Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2004., 00:10   #21
lijepa naša ...
šeks, zvan krigla tvrdi da ih se prisluškuje a nikako to ne dokaže i nikom nikaj, klinac u makarskoj autom ubije dvije cure i nikom nikaj....... ! je... ovakve zakone i one koji ih donijeli
gadi mi se sve to
__________________
no comment
fakin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2004., 00:13   #22
Quote:
Koj@net kaže:
Btw. prekršajnu prijavu zbog narušavanja javnog reda i mira su dobili obojica, što opet nema veze s pameću, jer ispada da se ne smiješ ni braniti.
Ova prekršajna mi govori da je nešto između njih dvojice bilo prije tog "napada i obrane", pa ako je bila svađa, vrijeđanje, psovanje, naguravanje, pa onda krene jedan, ovaj drugi ga pročita.... tu nema nužne obrane...obojica su napadači...
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2004., 01:09   #23
Quote:
zuba kaže:
Ova prekršajna mi govori da je nešto između njih dvojice bilo prije tog "napada i obrane", pa ako je bila svađa, vrijeđanje, psovanje, naguravanje, pa onda krene jedan, ovaj drugi ga pročita.... tu nema nužne obrane...obojica su napadači...
To znači da je protivzakonito posvađati se?

Ako sam nešto oduvijek mrzio to su situacije kad se presuđuje da su "svi krivi", linijom manjeg otpora.

Jedna politička paralela u svemu tome bio bi rat između Hrvatske i ostatka Jugoslavije, gdje se trebalo pretrgati da se dokaže da je Srbija agresor.

Ta prekršajna za red i mir ne mora značiti baš ništa. Može biti tek lijenost suca da dopre do istine o tom sukobu.
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2004., 01:21   #24
Quote:
zuba kaže:
Ova prekršajna mi govori da je nešto između njih dvojice bilo prije tog "napada i obrane", pa ako je bila svađa, vrijeđanje, psovanje, naguravanje, pa onda krene jedan, ovaj drugi ga pročita.... tu nema nužne obrane...obojica su napadači...
Uostalom, ako su obojica napadači, onda su ravnopravni - i ne može se osuditi onog koji je nadvladao onog drugog.

Meni ona uvjetna osuda govori da je sudac priznao samoobranu, ali je "reda radi" lupio i tu osudu protiv pobjednika, i prekršajnu protiv obojice - zato što zakon ne tolerira nasilje, točka.

Samo - meni takav zakon djeluje kao doista slijep. Jer s takvim pristupom se ignoriraju slučajevi u kojima netko nekog doista napadne sa zlim namjerama.

Kao da je cilj svega toga da ljudi ostanu slabi, glupi i zastrašeni zakonom. Da zakon više poštuje ljude, ljudi bi više poštivali i zakon.
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2004., 01:23   #25
Kesten ti si posto neki rabijatan tip... Sad mi više nije svejedno kad te idem zajebavat...
Paragalactic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2004., 01:26   #26
Quote:
Paragalactic kaže:
Kesten ti si posto neki rabijatan tip... Sad mi više nije svejedno kad te idem zajebavat...
Samo raspravljam o okruženju u kojem živim. S jedne strane tu su ulične bande, s druge strane kriminalci, s treće strane sve puno tečajeva samoobrane i borilačkih vještina - a ispada da prve i druge podržava sud. Nešto se tu treba promijeniti.


Jedna od najgorih stvari je što policija nikoga ne može obraniti. Nikad ih nema na mjestu događaja - jer nisu supermeni. Oni dolaze tek naknadno, krpati štetu. Ili raditi probleme. Ili ne raditi ništa.

Ako je već sam mehanizam agresije u prednosti u odnosu na žrtve, onda bar sudstvo ne bi trebalo biti nastrojeno protiv ljudi koji se uspiju obraniti.
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2004., 01:31   #27
Pa prebiješ nekog i crta... Nećeš valjda čekat muriju...
Paragalactic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2004., 01:38   #28
Quote:
Paragalactic kaže:
Pa prebiješ nekog i crta... Nećeš valjda čekat muriju...
Da stvari funkcioniraju kako spada, da, čekao bi muriju i prijavio napadača. Tako bi to trebalo funkcionirati, zar ne?

Bio je jedan topic na "Baš razno" - pokušat ću ga pronaći - jedan forumaš je opisao kako su ga u nekom manjem gradiću maltretirali sin lokalne face i njegovo društvo - on nije ništa napravio. Kasnije su ga presreli na cesti, prijetili mu pištoljem. A na kraju svega je dobio poziv na sud gdje je optužen da je on prijetio njima. A onda je slušao svjedoke kako lažu na sudu.

