Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2010., 23:15   #1
Problemi s učenjem - nedostatak motivacije

Javljam se zbog toga, jer moja frendica ima jedan problem...Ona studira pravo, prva godina i vec pola godine ima problem s ucenjem. Ustvari uvijek je bila super ucenica, veoma ambiciozna i ucila je s razumjevanjem. Upisala je taj fakultet jer joj to bila zelja, u biti ona i ima volju da uci, al jednostavno kad treba da pocne onda odustane....Vec je psihicki slomljena, non stop place jer ne zna kako da sjedne i nauci. Znaci razocarala je samu sebe, bijesna je i ljuta sto ne moze da sjedne i nauci predmet, ima jakuu zelju i zeli da se pokaze da zna i da je sposobna za to. Al opcito je nesto jace to od nje, bitno je spomeniti da je uvijek bila pasivna osoba, al da je sad zbog ovakve situacije jos gora. Znaci ne moze se si pomoci, ima volju da to sve nauci i polozi, al ne ide...Koja je kvaka? znate li vi sta je moze potaknuti da to nauci? Kako da bude kao prije ambiciozna i vrijedna??! Ako imate savjer, neko rjesenje ili da ste se nasli u slicnoj situaciji, pisiteee?? Hvalaaa

Problemi s učenjem - nedostatak motivacije [skupna tema]

Zadnje uređivanje Whereabout : 21.05.2010. at 03:25. Reason: dodatak linka na skupnu temu
niinaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 00:38   #2
Thumbs up već viđeno...

i ja sam puno puta bila u takvoj situaciji....ne znam možda da si dozvoli par sati odvajanja od svih ostalih...svih utjecaja samo da se suoči sa sobom...ona vjerojatno traži utjehu i želi popričati o svom problemu s drugima, ali drugi joj neće ili ne mogu ili n ežele pomoći...poanta studiranja možda nije u učenju gradiva iz prava (u njezinu slučaju) nego da nauči sama koliko može biti jaka...koliko si sama može pomoći...dakle moj savjet je da iako je "pasivna" osoba...to mislim da momentalno ništa ne znači... svoju pasivnost i ostale manjkove ako ih tako vidi shvati kao svoje prednosti...ona je posebna, drugačije uči od drugih i na kraju ako sebe prihvati i počne cijeniti učenje će doći samo po sebi....nije jedina koja odudara od prosjeka...
elettra is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 01:05   #3
to zna da nervira i cini nas jako nervozne, ali zar imamo drugog izbora nego zapnut guzu par godinica (meni ostala jos cetvrta) ?
__________________
peace and love in heart
bijela-maca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 11:13   #4
mnogima se dogodi da upišu fax puni ambicija, volje za učenjem, a onda kad počnu predavanja i ispiti, jednostavno izgube tu volju. na faxu učimo puno stvari koje nas zapravo ne zanimaju, ili za koje smatramo da nam nikada neće trebati u životu.
opet, moramo ih učiti i položiti...da, to zna biti jako frustrirajuće.
u čemu je stvar kod takvog gubljenja volje - tko zna!
stres, nervoza, ''osobni'' problemi...
najbitnije je prebroditi to nekako, sam pronaći način povećanja koncentracije.
predloži joj učenje po noći. meni to pomaže jer mi cimerice tad spavaju, znam da ne mogu nigdje otići nego da moram početi učiti...
dobri rezultati su najbolja motivacija. ako položi neki težak kolokvij ili ispit, vjeruj, bolju motivaciju neće moći pronaći
__________________
''I think of myself as an intelligent, sensitive human being with the soul of clown wich always forces me to blow in at the most important moments...''
Jim Morrison
MortaL!s is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 11:33   #5
nek ne bude tolko pasivna
i čim prije shvati da faks nije srednja di su je svi na dlanu nosili tim bolje po nju

iako, još nije zaglibila duboko tamo tak da se još uvijek može preseliti na neki kreativnij faks

