Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.05.2009., 23:38   #201
Dražen i pantigana slažem se s vama. Ova tema je se malo previše raširila na područja na koja se nije trebala raširiti i na stvari koje me toliko ne zanimaju, jer sam ja odlučio da idem , a sve u svemu i ako se razočaram bolje je da se kasnije razočaram nego sad odmah u početku prije nego što sam išta pokušao. Mada (poznajući sebe) sam siguran da se neću razočarati koliko mi god loše bilo jer znam da mi nemože bit gore nego ovdje u Zagrebu, mada nije ni sad toliko loše koliko će bit ako se zaposlim ovde, a da ne govorimo kad se oženim i imadnem djecu. Jedini problem kod velikih gradova je to što moraš birati između dvije stvari, tj nemoreš imat i "June i uže" (naša hercegovačka poslovica).
A te dvije stvari između kojih moraš birat su obitelj ili karijera (kad se oženiš) ,a sada mladenački život ili posao (i faks). Najgora stvar je što je ljudima često primarna stvar karijera pa time zapostavljaju obitelj i mnoge druge vrijednosti u životu.
Ali zato ukoliko bi se sada upregnio i sebi u par godina osigurao koliko-toliko neku pristojnu egzistenciju i ušteđevinu mislim da bi mogao imati lijep ("balansiran") život dostojan jednome čovjek kakav bi svatko u današnje vrijeme sebi mogao poželjeti.

I zato ljudi, dignimo glavu, nemojmo sve gledat crno i pesimistično i krenimo u život koji nam nudi "bezbroj" mogućnosti, a ovo se posebno odnosi na nas mlade.

Zaista sam zahvalan na vašem trudu, savjetima, kritikama i svim informacijama koje ste mi dali.
A sad ću biti neko vrijeme odsutan sa ovog foruma, odoh lagano upregnit sve snage kako bi što prije završio faks i počet učit engleski jezik kako bi vam za godinu i pol dana mogao pisati iz Sydneya.

Hvala na svemu i lijep pozdrav od Tomislava Bradarića
tbradaric is offline  
Old 01.06.2009., 00:31   #202
Quote:
tbradaric kaže: Pogledaj post
I šta misliš koliko će potrajat da dobiješ vizu ukoliko prođeš test i sve pođe po planu?
Postovani tbradaric;Mislim da nemozesdobiti boli odgovor,nego ti je jamesbond dao.Moram samo napomenuti da tebe nitko neodgovara od Australije,vec ti samo zele skrenuti paznju da postoji i druga strana,teza(realnija nego bismo mi to zeljeli).Ti si slican tip kao smo imali jednoga znovos,isti je znao sve i sve isplanirao,ali opet je nas pitao za savjet.Kad smo svi zasukali rukave da mu opisemo nacine i mogucnosti,on je isto kao ti prihvatao samo ono sto je njemu bilo lijepo za usi (kako je on sebi umislio utopijsku Australiju).Na taj nacin se samo orobljujete dobivanja realne slike realnog zivota u Au.Otuda svi samo kukate na kapitalizam u kome se sad nalazite.Kako kazete lopovluk,kriminal,majku im hebemo sve prodase,moramo bijezati van itd.Vi postepeno ulazite u kapitalizam i treba se navikavati na to i snalaziti.Sta mislis kako je nama bilo kad smo avijonom doletjeli iz socijalizma direktno u kapitalizam (teski kapitalizam).Gdije je drzava sve rasprodala,mahom stranom kapitalu,gdije je nase samo more i zrak,gdije su politicari isto nista manji lopovi nego tu ( kako kazete).Je moze se ovdije postici,ali sad vrlo tesko,tebi u Sidneyu treba makar $200 000 samo za ulog da bih ostatak posudijo od banke jos oko $200 000 da kupis stan.Koliko tebi treba vremena da skupis depozit,a koliko da vratis pozajmljeni dug.Treba da potrosis pola zivota (tu ti lezi odgovor da si mlad i da treba da zivis).Vijeruj nam kad kazemo da nema para na kamarama i da je nase samo da ih zgrcemo.Drugacije to sve ide nego se otuda misli,vidi jedan primjer.Imam svoj biznis,imam dve kuce.Svatko bih pomislijo pun je para,ali ne.Kad idem na holiday posudim pare,kad hocu nesto da renoviram,skupljam ili posudim itd.Tako mozda i tvoj stricneznaci da ako ima milijunske kuce da je i prepun para i ti ce tamo moci biti koliko te volja.Ako je tako,zasto jos uvjek radi,zasto ja jos uvjek radim.Koji sam si ostvarijo sve sto sam si zacrtao po dolasku,a zatim u pemziju.Zato sto se od kuce nezivi(vec se u njoj zivi)za sve ostalo treba da se radi da se nebih moralo rasprodavati to sto se izgradilo.Moj savjet ti je da se ti ozenis i onda sa zenicom sijednes na avijon(ako bas nezelite ostati tu)i doletite u Australiju za stalno(neokreci se sine).Zasucete rukave i go with the flow.
__________________
Mnogi pogresni koraci su napravljeni stojeći u mijestu.MOJ BLOG
g-Day is offline  
Old 01.06.2009., 05:11   #203
PAZNJA!
Post oko SPONSORING nije se odnasila na tbradaric , "nego je bila stavljena na pitanja od 4 osobe na PM i e-mail"....necu svakome posebno odgovarati, stavio sam na temu da bude za buduce koji trebaju.....da se ne mora stalno ponavljati.


vilko
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Old 01.06.2009., 08:56   #204
Quote:
pantigana kaže: Pogledaj post
Ja vas isto kužim i pružam vam podršku u odlasku u AU ali mene ovdje odmah napadnu ako išta kažem pa moram
postovani pantigana!

