Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Pogledaj rezultate ankete: Jeste li za ponovno uvođenje vojnog roka
ZA 99 45.62%
PROTIV 118 54.38%
Glasovatelji: 217. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.02.2016., 13:53   #21
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
dakle, nasi "progresivci" se zalazu da vojni rok bude dobrovoljan?
a obrana zemlje u slucaju rata? takoder dobrovoljna?

jer ako obrana zemlje nije na dobrovoljnoj bazi, onda je slati neobucene ljude u rat - vise od veleizdaje
to je onda cisti masakr nad vlastitim narodom
ma kako ne kužiš, u slučaju sranja se sve naruči preko interneta u jedno popodne i obuči ljudi kolko ti treba u dva mjeseca i ajd vozi
Ne postoji FIFA bez veze, i provodi vrlo strogu kontrolu fair playa pa su svi obvezni najaviti namjeru dovoljno prije, a nekima cjeli svijet jamči da neće bit frke, kao Ukrajini npr
zdaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 14:12   #22
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post

Nešto slično , u sličnoj noti sam replicirao već na nekoj temi o helikopteru A129. Znači , najprije treba srediti državu i učiniti je poželjnim mjestom za život i boravak. Nakon toga možemo govoriti o diaznju morala i samosvjesti građana ove zemlje oko stanovitih vrijednosti i poštivanja te očuvanja istih.

To je osnov svega. Demotiviran čovjek, demoraliziran može biti opremljen i najmodernijim oružjem i oruđem , no njegov učinak će biti kao učinak Iračana protiv ISILa donedavno. Služenje u vojsci će smatrati "kaznom" a ne časti i tu nema sreće.
Još ako uvedš u ovakvoj situaciji služenje kao "izborni predmet" pa tko će im se prijaviti?

Dakle sa ovakvom "neorganizacijom" u društvu ,u uvjetima opće besparice i rezignacije u društvu, mislim da ,iako sama ideja općenito govoreći , nije loša - jednostavno nema smisla i teško je izvodljiva.
Možda,kao neko by pass rješenje, bi bar za početak bilo suvislije provesti kvalitetno i smisleno projekt "pričuve" s čim se nešto bilo započelo prošlih godina.
X
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 14:15   #23
Quote:
zdaric kaže: Pogledaj post
ma kako ne kužiš, u slučaju sranja se sve naruči preko interneta u jedno popodne i obuči ljudi kolko ti treba u dva mjeseca i ajd vozi
Ne postoji FIFA bez veze, i provodi vrlo strogu kontrolu fair playa pa su svi obvezni najaviti namjeru dovoljno prije, a nekima cjeli svijet jamči da neće bit frke, kao Ukrajini npr

Kakvog sranja? Tko će nas napasti? Gdje su Srbima ili Mađarima ili bilo kom drugom čitave armije vojnika koje bi pobijedile našu vojsku i onda učinkovito okupirale barem dio RH? Gdje su unutrašnje snage koje bi digle pobunu protiv vlasti? Tko bi osim njih mogao doći do ovdje, Rusi? A što bi mi s Rusima, pobijedili ih loše istreniranim ročnicima?

Ja sam dovoljno star da se jasno sjećam rata, ali ipak dovoljno mlad da prepoznam paranoju kad ju vidim.
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 14:40   #24
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Kakvog sranja? Tko će nas napasti? Gdje su Srbima ili Mađarima ili bilo kom drugom čitave armije vojnika koje bi pobijedile našu vojsku i onda učinkovito okupirale barem dio RH? Gdje su unutrašnje snage koje bi digle pobunu protiv vlasti? Tko bi osim njih mogao doći do ovdje, Rusi? A što bi mi s Rusima, pobijedili ih loše istreniranim ročnicima?

Ja sam dovoljno star da se jasno sjećam rata, ali ipak dovoljno mlad da prepoznam paranoju kad ju vidim.

odnos snaga se jako brzo može promjenit
pitanje je
dali čemo mi to prepoznat na vrjeme
dali čemo imat sčim odgovorit na to navrjeme
ako nečemo
jako brzo može doč do okupacije nekog djela RH
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 14:47   #25
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Kakvog sranja? Tko će nas napasti? Gdje su Srbima ili Mađarima ili bilo kom drugom čitave armije vojnika koje bi pobijedile našu vojsku i onda učinkovito okupirale barem dio RH? Gdje su unutrašnje snage koje bi digle pobunu protiv vlasti? Tko bi osim njih mogao doći do ovdje, Rusi? A što bi mi s Rusima, pobijedili ih loše istreniranim ročnicima?

