Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2010., 13:20   #61
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Koliko je 84-orki 108-me br. bilo u toj akciji na Degman i koje inačice A ili AB?
Nije mi jasno za ovu Gazelu-nije ih valjda u njoj bilo 8-9 ?
Dvije su bile koliko se sjećam, a jedna je krenula prema gore. Put je šumski i uzak, tako da je jedna samo mogla tim putem priči. Spucali su dečki u čelo krova u objekt i tad su uz zvuk i pojavu tenka, defiinitivno dali petama vjetra. Za Gazelu znam samo da ih je bilo natrpano dosta, oficiri a ostali su pjehe bježali izgleda. Kažu očevidci da su samo testisi ostali od njih, ostalo spaljeno zajedno sa helikopterom.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 16:09   #62
Thanks.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 17:27   #63
Puno se kalkulira zašto se nije napalo vojarne puno prije¸neki nisu htjeli ni puno poslje

http://img695.imageshack.us/img695/8179/7002e.jpg
sidrun is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 17:28   #64
http://img697.imageshack.us/img697/7182/7004m.jpg

iz knjige " Rijeka u domovinskom ratu"
sidrun is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 10:31   #65
Ovdje ima dosta toga

http://domovinskirat.xtreemhost.com/...je/ostale.html
__________________
FREELANCING MASTERCLASS @ RADIMO.ONLINE
___________________
totalchaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 19:13   #66
29. rujan 1991., Bjelovar

Milan Tepic dize vojno skladiste (i sebe) u zrak

http://www.youtube.com/watch?v=t_AsvlDmIj0
D-Mo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 20:51   #67
Zadar je za grad svoje veličine imao jako puno vojarni u samo gradu, a i izvan grada.

Svega petnaestak kilometara od grada se nalazila vojarna "Šapurine" koja je ustvari bila raketni centar sa raketnim sustavima tipa KUB. Ta je vojarna okružena gustom šumom i morem, tako da nije bilo moguće poduzeti nikako napadno osvajanje. Pregovori valjda nisu urodili plodom. Znam samo da se dio oklopa probio početkom listopada 1991. iz vojarne te se na Mazijama spojio sa kolonom koja je izašla iz Aerobaze Zemunik. Nakraju su se razbijeni povukli prema Aerobazi, a ostatak iz vojarne "Šepurine" je izašao dogovorom.

Velika Aerobaza "Zemunik" je ustavri bila središte početka agresije na zadarskom području, tako da se nju nije ni pokušalo zauzeti. Zauzeta je tek u siječnju 1993.

Brdo Križ iznad mjesta Bibinje, a gdje se nalazio radar za navođenje MiGova sa Zemunika je također tada bilo nemoguće zauzeti. Zauzeto je tek u svibnju 1992.

Od vojarni u samom gradu uspjelo se zauzeti Dom JNA, vojarnu predvojničke obuke, skladište saniteta na Brodarici, remontni centar na Ravnicama, vojarnu "Crvene Kuće" i vojarnu "Konjušnica", međutim u njima je bilo jako malo oružja i streljiva. Od velike važnosti je zauzimanje vojarne "Smiljevac" u kojoj je bilo uskladišteno oružje TO. Njeno zauzimanje je spasilo Zadar. Izvučeno je dvadesetak kamiona različitog oružja i streljiva, a dobar dio je uništen kada je to područje raketirao zrakoplov JRZ.

Nije zauzeta mala vojarna "Barutana" i tri velike vojarne u samom središtu grada; "Ante Banina", "Đuro Đaković" i vojarna u ulici Marka Oreškovića iako su se ono njih vodile velike borbe.

Nažalost ono malo oružja i branitelja je moralo zaustavljati tenkove na prilazima gradu, tako da se nije moglo odvojiti dovoljno oružja i ljudi koji bi osvajali vojarne.
zdfil is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2011., 21:45   #68
Quote:
zdfil kaže: Pogledaj post
Zadar je za grad svoje veličine imao jako puno vojarni u samo gradu, a i izvan grada.

