Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2009., 16:46   #1
Koncesija plaže

Oprostite ako je ova tema već bila.

Imam pitanje koje nisam mogao naći na googlu pa evo, u pitnju je koncesija plaže hotela, odnosno koja prava ima osoblje (zaštitari) koji čuvaju koncesijsku plažu.

Konkretno i delikantnije. Ako je hotelska šetnica unutar pomorskog javnog dobra, znači onih 6 metara od mora i do nje se može doći preskakajući maleni zid na granici hotela, dali zaštitar ima pravo udaljiti tu osobu koja nije gost hotela ili ta osoba ima pravo doći tu i kupati se unutar tih 6 metara, bez obzira na koncesiju?
__________________
Nanovo sam rođen od Boga da bi bio pobjednik i svjedok Isusov, a pobjedništvo mi je nasljedstvo Njegovo.
JUŽNI is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 20:03   #2
Normalno da može...Sve su plaže unutar granica pomorskog dobra, a ako na nekoj postoji isključiva koncesija u korist hotela, koja isključuje ostale od korištenja, onda ti ostali nemaju pravo pristupa...tomu i služi koncesija, zato je hotel i plaća...

Istina, radi se o pomorskom dobru, ali njime upravlja jedinica lokalne samouprave, koja je u okviru tog svog upravljanja - odlučila nekom dati koncesiju, i zaraditi...to je skroz zakonito i postoji svugdje u svijetu...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 20:16   #3
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Normalno da može...Sve su plaže unutar granica pomorskog dobra, a ako na nekoj postoji isključiva koncesija u korist hotela, koja isključuje ostale od korištenja, onda ti ostali nemaju pravo pristupa...tomu i služi koncesija, zato je hotel i plaća...

Istina, radi se o pomorskom dobru, ali njime upravlja jedinica lokalne samouprave, koja je u okviru tog svog upravljanja - odlučila nekom dati koncesiju, i zaraditi...to je skroz zakonito i postoji svugdje u svijetu...
To znači da zaštitar može udaljiti bilo koga tko nije gost hotela s te plaže i nije bitno odakle je došao, s mora ili do visine onih 6 metara ili s kopna?
__________________
Nanovo sam rođen od Boga da bi bio pobjednik i svjedok Isusov, a pobjedništvo mi je nasljedstvo Njegovo.
JUŽNI is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 00:05   #4
Da.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 15:29   #5
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Da.
A možeš li mi to podkrijepiti nekim člankom zakona ili ugovora?
__________________
Nanovo sam rođen od Boga da bi bio pobjednik i svjedok Isusov, a pobjedništvo mi je nasljedstvo Njegovo.
JUŽNI is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 19:53   #6
Upravo to pomorsko dobro je ono što se daje u koncesiju.
Koja je poanta koncesije ako tim prostorom ne možeš gospodariti?
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 22:39   #7
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Upravo to pomorsko dobro je ono što se daje u koncesiju.
Koja je poanta koncesije ako tim prostorom ne možeš gospodariti?
Nisam baš siguran u to. Znam slučaj gdje je čovjek ispilao ogradu koja je djelila hotel sa drugom plažom i nitko mu ništa nije mogao kada se ušetao u hotelske sadržaje tvrdeći da pristup pomorskom dobru mora biti slobodan i bez prepreka.
__________________
Nanovo sam rođen od Boga da bi bio pobjednik i svjedok Isusov, a pobjedništvo mi je nasljedstvo Njegovo.
JUŽNI is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 00:04   #8
Quote:
JUŽNI kaže: Pogledaj post
A možeš li mi to podkrijepiti nekim člankom zakona ili ugovora?
Nažalost, mater im jebem, mogu:
ZAKON
O POMORSKOM DOBRU I MORSKIM LUKAMA

I. OPĆE ODREDBE



Članak 2.

Ako ovim Zakonom nije drugačije određeno, pojedini izrazi upotrijebljeni u ovom Zakonu imaju sljedeća značenja:


5. koncesija je pravo kojim se dio pomorskog dobra djelomično ili potpuno isključuje iz opće upotrebe i daje na posebnu upotrebu ili gospodarsko korištenje fizičkim i pravnim osobama, sukladno prostornim planovima,

6. koncesijsko odobrenje je akt na temelju kojeg se fizičkim i pravnim osobama daje na korištenje pomorsko dobro za obav­ljanje djelatnosti koje ne isključuju niti ograničuju opću upotrebu pomorskog dobra,

POMORSKO DOBRO

1. Osnovne odredbe

Članak 3.

Pomorsko dobro čine unutarnje morske vode i teritorijalno more, njihovo dno i podzemlje, te dio kopna koji je po svojoj prirodi namijenjen općoj upotrebi ili je proglašen takvim, kao i sve što je s tim dijelom kopna trajno spojeno na površini ili ispod nje.

U smislu stavka 2. ovoga članka, dijelom kopna smatra se: morska obala, luke, nasipi, sprudovi, hridi, grebeni, plaže, ušća rijeka koje se izlijevaju u more, kanali spojeni s morem, te u moru i morskom podzemlju živa i neživa prirodna bogatstva.

Zadnje uređivanje farmirzs : 24.07.2009. at 00:06. Reason: nadopuna
farmirzs is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2009., 08:18   #9
Quote:
farmirzs kaže: Pogledaj post
Nažalost, mater im jebem, mogu:
ZAKON
O POMORSKOM DOBRU I MORSKIM LUKAMA

I. OPĆE ODREDBE



Članak 2.