Sa vasim znanjem i zivljenjem u Hrvatskom veoma ste dobar kandidat da budete " migration agent za Australiju , cak i za Kanadu".

Ne vidim razlog da nebi polozili ispit za agenta....i jedan dan mozda i sami zavrsili ovdje ....STA TOLIKO ZELITE....da radite taj posao mozete biti smjesteni i u Hrvatskoj.

Ja sam bio ponudjen isti posao ,ali radi zdravlja sam odbio.

Vase znanje engleskoga je odlicno, znanje i poznavanje strakture Australije , znanje /vise nego mi koji zivimo ovdje /o statistiki i bogatstvu zemlje....a da ne govorimo o vasoj iskrenoj zelji da bi zivjeli ovdje u AU....o kojoj mislite da znadete sve

Nije dosta znati statistike, citati novine i koliko je Au u bogatstvu rudace i koliko novca dobiva sa time i citati sta stampa pise.....intelektualni covjek kao Vi bi trebali vjerovati i misliti malo drugacije.

Upravo ako je mnogo hrvata milionera , jos ih ima vise koji se bore da podignu djecu na noge, sa vise nacina ne samo financijski nego i kulturali osobe se ne mogu uklopiti u sistem....i to veoma mnogo od njih ....jos za mnoge uvijek postoje u "glavi komunisti ,ustase i sve sta su ostavili sa sobom", i zadnji rat.

Neki kao ja su to sve ostavili 1966 za sobom , dapace nisu nikada niti prije vodili brigu o takovim stvarima.

=============

Jest ja pisem "realisticki kako je....jer ja zivim ovdje DOK VI NE ZIVITE"....ja idem ulicima i u ducanima cujem i slusam osobe koje su ovdje od 1-60 godine, srecem ih i u bolnici,iako se ja drzim za sebe i ne govorim sa nikim....te osobe bez obzira na godine, trebaju tumaca za sve....to pokazuje standard i znanje tih osoba....znaci nisu se integrirali u ovu zemlju.

I sta je najvaznije ja sam radio sa ljudima sa svih strana 23 godina, ne sa jednom ili dvije osobe nego na hiljade iz bivse SFRJ iz svake republike....i znadem one od prije 40 godina kao i one koji su dosli poslije 50-60-70 godina.

Dapace pisao sam prije "pomagao sam oko smjestaja osoba i prevoda jezika, a moja supruga jos i vise".

Dakle nisam sa malim znanjem i iskustvom od par osoba nego na stotine, i znadem ili sam znao njihove probleme ili sta su prolazili ili sta i danas prolaze.

Sta vi mislite koliko ima vise osoba sa placama preko $100K ili do $100K ili manje od $100K?.....da ste ovdje nasli bi da vecina zaradjuje manje od $50K.

Sigurno place su razlicite za isto zanimanje u Sydneyu, Melbournu, Brisbanu, Pert, Adelaidu ...a da ne govorimo u Tasmaniji.

Ali ako su place velike u Sydneyu isto tako je i zivot veoma skupi u usporedbi sa Adelaidom....isto tako i kuce i vrijeme putovanje do posla i natrag doma.

Mislim da je doslo vrijeme da se povucem ...kao sta sam i prije radio....pa neka pisu oni koji ce vise pisati pozitivno....jer ljudi vole to cuti ....a ne istinu.

Senior citiozen

Vilim vilko K.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014

Zadnje uređivanje Vilko : 01.06.2009. at 09:04.
Vilko is offline  
Old 01.06.2009., 10:29   #205
Quote:
tbradaric kaže: Pogledaj post
Samo nikako ne shvaćaš da moj stric nije ko drugi ljudi te da je to meni uz moje roditelje najbolji čovjek koje sam upozna u životu i ne shvaćaš koliko sam ja prilagodljiv čovjek i kako me je teško razočarat i baš zbog toga ponavljam da se neću razočarat u taj svoj "pothvat" ma koliko on loš i nepromišljen bio. A što se tiče mogućnosti uštede novca u Hrvatskoj o tome nema smisla uopće pričat, ovde je samo teoretski moguće nešto uštedit.
Ma, svaka cast tvom stricu, ali on u ovoj cijeloj prici i nije toliko primaran.
Bitan si ti. Ja ne sumnjam da si prilagodljiv, i marljiv, i sposoban... i sve ostale kvalitete koje si nabrojao.
Ja jesam pobornik toga da svaki mladi covijek treba otic vanka i okusit zivot u drugoj kulturi, nauciti jezik i upoznat obicaje (pa cak i na jako kratak period)

No stvar je u tome da postoje neke stvari i situacije u zivotu na koje mi nemamo uticaja. Mi sebe upoznajemo dok zivimo i svako novo iskustvo nam donosi saznanje o nama samima. Mozda se neces slozit, ali mogu ti rec da i sreca (uz sve ostale karaktene kvalitete) ima veliki uticaj na mnoge stvari.