Svega petnaestak kilometara od grada se nalazila vojarna "Šapurine" koja je ustvari bila raketni centar sa raketnim sustavima tipa KUB. Ta je vojarna okružena gustom šumom i morem, tako da nije bilo moguće poduzeti nikako napadno osvajanje. Pregovori valjda nisu urodili plodom. Znam samo da se dio oklopa probio početkom listopada 1991. iz vojarne te se na Mazijama spojio sa kolonom koja je izašla iz Aerobaze Zemunik. Nakraju su se razbijeni povukli prema Aerobazi, a ostatak iz vojarne "Šepurine" je izašao dogovorom.

Velika Aerobaza "Zemunik" je ustavri bila središte početka agresije na zadarskom području, tako da se nju nije ni pokušalo zauzeti. Zauzeta je tek u siječnju 1993.

Brdo Križ iznad mjesta Bibinje, a gdje se nalazio radar za navođenje MiGova sa Zemunika je također tada bilo nemoguće zauzeti. Zauzeto je tek u svibnju 1992.

Od vojarni u samom gradu uspjelo se zauzeti Dom JNA, vojarnu predvojničke obuke, skladište saniteta na Brodarici, remontni centar na Ravnicama, vojarnu "Crvene Kuće" i vojarnu "Konjušnica", međutim u njima je bilo jako malo oružja i streljiva. Od velike važnosti je zauzimanje vojarne "Smiljevac" u kojoj je bilo uskladišteno oružje TO. Njeno zauzimanje je spasilo Zadar. Izvučeno je dvadesetak kamiona različitog oružja i streljiva, a dobar dio je uništen kada je to područje raketirao zrakoplov JRZ.

Nije zauzeta mala vojarna "Barutana" i tri velike vojarne u samom središtu grada; "Ante Banina", "Đuro Đaković" i vojarna u ulici Marka Oreškovića iako su se ono njih vodile velike borbe.
Nažalost ono malo oružja i branitelja je moralo zaustavljati tenkove na prilazima gradu, tako da se nije moglo odvojiti dovoljno oružja i ljudi koji bi osvajali vojarne.
Kako je to na kraju završilo? I kada? Spominješ velike borbe, to misliš cijelo vrijeme dok su bili u njima, ili su dok su bili u njima bili mirni a borbe su nastupile kad smo konačno krenuli u zauzimanje? Napiši malo više detalja....
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2011., 22:43   #69
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
Kako je to na kraju završilo? I kada? Spominješ velike borbe, to misliš cijelo vrijeme dok su bili u njima, ili su dok su bili u njima bili mirni a borbe su nastupile kad smo konačno krenuli u zauzimanje? Napiši malo više detalja....
Na kraju se se izvukli iz grada zajedno sa ostatkom iz vojarne Šepurine. Ono kada su naši postigli sporazum da se vojska izvuče iz vojarni. Sada se ne sjećam točno kada, ali ima o tome jako dobro na temi o Zadru u Domovinskom ratu pa bi bilo glupo da ja sada o tome podrobno pišem. Sve se može tamo pročitati.

Jedino mogu sažeti da su najveće borbe vođene oko vojrane "Đuro Đaković" i da su naši uspjeli ući u njezin zapadni dio, mislim oko praonice i menze, ali JNA je u njoj bila prejaka te su se naši uz gubitke morali povući od tamo.
zdfil is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2011., 23:19   #70
Milošević je na suđenju u Haagu naveo da je u borbama za te vojarne u Zadru poginulo 11 vojnika JNA...

Da li se nekome ta brojka čini premalena ?
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2011., 23:23   #71
Quote:
zdfil kaže: Pogledaj post
Na kraju se se izvukli iz grada zajedno sa ostatkom iz vojarne Šepurine. Ono kada su naši postigli sporazum da se vojska izvuče iz vojarni. Sada se ne sjećam točno kada, ali ima o tome jako dobro na temi o Zadru u Domovinskom ratu pa bi bilo glupo da ja sada o tome podrobno pišem. Sve se može tamo pročitati.

Jedino mogu sažeti da su najveće borbe vođene oko vojrane "Đuro Đaković" i da su naši uspjeli ući u njezin zapadni dio, mislim oko praonice i menze, ali JNA je u njoj bila prejaka te su se naši uz gubitke morali povući od tamo.
Mislim kako se preko radija pozivalo ove u Đuri na predaju jer im je vojarna pred padom. Koliko pamtim napeto smo slušali što se zbiva.

