Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.08.2006., 04:32   #1
Plaćanje studija

slušan tako priče oko sebe upa na faks, al uz plaćanje pa će pokušat šta upisat na drugom roku.

i onako gledan neke ljude; prošlo lito su in starci platili ekskurziju, dali džeparac, dali za robu prije ekskurzije, platili vozački. cifra se penje do 15 000 kn.
a sad je problem u 5 500 kn (govorin konkretan primjer ) i pitan se kolko ljudi uopće cijene obrazovanje i kolko su spremni ulagat u to.

jasno mi je da se ne može svako lito trošit ? tisuća kuna. jasno mi je da ne mogu svi iskeširat te pare, al ono... znaš duže vrime da želiš studirat, znaš da ne moraš upast bez plaćanja.

na kraju krajeva mi koji živimo uz more možemo liti zaradit par tisuća kuna.
nije mi jasno da neko ne želi žrtvovat lito i te novce uložit u studij koji želi, o kojem mu ovisi cili život nego odlučuje probat upast na ono šta mu do prije par dana nije bilo ni na kraj pameti, a za novce zarađene tokon lita veli a to će ionako otić na izlaske.

jesan li nerealna kad velin da je par tisuća kuna dodatno/neplanirano izdvojenih za studij stvar radi koje se neće propast, al se može lipo profitirat?
ako nisan zašto me onda krivo gledaju kad govorin u korist studiranja uz plaćanje?



*ne, nisan neka mala bogatašica kojoj je 5 500 kn pizdarija. tolka su mi misečna primanja oba roditelja skupa
Maisie is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2006., 04:37   #2
Ne znam bas dal bi mi starci platili studij da upadnem uz placanje..........kazu da se potrudim i upoadnem bez placanja, i imaju pravo.

No opet kad si spomenula ovo s maturalcem, pa vozacki i te pizdarije, sto ce sad sve prije ili kasnije doci, placanje tih 5000kn za godinu faksa mi se i ne cini kao prevelik problem.


Poanta je da shvacam svoje roditelje kad mi kazu da moram upast bez placanja jer to objektivno mogu i trebao bih, no nemaju svi tu mogucnost te s te strane smatram da je platiti 5000kn za godinu dana skolovanja pizdarija....pa pogledajte samo koliko kosta faks npr. u Americi
__________________
imam novi nick
no idea is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2006., 07:04   #3
Platili bi sve, kao i vozački, ekskurziju, džeparac.
Ali ja i radim tokom ljeta, od 6 ujutro do cca skoro svaki dan 6-7 popodne, tako da
I ne, 5500 kn nisu velike pare za studiranje. To zaradiš preko ljeta, naravno ukoliko te volja raditi, a ne cijeli dan biti na moru. Uostalom, to će uskoro početi biti naša realnost, vani se svugdje studiranje plaća.
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2006., 18:23   #4
Maisie, takvih pametnjakovica ce uvjek bit, za takve ni nije fax.

Ja sam imao srece pa ne placam, pa cu zato probat upisat neke tecajeve, certifikate koji se placaju, a koji se isplate polozit.

Jer znanje je moć , znanje je novac


A ja lijencina
rossonero is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2006., 18:36   #5
Pa puno je to kvragu. Svake godine još dodatnih minimalno 5 000 kuna troškova. I to bi još donekle i moglo proći da je samo to. Ali mnogi starci svom budućem studentu moraju i smještaj osigurat, a samim time i platit
Nije studiranje jeftin hobi i osobno mislim da ne bih forsirao svoje starce da mi plaćaju studij. Ako nisam dovoljno sposoban i pametan da ga upišem bez plaćanja onda nisam ni zaslužio da ga pohađam.
Jedan moj prile je za pripreme za prijemni na jednom fakultetu uložio cca 10 000 kuna zadnjih par mjeseci i upao je tek s plaćanjem. Godina mu je cca 8 000 kn. Jebiga, možda je trebao razmislit o nekom drugom faksu ali isto tako, očigledno je i da ima para tako reći na bacanje.

Mislim da prosječna hrvatska obitelj teško može financijski izdržat plaćanje studija.
Johnny Depp is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2006., 18:39   #6
Nije malo s obzirom na sve ostale troškove, ali postoji način.
Kao što je Maisie rekla, za maturalac, robu i izlaske mora bit. A kad treba platit faks onda je panika!
Nažalost ima ljudi koji to zaista ne mogu snosit, i takvima obično bude jako teško što ne mogu školovat dijete. Do te mjere da mnogi prodaju aute i dižu kredite da bi uspjeli.