Ono sto hocu rec je da probas ali nije zagarantirano da ce tvoja imaginarna slika zivota u AU koju sad imas u glavi biti takva u realnom zivotu.
Ako se budes psihicki spremio da je zivot svugdje vise-manje isti i da svugdje ( bez obzira gdje zivis ) nesto dobivas a drugu ruku gubis (jer svaka drzava ima svoje prednosti i nedostatke) onda imas vece sanse za uspjeh.
Medjutim,ako sebe mentalno pripremas da ces samim odlaskom u AU dozivjet fantasticni preoket u zivotu, onda ti iskreno mogu rec da te ceka veliko razocarenje.

No, istina je i to da ti niko ne moze prenjet iskustvo. Neke stvari se moraju dozivit i to je to.

A one sheme u stilu: 'vi pisete negativno jer ne zelite da ja dodjem' - to je tipicni hrvatski mentalitet gdje pojedinac misli da je centar svijeta.

Mislim da si ti iznad takvih glupih izjava, a znat ces sta sam htio rec kad budes zivio vanka.
Ovdje svakodnevno dolaze tisuce i tisuce emigranata, od bijelih, zutih, crnih.. do 'zelenih' ljudi... svakave raznorazne spodobe, lunatici, genijalci i briljantni umovi setaju ulicama i zive u nasim kvartovima.. dolaze iz svih krajeva i kantuna svijeta, pa sto bi nekom bilo krivo da bas ti isto dolazis

U svakom slucaju zelim ti uspjeh.
Sretno.

Quote:
tbradaric kaže: Pogledaj post
I zašto misliš da neću puno živit život mladog čovjeka ako se zaposlim u svojoj struci nakon godinu dana ( za što postoje velike šanse ukoliko mi priznaju diplomu) ? Kakva će mi bit razlika što se tiče mladenačkog života ako ostanem u Zagrebu?
Ovo ostavljam tebi da sam otkrijes
__________________
The score never interested me, only the game
jamesbond is offline  
Old 01.06.2009., 15:13   #206
[QUOTE=tbradaric;20857489]
Jedina stvar koje me je zanimala je to mogu li zaradit 5000 USD mjesečno.

Koliko vidim u nekim stvarima si možda malo i previše samouvjeren,tebi je jedina stvar da ti odeš tamo i eventualno za par godina dođeš natrag u Hr i budeš bogataš,ispravi me ako griješim,baš si "zagrizao" za tih 5000 USD. Ohladi malo,ne ni tamo novac baš pada s neba.
mgrci43 is offline  
Old 01.06.2009., 17:27   #207
[QUOTE=mgrci43;20879700]
Quote:
tbradaric kaže: Pogledaj post
Jedina stvar koje me je zanimala je to mogu li zaradit 5000 USD mjesečno.

Koliko vidim u nekim stvarima si možda malo i previše samouvjeren,tebi je jedina stvar da ti odeš tamo i eventualno za par godina dođeš natrag u Hr i budeš bogataš,ispravi me ako griješim,baš si "zagrizao" za tih 5000 USD. Ohladi malo,ne ni tamo novac baš pada s neba.
Quote:
tbradaric kaže: Pogledaj post
l
U jednu ruku si u pravu, a drugu nisi. Primarni cilj mi je zaraditi novca da imam dovoljno za egzistenciju ovde u Zagrebu (ako se vratim jednoga dana) a ne da budem bogataš, jer nikad u životu nisam težio za time da budem bogataš već sam težio i težim da budem uspješan čovjek (šta god to značilo) i da budem sretan.
A tih 5000 AUD bi mi poslužilo samo kao usporedba sa našim plaćama ovde.
Sekundarni cilj mi je naučit engleski jezik.

Tercijarni cilj mi je otići malo u svijet,maknit se od svoga rodnog kraja (Hercegovine) i Hrvatske (Zagreba).

I ovde ću bit sretan jedino ako mi se tamo ne bude sviđalo, a to neću znat dok sam ne odem i oprobam.
tbradaric is offline  
Old 01.06.2009., 18:38   #208
Quote:
tbradaric kaže: Pogledaj post
Tercijarni cilj mi je otići malo u svijet,maknit se od svoga rodnog kraja (Hercegovine) i Hrvatske (Zagreba).

I ovde ću bit sretan jedino ako mi se tamo ne bude sviđalo, a to neću znat dok sam ne odem i oprobam.
Iskoristi sretnu okolnost što imaš strica dole.