Što se tiče Smiljevca, vojarna se predala i počelo je izvoženje oružja iz iste, e što se dogodilo u toku toga ostaje misterija. Prema nekim su neki dečki počeli pucati od radosti što su dobili oružje pa su ovi u konjušnici skužili da je Smiljevac u našim rukama. Tad su došli avioni i sve je otišlo u zrak. Najveći dio oružja je izgubljen. Znam da su nam u ulici osvanuli golobradi mladići u jednom busu i ljudi (među njima i ja) iz zgrade stali i gledaju. Onda je neko rekao kako su to "dica sa Smiljevca". Nekoliko sati nakon toga vojarna je raketirana.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 23:06   #72
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
Dvije su bile koliko se sjećam, a jedna je krenula prema gore. Put je šumski i uzak, tako da je jedna samo mogla tim putem priči. Spucali su dečki u čelo krova u objekt i tad su uz zvuk i pojavu tenka, defiinitivno dali petama vjetra. Za Gazelu znam samo da ih je bilo natrpano dosta, oficiri a ostali su pjehe bježali izgleda. Kažu očevidci da su samo testisi ostali od njih, ostalo spaljeno zajedno sa helikopterom.
sb323ar je naveo:
91-25 4.10.91. Mi-8 12245 Slavonski Brod kap Zoran Latkovic+ 7+ 33 PVO r.Hrvatske
91-51 4.10.91. Mi-8 12??? Slavonski Brod kap. Bogdan Dekic 34 PVO r.Hrvatske, sleteo u BiH

Ipak nije gazela. Bila su dva, jedan je ispjeo pobječi. Prvi je pao kod sela Oprisavci je oboren s lovačkom puskom (čekao ispod šljiva uz kanal), uz oficire vozio je dosta tereta s RRČ (relejne postaje), sve se razletilo po kukuruzištu, dio opreme koja je bila još u komadima dovežena je u vezu, a ja i Toni samo drugi dan još natrpao punog "Fiću" i na krovu s ostatcima i dovezli (dovukli - otišlo kvačilo) u vezu.

Zadnje uređivanje dibidus : 27.05.2012. at 23:25.
dibidus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 13:38   #73
Nasice - 21.9.1991. napad na Nasice i oslobodjenje vojarne

Napad na Nasice, unistenje crkvenog tornja i oslobodjenje vojarne! 21.9.1991.!
Phlegma is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 20:26   #74
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
Kako je završila priča s vojarnom Prečko? Koje jedinice i oprema su bili unutra, kad su otišli, kojim smjerom?
Ima netko slike vojarne dok je još bila tamo?
Vojarna u Prečkom ti je bila vojni otpad
darko rora is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 20:38   #75
Quote:
odbojkašcro kaže: Pogledaj post
U Čakovcu nije bilo borbi. Predali se bez borbe. Bez ispaljenog metka.
Na području Međimurja zauzete su tri karaule. S tim da je oficir JNA koji je zapovijedao s vojskom prešao čamcima u Mađarsku, a oružje bacio u Muru.

17. rujna oslobođena je čakovečka vojarna, prva u Hrvatskoj iz koje su istjerani vojnici JNA. Oružje koje je tog pronađeno u vojarni kasnije se koristilo u zauzimanju vojarni u Varaždinu.
darko rora is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 21:26   #76
Quote:
Mustang51 kaže: Pogledaj post
osim nazalost sa primjerice jastrebarskom jer su se supci prepali i sad slave dan grada da bi obiljezili veliku "pobjedu" i odlazak jna a pustili su preko 100 tenkova i ostalih vrsta oklopnjaka da odu a jna je jedva namakla dovoljno ljudi da ih odveze. da se krenulo u osvajanje palo bi nekoliko zrtava ali nagrada bi bila borbenih sredstava koliko je dao varazdinski korpus a to znaci da bi bili duplo jaci ujesen 1991 i bljesak se nebi odigrao 1995 vec puno ranije a pametnom upotrebom ko zna kako bi i oko vukovara bitka tekla
zanimljivo je pročitati ovakvu izjavu.
istina je da bi ta tehnika puno pomogla u daljnjem ratu, a sad malo o činjenicama:

za razliku od ostalih tenkovskih diviziona koji su imali tenkove T55 u Jastrebarskom su bile osamdesetčetvorke. na vojarnu se nadovezivao tenkovski poligon preko kojega su mogli izać na koju su stranu htjeli: Zagreb, Karlovac, Pokupsko...
Razlika je u opsadi vojarne u Jastrebarskom u odnosu na ostale ta što su bili manje od sat vermena od prve linije. Samo da su upalili tenkove i provezli se kroz Karlovac srušili bi ga.

