Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2004., 12:19   #21
Možeš mislit, ima nas, hvala Bogu i to sve više.
Pa što ako drži sat vremena hranu u ustima, progutat će ja kad tad. A što ako ga lupiš dok ima puna usta hrane, zar ne pomisliš da bi se mogao ugušiti
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Old 21.01.2004., 12:19   #22
Quote:
Blueberry kaže:
Meni ovo liči na ponižavanje, a to djetetu (ne znam koliko je star) vjeruj mi, ostaje kao najgori ožiljak u duši! Razmisli malo o tomu sljedeći put!
I, nemoj se ljutit, ali ovaj smajlić nakon te rečenice... nemam riječi!?
Jedan mi je psiholog koji radi dugo godina s djecom rekao: Dijete se smije, spontano, udariti, ALI!!! Udarac ne smije fizički boljeti, no trebao bi dijete poniziti, jer ono mora znati gdje mu je mjesto. Tako je općenito u prirodi, bila riječ o ljudima, ili životinjama. Životinje su najbolji primjer, one su potpuno priroden,i slijede instinkt. Ljudi razmišljaju i od toga razmišljanja prođe vrijeme i tada je svaka kazna uzaludna. Kazna mora biti istog trena, momentalna i kratka. Dati djetetu do znanja da ne može. On mi je rekao čak, da je lagana pljuska (koju ja inače smatram nikako, preponižavajuće i za koga) dobra stvar. Ali to ide spontno i ne jako. Izrazito je naglašavao da udariti dijete ne smije imati smisao da dijete fizički boli, dakle ne da se na djetetu iživljavaju ljudi, ali da ih se treba poniziti (Pazi! Ne poniziti da se osjeća ko zadnja šuga na svijetu, već da shvati tko je po hijerarhijskoj ljestvici iznad njega).
Isto tako nije isto istući dijete, ili ga udariti po guzi jer je pretjeralo sa zločestoćom. Gade mi se oni koji mlate djecu skoro pa zato jer imaju loš dan.

Ispričavam se ukoliko sam nerazumljivo napisala post, jer sam u gužvi na poslu, kasnije svratim opširnije, nadopuniti se.
__________________
Ma fakof!
Usagi is offline  
Old 21.01.2004., 12:25   #23
Quote:
duda kaže:
Možeš mislit, ima nas, hvala Bogu i to sve više.
Pa što ako drži sat vremena hranu u ustima, progutat će ja kad tad. A što ako ga lupiš dok ima puna usta hrane, zar ne pomisliš da bi se mogao ugušiti
Ma ne drzi moj, on je jos beba. Nego vidim, promatram, sudjelujem svaki dan. Nece progutati, i tak' svaki puta, svaki dan...I ne dobije tad' po guzi, dobije kada ispljune, ili nekak' proguta. Je, ovdje su dublji problemi, to je vec neka druga tema.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Old 21.01.2004., 12:30   #24
I meni je jedan psiholog rekao da su roditelji uzor djetetu i da svako dijete teži biti kao njegov roditelj. Dijete kopira model ponašanja roditelja i primjenjuje ga na isti način jer vjeruje da roditelj zna najbolje. Zbog toga nam se i javlja toliko nasilja u školi, to je samo preneseno i naučeno ponašanje u obitelji.
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Old 21.01.2004., 12:30   #25
Quote:
Usagi kaže:
Jedan mi je psiholog koji radi dugo godina s djecom rekao: Dijete se smije, spontano, udariti, ALI!!! Udarac ne smije fizički boljeti, no trebao bi dijete poniziti, jer ono mora znati gdje mu je mjesto. Tako je općenito u prirodi, bila riječ o ljudima, ili životinjama. Životinje su najbolji primjer, one su potpuno priroden,i slijede instinkt. Ljudi razmišljaju i od toga razmišljanja prođe vrijeme i tada je svaka kazna uzaludna. Kazna mora biti istog trena, momentalna i kratka. Dati djetetu do znanja da ne može. On mi je rekao čak, da je lagana pljuska (koju ja inače smatram nikako, preponižavajuće i za koga) dobra stvar. Ali to ide spontno i ne jako. Izrazito je naglašavao da udariti dijete ne smije imati smisao da dijete fizički boli, dakle ne da se na djetetu iživljavaju ljudi, ali da ih se treba poniziti (Pazi! Ne poniziti da se osjeća ko zadnja šuga na svijetu, već da shvati tko je po hijerarhijskoj ljestvici iznad njega).
Isto tako nije isto istući dijete, ili ga udariti po guzi jer je pretjeralo sa zločestoćom. Gade mi se oni koji mlate djecu skoro pa zato jer imaju loš dan.