Ne znam da li će tebi dolje biti bolje ali velika je vjerojatnost da lošije neće biti.Ako si sportski tip, otvoren prema izazovima, kažeš da se ne bojiš rada, svakako otiđi.
Po svim pokazateljima Australia je obećana zemlja, novi Jerusalem.
pantigana is offline  
Old 01.06.2009., 19:13   #209
God bless Australia and Pantigana!
tbradaric is offline  
Old 01.06.2009., 23:14   #210
Quote:
tbradaric kaže: Pogledaj post
God bless Australia and Pantigana!
Dobro, zvuči religiozno, ali ne mijenja bit, sigurno jedna od najperspektivnijih država.
pantigana is offline  
Old 02.06.2009., 04:03   #211
Ma kojih 5 tisuca dolara mjesecno! To znam cak i ja koja sam ovdje kratko. Mozes racunati na maksimalno satnicu 20 dolara. Nemoj gledati svog strica koji je ovdje dosao davno. Nekad su bila druga vremena. Moj muz je prvu kucu zaradio za godinu dana ali to je bilo prije 25 godina. sad bi ljudi bili sretni da zarade 5 tisuca. A gdje su Kinezi i slicni koji su sretni da rade na dan za 100 cak 50 dolara. Jel ti tko pricao o njima? Moj suprug koji ima svoju kompaniju ima problem s nalazenjem posla jer su Kinezi spremni raditi za 100 ili cak manje dolara dnevno. I oni rade i plocice i imaju vec svoje kompanije. Tvoj stric vjerovatno vec ima neki renome i zna ljude. Ali ni to nije garancija. I moj muz zna ljude ali sta ce mu takav posao gdje se ne moze pokriti, platiti ljude i jos da zaradi za sebe.
I za tih 20 dolara sat koji poslodavca kostaju vise jer placa osiguranje za tebe i super treba znati nesto raditi. Npr. farbati zidove, znaci imati kvalifikaciju ili iskustvo. Koju ti neces imati.
AI ovdje se kuca otplacuje sada 25 godina.
Teski fizicki poslovi poput nosenja teskih vreca i pomaganja oko cementiranja se placaju maksimalno 500 dolara tjedno nakon odbitka tako da je realnije racunati da ces zaradjivati 2 i pol tisuce mjesecno. Ako ces imati posla. Muz od frendice koji to radi je izgubio posao, ne moze naci drugi i sad ce on ostati doma s djecom a ona ce se vratiti raditi kao uciteljica da mogu zivjeti.
Od druge frendice pak muzu ima kompaniju i placa radnika koji mu pomaze drzati neke teske cijevi od pumpe za concret 150 dolara na dan. Racunaj na to da sve fizicke poslove uzimaju Kinezi i slicni. I osnivaju svoje kompanije i rade za sitne novce. Meni su plocice isto postavljali Kinezi. Nema veze sta ne znaju ali ljudi gledaju koliko ce ih malo platiti. I oni jedino hoce prihvatiti male poslove.
Isto tako ne mozes racunati da ces raditi 12 sati na dan jer ces mozda gubiti i po dva sata za odlazak na posao. Moj muz nekad nije htio prihvatiti poslove u gradu zbog prometa, sad ne moze birati vise jer jedino tamo ima posla.
Sto se tice pljuvanja po Australiji, sretna sam da zivim u uredjenoj drzavi i koja ima ipak puno vise opcija u zivotu od Hrvatske. Ali to su jedini razlozi. I oni kojima je to vazno je svakako bolji izbor Australija.
__________________
"Daj mi mirnocu da podnesem stvari koje ne mogu promijeniti, daj mi hrabrost da promijenim stvari koje mogu promijeniti, i daj mi mudrost da razlikujem jedno od drugoga."

Zadnje uređivanje vemar1 : 02.06.2009. at 05:15.
vemar1 is offline  
Old 02.06.2009., 08:02   #212
Quote:
pantigana kaže: Pogledaj post
Po svim pokazateljima Australia je obećana zemlja, novi Jerusalem.
Daj Pantagana, Vilku vec odavno ides na k***c, a tocno mogu predpostavit i zasto.
Jebiga oprosti, ali tvoji upisi dobivaju neki fanaticni ton tako da covijek vise i ne pomislja razmatrat tvoje misljenje kao validno.
__________________
The score never interested me, only the game
jamesbond is offline  
Old 02.06.2009., 09:01   #213
Quote:
jamesbond kaže: Pogledaj post
Daj Pantagana, Vilku vec odavno ides na k***c, a tocno mogu predpostavit i zasto.
Jebiga oprosti, ali tvoji upisi dobivaju neki fanaticni ton tako da covijek vise i ne pomislja razmatrat tvoje misljenje kao validno.

Rekao sam već, po svim pokazateljima Australija je jedna od najperspektivnijih država , bez obzira na trenutačnu svjetsku krizu koja izgleda u ovom kvartalu baš dotiče dno, a to što malo strasnije doživljavam je posljedica bezperspektivnosti Hrvatske pa onda odavde AU izgleda još bolje
pantigana is offline  
Old 02.06.2009., 11:06   #214
bradariću, shvačam tvoju želju i razmišljanje što se tiče boljeg života, ali koliko sam razumio ti bi u AU samo radi zarade i onda natrag doma. Ispravi me ako griješim. Moj ti je savjet onda se ne miči iz HR nego odi na neku off shore kompaniju, na platformu ili neku maunu kao dizaličar (cca 3000-4000 Eura mjesečno) ili položi za ronioca te postavljaj cijevi i vari u moru (cca 10000 eura mjesečno) i kada zaradiš uživaj u ljepoj našoj. Otići u AU znači ostati tamo, živjeti kao svi ostali stanovnici te zemlje, po mom mišljenju u normalnijem, mirnijem i moralnijem društvu.Što se tiče zarade zaradit ćeš koliko se trudiš i koliko si sposoban.
dražen72 is offline  
Old 02.06.2009., 15:43   #215
Quote:
pantigana kaže: Pogledaj post
Australia je obećana zemlja, novi Jerusalem.
Doslo je ozbiljno vrijeme da se ljudima otvori malo vise oci o dobrome i losemu sta jedna zemlja moze pruziti.
Neka dodje iz pisanja onih koji su tamo i zive tamo i koji imaju i dobro i lose iskustvo.....a ne od onih koji SNIVAJU....i koji nisu iskusili lose ili dobrotu te zemlje.

AUSTRALIA GOLDEN COUNTRY!

UVOD


Od kada se sjecam od kada sam razumio i govorio engleski “ovo je zlatna zemlja “,sam cuo mnogo puta…pogotovo od politicara i onih koji su se veoma dobro snasli ili bili sretni.

Mogao bi izvaditi temu koja je negdje na forumu pisana od mene”dobre i lose strane od Australije, ali od onda se je mnogo izmjenilo.