Ja sam dovoljno star da se jasno sjećam rata, ali ipak dovoljno mlad da prepoznam paranoju kad ju vidim.
Kakvu paranoju? Ja karikiram prevladavajuću školu mišljenja- lako ćemo.
Dao sam ti i primjer Ukrajine kojoj su svi živi jamčili teritorijalni integritet, sve dok jednog jutra više nisu.

Nadalje, ako ćemo slijediti tu školu proomišljanja da nam nitko nikad ništa neće ajmo onda biti dosljedni i ukinuti sve i uštedjeti. Čemu držati bilo što, ako nam, ne trebe niti će nam trebati, a ako zatreba, nemože poslužiti ničemu?
zdaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 14:59   #26
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Kakvog sranja? Tko će nas napasti? Gdje su Srbima ili Mađarima ili bilo kom drugom čitave armije vojnika koje bi pobijedile našu vojsku i onda učinkovito okupirale barem dio RH? Gdje su unutrašnje snage koje bi digle pobunu protiv vlasti? Tko bi osim njih mogao doći do ovdje, Rusi? A što bi mi s Rusima, pobijedili ih loše istreniranim ročnicima?

Ja sam dovoljno star da se jasno sjećam rata, ali ipak dovoljno mlad da prepoznam paranoju kad ju vidim.
citave armije vojnika koje bi pobijedile nasih 8000????

kao sto sam ti vec rekao jednom prilikom na pm: nazvati nekoga idiotom nije nuzno vrijedanje, nekad je to samo gola cinjenica
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 15:18   #27
treba uvesti obavezno služenje roka(ne vojnog roka), sa izborom gdje će se služiti, ako je u vojsci recimo staviti 4mj ako je u civilstvu 6mj. mrsić je uveo ionako već ono osposobljavanje bez radnog odnosa, koje je po meni najveći idiotizam, jer eto čovjek nemože nikako živjeti sa 1600kn ali ako ljudima se postavi izbor
1. 4mjeseca u vojsci uz hranu i smještaj i naknadu od 1600kn
2. 6mjeseci prema izboru i obrazovanju u civilnoj instituciji za 1600kn i ročnik sam plaća hranu i smještaj ili privatnoj firmi koja plaća polovicu ročnikove plaće u proračun.

garantiram 50% odaziva ročnika koji bi se na kraju i financirali iz 50% onih koji nisu htjeli gubiti vrijeme u vojsci.
Mathasar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 15:22   #28
nista civilstvo, zajebi to
ima i u vojsci poslova koji nisu nuzno vezani uz oruzje
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 15:34   #29
ZA.Ali ne na onaj način na koji se to radilo.Treba to drukčije.I obavezno ukinuti prigovor savjesti.
Domovinski rat je pokazao da je ikakva obuka bolja od nikakve.
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 15:54   #30
Protiv. Bolje bi im bilo da mentalne napore usmjere na formiranje poštene ugovorne pričuve.
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 15:58   #31
Bespredmetna rasprava, vračanja vojnog roka neče biti (kao ni lustracije). Lupetanje 'domoljuba' o toj temi služi samo za zabavljanje raje (kruha i igara) dok se suštinske (dubinske) reforme i rezovi polako gube iz fokusa.
__________________
#TOTAL PACKAGE 999 mil., #DO DESET GODINA, #AESA, #OSF, #DDM, #METEOR, #SCALP, #EXOCET
fishfinder is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 16:06   #32
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
nista civilstvo, zajebi to
ima i u vojsci poslova koji nisu nuzno vezani uz oruzje
ovi sa prigovorom savjesti nek zaduže metle i ostale potrepštine i kad vojska ode van na obuku oni nastupaju sa čiščenjem spavaona WCa itd po vojarni
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 16:16   #33
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
ovi sa prigovorom savjesti nek zaduže metle i ostale potrepštine i kad vojska ode van na obuku oni nastupaju sa čiščenjem spavaona WCa itd po vojarni


Ako ništa, mogu mesti lišće okolo po krugu, to nije nimalo agresivno.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 16:17   #34
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post