ma nek još jednom promisli kaj hoće
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 11:36   #6
vjerojatno nikad nije naucila kako ispravno uciti - u srednjoj skoli se moze bubati lekcija po lekcija ili dio po dio gradiva i to je mogu slobodno reci standard za odredjenu vrstu super odlikasa koji poslije dodju u situaciju kao tvoja frendica jer za takve ucenike nauciti cijelu knjigu odjednom predstavlja nemogucu misiju osim ako nemaju fotografsko pamćenje. sa ucenjem se pocne tako sto se udzbenik procita kao knjiga jednom ili dva puta a onda pocne sa zapamcivanjem i to tako da se uce poglavlja, naslovi i podnaslovi uz pravljenje sažetaka i zabilješki u bilježnicu. u konacnici kad dobijes pitanje znas tocno gdje se to nalazi i koje su kljucne stvari u toj lekciji koje trebas znati kazati. ako samo otvoris knjigu i pokusas strebati lekciju po lekciju, propast je zagarantirana jer nikad neces moci tako dobro nauciti. nadam se da sam pomogao.
krycek is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 11:37   #7
evo par mojih savjeta koji meni pomažu da sjednem i zagrijem stolicu:

1. neka malo pogleda ljude oko sebe, koji su joj poznati, neka usporedi kako žive oni koji nisu završili fakultet, koliko rade, što rade i za koju plaću te kako provode slobodno vrijeme, a s druge strane ljude koji su završili fakultet, koliko oni rade, što rade i za koju plaću te kako provode slobodno vrijeme. to je mala usporedba mogućnosti koja može pružiti veliku motivaciju
2. neka si čvrsto zada ciljeve koje želi ostvariti na faksu, i za svaki ostvareni cilj neka se sama nagradi
3. isto tako kada ući, nakon svakih 1-2 učenja neka se nagradi sa malo odmora koji će provesti radeći ono što voli
4. bitno je da se za svaki uspjeh nagradi, ali i da bez uspjeha nema nagrade

meni su osobno motivacija i samonagrađivanje najviše pomogli u učenju, nakon nekog vremena uspjeha, dalje je sam od sebe dolazio jer sam bila toliko sretna i ponosna na sebe da mi više uopće nije bilo problem učiti, jer sam počela uviđati plodove mog truda
Moonstone Cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 11:41   #8
Quote:
Moonstone Cat kaže: Pogledaj post
evo par mojih savjeta koji meni pomažu da sjednem i zagrijem stolicu:

1. neka malo pogleda ljude oko sebe, koji su joj poznati, neka usporedi kako žive oni koji nisu završili fakultet, koliko rade, što rade i za koju plaću te kako provode slobodno vrijeme, a s druge strane ljude koji su završili fakultet, koliko oni rade, što rade i za koju plaću te kako provode slobodno vrijeme. to je mala usporedba mogućnosti koja može pružiti veliku motivaciju
2. neka si čvrsto zada ciljeve koje želi ostvariti na faksu, i za svaki ostvareni cilj neka se sama nagradi
3. isto tako kada ući, nakon svakih 1-2 učenja neka se nagradi sa malo odmora koji će provesti radeći ono što voli
4. bitno je da se za svaki uspjeh nagradi, ali i da bez uspjeha nema nagrade