Bio sam na opsadi te vojarne u Klinča selu smo imali protiv oklopnu grupu koja je trebala spriječiti pokušaj prodora prema Zagrebu. Taj pravac nas trideset branilo je ježevima na cesti, dva BST svaki 4 granate i četiri ose svaka po dva kontejnera. Samo da su krenuli razbili bi ih.

Što se tiće pješadije po okolnim selima u pravcu Zagreba je bila stacionirana 101. brigada u slučaju napada, ali bez protuoklopnih sredstava, sve što je bilo bilo je nas 30 iz sastava brigade.

Po uzimanju vojarne dosta je ostalo u njoj opreme.
Sječam se da smo poslali čak tetejce (250 komada) svim saborskim zastupnicima jer su njima bili neophodni.

Ja sam uglavnom tamo pronašao puno stvari koje sam kasnije dobro iskoristio na drugim terenima. Podmetači, šatori, poljski telefoni, vreče za spavanje, čizme, topografske karte, art busole, .... uglavnom stvari za koje se nitko nije tada zanimao, a kasnije su nam trebale. Opremio sam svoj SPV da je mogao biti na bilo kojem terenu. Nažalost ono što je ostalo od takve opreme u vojarni razvučeno i nije kasnije korišteno u ratu. Čak smo sami i jedan kamion popravili ( ruski stari Zil), tak da smo imali pravi vojni kamion.

Skoro sam zaboravio.
Vojarna je bila u potpunosti utvrđena.
Rovovi, zemunice,povezani poljskim telefonima, mitraljeska gnjezda, minska polja.... U rovovima hrane, vode, municije za mjesec dana borbe, Ja sam s dečkima većinu stvari pobrao baš tamo dok su drugi tražili po skladištima.
darko rora is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 23:44   #77
Quote:
darko rora kaže: Pogledaj post
Na području Međimurja zauzete su tri karaule. S tim da je oficir JNA koji je zapovijedao s vojskom prešao čamcima u Mađarsku, a oružje bacio u Muru.

17. rujna oslobođena je čakovečka vojarna, prva u Hrvatskoj iz koje su istjerani vojnici JNA. Oružje koje je tog pronađeno u vojarni kasnije se koristilo u zauzimanju vojarni u Varaždinu.
Kazes PRVA u Čakovcu????????

http://www.youtube.com/watch?v=pzDK8Y7WYsk

http://www.youtube.com/watch?v=5FraoVt0Xz0

Pozdrav!!!
promaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 00:48   #78
Quote:
promaja kaže: Pogledaj post
uzbudljiv dan za sve pločane,prekretnica rata se tu odigrala,JNA je danima žalila za izgubljenim Pločama ima bit da su im Ploče bile strateški položaj u pohodu na jug Hrvatske.
Sva srića da u Pločama nije bio neko kao ludi Tepić,a druga je srića što su u vojarni bili samo redovni JNA vojnici koji su gledali kako pobić iz JNA,a ne glavu ostavit za nikakav cilj.
__________________
Rat je prošlost,okrenimo se budućnosti!!!gen. Ante Gotovina
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 10:57   #79
Quote:
darko rora kaže: Pogledaj post

17. rujna oslobođena je čakovečka vojarna, prva u Hrvatskoj.
Doljani kod Daruvara , istog dana


Sent from my Optimus 2X using Tapatalk
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 11:04   #80
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
Doljani kod Daruvara , istog dana
Dan dva ranije i u Sl.Brodu. http://www.posavskahrvatska.hr/Novos..._2011091612240

A sjećam se da je bilo nekih preuzetih i ranije.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:08.