Treba gledati obadvije strane kada se odlucuje na emigraciju…a ne samo kako vam je “sada u slobodnoj novoj hrvatskoj”….jer se situacija moze i popraviti, ali ja ne zivim tamo vec 43 godine.

Kao prvo promisliti dali je zaista potrebno da se odlucite na takov potez?

Mnogi misle idem na par godina obogati cu se i vratiti bogat natrag u hrvatsku ,gdje cu im pokazati kako sam uspjeo….i kako se moze vani zaraditi, ako si zeljan posteno raditi.

Mislim da se stariji sjecaju Njemacke i nase ljude koji su od 1955 nadalje odlazili i tamo radili….i “vjerujte mi ja znadem osobno dok nisam otisao 1966 par zanatlija koji su stvarno veoma dobro zaradljivali i stedjelji da su mogli izgraditi kucu .

Ali znao sam i mnoge pametne osobe u ondasnje SFRJ, koji su imali svoju firmu i isto tako uspjeli…ali trebao si veze za posao kao i capital za pocetak…sta je bilo veoma tesko , ja znadem jer sam poceo elektricarsku radnju bez zalihe novaca ili kapitala….i nije se moglo…pogotovo ako si se jos druzio i pio.

1967 u Grazu u Austriji sam dobio odmah posao, i to najvecu satnicu u konstruktion firmi, ali to je bilo malo 17 shillinga po satu, a sobu sam placao 600 shillinga na mjesec….u ono vrijeme u Austriji nije bila dobra placa.

1969 na Australijskom konzulatu kada smo razgovarali i kada su vidjeli moje diplome kao i visoku kvalifikaciju i da sam imao svoj obrt….kazali su mi da si dobro promislim da u Australiji nije tako sjajno za osobe kao ja …da je bolje u Njemackoj.

Poslije sam se sjetio tih rijeci veoma mnogo puta.

Dobio sam ulaz u Australiju na svoj zanat/sa time da idemo u malo mjesto u Whyallla kod supruginoga brata…jer je tako supruga zeljela (ali ne kao sponzora).
Mi smo dosli u Sydney 20/11/1969….putovali/letjeli jos 3.000km i vec 24/11/1969 sam poceo raditi /sa posao sam isao u petak 21/11/1969….odpelao me sogor ali samo predstavio, ja sam na Njemackome sve sredio sa poslovodjom Njemcem.


Lose strane u Australiji!

Kazao bi pantagana “pa njih nema”….AUSTRALIJA JE OBECANA ZEMLJA!


nastavak/
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014

Zadnje uređivanje Vilko : 02.06.2009. at 15:51.
Vilko is offline  
Old 02.06.2009., 16:50   #216
nastavak/
1971 sam se povrijedio na poslu …pametan sogor me nije uputio kako to ide u Australiji…ja sam mislio ako u hrvatskoj imas socijalno i ako se ti sta dogodi imas pravo da si pokriven….je stvarno sam bio glup....nitko onda nije davao
upute ili ti kazao kao danass na ovome forumu.

Imao si godisnje 8 dana , poslije se je podiglo na 10 dana na godinu za bolovanje placeno, za sve osim toga nisi bio placen.

Tako da sam se vukao kao kripl sa ukljestenim povredjenim nervom na kicmi 18mjeseci…probajte jedan tjedan ? pa cete znati sta je bol i kako se unisti za nepopravljivo u tako dugo vreme sa naporom.

Kada sam kazao predradniku da sam se povredio na poslu , on mi je vjerovao isto kao i enginjer, ali u kancelariji mi nisu htjeli preuzeti formular za povredu iako je isao enginjer tumaciti da nisam znao pravila i da jos uvijek ne govorim dosta da se sa nekim navlacim….sve uzalud……Welcome to Lucky Country.

Morao sam u Svibnju 1972 uzeti “ special industrijal leave”…sta znaci ako nisam poslije operacije sposoban za raditi…da me ne moraju zaposliti.

Proslo je i to posudio sam novac da mozemo zivjeti i nakon 7 tjedna se vratio raditi lazeci da sam “veoma sposoban”….dok je operacija bila neuspjesna i ostao sam invalid za ostatak zivota….ali nema toga INVALID….pa moras raditi da podignes djecu na noge….i radio sam 12-14 sati na dan 7 dana na tjedan.

Sretan…..jest veoma ,da sam podnosio bolove za ostatak zivota i lupao glavom i rukama po zidu kada sam bio najgorje….nista mi nije pomoglo nikakove injekcije niti tablete.

JEST SRETAN sam da sam kako god bio uspjeo podici i odgojiti dva sina, da sam bio cijenjen na poslu i da sam jos i isao u nocnu i po danu tecajeve.


Socijalno nije postajalo do 1974…......i odonda se nije niti mnogo promjenilo.
Ono je 25% od prosjecne drzavne place, takova je i mirovina i nezaposlenost i indvalidnost....a ne po tome koliko vi zaradjujete.


Dakle za sigurno se moze kazati onome kome treba socijalna pomoc da je bijedna,i ako dva rade i imate novac necete niti dobiti socijalno.

Isto prvo morate potrositi ustedu ili ako nemate novac cekati 14 dana na socijalnu pomoc.

NE VJERUJETE?…..sve zakone CENTRELINKA sam opisao na drugoj temi, isto tako koliko i primate.

