Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2011., 22:38   #1
Kupnja nekretnine preko javne dražbe

Dakle, kako razmišljam o kupnji stana, prijatelj mi je rekao o ovoj opciji, znači kupnja stana na javnoj dražbi na općinskom sudu stana koji je pod ovrhom. Zanimljiva stvar je da u najluđem slučaju (naravno ako si jedini na dražbi, pa ponudiš najnižu cijenu) možeš kupiti stan za 1/3 procijenjen vrijednosti.
Da li je imao itko iskustva sa time osobno ili je čuo neke primjere? Problem je što se nema baš puno informacija za dobit (na sudu su svi "rječiti"). Znam da moraš prije dražbe uplatit 10% procijenjene vrijednosti stana i ako kupiš to ti ulazi u cijenu,a ako ne to ti vrate? Da li ti vrate puni iznos ili umanjen za neku naknadu?
Postoji i vrijeme kad možeš razgledati stan i tu dolazimo do zeznutih stvari. Uglavnom su ti stanovi naseljeni, tak da postoji mali bed razgledavat stan dok je ekipa koju će potjerat još unutra. Naravno, pretpostavljam da te ni ne puste unutra, onda imaš pravo ići sa nekim sa suda, čak i policijom jer te moraju pustiti unutra (to piše na rješenju o prodaji).
Kako uopće ide dražba, da li je to klasično kao u američkim filmovima ? Ili je teško tako kupiti stan jer tu vlada mali krug ljudi ("mafija"), uigrani tim koji tako dolaze do jeftinih nekretnina?
Ako kupiš stan, uglavnom imaš 30 dana za platit ostatak love. Da je to dovoljno vremena da riješiš kredit (da li uopće možeš dignuti stambeni kredit u ovom slučaju zbog zamršene papirologije i cijelog procesa ili ipak možda nenamjenski) jer ako ne platiš na vrijeme dražba se poništava i onda ti ne vraćaju jamčevinu? I kad platiš sve da li uz porez na kupnju stana moraš platiti sigurno i neke naknadne sudu i kolike su?
I na kraju najgori dio. Proces deložacije stanara. Postoje razne finte kako odgađati deložaciju, te koliko sam shvatio ti moraš osigurati bravara i kamion i fizičku snagu za selidbu za svaki put...
Pa da li je netko imao kakvih iskustava sa takvim cijelim postupkom, pa da podijeli svoje informacije da znam da li ima uopće ikakvog smisla se upuštati u takvu avanturu?
P.S. Neću ni zalaziti u moralni aspekt cijele ove stvari jer sigurno da je cijela ta situacija za ljude mučna i teška i da nije ugodno nekoga tjerat iz stana.
fawlty82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 12:31   #2
mene isto zanima ova opcija i razmisljao sam o njoj... ako zna itko vise bilo bi odlicno da prosiri svoje znanje...
__________________
If you can't handle the internet, don't go on the internet!
Abomb is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 14:44   #3
Quote:
fawlty82 kaže: Pogledaj post
Ili je teško tako kupiti stan jer tu vlada mali krug ljudi ("mafija"), uigrani tim koji tako dolaze do jeftinih nekretnina?
Ovo je često slučaj za iole atraktivnije (kvalitetnije) nekretnine.

Quote:
fawlty82 kaže: Pogledaj post
I na kraju najgori dio. Proces deložacije stanara. Postoje razne finte kako odgađati deložaciju, te koliko sam shvatio ti moraš osigurati bravara i kamion i fizičku snagu za selidbu za svaki put...
Ovo i jest najgori dio priče. Ima i nekretnina bez stanara, ali tu je onda stanje nekretnine često vrlo upitno...
Ebach Veley is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 12:20   #4
neznam dal sam na krivom mjestu ali zanima me ovak:
kupila bih na javnoj dražbi jednu oranicu, gledajući zemljišne knjige na toj čestiti je već prije upisano založno pravo zbog kredita dviju banaka a porezna uprava je treća i na nju se odnosi ova dražba. Ako ja npr. kupim na toj dražbi tu česticu dal se ovi prije brišu ili koji je postupak ?
Hvala
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 09:40   #5
Quote:
Nata07 kaže: Pogledaj post
neznam dal sam na krivom mjestu ali zanima me ovak:
kupila bih na javnoj dražbi jednu oranicu, gledajući zemljišne knjige na toj čestiti je već prije upisano založno pravo zbog kredita dviju banaka a porezna uprava je treća i na nju se odnosi ova dražba. Ako ja npr. kupim na toj dražbi tu česticu dal se ovi prije brišu ili koji je postupak ?
Hvala
Ako kupiš na javnoj dražbi, vjerovnici se naplaćuju po prioritetu, prva je porezna uprava a onda banke i ostali ovisno koliko ima novaca. Ti kao kupac na sudskoj dražbi dobivaš čistu nekretninu očišenu od svih vjerovnika.
trajekt is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 21:03   #6
Quote:
trajekt kaže: Pogledaj post
Ako kupiš na javnoj dražbi, vjerovnici se naplaćuju po prioritetu, prva je porezna uprava a onda banke i ostali ovisno koliko ima novaca. Ti kao kupac na sudskoj dražbi dobivaš čistu nekretninu očišenu od svih vjerovnika.
da ali ako se svi ne mogu namirit na javnoj drazbi pretpostavljam da teret i dalje postoji???
wattie is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2011., 09:47   #7
Založna prava

(1) U postupku ovrhe na nekretnini namiruju se i založni vjerovnici koji nisu predložili ovrhu.