Ja sam plaćala godinu 1000 eura. Bila u domu i putovala kući. Radila sam preko ljeta od 3.srednje i imala stipendiju.
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2006., 20:16   #7
Quote:
Johnny Depp kaže:
Mislim da prosječna hrvatska obitelj teško može financijski izdržat plaćanje studija.
Školovanje kod nas je i dalje vrlo jeftino. Samo je problem sto je nama sve prije na rasporedu nego to. U Uk,USA roditelji pocinju stedjeti cim se dijete rodi da bi mu omogucili odlazak na faks.
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2006., 23:23   #8
Quote:
Johnny Depp kaže:
Pa puno je to kvragu. Svake godine još dodatnih minimalno 5 000 kuna troškova. I to bi još donekle i moglo proći da je samo to. Ali mnogi starci svom budućem studentu moraju i smještaj osigurat, a samim time i platit

...

Mislim da prosječna hrvatska obitelj teško može financijski izdržat plaćanje studija.
ne govorin o onima koji ionako sve ulažu u faks; novac zarađen priko lita troše na smještaj, režije i sve šta ide s tin
(recimo tebi se divin radi onog šta si mi reka za svoje ušteđene pare )

govorin o onima koji će radit i novce spićkat na gluposti
nači o onima koji bi mogli, a biraju drukčiji put; faks o kojem nisu ni razmišljali dok nisu vidili da ima mista na 2. roku i trošenje par tisuća kuna na zabavu
Maisie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2006., 13:15   #9
Quote:
morski2 kaže:
Školovanje kod nas je i dalje vrlo jeftino. Samo je problem sto je nama sve prije na rasporedu nego to. U Uk,USA roditelji pocinju stedjeti cim se dijete rodi da bi mu omogucili odlazak na faks.
I šta sad hoćeš reći? Da bi i kod nas trebalo poskupjet školovanje?
Stvar je u tome da se svakom pruža prilika da upiše skoro svaki faks bez plaćanja. A ako ta osoba nije sposobna to postići onda gledam na plaćanje godine kao na bacanje novaca. Ja, recimo, ne bih mogao živjeti () s tom pomisli da sam starcima mogao uštediti na desetke tisuća kuna da sam se malo više potrudio, riješio prijemni kako treba i upisao se bez plaćanja. Jer, u tome je obično stvar. Pojedinci se ne trude dovoljno, nego idu na tu opciju: "Ah, lako ću ja, starci će mi platit. Boli me k za prijemni."

U ovu priču ne ubrajam fakultete na kojima se i ovako i onako godina plaća, tj. fakultete za, ajmo reći, povlaštene. Također, tu ne ubrajam pojedince koji su se zbiljski trudili i pripremali da upadnu, ali eto, spletom okolnosti nisu.
Quote:
Maisie kaže:
govorin o onima koji će radit i novce spićkat na gluposti
nači o onima koji bi mogli, a biraju drukčiji put; faks o kojem nisu ni razmišljali dok nisu vidili da ima mista na 2. roku i trošenje par tisuća kuna na zabavu
Pa takvi su idioti, ali po meni su idioti i ovi koje sam gore spomenuo.

A na kraju još što se tiče onih kojima su sve druge stvari preće negoli školovanje; potpuno je ista stvar i sa zdravljem. Koliko mi ulažemo u svoje vlastito zdravlje, a i zdravlje naših bližnjih? Evo recimo, televizor nam se pokvari, nastaje luda kuća, prestaje život tako reći, odmah se zove majstor, nema čekanja. Nas nešto zaboli, ah proće to, ići ću sutra kod doktora, a na kraju često i ne odemo.
Slična percepcija kod ljudi je i sa školovanjem. Očigledno je da postoji mišljenje kako se u isto i ne isplati baš ulagati.
Žalosto, ali istinito.
Johnny Depp is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2006., 14:22   #10
Quote:
Johnny Depp kaže:
A ako ta osoba nije sposobna to postići onda gledam na plaćanje godine kao na bacanje novaca. Ja, recimo, ne bih mogao živjeti () s tom pomisli da sam starcima mogao uštediti na desetke tisuća kuna da sam se malo više potrudio, riješio prijemni kako treba i upisao se bez plaćanja. Jer, u tome je obično stvar. Pojedinci se ne trude dovoljno, nego idu na tu opciju: "Ah, lako ću ja, starci će mi platit. Boli me k za prijemni."
E tocno takav stav i ja imam......sve predispozicije imam i ako ga ne upisem bez placanja, onda ga mozda ni ne zasluzujem upisati.