Ovo je zemlja u kojoj je svatko osiguran od MEDICARE….hahhahaha, jest ako ste socijalno ugrozeni ne doprinosite ili placate Medicare dok zaposleni placaju prema koliko zaradjuju.

Da li Vas cujem da pljescete?????

Jest….pa da Vam objasnim kako Medicare radi….on ne pokriva zubara, opticara, physio,psihologa kao i mnoge druge posjete….za to Vam treba privatni insurance “koji se zove EXTRA”…..zasto extra….glupo pitanje placate ga bez obzira na godine extra iz svojega poketa ….i onda dobijete samo jedan limited dio natrag od osiguranja.

Recimo naucale kostaju $380AU dollara najvise cete dobiti $200Au dollara.

Zubar …ohhhhhh njih volim jedan zub kruna je kompletno oko recimo $1.300Au dollara, dobijete samo jednom na godinu oko $750AU dollara, )….ostalo iz svojega poketa ( a ako ste imali dvije krune 1 placate sami),plomba recimo oko $120AU dollara ….dobiti cete natrag oko $50AU dollara.

Nego da se vratimo na MEDICARE.

Imate medicare nema problema “znate citati drzavna bolnica “…i odete tamo ali vas treba poslati doctor….sada se nemojte cuditi vama je zlo i trebate viditi gastroentaologista…..moze trajato da dodjete na red tjednima.

Uredu ambulancom cete stici prije kada vam stvarno pozlije……o jest i vidjeti ce vas tko?....prvo misliti cete da ste na kriminalnom sudu….mladi doktori se uce od kuda ste, kada ste rodjeni….majku mu pa ja UMIREM OD BOLA …..gospon ili gospodjo tko vam je najblize ….hebemu mater pa ne umirem jos….imate li privatni insurance….IDIOT NE BI BIO OVDJE… sta ste zadnje i kada jeli…..pa hebi ga sa ovakvim stomakom???????....i onda pocmete tuliti i vikati….cuo sam pacijente dok sam lezao u bolnici…..u tome slucaju DODJE SECURITI….ukoliko budete bezobrazni ispratiti cemo vas van……od onda ste tihi i cekate svoj red satimaaaaaaaaaaaa.

Nadajmo se da se to nece dogoditi vama.

Doktor opce prakse vas posalje sa upalom uha u bolnicu specijalistu….on faxa referral ….tjedan dana kasnije jos cekate da vas netko pozove “
pa vi ste smirena osoba, znadete da ima mnogo bolesnih ljudi u drzavnoj bolnici…..
Zovete doktora …on pita zacudjeno pa ja sam mislio da ste vec bili prije par dana….NE doktore….nitko nije zvao….zovem ja bolnicu ….ne mi nismo nista primili HEBEMU MATER….zasto meni…dok ne cujes i druge osobe koje su prosle isto…..doktor salje ponovo fax i daje meni broj od bolnice…..zavem ja je dobili su, ali specijalista me ne moze vidjeti nego za dva-do tri tjedna……………drugi dan imam posjetu u bolnici za Urologista….. poslije odem do “EMERGENCY”, cekam satima….pa me pozovu unutra …oh Boze moj konacno….gledam sestre koja je mladjija ili ljepsa ili gadnija samo da ne poludim i vristim….prolazi Securiti ….sav se tresem od straha ….pa nisam nista jos niti kazao….na zidu velika ploca “osobe se moraju ponasati ili ce biti udaljeni iz prostorije sa pratnjom Securiti”…..konacno dolazi netko tko je ?mesar, kuhar vec sam izgubio nadu da cu vidjeti doktora…..
Hurrayyyyyyyyyyy….sestra mjeri temperature…nece biti dugo….pitam vecera?
oh jos jedan saljivdjija kaze ona….poslije dva sata dodje doktor ne radi mu aparat za gledati u uho,ne mogu si pomoce …..ustekaj dickhead……konacno gospon …..ustvari MR.pa vama je zacepljeno cijeli usni kanal….ne mogu da se ne zahebavam….stvarno ja sam mislio da cete vidjeti sestu na drugo uho….covjek ima smisla smije se hhhhhhhaaaaaaaa , moramo zvati specijalistu…ne mogu da se ne zahebavam vise ,iz Melbourna????…..doktor se smije lakse malo znam da cekate par sati…..cijeli dan,dotore…..i opet dva sta dodje neki balavac jos mu cure sline, ja sam DR.Jojboli,....ma reko mene boli.
I odemo u microscope room soba zakljucana treba 10 minuta da se odkljuca.
Kaze on pa ne vidi se uopce drum ili nutarnji dio”sta je jos novo pitam se ja ….to sam znao i sam”…..i eto stavio mi je uz moje bolove u uho paking i prepisao stereo drops, i u dva dana …/gle najednom se nasao specijalista da me vidi/……i tako vec 4 tjedna........
Srecom, eto sam dobio specijalistu preko EMERGENCI.

Nije Vam dosta!

2006 supruga i ja smo bili upuceni doktoru orthopedu ja za koljeno, a ona za stopalo,
Nije trajalo dugo dobili smo visit ove godine 15Aprila 2009.

Ili cekanje da se vidi orthoped za hip replacement….24 mjeseci cekanje da se samo vidi/mi smo vec bili kod privatnoga i znali da treba operacija cim prije…..srecom nakon posjete supruga je imala operaciju u 5 mjeseca.

Mogao bi nastaviti , ali znadem se i snaci , par doktora u istoj bolnici vidimo privatno preko Medicare vec godinama.