Ispričavam se ukoliko sam nerazumljivo napisala post, jer sam u gužvi na poslu, kasnije svratim opširnije, nadopuniti se.
Ok, slažemo se u nekim pogledima, samo mi jedna stvar nije jasna: a kako to udariš da ga fizički ne boli. Ili ja malo predoslovno čitam ovaj tekst?! Jer, ako ga samo malo potapšaš onda vjerojatno nema efekta.
I, nikak nemrem provarit ovo s poniženjem, možda ja pod poniženjem shvaćam upravo to da se nekom radnjom djetetu nametne osjećaj srama od samoga sebe... A, to mi nikak nije prihvatljivo.
__________________
"…il peut y avoir de la honte d'être heureux tout seul."
Camus
Blueberry is offline  
Old 21.01.2004., 12:38   #26
Prihvacam da mozhda ne mogu biti dovoljno objektivna na ovom topiku. Nisam bila zvjerski premlacivana kao sanny, ali vjerujte, ne treba krvi ni modrica a da bi posljedice ostale. A da ne govorimo o vrijedjanju i ponizhavanju.

Sjecam se trenutka kad sam se zarekla da svoje dijete nikad necu udariti niti svjesno uvrijediti...iako me majka kazhnjavala za moje dobro, bar je tako govorila.

Kad sam se pokushala prisjetiti da li sam ikad bila s pravom tako kazhnjena, nisam se mogla sjetiti niti jednog china kojim bih to zavrijedila.
magic is offline  
Old 21.01.2004., 12:40   #27
Quote:
Blueberry kaže:
Ok, slažemo se u nekim pogledima, samo mi jedna stvar nije jasna: a kako to udariš da ga fizički ne boli. Ili ja malo predoslovno čitam ovaj tekst?! Jer, ako ga samo malo potapšaš onda vjerojatno nema efekta.
I, nikak nemrem provarit ovo s poniženjem, možda ja pod poniženjem shvaćam upravo to da se nekom radnjom djetetu nametne osjećaj srama od samoga sebe... A, to mi nikak nije prihvatljivo.
Znala sam da ću bit neshvaćena.
Okej, imala sam i ja veliki upitnik nad glavom kad je rekao da fizički ne boli, pa mi je objasnio da neki ljudi imaju običaj udariti dijete bilo kako, na mjesto koje uopče nije primjereno (nije isto da li lupiš dijete po guzi, ili mu zavrneš ruku da poplavi). Ili je rekao nije isto dati djetetu laganu pljuskicu, a ne šamarčinu da ostanu crveni prsti na licu.

Pod poniženjem nije mislio na sramoćenje djeteta, da je sijete srami samog sebe, rušiti mu samopouzdanje, već poniženje u smislu da zna gdje je njegovo mjesto. Kako da objasnim, meni je grozno ovo tipkanje, lakše mi ide razgovor u živo, uh!

Dijete zna kad je dobilo pljuski zašto je dobilo pljusku. Dijete se kazni kad kaznu zasluži, dakle zbog neke radnje, a ne zato jer je takav i takav, jer nije ono kaj se očekuje. Razumiješ na kaj sad mislim? Često čujem na ulici kako roditelji viču na djecu jer su nespretna, nesposobna, stalno gube ključeve, glupa su. E, mene takve stvari bole više od pljuske. Ma radije me pljusni kad sam pogriješila, nego da me verbalno uništavaš satima... Razgovaraš s njim kad se smirite i ti i dijete, pa mu kažeš. Inače, ja nisam za takvo rješavanje problema, nikako, i u ovoj sam priči samo usput. I želim još samo reći da nekad vikanje, i ružne riječi više bole od udarca. Vjeruj mi, osjetih na vlastitoj koži. mene moji nisu tukli, ali sam od njih svašta čula.
__________________
Ma fakof!
Usagi is offline  
Old 21.01.2004., 12:42   #28
Jesu, tukli su me.
Nemam djece.
__________________
Ptičica! :)
Ipanema is offline  
Old 21.01.2004., 12:51   #29
Quote:
Usagi kaže:
Jedan mi je psiholog koji radi dugo godina s djecom rekao: Dijete se smije, spontano, udariti, ALI!!! Udarac ne smije fizički boljeti, no trebao bi dijete poniziti, jer ono mora znati gdje mu je mjesto. Tako je općenito u prirodi, bila riječ o ljudima, ili životinjama. Životinje su najbolji primjer, one su potpuno priroden,i slijede instinkt. Ljudi razmišljaju i od toga razmišljanja prođe vrijeme i tada je svaka kazna uzaludna. Kazna mora biti istog trena, momentalna i kratka. Dati djetetu do znanja da ne može. On mi je rekao čak, da je lagana pljuska (koju ja inače smatram nikako, preponižavajuće i za koga) dobra stvar. Ali to ide spontno i ne jako. Izrazito je naglašavao da udariti dijete ne smije imati smisao da dijete fizički boli, dakle ne da se na djetetu iživljavaju ljudi, ali da ih se treba poniziti (Pazi! Ne poniziti da se osjeća ko zadnja šuga na svijetu, već da shvati tko je po hijerarhijskoj ljestvici iznad njega).