Plus, kad ti starci placaju, ocekuje se da ne padas godinu
__________________
imam novi nick
no idea is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2006., 16:58   #11
Quote:
Johnny Depp kaže:
Ja, recimo, ne bih mogao živjeti () s tom pomisli da sam starcima mogao uštediti na desetke tisuća kuna
hm, pa šta se ne može preć na studiranje bez plaćanja ako se puno uči na prvoj godini i to?
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2006., 17:12   #12
Quote:
alexxx kaže:
hm, pa šta se ne može preć na studiranje bez plaćanja ako se puno uči na prvoj godini i to?
Iskreno, nemam pojma

Ove godine krećem studirat, a i ta šema oko plaćanja me i nije odveć zanimala, tj. opterećivala tako da s njom očigledno i nisam nešto posebno upoznat. A također, ne znam ni za jednog poznanika koji je, ako je i plaćao do sada, prestao s tim.
Johnny Depp is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2006., 17:21   #13
Quote:
alexxx kaže:
hm, pa šta se ne može preć na studiranje bez plaćanja ako se puno uči na prvoj godini i to?
cini mi se,al me nemoj drzat za rijec,moras ocistiti godinu i imati prosjek vec od 3.5 ili 4.0 .
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2006., 21:32   #14
Quote:
Johnny Depp kaže:
Pa takvi su idioti, ali po meni su idioti i ovi koje sam gore spomenuo.
A bogme su i idioti od takvih roditelji kaj to dopuštaju, odn. financiraju. Govorim o onima koji su profućkali lovu na gluposti pa ih sad roditelji financiraju.
__________________
Menage a trois! You know it makes sense! I have a cunning plan! If you want to do something right, kill Baldrick first!
Jen Dudek bu Imbri Grabariću paragrafe tumačil!
Tko sluša cajku jebemo mu majku!!! by BBB || ne slušaj narodnjake, umri prirodnom smrću!
tiger12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2006., 22:10   #15
Moja oba roditelja su nezaposleni, a živim 40 km daleko od fakulteta na kojemu želim studirati. Pitam se kako će mi roditelji moći plaćati studij ako upadnem uz plaćanje kad će i bez plaćanja fakulteta biti financijski vrlo teško.
Čekić16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2006., 22:34   #16
Quote:
Čekić16 kaže:
Moja oba roditelja su nezaposleni, a živim 40 km daleko od fakulteta na kojemu želim studirati. Pitam se kako će mi roditelji moći plaćati studij ako upadnem uz plaćanje kad će i bez plaćanja fakulteta biti financijski vrlo teško.
ajde malo pažljivije pročitaj na koju populaciju ciljan
Maisie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2006., 23:33   #17
maisie, ti imaš pravo. nemam se potrebe upuštat u diskusiju jer ti nemam šta reć osim da imaš pravo.
i da je retardirano imat 15 k kuna za obnavljanje garderobe pred maturalac, maturalac, obnavljanje garderobe na maturalcu (neke cure iz bivšeg mi razreda su opustošile praške robne kuće ), vozačke, i ne znam šta ne, a nemat 5 i pol k kuna za faks.
i vodit se parolom ´´ono što zaradim ću ionako zapit´´


smisao upisivanja faksa koji te ne zanima, osim ako ti ful trebaju studentska prava/dobivaš solidnu alimentaciju dok god se redovno školuješ/nešto što mi sad ne pada na pamet ionako ne vidim.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 22:35   #18
A jaka li su ta studentska prava u našoj državi...
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 21:21   #19
Plaćanje faxa

Upala sam na fax ali s plaćanjem određenog iznosa... da li znate kako se može taj iznos smanjiti ili eventualno potpuno ukloniti na drugoj godini... moram li imati određeni prosjek? Koji? Ako postoji koji link o tome pliz navedite ga...
Bojana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 21:26   #20
ja mislim da ti prosjek treba biti 3.5 ili tako nešt
__________________
Ja se NE uvaljujem ljudima u lice. Pa si vi mislite...
TomislavXP is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:38.