Kada smo dosli uzeo sam najbolje medikalno osiguranje koje sam imao do invalidske mirovine 1992-4.

Da se razumijemo Privatni insurance samo placa smjestaj u bolnici i da mozete birati svojega doktora, vas doktor i drugi doktori ce vam najvjerojatnije racunati, posebno jer Medicare pokriva posjete doktora isto kao i operaciju , ali samo kako Medikare placa 75% od racuna ….a doctor i specijalista moze racunati i 150%.

Dakle sve je veoma jednostavno.

Trebate Medicare.
Ako zelite Private insurance- hospital/bolnica.
Ako zelite Extra insurance.

Lijekovi?????

Sve u svoje vrijeme.
Ima lijekova koji su pokriveni preko drzave.
Svake godine se skuplja lista koliko trosite na lijekove.

Za umirovljenike i socijalno ugrozene na godinu moraju potrositi 60 skripta/lijekova @$5.30 po svakome totalno $318, nakon toga se dobije do kraja godine lijekove za nista/osim ako nije na listi i ako ima da se mora dodati.

Za zaposlene je jos gorje svaki script/ lijek kosta do $32.90 i poslije $1.264.90onda je $5.30, jedino ako nije na listi onda se doplacuje.

Mnogi lijekovi nisu ukljuceni u PBS, i za njih placate sami , Extra insurance ce platiti nesto ali veoma malo i sa ogranicenjem po osobi.

Mislim da sam otisao malo predaleko....pa tko "misli biti bolestan kada je dosao raditi novac u Australiju".

Pa pola sam zaboravio kada ima toga mnogo!
Doktori vecinom rade privatno od doktora opce prakse do specijalista ili imaju zajedno kliniku.

Doktora opce prakse ja kao umirovljenik placam $15 AU dollara po posjeti , Medicare placa $33 ili $62 dollara ovisno o duljini posjete, zaposleni placaju vise nego ja, ovisno o doktoru moze biti od $20-30 iz svojega djepa.

Specijalisti ovisno kakom koji, isto se doplacuje moze biti i do $100 po posjeti iz svojega djepa.

U Adelaidu Neurosurgent nece vas viditi /jer su prezauzeti/ako nemate privatnu bolnicu osiguranje ,jer oni operiraju samo u privat bolnici, ja sam imao 2005 zadnju operaciju i vidio me je privatni i operirao u drzavnoj bolnici ,ali on vise ne radi....kada sam zvao koje sam vidio private prije bio sam kazan da me ne ce primiti ,jedan je imao cijenu na vrh od Medicare $400 dollara....a svi ti doktori /specijalisti su placeni od drzave od Medicare...tako da je cijeli sistem zaheban,Medicare za doktora ,Privat insurenc za privatnu bolnicu i extra za ostalo i jos mnogo novaca bez obzira sta imas ili nemas.

O jep i ne zaboraviti ako vam ne placa insurance ambulance platite je posebno ili ce vas otpelati poslije kada primite racun policija na sud ako ne platite preko $1000 dollara za 10-20 minuta voznju.

BOG BLAGOSLOVIO AUSTRALIJU!


Ja se danas smijem na to sve...ALI trebalo je to sve proci kroz...u prve dvije godine supruga tesku operaciju cim smo dosli, ja sam se povredio i nikada oporavio, i jos za smijati imao sam mamps/zausnice po drugi puta 1971...zatvoren/izoliran u bolnici radi zaraze 10 dana...odonda i imam probleme sa uhima.

Da li ima jos sta lose ...ne zelim niti misliti ,jer ce netko kazati pa to je sve normalno....nije bilo za mene ,kada sam morao moliti novac od stranca da mogu na operaciju da imamo od cega zivjeti/sogora nisam vidio od dana kada sam ga trazio da mi posudi da cu mu vratiti posteno.

Za deskriminaciju se ne bunim, za nazive kao WOG, YUGO I GO, pogotovo dok ides sa obitelji po ducanu i ne smatram uvrede nego neodgojenost od djece.

Jest naslo bi se mnogo toga nijedna zemlja nije tako dobra...a najvise cu kazati Australija tko znade nije bila lagano za zivjeti do negdje oko 1985-1990.

Uslovi rada su bili mnogo bolji i sada su u Kanadi, a socijalno iako nije sada najbolje u Njemackoj jos je bolje nego ovdje, a da ne kazemo unatrag 20-40 godina.

Nisam rasista ...ali zakon prije 1980ih je bio bolji samo bijeli i podanici UK su mogli emigrirati.

I nikada Australija nije planirala za povecanje stanovnistva, potrebe vode kao i elektriciti...uvijek se samo prica i ceka zadnji cas.

I jedna stvar koja se mnogima nece svidjati je klima.

Nema je idealne.
Velike vrucine, suse, bez vode na jednom podrucju.
Na drugom podrucju je poplava poslije mnogo kise...veoma cesto...a preko ljeta imaju ogranicenje za vodu.

A opet preko cijeloga kontinenta se moze naci u bilo koje vrijeme godine idealna klima od oko 18-25C na nekome mjestu....ovisno o godisnjem dobu.

Ne shvatite gornji post kao da vas netko odbija ....ali on je istiniti i vazno je znati i sve strane zivota....mi sami mnogo puta ne odlucujemo o nasemu zdravlju ili nesreci ili sudbini...i kao sta je mnogo puta spomenuto i treba i srece.