Meni se svidja ovo objasnjenje. To se nekako uklapa u moju teoriju.

Quote:
Usagi kaže:

Vjeruj mi, osjetih na vlastitoj koži. mene moji nisu tukli, ali sam od njih svašta čula.
Da, to je psihicko maltretiranje , a po meni je to puno gore od tri puta po guzi.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Old 21.01.2004., 12:59   #30
Meni je to kalkuliranje jachine udarca josh odvratnije.

Moj sin ima 15 godina i nikad ga nisam udarila niti uvrijedila, bar ne svjesno. I to mi se vec sad vraca kroz nash dobar odnos. A bash i nije bio neko mirno i poslushno dijete, dakle bilo je stotine momenata kad sam bila 'pred izazovom'.

Opet kazhem, mozhda nisam objektivna, ali ipak bih radije savjetovala miroljubivo rjeshavanje.
magic is offline  
Old 21.01.2004., 13:07   #31
A ja baš smatram da je najgora posljedica udaraca - poniženje, jer ne može te nešto fizički tako boljeti koliko te može psihički osakatiti.
Djeca nisu cucki, koje možete do besvjesti ponižavati i dresirati, a ostat' će vam vjerni.
Dijete sprema sve psihičke udarce i pamti, preslabo je da vam se osveti ali jednog dana samo ćete primijetiti da više nije vaše. Izgubili ga. Zauvijek.
"Pa, kako - sve sam mu dala, a ne cijeni me nimalo?!"
Klasika.

POŠTUJTE DJEČJI PSIHIČKI INTEGRITET I DOSTOJANSTVO, u obitelji, vrtićima školama, bolnicama..

Kada će ljudi već jednom početi doživljavati djecu kao osobe!?


I Agentice, odlučno sam protiv tvog postupka, da znaš!!! Možeš li si zamisliti kakav stid osijeća kada mu skineš gaćice, kada ga ponizuješ!?

Neću biti licemjerna, i meni je par puta poletila ruka, da to napravim onako "simbolički", ali vidjevši reakciju (izraz doživljene nepravde i duboke povrijeđenosti), preostalo mi je samo da se pišulji ispričam.

Upalilo je.

Toliko o "podcjenjivanju djece".

Par kopalja su ispred nas.

meni i svima koje puše "simboliku"...
__________________
Pinta. Nina. Santa Maria. (Into eternity)
maristella69 is offline  
Old 21.01.2004., 13:12   #32
Čekaj, a kako se to kalkulira jačina udaraca? Općenito mislim da ljudi koji mlate djecu, pazi, mlate djecu imaju sami problema i djecu treba od njih micati. Ne znam da li me pratiš, ali nije isto, ponavljam, nije isto pljusnuti dijete ili mu zavrnuti ruku, mlatiti dok ne svisne od bola. Razumiješ? Dijete te razljuti, da ne kažem izdivlja i pljusneš ga, kao što majka pas strese svoje mladunče kad pogriješi i ono zna da je pogriješilo. Ali sam protiv slučajeva kad roditelj ima psihičkih problema i frustracija koje liječi na slabijem od sebe. To nisu isti udaci. Ajmo prvo to razdvojiti, jer ne pričamo o istim stvarima. Začetnica topca je objasnila o čemu se radi, i što je tema. Protiv toga sam definitivno i takve ljude treba maknuti, treba im pomoći prije svega.

Recimo nalaziš se u dućanu i dijete počne vrištati jer nećeš udovoljiti njegovim željama koje uopče nemaju smisla i nepotrebne su, ali eto, ono to baš hoće i hoće. Vrišti, lupa nogama po podu, baca se na pod, a ti kaj? Strpljivo se spuštaš na njegovu razinu i počneš pregovarati? Ili kupuješ kaj želi, samo da se smiri? Ili ga pljusneš (ponavljam, ne da mu glavu otkineš)? Kaj radiš? Daj mi reci. Nasred dučana razgovarate? Moliš ga da prestane? Kaj?