Ako te ne poznaju, može se zbrisati. Ako se zna tko si, nema bijega.
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2004., 10:28   #29
kesten
na primjeru s trojicom nisam mislio da ce sad svatko njih tri prebiti , jer je pravda na njegovoj strani

ali , recimo , u takvoj situaciji , ako se hoces izvuci , moras nanijeti ozbiljnu stetu , pa pokolebas napadace
pa onda ti prvome koji ti dode na dohvat - iskopas oko ili slomis grkljan ili nekaj takvoga
rezultat: ti si divljak , a oni su samo imali tesko djetinjstvo i nikoga ne zanima osim tebe kaj bi u suprotnom ti vjerojatno zavrsio u bolnici , mozda mrtav
dalje , kaj se tice statistike , policija u svoje uspjehe racuna hapsenje, tj, privodenje , a ne osudu (otuda im tolika "efikasnost")
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2004., 23:07   #30
Question

Pitanje.

Primjer; Na mjestu gdje nema ljudi ženu počne slijediti neki sumnjiv tip, obilaziti oko nje,seksualno joj prijetiti, i početi dirati i pokušati savladati. Ona ga pošprica sprejom u oči i tako se obrani.

Je li i to prekoračenje obrane ako bi potencijalni silovatelj tvrdio da mu je ona nanjela fizičku štetu i bol?

I što ako se čovjek obrani tako da fizički nadvlada već osuđivanog kriminalca/ubojicu, ili kriminalca kojeg policija lovi?
 
Odgovori s citatom
Old 22.09.2004., 23:26   #31
Trazite jednostavne odgovore na vrlo slozena pitanja.
Svatko od vas bi trebao proci bar jednu raspravu na sudu pa cuti na sta se sve poziva optuzba,m a na sta sve obrana. Puno je tu detalja i zato je vrlo tesko sad teoretizirati o izmisljenim primjerima.

Gore je netko spomenuo kako je njegov prijatelj kaznjen zato jer je braneci se postavio nogu, a ovaj drugi se, naletivsi, tesko ozljedio.
Pa tu zasigurno nema prekoracenja nuzne obrane. U konkretnom slucaju osteceni je 100% sam kriv za stetni dogadjaj, prvo jer ga je izazvao, a drugo jer je sam sebe doveo u opasnost. Tvoj prijatelj se samo pasivno postavio u cijeloj prici i tu nema govora o kaznjavanju.
E sad, to sto je njega sud ipak na kraju kaznio moze znaciti ili da nije tako kako ti pricas, ili da je tvoj prijatelj imao jako jako losu obranu na sudu ili da je sud pogrijesio, sto ne bi bilo nista cudno jer i sud grijesi, zato i postoji mogucnost zalbe.
Vespazijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2004., 23:30   #32
Quote:
Oleander kaže:
Pitanje.

Primjer; Na mjestu gdje nema ljudi ženu počne slijediti neki sumnjiv tip, obilaziti oko nje,seksualno joj prijetiti, i početi dirati i pokušati savladati. Ona ga pošprica sprejom u oči i tako se obrani.

Je li i to prekoračenje obrane ako bi potencijalni silovatelj tvrdio da mu je ona nanjela fizičku štetu i bol?

I što ako se čovjek obrani tako da fizički nadvlada već osuđivanog kriminalca/ubojicu, ili kriminalca kojeg policija lovi?
Na tvoje pitanje ja bih odgovorio da ukoliko je nasrtljivac pokazivao jasne namjere da ce neposredno ugroziti zenu, ona je imala pravo posegnuti za sprejem kako bi sprijecila moguci napad. Napad je u ovoj situaciji izvjestan, a sredstvo odvracanja je prikladno, jer ne moze izazvati ozljedu niti na bilo koji nacin nastetiti napadacu.

Na tvoje drugo pitanje odgovor je da svaki gradjanin ima pravo zaustaviti osobu u bijegu za koju se osnovano sumnja da je pocinila kazneno djelo.

Ne kuzim ovo ispred "da fizicki nadvlada vec osudjivanu osobu"!?
To sto je netko prije osudjivan nije razlog da ga premlatis na ulici.
Vespazijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2004., 05:13   #33
>Na tvoje pitanje ja bih odgovorio da ukoliko je nasrtljivac pokazivao jasne namjere da ce neposredno ugroziti zenu, ona je imala pravo posegnuti za sprejem kako bi sprijecila moguci napad. Napad je u ovoj situaciji izvjestan, a sredstvo odvracanja je prikladno, jer ne moze izazvati ozljedu niti na bilo koji nacin nastetiti napadacu.

