za tjelesno kaznavanje djeteta?

P.S. Mene je moja mama od 1.raz pa do srednje vjezbala matematiku metodom dernjave i zbunjivanja cijelu noc, a i osamarila bi me tada te mi je jednom raskrvarila nos.Dogadalo mi se da placem u skoli iznenda"bez pravog razloga" i tako godinama....
Primjer daljnje rodakinje kojoj roditelji nisu dali u slobodno vrijeme ni makac iz dvorista ni kad je imala 15 godina. U kuci su pusili i tjerali je da najvise ona od malena cisti, pa je kuca bila nekad jako prljava i smrdila je, a rodakinja je dobila kraste po tijelu(valjda od zmazanoce i stresa) jer nisu imali ciste vode u kuci nego malo za rucak i malo za prat a bilo ih je 5. Bila sam dijete i ruzno mi je bilo njihovo ponasanje prema njoj, a drugi odrasli su slijegali ramenima i zalili je samo


Tužno i žalosno. Ovdje imaš puno takvih slučajeva tkz. otrovnih roditelja i kako se s tim nositi. https://www.forum.hr/showthread.php?t=427951
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2018., 18:20   #3
Quote:
Kraljica Rijeke kaže: Pogledaj post
Jeste li za tjelesno kaznavanje djeteta?
prije ikakvih rasprava podsjetila bih sve na jedno pravilo da kasnije ne bi bilo da netko nije znao:

Quote:
Nica kaže: Pogledaj post
Na forumu je zabranjeno poticanje i opravdavanje zakonom zabranjenih radnji, a obiteljski zakon (čl. 88) jasno kaže: "Roditelji i ostali članovi obitelji ne smiju dijete podvrgavati ponižavajućim postupcima, duševnom ni tjelesnom nasilju, odnosno zlostavljanju".

Rasprava o nasilju je dobrodošla jer je to najbolji način koji je nama ovdje na raspolaganju da ga pokušamo iskorijeniti iz društva, a međusobna podrška, savjeti i preporuke mogu biti dobar pokretač za prestanak poduzimanja takvih mjera. Međutim, svako poticanje na vršenje te glorificiranje nasilja i nasilnih metoda u odgoju bit će sankcionirano.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2018., 11:46   #4
Ja sam za tjelesno kažnjavanje roditelja koji tjelesno kaznjavaju djecu.
I za psihičko kažnjavanje također.

Ježim se kad se netko dere na djecu, prostači pred njima, naziva ih glupima i slično. I najčešće reagiram na takve situacije.
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2018., 00:54   #5
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
prije ikakvih rasprava podsjetila bih sve na jedno pravilo da kasnije ne bi bilo da netko nije znao:
Ne dao Bog da poticem nasilje posebno prema djeci. Ako je nesto krivo u postu u recenici: Jeste li za fizicko kaznjavanje djece? , evo objasnjenja: zelim cuti tuda misljenja jer ako ima onih koji otvoreno priznaju znaci da je stanje u hrvatskom odgoju alarmantno iako jos gore je prikriveno zlostavljanje i ucjenjivanje..Trebalo bi vise osuditi nasilje i pomoci zlostavljanima i zlostavljacima...Mene srce boli sto moja mama nije znala drugcije i da joj nitko nije pomogao da pokazuje ljubav prema meni a iz njenog zivota se vidjelo i prije da postoje faktori rizika da se pretvori u zlostavljaca...
Kraljica Rijeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2018., 08:25   #6
Kako točno zamišljaš raspravu o pitanju jeste li za fizičko kažnjavanje djeteta kad je potvrda odgovor protuzakonit i zabranjen pravilima foruma?

U svakom društvu koje ne zna riješiti svoje probleme, bili to ekonomski, politički ili neki treći problemi, javlja se žal za čvrstom rukom. Ovo je možda soft dio foruma pa se neće dogoditi ono što se inače dogodi u ovakvim temama : forumaške ode zahvalnosti roditeljima koji su predmetnog forumaša namlatili "kad god je to zaslužio, jer bi u protivnom sigurno postao, ne znam, masovni ubojica, a ovako je, njihovoj brižnoj roditeljskoj ruci hvala, samo sjebani agresivac.

Evo je i profesor Franjo postao portalski heroj, uz većinski stav da bi" njima " trebalo pokazati i da jedna zidarska vrijedi kao tisuću riječi.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2019., 08:33   #7
:[QUOTE=Lord Byron;72907595]Kako točno zamišljaš raspravu o pitanju jeste li za fizičko kažnjavanje djeteta kad je potvrda odgovor protuzakonit i zabranjen pravilima foruma?
[ QUOTE]



Pitam jeste li prisustvovali fizickom kaznjavanju djeteta? Jeste li vidjeli takvo ponasanje roditelja u bliskoj obitelji ili ste culi o tome?Sto ste rekli roditelju ili ste mislili-"Zasto se mijesati u tude posle" Jeste li bili zlostavljani kao dijete? Mislite li da je tjelesno kaznjavanje primjereno u odredenoj mjeri - po guzi? Sto da ucini roditelj koji ne zeli dati ni po guzi ali ponekad to ucini? Ima li neka radionica za takve da se nauce savladati?

Tema je takva da ljudi ne daju odgovor jer znaju da takav nacin nije pozeljan no citala sam druge teme na kojima su forumasi bili za blazi oblik tjelesnog kaznjavanja pod normalno - u to ubrajam i prijetnju sibom/batinama - " Ako to i to ucinis/ ne ucinis, dobit ces tetom sibom" Problem tjelesnog kaznjavanja je i faktor ponizenja djeteta jer ono uci da nema s kim podijeliti svoje brige ili lose sto je ucinilo jer roditelji automatski kaznjavaju po njima nevaljalo ponasanje opravdavajuci to odgojem i brigom.
__________________
SRCE SVOJE ZA HRVATSKI DOM!
Kraljica Rijeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2019., 20:27   #8
Propala mi tema?
__________________
SRCE SVOJE ZA HRVATSKI DOM!
Kraljica Rijeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 16:46   #9
Zakonska regulacija roditeljskog odgoja je strahovito kompleksna tema.
Da bi institucija imala pravo uplitati se u detalje odnosa roditelja i djece, iza nje mora postojati uhodani sustav naprednog/svjesnog društva.
Tu prije svega mora postojati neovisno i djelotvorno pravosuđe. Zatim infrastruktura službi koje sudjeluju u životu zajednica i koje su svjesne što se događa.
Kod nas ne postoji strategija promocije vrijednosti u društvu nego se sve svodi na stihijsko pipanje slijepca. Ako zabranimo da majka udari dijete, riješili smo problem lošeg odgoja? Yeah, right.
Zakon sam po sebi je mrtvo slovo na papiru ukoliko ne postoji njegova efektna primjena u svim slojevima društvenog života.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:31.