Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2008., 20:06   #1
Albicija (Albizia julibrissin) - "kišno drvo"

Evo dakle, nisam uspjela nači da je netko o njoj pisao, pa da ja otvorim temu o njoj.
Prekrasna je kad je u cvatu. Raste kao grm ili drvo. Lišće je jako nježno kao perje a cvjetovi su u nijansama roze boje.
Cijela biljka izgleda jako nježno. Kod nas većinom raste na obali , po vrtovima oko kuća i jako je atraktivna.
Vrlo se lako može uzgojiti iz sjemenkica , ali se preporučuje da prve godine prezimi u kući pošto je dosta osjetljiva.
Svi savjeti o njezi, su dobrodošli.
__________________
Moj pas nije Haski, moji pas je Aljaški malamut :)
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2008., 03:14   #2
iskompilirao sam ti rezime o toj vrsti, moze dobro doci:

ovdje skines (PDF, 21kb):
http://www.mediafire.com/?mjnj1tz4xbe
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2008., 12:58   #3
Delta hvala ti puno
Eto ja kupujem makar malenu sadnicu ako netko ima za prodati..
Na našoj lijepoj obali ih ima dosta..pogledajte oko sebe i usrećite me molim vas
__________________
Moj pas nije Haski, moji pas je Aljaški malamut :)
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2008., 12:49   #4
Ja sam ti kupila četiri ove sadnice i sjemenke preko www.aukcije.hr. Odeš na stranicu i imaš izbor - kuća i vrt (ili tako nešto). Možda ih opet bude. Moje bi taman danas trebale stići, baš se veselim. Nadam se da će doći u dobrom stanju.
Gandalfa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2008., 17:15   #5
Quote:
Gandalfa kaže: Pogledaj post
Ja sam ti kupila četiri ove sadnice i sjemenke preko www.aukcije.hr. Odeš na stranicu i imaš izbor - kuća i vrt (ili tako nešto). Možda ih opet bude. Moje bi taman danas trebale stići, baš se veselim. Nadam se da će doći u dobrom stanju.
Aaa--sad znam koja si ja sam se dogovarala u svezi njih sa prodavateljicom pa je sve ispalo bez veze i užasno sam se naljutila upravo na nju i razmišljam da stavim negativnu ocjenu, jer me to jako povrijedilo.
Ja sam od par sjemenaka u jedno tri ture - prva tura mi je uspjelo niknuti jedno 4 komada ali kad su bile jedno dva tri tjedna stare jednostavno su klonule,objesile se i požutile...kvrc.
A druge dvije ture sjemenaka mi jednostavno nije ni niknulo tako da me frka s njima.
Ali sam mislila jer na Krku sam ih dosta vidjela da probam nabaviti dolje sadnicu..
__________________
Moj pas nije Haski, moji pas je Aljaški malamut :)
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2008., 22:45   #6
Quote:
Gandalfa kaže: Pogledaj post
Ja sam ti kupila četiri ove sadnice i sjemenke preko www.aukcije.hr. Odeš na stranicu i imaš izbor - kuća i vrt (ili tako nešto). Možda ih opet bude. Moje bi taman danas trebale stići, baš se veselim. Nadam se da će doći u dobrom stanju.
mogu uskocit sa jendim savjetom?
kupujte sjeme od provjerenih izbora koje je viabilno, osim toga interesira me koliko si morala dati na aukciji i za koliko sjemena?
sjeme albizie mozes kupit za 7 kuna - 5 sjemenki.

