Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2013., 12:16   #1001
Prelazak granice

Načelnik Uprave za granicu Zlatko Sokolar rekao je da će nakon ulaska RH u EU i nadalje granična policija obavljati graničnu kontrolu na državnoj granici sa svim državama, pa tako i državama članicama EU, sve do ulaska RH u Schengenski prostor, dok se poslovi carine neće obavljati na državnoj granici s državama članicama EU. Na graničnim prijelazima se uvode posebne trake za građane EU-a EGP-a i Švicarske, gdje god je to moguće.

Državljani država članica Europske unije, odnosno Europskog gospodarskog prostora, uključujući državljane Norveške, Islanda, Lihtenštajna te Švicarske Konfederacije, zatim, Kneževine Andore, Kneževine Monako, Republike San Marino i Svete Stolice, mogu ući u Republiku Hrvatsku s osobnom iskaznicom, odnosno drugom ispravom kojom se dokazuje identitet i državljanstvo.
Građani RH u EU s osobnom iskaznicom

- Državljani RH moći će granice država članica Europske unije prelaziti s osobnom iskaznicom ili putovnicom. Za Norvešku, Island, Lihtenštajn i Švicarsku zasad nije potvrđena mogućnost prelaska državne granice s osobnom iskaznicom, nego je i dalje potrebna putovnica – naglasio je načelnik Sokolar.

Brže preko Slovenije i Mađarske

Na graničnim prijelazima sa Slovenijom i Mađarskom nakon 1. srpnja 2013. uvode se zajedničke granične kontrole s jednim zaustavljanjem (One stop control), što će ubrzati promet putnika preko granica i smanjite gužve i čekanja.
Pristup Schengenu 2015.

Republika Hrvatska zahtjev za pristup „Schengenskom“ prostoru moći će podnijeti dvije godine nakon članstva u EU odnosno 2015. godine. Kad Republika Hrvatska pristupi „Schengenu”, ukida se granična kontrola na graničnim prijelazima sa Slovenijom, Italijom i Mađarskom, kao i prema ostalim državama članicama EU. Unutarnje granice „Schengena” mogu se prelaziti bez granične kontrole, bilo kada i bilo gdje. I dalje će se provoditi granična kontrola na graničnim prijelazima na vanjskim granicama EU.
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 20:28   #1002
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post

Prelazak granice

Brže preko Slovenije
...
na graničnim prijelazima sa Slovenijom nakon 1. srpnja 2013. uvode se zajedničke granične kontrole s jednim zaustavljanjem (One stop control), što će ubrzati promet putnika preko granica i smanjite gužve i čekanja.


... aleluja neka i to dozivin i docekan
__________________
RIJEČKI KARNEVAL
rijeka53 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 20:44   #1003
Quote:
maj_moon kaže: Pogledaj post
Ne znam jel bilo u prethodnim postovima ali da sad ne vrtim, pa ako mi netko može objasniti..

Što konkretno znače zabrane koje nam daju pojedine države EU?

Mogu li se ja zaposliti u nekoj od EU država sa zabranom po pravilima koja su vridila prije ulaska ili se ne mogu zaposliti uopće?

I ako se mogu zaposliti po starim pravilima, kako to onda funkcionira?

... nema novih i starih pravila, ostalo je sve isto, PRVO moras naci posao, a onda mozes useliti u drzave EU.
Kako je velika nezaposlenost u EU, svaka drzava je zmislila propise da zastiti svoje radnike, stoga je samom
poslodavcu tesko nekoga izvan EU zaposliti, mora ispostovati zakonske propise i prije zaposliti nekog domaceg,
a tek ako ne nadje doma moze uzeti nekoga izvanka.

Nadali smo se da ce ulaskom HR u EU biti moguce naci-traziti posao direktno i slobodno, ali ...
__________________
RIJEČKI KARNEVAL
rijeka53 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 01:38   #1004
Ne znam baš koliko je vezano za temu, ali možete li ne biti tajanstveni i otkriti tražite li posao u EU samo putem maila ili imate nekog u srodstvu ili prijatelja koji će vam u tome pomoći? Poznajem dosta ljudi koji svakodnevno šalju zamolbe i prijave za posao mailovima, ali odgovora niotkud. Znate li možda ako je itko od poslodavaca iz EU ikad odgovorio ?
Woman Yoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 21:08   #1005
Trazio sam posao na razno-razne nacine, na prijave mailom uglavnom nikakvog odgovora, svejedno o kojoj se drzavi radilo.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 21:31   #1006
Puno mailova sam poslao raznim poslodavcima, tek njih mali, jako mali broj mi je odgovorio, i to kako nisu u mogućnosti zapošljavati strance.
nighthawk77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 09:27   #1007
Ista stvar.
Ja već dva-tri mjeseca unazad šaljem mailove za razne poslove ( najmanje 100-ak sam poslao), i osim nekih 10ak kurtoaznih odbijajućih odgovora - ništa konkretno.