To nije istina. Sprej može ostaviti trajnu štetu. Ovisi koliko je jak i koliko je blizu kad ga se primjeni. Ovo gore prolazi samo na površini.



"Prekoračenje nužne obrane" je jedna vrlo labava fraza. Zato što ako je netko prema tebi vrlo agresivan, on neće stati dok ti ne budeš vrlo agresivan prema njemu i bolji u tome.

Zg_sash je to dobro opisao u primjeru suočavanje s više napadača. Napadnuti ne može znati hoće li biti ozlijeđen ili ne. Napadača je više. Ako neka taktika može upaliti, onda je to ovo što je zg_sash spomenuo - NAJGORI mogući napad, radi psihološkog efekta.
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2004., 05:19   #34
>Gore je netko spomenuo kako je njegov prijatelj kaznjen zato jer je braneci se postavio nogu, a ovaj drugi se, naletivsi, tesko ozljedio.
Pa tu zasigurno nema prekoracenja nuzne obrane. U konkretnom slucaju osteceni je 100% sam kriv za stetni dogadjaj, prvo jer ga je izazvao, a drugo jer je sam sebe doveo u opasnost. Tvoj prijatelj se samo pasivno postavio u cijeloj prici i tu nema govora o kaznjavanju.


Ovo je isto površno razmišljanje. Ti si to shvatio ovako:

Prijatelj je stajao tamo, a napadač ga je šutnuo nogom i slomio ju - kao da je šutnuo kameni zid.

U stvarnosti, prijatelj se borio s napadačem, aktivno. I da, doprinio je tom lomu kvalitetno izvedenom obranom - u kojoj sudjeluje i sila s njegove strane. Da bi ti mogao izvesti takvu obranu, trebaš to napraviti ČVRSTO. A to je pasivna vrsta udarca.

Više od toga, takvu vrstu obrane mogu si dopustiti SAMO trenirani ljudi. A napadač je dobro prošao. Da je recimo taj prijatelj bio NETRENIRAN, a dovoljno velik, onda se napadaču moglo desiti da ovaj pod stresom pukne i nanese mu puno goru trajnu štetu.

Taj prijatelj nije trebao biti osuđen zbog uspješne obrane. Samo zbog agresivnog napada sa svoje strane - što prema priči nije bio slučaj.
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2004., 10:18   #35
Kazneni zakon:

Nužna obrana

Članak 29.

(1) Nema kaznenog djela kad je počinitelj postupao u nužnoj obrani.

(2) Nužna obrana je ona obrana koja je prijeko potrebna da počinitelj od sebe ili drugoga odbije istodobni ili izravno predstojeći protupravni napad.

(3) Počinitelj koji je prekoračio granice nužne obrane može se blaže kazniti, a ako je do prekoračenja došlo zbog jake razdraženosti ili prepasti prouzročene napadom,

može se osloboditi kazne.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2004., 13:49   #36
nazalost vojky , praksa je bitno razlicita od teorije , i to na vise od samo jedne razine

cesto se dogodi da imas s jedne strane naivca koji vjeruje u pravdu , a s druge "profesionalce" koji vec odavno znaju kaj treba reci da se izvuku
a za zapamtiti je da sud ne vaze dogadaj , nego ono kaj pred njega dode : svjedoka , izjave ...
mozes ti biti u pravu koliko hoces , problem je to i dokazati
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2004., 14:08   #37
Quote:
zg_sash kaže:

mozes ti biti u pravu koliko hoces , problem je to i dokazati
Naravno... No, koji put je i tehnički jako teško dokazati samoobranu - uzmimo npr. situaciju - napadač s nožem i osoba koja se brani pištoljem. Svjetskom rekorderu treba za vađenje kratkog oružja iz futrole, repetiranje i pucanje vremena koliko i prosječnoj osobi da se s udaljenosti od 7 metara zaleti i proburazi ovog koji ima pištolj.

A teško da bi neki sud prihvatio kao legitimnu obranu gdje je napadač s nožem ustreljen s druge strane ulice! A to je u biti najmanja pouzdana udaljenost.