meni su osobno motivacija i samonagrađivanje najviše pomogli u učenju, nakon nekog vremena uspjeha, dalje je sam od sebe dolazio jer sam bila toliko sretna i ponosna na sebe da mi više uopće nije bilo problem učiti, jer sam počela uviđati plodove mog truda
kako kad...kod mene u mjestu ima brdo ljudi koji NISU završili fakulete, ali su našli posao i, vjeruj mi, puno bolje žive od onih koji jesu ( a da ne govorim da za profesore sa diplomom nema posla )
__________________
''I think of myself as an intelligent, sensitive human being with the soul of clown wich always forces me to blow in at the most important moments...''
Jim Morrison
MortaL!s is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 12:04   #9
huh....ja sam na pravu,prva godina,muči me ista stvar. pasivna sam,i depresivna. svaki pad kolokvija ili ispita pred mene stavlja ideju samoubojstva jer ocito sam nesposobna za fax. a bila sam prilično dobra u srednjoj. ne znam što da predložim,katkada si kažem "e hebeš,ionak ću umrijet,naučit ću kolko ide,ide." i da,prilično jadno ali takva sam. tim gore što imam stvarno podršku staraca i frendova,ali jednostavno me taj fax mjesecima bedira i samo o tome razmišljam i ne mogu stoga učiti pa sam i završila kod psihologice i na persenima i oksazepamima. i smeta me što mi katkad sole pamet ljudi s objektivno lakših fakseva,nećemo imenovati,koji normalno daju ispite kada im je cijeli ispit ko meni jedan kolokvij. da,pravo zahtijeva vrijeme i koncentraciju svaki dan a to katkad jednostavno nije moguće,tako da razumijem tvoju frendicu. ja sam se osobno na neki način spasila da sam se maknula od tih odlikaša koji samo prčaju o faxu i rekla sam svima u svojoj okolini da me ništa ne pitaju o faxu točka. zovite me nezrelom i djetinjastom
__________________
Sve što sam o životu naučila može se svesti na tri riječi: život ide dalje. sugar
Serena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 12:08   #10
Quote:
MortaL!s kaže: Pogledaj post
kako kad...kod mene u mjestu ima brdo ljudi koji NISU završili fakulete, ali su našli posao i, vjeruj mi, puno bolje žive od onih koji jesu ( a da ne govorim da za profesore sa diplomom nema posla )
svi znamo kakvi su to ljudi, al ja mislim na obične, prosječne ljude. npr. zamisli kolko jedna prodavačica u trgovini hranom zaradi 2000-3000kn, a naradi se puno, dok jedan pravnik zaradi puno više, a radi puno manje
meni je to velka motivacija, jer ne želim živjeti na način da radim cjeli dan za neku mizeriju i životarim od plaće do plaće, da nemogu otić na godišnji il si kupit novi televizor kad mi se pokvari

naravno fakultet nikom ne garantira zaposlenje, al su šanse za boljim poslom puno veće
Moonstone Cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 15:35   #11
Quote:
Moonstone Cat kaže: Pogledaj post
svi znamo kakvi su to ljudi, al ja mislim na obične, prosječne ljude. npr. zamisli kolko jedna prodavačica u trgovini hranom zaradi 2000-3000kn, a naradi se puno, dok jedan pravnik zaradi puno više, a radi puno manje
meni je to velka motivacija, jer ne želim živjeti na način da radim cjeli dan za neku mizeriju i životarim od plaće do plaće, da nemogu otić na godišnji il si kupit novi televizor kad mi se pokvari

naravno fakultet nikom ne garantira zaposlenje, al su šanse za boljim poslom puno veće
to je svakako istina, međutim mora se naglasiti da nije uvijek tako bajna situacija.
dakako, diplomom si apsolutni favorit naspram onoga tko ju nema...
da se barem još to isplati...
__________________
''I think of myself as an intelligent, sensitive human being with the soul of clown wich always forces me to blow in at the most important moments...''
Jim Morrison
MortaL!s is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 16:50   #12
hahaha ja sam u istoj situaciji, al na jednom drugom faxu
nemam ti niš pameno za reci jer ne ucim
jbg
ne_mogu_ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 00:14   #13
Lightbulb kora od banane