Znam da su svojevremeno Mađari, Poljaci i drugi riskirali, i na "slijepo" odlazili u recimo UK i Irsku, i posao tražili direktno "door to door", ili preko tamošnjih recruitment agencija.

Zna li netko ko je skorije radio vani, recimo u Irskoj, koliko danas (s obzirom na visoku nezaposlenost tamo) vrijedi tako riskirat, otić na slijepo i tražit posao kucajući od vrata do vrata?
stepskivuk76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 09:45   #1008
Quote:
stepskivuk76 kaže: Pogledaj post
Zna li netko ko je skorije radio vani, recimo u Irskoj, koliko danas (s obzirom na visoku nezaposlenost tamo) vrijedi tako riskirat, otić na slijepo i tražit posao kucajući od vrata do vrata?
Ovisi kakav posao tražiš. Za male, part-time lokalne poslove je možda ok, jer oglašavaju na vratima ili izlogu. Ali većina poslova je (barem u UK) na webu i obično u oglasu bude navedeno ako poslodavac ne sponzorira radnu vizu za strance. Ako nije navedeno, dobro je provjeriti poslodavca.

Ozbiljni full-time poslovi su na webu.

U svakom slučaju pomaže ako si možeš priuštiti koji tjedan turističkog posjeta pa istražiti situaciju na licu mjesta.
Mrs Cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 12:17   #1009
Ne znam, ja sam unazad pola godina posla mozda 20ak molbi i brijem da mozda 5 nisam dobio nikakav odgovor, a imao sam 2 razgovora. Tako da brijem da to ovisi i o tipu posla, ne postoji neka generalna uputa...
Dukkai is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 12:48   #1010
Quote:
stepskivuk76 kaže: Pogledaj post
Zna li netko ko je skorije radio vani, recimo u Irskoj, koliko danas (s obzirom na visoku nezaposlenost tamo) vrijedi tako riskirat, otić na slijepo i tražit posao kucajući od vrata do vrata?
Ja sam nakon fijaska sa mailovima promijenio taktiku, nasao bih broj od firme koja oglasava i nazvao, pozivi na fixne brojeve sa skype kostaju 3-5 centi po minuti.

Ali i dalje je ostajao problem radne dozvole kojeg poslodavci nisu htjeli rjesavati, sad kad udjemo u EU i ta barijera pada.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 13:40   #1011
Quote:
amstel kaže: Pogledaj post
sad pokušavam aplicirati za posao u EU, na eu-careers, da li je netko već aplicirao prije? spominju da napravim epso acc i online apliciram preko njega, nigdje ne mogu naći link za "apply on-line" niti ikakve testove? zna li netko što i kako?
Denđel sine dragi, nije valjda da gibas iz Kanade?
Pa sto je rec da se raspitujes za EU?
Filthy Animal is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 20:21   #1012
world is my oyster braćo hehe

vjerojatno ne bum, ali da mi se otvori prilika da radim u nekoj sređenoj eu zemlji za neznam četri soma eura mjesečno, ne bi sekunde razmišljao...ali da počinjem ispočetka i sve kako ovdje, noup...

zato šaljem na sve što mi se čini zanimljivo. jer ako jedni političari mogu sjediti u briselu i drkat kurac, mogu i ja probat, nema u tome ništa loše

s druge strane, hrvatska je zemlja i hrvati su ljudi koji su od svih zemalja najmanje iskorištavali (ili iskorištavaju) pomoćna nepovratna sredstva iz eu..samo složite dobru strategiju i iskoristite pamet...
amstel is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 22:41   #1013
Postovani,
Francuska nije uvela prijelazno razdoblje za zaposljavanje, mozete li mi i Vi to potvrditi ? Da li prijelazno razdoblje FR-a moze uvesti naknadno, nakon 1. srpnja 2013. ? Da li to znaci da me poslodavac u Francuskoj moze zaposliti na isti nacin kao sto bi to ucinio poslodavac u Hrvatskoj, s mojom HR osobnom iskaznicom ?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru !
merakljija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 01:06   #1014
Koliko ja znam, Francuska nije jos nista objavila, a koliko citam ne cvjetaju im bas ruze, bdp im pada zadnjih 5 tromjesecja.

