Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2014., 23:19   #5721
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Na tom fonu je jedna midraška priča da anđeli šapuću Toru bebama u stomaku,i pri porodu ih pipnu ispod nosa,tako da bebe zaborave.

Mene zanima koja su to objektivna moralna načela,objektivni etički principi?
Pa eto ja te pitam zašto odgajamo uopće djecu,ako im je bog već od prije "rekao" što je dobro a što loše

Ne postoji objektivni moral,sve to varira od kulture do kulture.....ali ipak postoje neka univerzalna pravila koja su prihvaćena od praktički svih civiliziranih naroda,npr.zabrana ubijanja i mučenja ljudi...sad naravno da postoje iznimke,ali iznimaka će uvijek biti i tu se ništa ne može

Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Zar nisi čuo da je Bog stvorio matematiku?
Nije bog stvorio matematiku....... 2+2 je uvijek bilo, i uvijek će biti 4 ,i tu jednostavno ne može ništa ni jedan,ni dva ,ni tri boga
maxpayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 23:24   #5722
Quote:
Ivan Ahilej kaže: Pogledaj post
A tko je boga stvorio, kada i zašto?
E sad i ti postavljaš teška pitanja.

Taman su ti objasnili kako svemir nije mogao nastati "iz ničega", odnosno, bez Stvoritelja a sad će morati objašnjavati nekakav božanski Big Bang.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 23:27   #5723
Quote:
222mm kaže: Pogledaj post
Ne, matematika nije to.
Kakav god da je svemir, matematički bi bio opisiv. Matematika je prije svemira. Matematiia je i prije boga ako postoji.
Da bi išta postojalo, moraju prvo postojati odnosi. Ne može 2 nečega i još 2 istoga toga biti 5 toga nečega. Čak niti bog ne može preko toga. U početku bijaše matematika. Što god da je bilo poslije bog nije potreban. Mogao je biti, ali nije morao.
Matematika je znanost.
Znanost koju su izmislili ljudi.
Ta znanost traga za formulama koje bi bile korisne za razvoj tehnologije(tehnike).

Tko je stvorio te formule?
john666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 23:32   #5724
Quote:
john666 kaže: Pogledaj post
Matematika je znanost.
Znanost koju su izmislili ljudi.
Ta znanost traga za formulama koje bi bile korisne za razvoj tehnologije(tehnike).

Tko je stvorio te formule?
Znači ti hoćeš reći da je bog odredio da je 2+2=4 ,ili 3*3=9 ?
Može li onda bog sutra to promijeniti i napraviti da je 2+2=5 ili da je 3*3=15 ?
Ne može,bog je ograničen matematikom
maxpayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 23:40   #5725
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
E sad i ti postavljaš teška pitanja.

Taman su ti objasnili kako svemir nije mogao nastati "iz ničega", odnosno, bez Stvoritelja a sad će morati objašnjavati nekakav božanski Big Bang.
Još nisam dobio odgovor, izgleda da je stvarno teško pitanje.

Zadnje uređivanje Ivan Ahilej : 21.10.2014. at 00:12.
Ivan Ahilej is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 23:43   #5726
Quote:
maxpayne kaže: Pogledaj post
Znači ti hoćeš reći da je bog odredio da je 2+2=4 ,ili 3*3=9 ?
Može li onda bog sutra to promijeniti i napraviti da je 2+2=5 ili da je 3*3=15 ?
Ne može,bog je ograničen matematikom
Možda je Bog intelekt u najčišćem obliku.
Odnosno skup svih matematičkih formula.
john666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 23:58   #5727
Quote:
john666 kaže: Pogledaj post
Možda je Bog intelekt u najčišćem obliku.
Odnosno skup svih matematičkih formula.
Odnosno,možemo jednostavno reći matematika je bog.
Samo što se vjernici (ne znam jesi li ti vjernik?) vjerovatno nebi složili s ovim,jer oni traže i vjeruju u nekakvog, intervenirajućeg osobnog boga,a ne pasivnu matematiku.
maxpayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 00:11   #5728
Quote:
maxpayne kaže: Pogledaj post
Odnosno,možemo jednostavno reći matematika je bog.
Samo što se vjernici (ne znam jesi li ti vjernik?) vjerovatno nebi složili s ovim,jer oni traže i vjeruju u nekakvog, intervenirajućeg osobnog boga,a ne pasivnu matematiku.
Nisam kršćanin, ali ne bi se složio sa tobom da je matematika Bog.
Naime skup svih matemačkih formula, nije istovjetan pojam sa matematikom.
U matematiku pripadaju i dokazi istinitosti određenih matematičkih formula.
Kao što sam rekao, matematika je stvorena od čovjeka.

Osim toga, čak i ako bi Bog bio skup svih matemačkih formula, to ne bi nužno značilo da nije još nešto više od toga.