ne kužim više u čemu je problem osim učenjaaaa...naravno da je diploma bitna, ali ona je daleko od toga kako naučiti za ispit...onda da li će ta cura s diplomom naći posao i to dovoljno plaćen psao....to je problem veličine crne rupe...prvo ona treba naći u sbei snage i početi učeti...što to znači pasivna je..."aktivno" ne juri na faks i polaže ispite?...ne znam nikoga tko je tako završio faks...neka se opusti, koliko može bez obzira koliko će izgubiti vremena...odmakne od ispita ili onoga što ju opterećuje...neka to razluči-sada joj se možda čini da je gradivo koje mora nabubati blesavo, ali ono je stepenica k drugom ispitu...itd. dakle odmak od sadržaja, odmak od negativnih ljudi koji razglabaju o vrijednosti diploma...zašto uopće onda studirati...sve što radiš radiš da bi živio...radio, a što ...to će život odlučiti, a njoj će biti lakše ako bude odlučnija...zasada, neka ne misli da je srednja bila lakši način obrazovanja, samo drugačiji način učenja u kojem su rezultati rada bili odmah vidljivi....zato joj je psihički bilo lakše...neka počne s malim stvarima-prestane plakati, popije kavu, sluša glazbu...tada pogleda što treba naučiti i neka se ne ždere što će misliti da joj je gradivo predstavljeno na glup način jer vjerojatnno jest...od nje se na faksu ne očekuje osobno mišljenje, ali što će biti sabranija, lakše će iznijeti pred ispitivača ono što je naučila-time posredno svoj stav...ako bude potrebno...previše samokritike i analize na faksu je gubljenje vremena...neka se tvoja prijateljica smiri (čime god -što joj pomogne) i počne ispočetka...a da je plakala neka zaboravi...
elettra is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 00:43   #14
Hm djelomično se tu pronalazim, npr. ja sam završio faks u roku, a ne znam jesam od četrdesetak ispita 2 položio preko kolokvija i jesam bio uopće na 10% predavanja. Sad u čemu je problem, vjerojatno u psihi, al jednostavno nisam mogao polagati kao svi ostali normalni ljudi te ispite. Predavanja, kolokviji, profesori, prezentacije, dizanje, tramvaj, trčanje, popisi, potpisi, jednostavno me to toliko živciralo, da kad bi tjedan dana išao na sva predavanja i vježbe osjećao sam se kao da mi treba sad pola godine odmora od toga, a tamo ne bi ama baš ništa naučio, niti bi imao volje nakon te torture učiti. A polagao sam tako da mi uopće nikakav problem nije bio izolirati se dva puta godišnje od svega tri mjeseca, sjesti doma i učiti svaki dan po 12 sati, spremiti ispite i otići ih napisati. Al na faks me ne bi vrag natjerao, sad zašto je to tako nemam blage veze. Možda zato što je kvaliteta očajna, prvo i osnovno 200 ljudi je po dvoranama, profesori vrte slajdove s natuknicama nabrzinu, zapisati ne stigneš, razumjeti i shvatiti ne stigneš u kratkom vremenu, kad i uloviš nit nakratko obično te netko zapriča ili dva debila ispred tebe pričaju 90 posto vremena, čisto gubljenje vremena.

Vjerojatno je problem u meni, jer ne znam nikog ko je polagao faks kao ja, imam dojam da su to ostali dosta ležernije riješili, ko srednja, malo prepisivanja, malo tek toliko učenja, prezentacija i skupi se za prolaz s minimalno učenja. A ja bi svaki ispit uzeo knjigu, pa i onu od 600 strana i naučio je solo doma, kolko god je trebalo.
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 00:53   #15
Sad koji savjet, neka si proba napraviti plan, al ne plan kao što neki rade koliko će sati svaki dan učiti i kad će imati pauze (meni su to gluposti, jer kad se ufuraš u gradivo, nećeš se prekidati jer nije dio plana il se mučiti kad ne ide). Nego si napraviti načelno raspored tih ispita kroz godinu dana i dovoljno mjeseci za spremanje.
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 11:58   #16
Quote:
niinaa kaže: Pogledaj post
Javljam se zbog toga, jer moja frendica ima jedan problem...Ona studira pravo, prva godina i vec pola godine ima problem s ucenjem. Ustvari uvijek je bila super ucenica, veoma ambiciozna i ucila je s razumjevanjem. Upisala je taj fakultet jer joj to bila zelja, u biti ona i ima volju da uci, al jednostavno kad treba da pocne onda odustane....Vec je psihicki slomljena, non stop place jer ne zna kako da sjedne i nauci. Znaci razocarala je samu sebe, bijesna je i ljuta sto ne moze da sjedne i nauci predmet, ima jakuu zelju i zeli da se pokaze da zna i da je sposobna za to. Al opcito je nesto jace to od nje, bitno je spomeniti da je uvijek bila pasivna osoba, al da je sad zbog ovakve situacije jos gora. Znaci ne moze se si pomoci, ima volju da to sve nauci i polozi, al ne ide...Koja je kvaka? znate li vi sta je moze potaknuti da to nauci? Kako da bude kao prije ambiciozna i vrijedna??! Ako imate savjer, neko rjesenje ili da ste se nasli u slicnoj situaciji, pisiteee?? Hvalaaa
Prva godina je k od o (oprosti na izrazu) ali tako je....
Ne može se usporediti po opsežnost literature s trećom i četvrtom nikako i ako već sad ima probleme nije dobro.
Ja se sama sebi čudim da još nisam na prvoj koliko učim i kako učim....
Tako da svatko može samo ako hoće
Za pravni fakultet je bitan kontinuitet, svaki dan učiti i svaki dan raditi.... ako i tako ne ide odustati.
Eto ja nisam i ko i većina mojih frendova prolongirala sam si vrijeme studiranja na jako dugo.
Onda sam počela raditi i sad je to zatvoreni krug- rad-faks-posao-ispiti... i tak valjda do sudnjeg dana