Stoga - najpametnije je - ukoliko je moguće - pobjeći - te pravac policija i prijaviti prijetnju ili napad. A ako tjelesni integritet ili život neposredno ugrožen - odgovoriti preciznom i ubojitom silom. Bolje je dobiti 2 godine uvjetno zbog prekoračenja nužne obrane nego život provesti u kolicima ili završiti na groblju prije vremena.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2004., 15:29   #38
da , nazalost , na to se svodi
vojky , ja imam 10 stihova na glavi koje sam "zaradio" bez da sam ikome rijec rekao
i , guess what ? nikad nitko nije uhvacen i osuden , ali ja sam imao problema pri vadenju dozvole za oruzje
policija je u evidenciji imala mene kao "sudionika masovne tucnjave"
haaaalooooo , jedino moje sudionistvo je bilo da su mene masovno istukli , a ja sam cekao murju naivno vjerujuci u pravdu umjesto da sam se odvukao doma
podatak o vadenu pistolja je netocan
mossad je naucio da je najbole pistolj imati zataknut za pojas direktno , bez futrole
tako se dobiva najbolji osjecaj i najveca brzina vadenja
ja sam danas u stanju ustrijeliti nekoga unutar sekunde , ne racunajuci moguci bijeg ili prethodnu obranu
i kaj sad ?
je li sposobnost obrane smetnja ??? da li bi majstori borilackih vjestina trebali hodati po gradu zavezanih ruku i nogu ??
ili bi jednostavno trebalo kaznjavati napadaca od trenutka kad je upotrijebio fizicku silu ?
mislim , kaznjavati , a ne dati mu mjesec dana uvjetno i ime i prezime i adresu napadnutog , da ga "razuvjeri" prije sudenja

btw. cemu repetiranje ? metak ima svoje mjesto u cijevi i svatko normalan tko ima ikakvo znanje o oruzju ce oruzje tako i nositi, naravno , ta osoba ce i znati karakteristike svog oruzja
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2004., 13:21   #39
zg_sash bi možda mogao znati - prije nekoliko godina je negdje u hrvatskoj osuđen zaštitar zato što ga je u diskoteci napao čovjek s nožem, i htio mu uzeti pištolj. Nakon toga je, pred brojnim svjedocima nastalo filmsko naguravanje i pištolj je opalio i ubio napadača. Sud je zaključio da je Zaštitar bio kriv jer da je trebao pucati samo da onesposobi napadača.

Osobno sam nedavno svjedočio slučaju kada su se dva vozača potukla a da nije ni došlo do nezgode. Strah me je da bih se mogao naći u takvoj situaciji, a obzirom da se ne znam niti ne želim tući, (i) zbog takvih situacija imam aparat za gašenje požara, kojim mislim pošpricati napadača po licu.
No sada se slažem s kolegom forumašem - bolje mi je da se sam pretučem jer bi me napadač mogao tužiti da su ga šake odveć boljele dok me je tukao.
U slučaju napada na imovinu - što se često događa u prometu - da napadač ne napadne osobu, već krene razbijati auto. Što tada? Pustiti ga da se iskali, a zatim zvati policiju i prepustiti cijelu stvar brziom hrvatskom pravnom sustavu?

Vrijedi li cijela ova priča o nužnoj obrani u slučaju provale u dom? Recimo, čujem provalnika, i na neviđeno ga, iza ćoška opalim tavom po glavi i poštenski ga ozlijedim. Ispostavi se da je bio nenaoružan. Što tada?
Friedhelm is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2004., 14:16   #40
Quote:
Friedhelm kaže:
[B]
U slučaju napada na imovinu - što se često događa u prometu - da napadač ne napadne osobu, već krene razbijati auto. Što tada? Pustiti ga da se iskali, a zatim zvati policiju i prepustiti cijelu stvar brziom hrvatskom pravnom sustavu?
Da, nemaš pravo napasti ga ako se ovaj iskaljuje na imovini. Inače on odgovara za oštećenje tuđe stvari, a ti za fizički napad. Ne moram citirat KZ za koje djelo je kazna veća...

Quote:
Vrijedi li cijela ova priča o nužnoj obrani u slučaju provale u dom? Recimo, čujem provalnika, i na neviđeno ga, iza ćoška opalim tavom po glavi i poštenski ga ozlijedim. Ispostavi se da je bio nenaoružan. Što tada?
Sud bi ocijenio sve okolnosti slučaja - a u tom konkretnom slučaju granice nužne obrane su dosta drugačije od neke situacije koja se događa npr. na trgu.

Pazi, stvari se ne mogu do kraja normirati - tu uvijek glavnu riječ ima sud i mišljenje suca.

Vrlo precizno normiranje u KZ-u dovodi do ozbiljnih poremećaja i ozbiljnih rupa - jer kako tamo nema ni analogije ni proširenog tumačenja. Ono što je u svemu tome najbitnije - je kvalitetan, školovan i objektivan sudac. Onakav kakve viđamo u američkim filmovina.

Kod kaznenog prava - dobar sudac je puno važniji i od najbolje norme. Normu lako prepišeš...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:50.