Quote:
amstel kaže: Pogledaj post
world is my oyster braćo hehe

vjerojatno ne bum, ali da mi se otvori prilika da radim u nekoj sređenoj eu zemlji za neznam četri soma eura mjesečno, ne bi sekunde razmišljao...ali da počinjem ispočetka i sve kako ovdje, noup...
Onda prestani razmisljati jer to vjerojatno nema teorije da dobijes bilo gdje u Evropi, drzi se ti Kanade jos par godina, mozda se ipak nesto promijeni i onda mozes doci, ako jos budes htio.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 06:14   #1015
Quote:
amstel kaže: Pogledaj post
world is my oyster braćo hehe

vjerojatno ne bum, ali da mi se otvori prilika da radim u nekoj sređenoj eu zemlji za neznam četri soma eura mjesečno, ne bi sekunde razmišljao...ali da počinjem ispočetka i sve kako ovdje, noup...

zato šaljem na sve što mi se čini zanimljivo. jer ako jedni političari mogu sjediti u briselu i drkat kurac, mogu i ja probat, nema u tome ništa loše

s druge strane, hrvatska je zemlja i hrvati su ljudi koji su od svih zemalja najmanje iskorištavali (ili iskorištavaju) pomoćna nepovratna sredstva iz eu..samo složite dobru strategiju i iskoristite pamet...
Da li ti se EU općenito čini boljom za život od Kanade?


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Bongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 12:51   #1016
Kako kome!
zacky is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 20:59   #1017
zeleni momče...na mailove mi ljudi nisu odgovorali ljudi ni kad je hrvatska bila na "vrhuncu"(2008) niti ovdje u kanadi u edmontonu di je nezaposlenost 4% i dalje je veelika potražnja za radnom snagom...jedan jedini način dobivanja posla je borba za njega osobno...nemoj čekat da te oni pozovu nego se pozovi sam...

zamisli da si njemac, imaš firmu u hamburgu i svaki tjedan ti se na mail javljaju tutleki iz bugarske, poljske rumunjske, češke od kud god, niti si ih vidio niti čuo, da li bi ti nekoga takvog zaposlio na temelju onoga šta piše u resumeu? nezaposlenost ipak nije toliko mala da ne bi mogao naći ljude iz hamburga da rade taj posao.

tko nešto želi učiniti pronađe način, a tko ne želi pronađe izgovor...hrpa takvih ljudi u hrvatskoj i bez uvrede, koliko tebe čitam već ovdje ti konstantno nešto šalješ, a nitko ti ne može ništa napraviti, bar si bio vani i znaš kako u normalnim zemljama funkcionira tržište rada
amstel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 21:41   #1018
Znam ja kako funkcionira trziste rada, ali isto tako znam da nije isto u svim bransama, isto tako nije isto je li HR u UE ili nije jer je mene bas to sto HR nije u EU kostalo dobrih poslova u dobrim drzavama.

Najbolje je kad imas nekoga u firmi koja prima a koji tocno zna sta ti znas i mozes.

Jako je bitno i kakve imas reference, tko ima dobre reference ima vrlo velike sanse da se zaposli bez da je vidio svog poslodavca, ali je opet pitanje papirologije, ako se papirologija sredi bez po muke, svatko ce uzeti covjeka koji ima dobre reference, bez obzira iz koje drzave dolazi ako nema prepreka u komuniciranju, ionako ga moze potjerati nakom mjesec, dva, tri ako nije zadovoljan njegovim radom.

Ja da sam bas htio ici u Kanadu, sjeo bih na avion i isao od vrata do vrata jer bih imao gdje biti tj ne bih isao u potpuno nepoznato, ali meni je Evropa dovoljna, u Kanadu cu otici turisticki za koju godinu (za wh sam prestar).

I nemoj misliti da sam ja proslih godina otkad smo na forumu bio bez posla, nisam, samo ja biram gdje cu i za koga raditi, a slozit ces se sa mnom da na to imam pravo, isto kao i ti.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 22:11   #1019
da vas pozdravim najprije sviju
imam jedan mali problem. naime dosao sam pocetkom tjedna iz njemacke gdje sam bio na probnom radu kao autmehanicar. imam oko 10g radnog iskustva i puno zavrsenih edukacija s strane struke, zavsren majstorski ispit i odlicno poznavanje njemackog jezika. zivio sam prije skoro 10g dolje. gdje moram dalje proslijediti ugovor radni za radnu dozvolu? koliko sam cuo da postoje lakse mogucnosti za zaposljavanje sada...
http://www.arbeitsagentur.de/ sam dobio tu informaciju
lp
euro86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 22:24   #1020
Tvoj poslodavac treba od arbeitsagentur u svom mjestu zatraziti radnu dozvolu za tebe, s obzirom na sve navedeno to bi trebala biti formalnost.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:29.