Zbilja, mislim da svi pričamo nešto sasvim drugo, od začetnika topica. Mi pričamo o odgojnim mjerama djece, čini mi se, a mislim da je tema o besmislenim udarcima koje roditelji iz tko zna kojeg razloga vrše nad djecom.

Odobravam pljusku histeričnom vrištanju, jer je to trenutno jedino moguće, ali ne odobravam fizičko maltretiranje satima. Niti verbalno, niti fizičko.

A ovo spuštanje gačica Za to zbilja nema potrebe.
__________________
Ma fakof!
Usagi is offline  
Old 21.01.2004., 13:15   #33
Quote:
Usagi kaže:
Čekaj, a kako se to kalkulira jačina udaraca?
Ja to ne znam, vama se to uchinilo primjenjivim 'udariti al da ne boli'...

A za onaj primjer...kad je moj to izveo, jednostavno sam ga, na opce zgrazhanje sviju ignorirala. Uchinio je to josh jednom, postupila sam na isti nachin...i vishe nikad.
magic is offline  
Old 21.01.2004., 13:17   #34
Quote:
Usagi kaže:
Znala sam da ću bit neshvaćena.
Okej, imala sam i ja veliki upitnik nad glavom kad je rekao da fizički ne boli, pa mi je objasnio da neki ljudi imaju običaj udariti dijete bilo kako, na mjesto koje uopče nije primjereno (nije isto da li lupiš dijete po guzi, ili mu zavrneš ruku da poplavi). Ili je rekao nije isto dati djetetu laganu pljuskicu, a ne šamarčinu da ostanu crveni prsti na licu.

Pod poniženjem nije mislio na sramoćenje djeteta, da je sijete srami samog sebe, rušiti mu samopouzdanje, već poniženje u smislu da zna gdje je njegovo mjesto. Kako da objasnim, meni je grozno ovo tipkanje, lakše mi ide razgovor u živo, uh!

Dijete zna kad je dobilo pljuski zašto je dobilo pljusku. Dijete se kazni kad kaznu zasluži, dakle zbog neke radnje, a ne zato jer je takav i takav, jer nije ono kaj se očekuje. Razumiješ na kaj sad mislim? Često čujem na ulici kako roditelji viču na djecu jer su nespretna, nesposobna, stalno gube ključeve, glupa su. E, mene takve stvari bole više od pljuske. Ma radije me pljusni kad sam pogriješila, nego da me verbalno uništavaš satima... Razgovaraš s njim kad se smirite i ti i dijete, pa mu kažeš. Inače, ja nisam za takvo rješavanje problema, nikako, i u ovoj sam priči samo usput. I želim još samo reći da nekad vikanje, i ružne riječi više bole od udarca. Vjeruj mi, osjetih na vlastitoj koži. mene moji nisu tukli, ali sam od njih svašta čula.
OK, OK, OK, nisi neshvaćena, i sasvim si to uredno riječima opisala, samo sam htjela biti 100% sigurna da razumijem.
Sve pet, slažem se da grube riječi grozno bole, ponekad i gore od pljuske po guzi! Iživljavanje je za mene iživljavanje, bilo riječima ili batinama.
Pozdrav - mah, mah! (ne rade mi smajlići!!!)
__________________
"…il peut y avoir de la honte d'être heureux tout seul."
Camus
Blueberry is offline  
Old 21.01.2004., 13:21   #35
Quote:
magic kaže:
Ja to ne znam, vama se to uchinilo primjenjivim 'udariti al da ne boli'...

A za onaj primjer...kad je moj to izveo, jednostavno sam ga, na opce zgrazhanje sviju ignorirala. Uchinio je to josh jednom, postupila sam na isti nachin...i vishe nikad.
Čuj, meni se jako čini da ne čitaš kaj pišem. A meni se ne dere istu kozu satima. Možemo mi tu sada diskutirati i loviti se za svaku riječ pojedinog sugovornika, ali mislim da je tu jako fulan smjer razgovora. Mislim da se tu ne ptiča odgojnim metodama, jer ono o čemu piše začetnica teme, nije odgoj, već iživljavanje, a pljuska nije iživljavanje.

Okej, zaključujem da su majke koje se deru na jadnu djecu jer su već peti puta pala, ili jer ne znaju cipelu zavezati, ili opet prolijeva sok dok toči u čašu - glupan...ccc bolji roditelji, jer kaj nije ponižavajuće ružno pričati, nee.