pokusaj ovdje:
http://hr.kpr.sk/exotic.php

od njih sam narucivao i sve tece glatko, a izbor je da ti stane pamet.
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2008., 23:02   #7
Da, Delta hvala ti puno ali ja sjemena mogu uzeti i pronači jer obožavam tropsko i egzotićno , dosta sam se i isprakticirala u ovih 4 god. koliko se bavim sa njima - ali sam htjela upravo biljčicu jer je Albizija inače dosta nježna..tako su mi se nikle biljčice ,jednostavno ,u jednom danu vjerojatno isfurile i u hladu..
I primijetila sam da na aukcijama stavljaju općenito visoku cijenu i sjemenaka i biljaka a di je još poštarina....a šta ćeš svakome njegovo zadovoljstvo kome je jako stalo taj neka kupuje makar u bescijenje- mi drugi čemo se već snaći
__________________
Moj pas nije Haski, moji pas je Aljaški malamut :)
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2008., 09:39   #8
Evo sam ih ja jučer presadila pa budem vidjela kako će se razvijati situacija. Meni su u principu dosta dvije, tako ako sve prođe ok. možemo se dogovoriti, daćeš mi za poštarinu i ja ti pošaljem. Znam onda i koja si ti, zapravo i ja sam se iznenadila što prekidaju aukcije, premda imaju to pravo. Ja imam jedno krasno stablo u susjedstvu, oko njega je beton, tako da ne može "izbaciti" mladice, a gledam ga već godinama, tako kad je prilika iskrsnula Javim ti se tu.
Gandalfa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2008., 12:11   #9
Gandalfa već si ih presadila? Hijojj...trebala si ih još koji dan ostaviti skupa prvo zbog puta koje su prošle ( kako ti ih je poslala? ja sam ju to i pitala striktno da li može busom jer ti onda stiže u roku par sati a ne par dana...) ili si platila hp express dostavu?
Držim fige da se nisu zdrmale od stresa samog puta i sad presađivanja..iskreno puno si ih platila ne ljuti se
ako prežive makar jedna spremna sam na dogovor sa tobom, hajde hajde.
A drugo što se god tiče biljkica od običnih do egzotićnih pogledaj imam neke slikice i na temi slike naših ljubimaca vrtova (ove zadnje stranice) dogovoriti čemo se, i imam još nekih sjemenkica , a i savijet ti mogu dati za bilo koju biljčicu samo pitaj..
__________________
Moj pas nije Haski, moji pas je Aljaški malamut :)
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2008., 14:12   #10
HP express. Stigle su u redu, jes da platiš ali si miran. Znam ja da im je stres, ali to su četiri biljke u jednoj maloj posudici, tako da možeš misliti što je s korijenjem bilo. Pa sam računala, ako ode radi nečega bolje da obavim odjednom, da se ne nerviram u nastavcima. Jutros su mi izgledale dobro, sve su listiće raširile. U svakom slučaju ako prežive, može neka zamjena.
Gandalfa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2008., 15:48   #11
Zašto ti ja ne mogu poslati pm? uopće ti ne vidim tu opciju...
__________________
Moj pas nije Haski, moji pas je Aljaški malamut :)
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2008., 16:04   #12
Zato jer sam isključila tu opciju. Upaliću je.
Gandalfa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 02:14   #13
Ja sam albiciju kupila lani - sadnica od 50cm 35kn (u Dugom Selu). Lijepo raste. Vidjela sam dosta albicija, viših i od 6 metara u Zagrebu i okolici, tako da izgleda da uspjeva i unutrašnjosti bez posljedica.
__________________
Nebo je granica...
SenSa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 02:50   #14
Žao mi je što nisam vidio temu ranije...
Da, albicija je jedna od rijetkog suptropskog drveća koje bez problema uspijeva kod nas na kontinentu.Ima je poprilično, vidim da i u Slavoniji postaje sve popularnija.
Imam i ja jednu malu sadnicu od 40 cm na balkonu mi stoji, nju sam dobio besplatno u jednoj trgovini u Međugorju, jer sam kupio dvije Araucaria heterophylla.
Zanimljivost su i njezini mali listovi, koji se navečer skupljaju.No, htio bih upozoriti one koji ju sade ispred kuće ili u vrtu, da može praviti veliki nered.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 12:50   #15
Sensa molim te, gdje si uzela sadnicu ? Ja sam u dubravi..Anton zašto kažeš da radi nered?
__________________
Moj pas nije Haski, moji pas je Aljaški malamut :)
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 18:06   #16
Quote:
Hoya kaže: Pogledaj post
Sensa molim te, gdje si uzela sadnicu ? Ja sam u dubravi..Anton zašto kažeš da radi nered?
Zbog cvijetova i mahuna.Pitajte vlasnike malo starijih primjeraka.Mislim, meni to ne smeta, ali čisto da znate.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 21:02   #17
Aha..ali cvjetovi su predivni, a i listovi mi se jako sviđaju. Mislim da bih to mogla pregrmjeti.
__________________
Moj pas nije Haski, moji pas je Aljaški malamut :)
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 21:43   #18
Quote:
Hoya kaže: Pogledaj post
Sensa molim te, gdje si uzela sadnicu ? Ja sam u dubravi..Anton zašto kažeš da radi nered?
U Dugom Selu u agrotrgovini Mahač. Prodaju i cvijeće i razne sadnice. Našla i broj telefona 01 27 50 929, pa nazovi i pitaj, možda ih još imaju. Znam da su ih ranije imali, a sad... .

A nerad radi i drugo drveće. Za nešto tako lijepo valja se i malo potrudit. Meni se sviđa i što ima dosta prozračnu krošnju, pa se može saditi i ispod nje.
__________________
Nebo je granica...
SenSa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2008., 14:45   #19
Quote:
Hoya kaže: Pogledaj post
Aaa--sad znam koja si ja sam se dogovarala u svezi njih sa prodavateljicom pa je sve ispalo bez veze i užasno sam se naljutila upravo na nju i razmišljam da stavim negativnu ocjenu, jer me to jako povrijedilo.
Ja sam od par sjemenaka u jedno tri ture - prva tura mi je uspjelo niknuti jedno 4 komada ali kad su bile jedno dva tri tjedna stare jednostavno su klonule,objesile se i požutile...kvrc.
A druge dvije ture sjemenaka mi jednostavno nije ni niknulo tako da me frka s njima.
Ali sam mislila jer na Krku sam ih dosta vidjela da probam nabaviti dolje sadnicu..
Ja kupujem inače od jedne žene što ima doma svoj rasadnik albizziu i ostalo bilje jer se s tim bavim..ona ima blizu Rijeke-kastav kuću.
kupim sadnicu od pola metra nekih 20 kn,i sve ostalo ima po dobrim cjenama..meni je albizzia najljepše stablo
bambus_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2008., 16:03   #20
Quote:
bambus_1 kaže: Pogledaj post
Ja kupujem inače od jedne žene što ima doma svoj rasadnik albizziu i ostalo bilje jer se s tim bavim..ona ima blizu Rijeke-kastav kuću.
kupim sadnicu od pola metra nekih 20 kn,i sve ostalo ima po dobrim cjenama..meni je albizzia najljepše stablo
... može li adresa te žene iz Kastva?
sonjči is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:48.