Ako ovim Zakonom nije drugačije određeno, pojedini izrazi upotrijebljeni u ovom Zakonu imaju sljedeća značenja:


5. koncesija je pravo kojim se dio pomorskog dobra djelomično ili potpuno isključuje iz opće upotrebe i daje na posebnu upotrebu ili gospodarsko korištenje fizičkim i pravnim osobama, sukladno prostornim planovima,

6. koncesijsko odobrenje je akt na temelju kojeg se fizičkim i pravnim osobama daje na korištenje pomorsko dobro za obav­ljanje djelatnosti koje ne isključuju niti ograničuju opću upotrebu pomorskog dobra,

POMORSKO DOBRO

1. Osnovne odredbe

Članak 3.

Pomorsko dobro čine unutarnje morske vode i teritorijalno more, njihovo dno i podzemlje, te dio kopna koji je po svojoj prirodi namijenjen općoj upotrebi ili je proglašen takvim, kao i sve što je s tim dijelom kopna trajno spojeno na površini ili ispod nje.

U smislu stavka 2. ovoga članka, dijelom kopna smatra se: morska obala, luke, nasipi, sprudovi, hridi, grebeni, plaže, ušća rijeka koje se izlijevaju u more, kanali spojeni s morem, te u moru i morskom podzemlju živa i neživa prirodna bogatstva.
Ako ne isključuju i ne ograničavaju opću upotrebu pomorskog dobra, onda to znači da ne može niko ograničiti prolaz preko te plaže.
__________________
Nanovo sam rođen od Boga da bi bio pobjednik i svjedok Isusov, a pobjedništvo mi je nasljedstvo Njegovo.
JUŽNI is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2009., 10:05   #10
to se odnosi na obavljanje djelatnosti. stavak 5. je ono sto te zanima.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2009., 00:20   #11
Ne razumijem šta ljudima toliko smeta ako se neki djelić naše obale dade u koncesiju, pa se onda svi tamo ne možemo kupati, već samo gosti nekog hotela...

Zar vam je baš nužno se kupati na tom dijelu plaže koji je pod koncesijom, pored kilometara i kilometara plaža na našoj obali i otocima.....ali eto ljudi baš žele na taj mali djelić obale....

Btw.institut koncesija (koje isključuju druge od korištenja) je kod nas jaaaaako malo u praksi ; dok je to po cjelom svijetu puno češća pojava...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2009., 16:31   #12
Quote:
JUŽNI kaže: Pogledaj post
Ako ne isključuju i ne ograničavaju opću upotrebu pomorskog dobra, onda to znači da ne može niko ograničiti prolaz preko te plaže.
Ovako sam ja to shvatio shvatio:
Imaš:1.) KONCESIJU
2.) KONCESIJSKO ODOBRENJE
To su 2 različite stvari. Kod prve je djelomično ili potpuno isključenje iz opće upotrebe kod druge se NE ISKLJUČUJE
farmirzs is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2009., 16:46   #13
Quote:
farmirzs kaže: Pogledaj post
Ovako sam ja to shvatio shvatio:
Imaš:1.) KONCESIJU
2.) KONCESIJSKO ODOBRENJE
To su 2 različite stvari. Kod prve je djelomično ili potpuno isključenje iz opće upotrebe kod druge se NE ISKLJUČUJE
Bravo, to sam tek sad vidio. I ja mislim tako, a na webu se može naći tko je što dobio i tako se ponašati.

Hvala.
__________________
Nanovo sam rođen od Boga da bi bio pobjednik i svjedok Isusov, a pobjedništvo mi je nasljedstvo Njegovo.
JUŽNI is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2009., 12:48   #14
Quote:
JUŽNI kaže: Pogledaj post
Bravo, to sam tek sad vidio. I ja mislim tako, a na webu se može naći tko je što dobio i tako se ponašati.
Šta postoji popis koncesija na internetu?
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2009., 02:50   #15
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Šta postoji popis koncesija na internetu?
Da, otipkaš "koncesije u gradu "x" na googlu i odvede te u župnijsku skupštinu, odnosno izvještaje njihove. Sorry što nisam prije odgovorio.
__________________
Nanovo sam rođen od Boga da bi bio pobjednik i svjedok Isusov, a pobjedništvo mi je nasljedstvo Njegovo.
JUŽNI is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 11:33   #16
Malo bi obnovio ovu temu, ako nije tlaka, jer su mi neke stvari još nejasne i s različitih strana dobivam oprečne inofrmacije. Naime, zanima me naplačivanje ulaska na plažu i branjenje ljudima koji ulaznicu nemaju, boravljenja na plaži koja je pod koncesijom.

Primjer je plaža u Medveji, na Kvarneru, koja je pod koncesijom i to je bio užareni krumpir pred koju godinu, a na kraju je ispalo da koncesionar nema pravo braniti ljudima koji se ne koriste njegovim uslugama boravak na plaži.

Drugi primjer je moj prijatelj koji je jedno vrijeme kao direktor hotela branio boravak na plaži osobama koje nisu gosti istog hotela, međutim rekao mi je da to nije imao pravo, ali igrao je na app (ako prođe, prođe ), sve dok se nije na dotičnoj plaži susreo s parom zagrebačkih odvjetnika, koji su mu rekli da zbog slične stvari imaju slučaj na sudu.

Kako stoje stvari, je li riječ o sivoj zoni i nejasnom tumačenju pravila ili su stvari crno-bijele?
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:03.