Posljednji puta: Nije isto pljuska i udarac remenom jebote, kad moram tako reći.
__________________
Ma fakof!
Usagi is offline  
Old 21.01.2004., 13:23   #36
Da bude odmah jasno, ja sam protiv fizickog i psihickog maltretiranja djece. Isto tako ne mogu reci da mi ama bas nikad nije poletila ruka prema guzi, ali sto sam duze roditelj tj. sto vise napredujem kao roditelj za to ponasanje nemam opravdanja.
S druge strane mi se namece pitanje sto je s proslim generacijama?
Vrijedila je poslovica da je batina izasla iz raja.
Koliko je kriminala bilo prije s starim metodama, a koliko ga ima u danasnje vrijeme? Sto s agresivnom djecom i s njihovom fizickom i psihickom agresijom prema roditelju?
Denys is offline  
Old 21.01.2004., 13:25   #37
Quote:
Usagi kaže:


Recimo nalaziš se u dućanu i dijete počne vrištati jer nećeš udovoljiti njegovim željama koje uopče nemaju smisla i nepotrebne su, ali eto, ono to baš hoće i hoće. Vrišti, lupa nogama po podu, baca se na pod, a ti kaj? Strpljivo se spuštaš na njegovu razinu i počneš pregovarati? Ili kupuješ kaj želi, samo da se smiri? Ili ga pljusneš (ponavljam, ne da mu glavu otkineš)? Kaj radiš? Daj mi reci. Nasred dučana razgovarate? Moliš ga da prestane? Kaj?

Da, nasred dućana čekam da se smiri, i objasnim joj da nema šanse da to dobije zbog svog ponašanja! Kazna, momentalna, efikasna i svojevrstan šok. I, baš me boli briga tko me gleda u dućanu i iščuđava se! Ma, zamisli!
Uostalom, to si je dozvolila jednom, nakon dućana, na putu do doma sam joj još jednom objasnila zašto sam je kaznila. I, sad joj to ne padne više na pamet, lijepo me pita: "mama, mogu ovo?" - Možeš. ili Ne možeš. i nema scena ni deranja ni durenja. Prihvaća to pod normalno.
Kod nas pali, iako ne tvrdim da će sva djeca tako reagirati. Samo ju sigurno neću niti lupiti u dućanu!
__________________
"…il peut y avoir de la honte d'être heureux tout seul."
Camus
Blueberry is offline  
Old 21.01.2004., 13:27   #38
Quote:
Usagi kaže:

Posljednji puta: Nije isto pljuska i udarac remenom jebote, kad moram tako reći.
I ja sad ne smijem napisati da po meni je
magic is offline  
Old 21.01.2004., 13:29   #39
'simbolichnim' pljuskama npr. kazhnjavate sada male neposluhe i slichno.

Da li cete te iste metode primjenjivati kasnije za vece nepodopshtine ili cete pojachati simboliku?

Valjda ste svjesni da je u ranoj djechjoj dobi najgore shto mozhete ochekivati od djece drzhanje hrane u ustima, nespremanje igrachaka, ispad u ducanu...

Shto cete uchiniti kad bude dijete imalo 10 godinakad se dogodi prva kradja, razbijeno staklo, glava, tucha....

Valjda znate da se bez obzira na to koliko mi odgojem utjecali, svashta mozhe dogoditi kasnije u zhivotu?
magic is offline  
Old 21.01.2004., 13:30   #40
Da samo još nekaj kažem. Svog sam sina u 7 godina jedan jedini puta pljusnula (nakon kaj sam mu zabranila igricu jer nije napisao zadaću, pa je on meni išao vratiti tako da je peseka, imamo malog Westyja lupio nogom u trbuh, tad je pala pljuska), i onda sam plakala danima, bila van sebe. Nisam roditelj koji udara djecu, ali razumijem one koji to čine u ovom obliku koji sam navela. One koji to čine radi ičega drugoga ne razumijem, ali niti osuđujem, ali njima treba netko pomoći. Isto tako imam za reći da je moj si razmažen, neka je razmažen, i često mi dođe da ga po dupetu... Ali ne mogu, i isto tako satima razgovaramo o ponašanju, ali sutradan sve po starom. Ok? Da ne bi dobila sad neki imidž rospije.

Kaj se ignoriranja tiče - ne pali kod svih, neki idu dotle dok ne postignu da ti mozak prokuha... Kaj tada?
__________________
Ma fakof!
Usagi is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:07.