Disciplina, ne razumijevanje (ako se bude upinjala da prokuži svaku fusnotu jbg oduži se polaganje ispita i na par mjeseci), nego rad, rad rad, nema usporedbe sa srednjom i količinom učenja koja je tamo bila dovoljna.
S time da je gradivo suhoparno, ako je to ne interesira i nikako ne ide čak ni uz svakodnevno učenje onda neka se prebaci na neki drugi fakultet.
Libertango is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 16:51   #17
kao prvo treća i prva su najteže,a i netko tko je odustao od faxa ili nije išao na pravo ne bi trebao ni soliti pamet
i 12h dnevno učiti?
pa pop**dila bih,ne samo ja nego svatko normalan,ajde molim te,preko 6 sati dnevno je sve pretjerivanje
__________________
Sve što sam o životu naučila može se svesti na tri riječi: život ide dalje. sugar
Serena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 19:59   #18
ja bih voljela kad bi ove cure koje idu na pravo napisale KAKO uče
meni je to problem. ne znam kako učiti i onda izgubim volju. imam osjecaj kao da učim napamet, a to nakon 10 stranica više ne funkcionira
legal_alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 20:19   #19
Quote:
legal_alien kaže: Pogledaj post
ja bih voljela kad bi ove cure koje idu na pravo napisale KAKO uče
meni je to problem. ne znam kako učiti i onda izgubim volju. imam osjecaj kao da učim napamet, a to nakon 10 stranica više ne funkcionira
ja studiram pravo, treća sam godina (trebala sam biti četvrta) gle, kad je pravo u pitanju, tu ti nema nekih prevelikih savjeta, samo učiti, čitati, satima, danima, godinama.... ma gle, najvažnije ti je da ti taj faks ne bude sve na svijetu, mislim bitan je naravno, al nije i najvažniji. ja imam i dečka, i prijateljice, i psa i milion drugih stvari koje me zabavljaju, pa je to nekak lakše, al da učim po 6, 7, 8 sati na dan, učim, nekad sam znala i po 12 sati na dan učit, al jako rijetko...
što se samog učenja tiče, više volim knjige od skripti, išaram ih u milion boja, crtam si neke gluposti da lakše nešto zapamtim i tak. sjećam se na prvoj godini sam cijeli rim nacrtala, od obiteljskog prava do nasljednog nekad stvarno poludim kad izađem na ispit 10i put i opet me ruši, al šta sad, jednom ću mu dosadit i pustit će me...
__________________
in the barbie world
>barbie_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 12:23   #20
Quote:
niinaa kaže: Pogledaj post
Javljam se zbog toga, jer moja frendica ima jedan problem...Ona studira pravo, prva godina i vec pola godine ima problem s ucenjem.
Možda je najbolje za nju da se makne s tog faxa dok je još na početku i nađe nešto što joj bolje odgovara. Ljudi inače pošize pri kraju, ali ovako na početku...
Aliera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:02.