Senior citizen

Vilim vilko K.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014

Zadnje uređivanje Vilko : 02.06.2009. at 17:14.
Vilko is offline  
Old 03.06.2009., 00:01   #217
Možda se čini dosadno ponovno postavljat pitanje ali svaki slučaj je zaseban pa s obzirom da želim otići iz hr znam da mogu za veliku lovu ić u ove plačeničke firme black water ili u Australiju za manje love i manje rizika zanima me kako bih sa suprugom(kuharica ) i troje djece najlakše došao do australije . Ja radim 12 godina u policiji znači šta se tiče australije moja škola je kao da je i nemam (srednja policijska), a to nije ni bitno ovo je samo okvirno da vidim mogu li a to želim jer ovde mogu samo čekat vlastitu smrt i da vidim kako mi djeca ne mogu uspit u životu osim ako ne napunim kakvu kuvertu . polazak iz hrvatske je sa 50000 eura i kad platim put zanimaju me vaši nastavci scenarija mislim na ljude koji žive u Australiji
simke9781 is offline  
Old 03.06.2009., 05:51   #218
Quote:
simke9781 kaže: Pogledaj post
Možda se čini dosadno ponovno postavljat pitanje ali svaki slučaj je zaseban pa s obzirom da želim otići iz hr znam da mogu za veliku lovu ić u ove plačeničke firme black water ili u Australiju za manje love i manje rizika zanima me kako bih sa suprugom(kuharica ) i troje djece najlakše došao do australije . Ja radim 12 godina u policiji znači šta se tiče australije moja škola je kao da je i nemam (srednja policijska), a to nije ni bitno ovo je samo okvirno da vidim mogu li a to želim jer ovde mogu samo čekat vlastitu smrt i da vidim kako mi djeca ne mogu uspit u životu osim ako ne napunim kakvu kuvertu . polazak iz hrvatske je sa 50000 eura i kad platim put zanimaju me vaši nastavci scenarija mislim na ljude koji žive u Australiji
Iskreno!!!!!
Znadem sa ovoga foruma osobu, koja je napravila sve i polozila engleski zadovoljajuce, ona je iso kuharica/u skill osobe/....pitao sam je nema dugo jer se ne javlja, jeli mozda vec u AU....odgovor vec proces traje 2 godine i ona ceka./Palma 40/

I iskreno najprije ce /ovo je iz iskustva kroz pracenje movement emigracije/, primiti azijca.

Ali neka vas to ne sprecava da Vi osobno preko vase supruge idete na njezin skill kao cook.
Treba imati zavrsen zanat i potvrdu o njemu kao i preporuke su dobrodosle, ali ne ocekivajte cuda da ce vas slucaj rijesiti brzo.

A ako ne mozete naci llinkove javite ponovo pa cu vam dati, ali ima vec napisano na ovoj temi, kako traziti svoje zanimanje i sta raditi dalje.

srdacan pozdrav
vilko
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014

Zadnje uređivanje Vilko : 03.06.2009. at 05:59.
Vilko is offline  
Old 03.06.2009., 05:59   #219
Quote:
Originally Posted by Vilko
Cijenjena gospodjo.

Nista ne cujemo od vas, zanima me jeli ima nesto novo?
Nadam se da su vam odobrili, ali sa ovim teskim vremenima /isto i ovdje mnogi bez posla/mozda cete doci kasnije?

Javite se ako zelite i mozete i primite poruku.

Srdacan pozdrav iz Adelaida

Vilim vilko K.
Zdravo, gospodine Vilko!
Tu sam ja, pogledam povremeno forum ali ne tako često kao prije.
Inače nismo još pošli, još smo u Crnoj Gori. Čekamo već 16 mjeseci tako da smo sad u fazi da smo to pregorjeli. Što bude biće!

Inače, taman smo trebali doći na red kad su stupile nove mjere od 1. januara i formirala se "famozna" CSL lista gdje nema mog zanimanja, a od aprila čak nijednog zanata! prioriteti su dati State & teritory sponsorship i toj Critical skills list. Mi na MODL i sponzorstvu familije smo poslije njih.

Nemam sad namjeru tražiti sponzorstvo države jer bi bili prinuđeni živjeti na toj teritoriji, što bi mi bilo teže. Moj sponzor (mužev ujak) živi u Melbournu i lako bi nam mogao tamo naći posao. Živjeli bi kod njega jedno vrijeme dok se ne uhodamo.

Stvarno mi je sve ovo više glupo. Baš bi nam bilo idealno kod njega, a isto tako imamo još prijatelja koji su u Sidneju koji su nam isto voljni pomoći.

Generalno zanatlije se više ne traže, a moj rođak odmah ima posao za nas ( muž mi je stolar a ja kuvar).Pomogli bi nam i za djecu oko škole i oko svega ali ta glupa kriza...On ima veliku kuću, djeca su mu sva oženjena/udata, tako da bi imali gdje živjeti za prvo vrijeme.
Aniway,
Hvala na brizi, čućemo se mi još
Pozdrav iz Crne Gore
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Old 03.06.2009., 06:07   #220
E,sada da supruga i ja IZADJEMO van...izlazak u kino...fino fotelje, ponesomo svoju kavicu i nesto za grickati/nismo mi bogati da to mozemo kupiti u Kinu/.

Salim se ,ali je i istina da se moze od mirovine zivjeti treba misliti i paziti na sve.
Cijena Kina za umirovljenike /Senior card/je $8.50 po osobi.

A navecer cu nastaviti sa "DOBRIM STRANAMA ZIVOTA U AUSTRALIJI"

srdacan pozdrav svima

vilko
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:18.