Ali ja ne vjerujem u Boga koji bi bio individuum.
Ja mislim da je Bog praznina u najčišćem obliku.
Ako bi trebalo izabrati simbol za Boga, to bi bio Yin i Yang simbol.
john666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 00:26   #5729
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Zar nisi čuo da je Bog stvorio matematiku?
Nemoj biti smiješan.
__________________
Živi se život a sve ostalo je svizac koji zamata čokoladu...
222mm is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 00:35   #5730
Quote:
john666 kaže: Pogledaj post
Matematika je znanost.
Znanost koju su izmislili ljudi.
Ta znanost traga za formulama koje bi bile korisne za razvoj tehnologije(tehnike).

Tko je stvorio te formule?
Dva i dva je uvijek četiri. Mi smo izmislili simbole i počeli pisati ono što je bilo i bez simbola i bez pisma. To je zapravo matematika, jedan ogranak logike.
Svemir može imati svakakvu fiziku. Ne moraju vrijediti isti zakoni u svim svemirima, ali 2 + 2 = 4 vrijedi u svim svemirima i za sve bogove.
__________________
Živi se život a sve ostalo je svizac koji zamata čokoladu...
222mm is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 00:41   #5731
Quote:
john666 kaže: Pogledaj post
Možda je Bog intelekt u najčišćem obliku.
Odnosno skup svih matematičkih formula.
Kako si samo ovo dvoje izjednačio? Matematika nije entitet. Ona nije nešto čemu se klanja. Matematika je samo odnos postoječeg. Ništa ne postoji bez da je u nekom odnosu na drugo.
__________________
Živi se život a sve ostalo je svizac koji zamata čokoladu...
222mm is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 00:52   #5732
Quote:
222mm kaže: Pogledaj post
Dva i dva je uvijek četiri. Mi smo izmislili simbole i počeli pisati ono što je bilo i bez simbola i bez pisma. To je zapravo matematika, jedan ogranak logike.
Svemir može imati svakakvu fiziku. Ne moraju vrijediti isti zakoni u svim svemirima, ali 2 + 2 = 4 vrijedi u svim svemirima i za sve bogove.
Proturječiš sam sebi.
Ako 2 + 2 = 4 vrijedi u svim svemirima i za sve bogove, onda ne znam kako možeš reći u istom dahu da svemir može imati svakakvu fiziku.
Naime temelji fizike su matematičke formule.
john666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 01:23   #5733
Quote:
222mm kaže: Pogledaj post
Ne, matematika nije to.
Kakav god da je svemir, matematički bi bio opisiv. Matematika je prije svemira. Matematiia je i prije boga ako postoji.
Da bi išta postojalo, moraju prvo postojati odnosi. Ne može 2 nečega i još 2 istoga toga biti 5 toga nečega. Čak niti bog ne može preko toga. U početku bijaše matematika. Što god da je bilo poslije bog nije potreban. Mogao je biti, ali nije morao.
Ovo što si rekao je dogma

Jer si sad opisao Apsoluta, kao matematiku.

Priznajem, da mogu nešto pitati Boga, pitao bi Ga, da li može stvoriti neki broj, izmjeniti neke matematičke zakonitost.

Ja osobno mislim, da pojavni svijet nema tako neki kostur poput matematike, da je ovaj pojavni svijet poput sna ili videoigre, gdje se zaknitosti uvedu samo za potrebe pojedine igre ili nekog sna.

Zato ja smatram da je ovaj svijet iluzija, a jedina Stvarnost je Svijest i to što smo svjesni je naša slika Boga.

ali teško je o ovom raspravljati jer naš intelekt je isto programiran za matematiku koju smo iskusili, pa je dva plus sva uvjek četiri, ak se radi o skalarima.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 01:27   #5734
Quote:
maxpayne kaže: Pogledaj post
Znači ti hoćeš reći da je bog odredio da je 2+2=4 ,ili 3*3=9 ?
Može li onda bog sutra to promijeniti i napraviti da je 2+2=5 ili da je 3*3=15 ?
Ne može,bog je ograničen matematikom
E tu je kvaka, na matematiku gledamo kao da smo Boga uhvatili za bradu

Vjerovati da je matematika apsolutna, nepromjenjiva i uvjek s istim zakonitostima, bi značio određen tip vjere,