Ako ništa, mogu mesti lišće okolo po krugu, to nije nimalo agresivno.
Pusti.Mogao bi se i među njima naći kakav borac za prava biljaka.
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 16:20   #35
Apsolutno sam protiv uvođenja obveznog vojnog roka. Ako ga uvedu, nadam se da će mene (rođenog 1995.) zaobići i da će ići samo oni koji sad navršavaju 18 godina. Uvođenje bi bilo bacanje novca, a nema ni odgovarajućeg prostora gdje bi se obuka održavala kad su vojni objekti bivše JNA mahom uneređeni i zapušteni. Koliko znam jedino u Sinju postoji odgovarajući prostor kamo se išlo služiti vojsku nakon raspada SFRJ. Vojska je jednostavno sve protivno mojim životnim idealima. Ja sam prije svega samotnjak, krajnje nedruštvena osoba. Volim biti sam i izoliran od svih, cijelo prvo polugodište prvog razreda osnovne škole nisam progovarao koliko sam zatvoren i povučen. Sve do kraja četvrtog razreda osnovne nisam htio pjevati na glazbenom. Sama riječ vojska podrazumijeva neku čvrstu zajednicu, neku skupinu ljudi koja ima izraženu koheziju, koji bi poginuli jedan za drugoga. U vojsci je sve po ustaljenom redu. Točno je određeno kad se ustaje, kad se i koliko dugo tušira, kad se jede i sl. Ja sam protivnik bilo kakvoga reda. Život ne treba biti uređen kao skladba, nego treba mirno opušteno lagano ploviti kroz njega. Uopće ne treba znati koliko je sati, treba živjeti po osobnom nahođenju. Najljepše je spontano uživati, a ne slušati zvonjavu sata nad glavom u isplaniranom i predvidivom životu. Treće, ja sam pacifist. Volim mir i tišinu, a ne gužvu i buku. Toliko sam miroljubiv da sam se do 13. godine života bojao baciti petardu (drugi su bacali u dobi od 4 godine), bacao sam ih zimu-dvije i brzo su mi dosadile. Ne želim uznemirenost. Ne volim jake potresne zvukove, i zvuk bušenja balona mi je potresan. U Kninu sam na Danu pobjede na par sekundi čuo kako zvuči nadlijetanje vojnih zrakoplova. Kakav odvratan živcekidajući uhoparajući zvuk! Ne želim buku ni neizvjesnost, volim opuštajuće umirujuće zvukove. Volim čuti šum mora, cvrkut ptica, njihanje grana. Nikakve eksplozije. Moji su ideali mir, samoća, izoliranost, tišina, bezbrižnost, spontanost.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 16:31   #36
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Apsolutno sam protiv uvođenja obveznog vojnog roka. Ako ga uvedu, nadam se da će mene (rođenog 1995.) zaobići i da će ići samo oni koji sad navršavaju 18 godina. Uvođenje bi bilo bacanje novca, a nema ni odgovarajućeg prostora gdje bi se obuka održavala kad su vojni objekti bivše JNA mahom uneređeni i zapušteni. Koliko znam jedino u Sinju postoji odgovarajući prostor kamo se išlo služiti vojsku nakon raspada SFRJ. Vojska je jednostavno sve protivno mojim životnim idealima. Ja sam prije svega samotnjak, krajnje nedruštvena osoba. Volim biti sam i izoliran od svih, cijelo prvo polugodište prvog razreda osnovne škole nisam progovarao koliko sam zatvoren i povučen. Sve do kraja četvrtog razreda osnovne nisam htio pjevati na glazbenom. Sama riječ vojska podrazumijeva neku čvrstu zajednicu, neku skupinu ljudi koja ima izraženu koheziju, koji bi poginuli jedan za drugoga. U vojsci je sve po ustaljenom redu. Točno je određeno kad se ustaje, kad se i koliko dugo tušira, kad se jede i sl. Ja sam protivnik bilo kakvoga reda. Život ne treba biti uređen kao skladba, nego treba mirno opušteno lagano ploviti kroz njega. Uopće ne treba znati koliko je sati, treba živjeti po osobnom nahođenju. Najljepše je spontano uživati, a ne slušati zvonjavu sata nad glavom u isplaniranom i predvidivom životu. Treće, ja sam pacifist. Volim mir i tišinu, a ne gužvu i buku. Toliko sam miroljubiv da sam se do 13. godine života bojao baciti petardu (drugi su bacali u dobi od 4 godine), bacao sam ih zimu-dvije i brzo su mi dosadile. Ne želim uznemirenost. Ne volim jake potresne zvukove, i zvuk bušenja balona mi je potresan. U Kninu sam na Danu pobjede na par sekundi čuo kako zvuči nadlijetanje vojnih zrakoplova. Kakav odvratan živcekidajući uhoparajući zvuk! Ne želim buku ni neizvjesnost, volim opuštajuće umirujuće zvukove. Volim čuti šum mora, cvrkut ptica, njihanje grana. Nikakve eksplozije. Moji su ideali mir, samoća, izoliranost, tišina, bezbrižnost, spontanost.
kraljevski, 10/10 za trollanje!
zdaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 16:32   #37
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Moji su ideali mir, samoća, izoliranost, tišina, bezbrižnost, spontanost.
a u slučaju rata ti češ ?
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 16:42   #38
Eto, mahom smo ZA, i još da je negdje iskamčiti 80 milijuna eura koliko bi nas godišnje koštao obvezni vojni rok....
markantun is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 16:44   #39
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
citave armije vojnika koje bi pobijedile nasih 8000????