Istina, van matematičkih zakona naša logika ne može kročiti, ali tko kaže da je tu kraj
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 01:31   #5735
Quote:
222mm kaže: Pogledaj post
Kako si samo ovo dvoje izjednačio? Matematika nije entitet. Ona nije nešto čemu se klanja. Matematika je samo odnos postoječeg. Ništa ne postoji bez da je u nekom odnosu na drugo.
Iskreno rečeno, matematika je ipak nešto čemu se divim, ona je poput narihtane poželjne djevojke, uvjek me inspirira taj matematički izričaj nekih apstraktnosti, jedino što moram priznati malo sam lijen za rješavati zadatke, ali matematički aparat me je uvjek fascinirao i uvjek sam se pitao i kao dijete, da li je matematika poput nekakvog nus produkta nakon što je Bog stvorio svijet ili je jednostavno matematika to Božje savršenstvo iz kojeg nastaje ovaj pojavni svijet.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 10:12   #5736
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Kako si ti naučio što je moralno,a što ne?
Živeći u društvu, vlastitim iskustvom i promišljanjem, te observacijom efekata koje moa moralnost ima na okolinu. Ti?
alfabet321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 10:22   #5737
Quote:
john666 kaže: Pogledaj post
Proturječiš sam sebi.
Ako 2 + 2 = 4 vrijedi u svim svemirima i za sve bogove, onda ne znam kako možeš reći u istom dahu da svemir može imati svakakvu fiziku.
Naime temelji fizike su matematičke formule.
Matematika je instrument kojim se služi fizika, ali pravila fizike ne određuje matematika.

Recimo, mogao bi biti svemir sa sasvim drugačijim parametrima, s više međusobno okomitih vremena, s gravitacijom koja odbija mase, a ne privlači, s 4D prostorom u kojem bi sile padale s kubom udaljenosti, a ne s kvadratom... i da ne duljim. Bila bi to sasvim drugačija fizika koja bi se služila potpuno istom matematikom.
__________________
Živi se život a sve ostalo je svizac koji zamata čokoladu...
222mm is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 10:34   #5738
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Ovo što si rekao je dogma

Jer si sad opisao Apsoluta, kao matematiku.

Priznajem, da mogu nešto pitati Boga, pitao bi Ga, da li može stvoriti neki broj, izmjeniti neke matematičke zakonitost.

Ja osobno mislim, da pojavni svijet nema tako neki kostur poput matematike, da je ovaj pojavni svijet poput sna ili videoigre, gdje se zaknitosti uvedu samo za potrebe pojedine igre ili nekog sna.

Zato ja smatram da je ovaj svijet iluzija, a jedina Stvarnost je Svijest i to što smo svjesni je naša slika Boga.

ali teško je o ovom raspravljati jer naš intelekt je isto programiran za matematiku koju smo iskusili, pa je dva plus sva uvjek četiri, ak se radi o skalarima.
Bog ako postoji, onda je razuman, vjerujemo. Razum je određeni red. Nema reda bez matematike. Ako postoji neki razum, on je proizašao iz matematike koja je dozvolila složenom ustroju poput svijesti da se složi na takav način.

Dalje, bog ti ne može reći broj veći od 17, a manji od 5. Može li?

Bog ti ne može dati 2 jabuke i još 2 jabuke koje su onda 5 jabuka.

Matematika je 1 + 1, ili malo složenije izvedeno. Uvijek postoji i sveprisutna je. Matematika vjerojatno postoji i ako ništa drugo ne postoji. To je jednostavno logika koja kaže da iako ništa ne postoji, kada bi postojao jedan elektron i još jedan elektron, onda bi postojala 2 elektrona. Svako postojanje mora se prije svog početka uskladiti s matematikom.
__________________
Živi se život a sve ostalo je svizac koji zamata čokoladu...
222mm is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 10:39   #5739
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
E tu je kvaka, na matematiku gledamo kao da smo Boga uhvatili za bradu

Vjerovati da je matematika apsolutna, nepromjenjiva i uvjek s istim zakonitostima, bi značio određen tip vjere,

Istina, van matematičkih zakona naša logika ne može kročiti, ali tko kaže da je tu kraj
Tu nije kraj. Tu je početak.

Naša logika počinje funkcionirati tek kada počnemo razumijevati matematiku. Bez razumijevanja matematike (barem osnovne) samo lupetamo gluposti.

__________________
Živi se život a sve ostalo je svizac koji zamata čokoladu...
222mm is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 10:43   #5740
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Iskreno rečeno, matematika je ipak nešto čemu se divim, ona je poput narihtane poželjne djevojke, uvjek me inspirira taj matematički izričaj nekih apstraktnosti, jedino što moram priznati malo sam lijen za rješavati zadatke, ali matematički aparat me je uvjek fascinirao i uvjek sam se pitao i kao dijete, da li je matematika poput nekakvog nus produkta nakon što je Bog stvorio svijet ili je jednostavno matematika to Božje savršenstvo iz kojeg nastaje ovaj pojavni svijet.
Zapravo ne znam. Rekao bih da je matematika i uzrok i posljedica postojanja. Bez matematike nema postojanja, s razvojem postojanja, razvija se i matematika.
__________________
Živi se život a sve ostalo je svizac koji zamata čokoladu...
222mm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:46.