kao sto sam ti vec rekao jednom prilikom na pm: nazvati nekoga idiotom nije nuzno vrijedanje, nekad je to samo gola cinjenica

Pošto je do tebe teško doprijeti razumom, evo ti malo brojki, možda shvatiš:

Srbija: 36.000 vojnika (s tendencijom smanjivanja svake godine), 200tinjak tenkova, tko zna koliko funkcionalnih zrakoplova i helikoptera, nemaju vojnu obvezu, manji vojni proračun od Hrvatske, kronično zapostavljeno održavanje i modernizacija tako da su brojke sve relativne

Mađarska: 20.000 vojnika, 32 tenka, 11 zrakoplova, 10ak helikoptera, nemaju vojnu obvezu, nešto veći proračun od RH

BiH: 15.000 vojnika, preko 100 tenkova, nemaju zrakoplova, dvoznamenkasti broj helikoptera, nemaju vojnu obvezu, manji proračun od RH, na granici funkcionalne vojske

Slovenija: 7.500 vojnika, 80ak tenkova, nemaju zrakoplova, dvoznamenkasti broj helikoptera, nemaju vojnu obvezu, manji proračun od RH

Slovačka: 13.500 vojnika, 22 tenka, 12 zrakoplova, dvoznamenkasti broj helikoptera, nemaju vojnu obvezu, nešto veći proračun od RH

Češka: 21.000 vojnika, 120 tenkova, 12 zrakoplova, hrpa helikoptera, nemaju vojnu obvezu, višestruko veći proračun od RH

Bugarska: 35.000 vojnika, 160 tenkova, dvadesetak zrakoplova i helikoptera, nemaju vojnu obvezu, nešto veći proračun od RH



Hrvatska: 16.000 vojnika, 78 tenkova, 12 zrakoplova, 30ak helikoptera (uskoro bliže 50), nemamo vojnu obvezu



Jel tebi tu Hrvatska zbilja značajno iskače s obzirom na BDP i broj stanovnika? Ja bi rekao da ne iskače ni milimetra.

Nego reci mi, velebni vojni stručnjače, što ono kaže moderna vojna doktrina o omjeru snaga potrebnima za uspješan napad jedne profesionalne vojske na drugu?

Što ono, o vojni guruu modernog doba, kaže terensko iskustvo, povijest i doktrina ratovanja o potrebnom broju vojnika za držanje teritorija pod okupacijom bez potpore lokalnog stanovništva?

Ti si, dakako, svjestan da je JNA, sa više ljudi i duplo više tehnike nego sada ima ukupno srpska vojska, napala Istočnu Slavoniju, te popušila od par tisuća nenaoružanih branitelja među kojima su manjina bili profesionalci?

Apsolutno jedina zemlja u krugu od 1.000 km koja bi sa stajališta vojne logike mogla napasti i okupirati dijelove Hrvatske je Italija, koja je ujedno i uvjerljivo najveći trgovinski partner RH, utjecajna zemlja u NATOu i EU sa brojnim američkim bazama, te 12. ekonomija svijeta sa ogromnom i modernom vojskom. Da se Talijani odluče za nas, to ne bi napravili samostalno i tu mi ne bi imali šanse, a dogodilo bi se samo i isključivo u okviru vrlo turbulentnih globalnih previranja i propasti Zapada (pad NATOa i EU, rat u Europi...), gdje bi naša vojska i sa rezervistima bila smiješna u usporedbi sa onim s čim bi se suočila.

Svi ostali oko nas su podjednaki jad kao i mi sami, a većina su nam i najbliži vojni i politički saveznici.

Svoje paranoje stoga prodaj nekom drugom...
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 16:45   #40
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
a u slučaju rata ti češ ?
Minken-bojna?
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:56.