(2) Založna prava uknjižena na nekretnini prestaju danom pravomoćnosti rješenja o dosudi nekretnine kupcu pa makar založni vjerovnici nisu potpuno namireni.

(3) Kupac nekretnine i založni vjerovnik mogu se sporazumjeti, najkasnije na dražbi na kojoj se nekretnina prodaje, da založno pravo ostane na nekretnini i nakon pravomoćnosti rješenja o dosudi nekretnine, a da kupac preuzme ovršenikov dug prema tom vjerovniku u iznosu koji bi mu pripadao u ovršnom postupku. U tom se slučaju kupovnina umanjuje za iznos preuzetoga duga.

(4) Kupac i založni vjerovnik sporazum iz stavka 3. ovoga članka sklapaju u obliku javnobilježničke isprave.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 16:32   #8
Dižem temu.

Zanima me, u slučaju kada banka prodaje nečiju kuću na dražbi, da li su ti ljudi imali šansu dogovoriti se prije s bankom i vratiti dug?
Da li su oni uopće obavješteni o dražbi (netko je spomenuo da ne podižu namjerno poštu)?

Vidim da dolazi do problema sa iseljenjem.

Nije mi jasno zašto se protive iseljenju, dug nisu platili, i još pišu kasnije žalbe??
I sud to podržava, novi vlasnik nema nikakva prava?
Da li se barem u nakon tih 45 dana roka za iseljenje dobije ključ od kupljene nekretnine?

Zna li netko išta o ovome?
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 15:50   #9
Slucaj: dug banci, neplacen kredit, ovrha, odredjen datum drazbe.

1)
Koliko dana RANIJE i gdje sud mora obavijestiti/izvijestiti ako drazbe nece biti? Malo je nezgodno poljubiti vrata ako je drazba u sasvm drugoj zupaniji.

2)
Sto bi trebalo znaciti ako je jamcevina neuobicajeno visoka, i tko i kako definira jamcevinu? Zasto je negdje iznos xy, vecinom je 10% vrijednosti nekretnine, a ovdje je puuuuno vise? Zasto je puno vise????

3)
Kako otprilike procijeniti koliki je ustvari dug banci, mislim nije potrebno gubiti vrijeme ako je npr. dug 100.000 kuna, a nekretnina vrijedi 200.000 Eura, naravno da je za ocekivati da ce vlasnik/duznik vratiti dug.

4)
Ako duznik do drazbe nije platio dug dali on daje ponude pod potpuno istim uvjetima kao i drugi, znaci na prvom rocistu i on mora ponuditi najmanje npr. 2/3?

5)
Do kada duznik ima vremena platiti dug, odnosno sprijeciti javnu drazbu?


Zahvaljujem na odgovorima!
P.S! Radi se o duznikovoj sekundarnoj nekretnini
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2015., 08:49   #10
Quote:
trajekt kaže: Pogledaj post
Ako kupiš na javnoj dražbi, vjerovnici se naplaćuju po prioritetu, prva je porezna uprava a onda banke i ostali ovisno koliko ima novaca. Ti kao kupac na sudskoj dražbi dobivaš čistu nekretninu očišenu od svih vjerovnika.
Jasno mi je da se dobiva čista nekretnina, ali me zanima, što sa nekim opterećenjem koje je tek u postupku od bivšeg vlasnika, pa kad ja kupim tu neketninu, na nju dođe za dvije godine pravosnažna odluka , ali od bivšeg vlasnika.
Poništava li se ona ili ne?
1nedobosanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 10:46   #11
novonastale ovrhe bivseg vlasnika na mojoj, na drazbi kupljenoj, nekretnini

Quote:
trajekt kaže: Pogledaj post
Ti kao kupac na sudskoj dražbi dobivaš čistu nekretninu očišenu od svih vjerovnika.
U mom slucaju to nije tako. Da, u Rjesenju je pisalo da ce se brisati svi tereti koji su postojali na nekretnini u vrijeme prodaje, ali od kad sam kupila nekretninu pa dok sam upisana kao vlasnik, na njoj su se pojavile 2 nove ovrhe koje su upisane u teretovnicu! I jos 2 nove plombe za druge 2 nove ovrhe - ukupno njih 4!
Iste sekunde kad se pojavila 1 plomba za 1 ovrhu, obavijestila sam sud, trazila brisanje nje i svih drugih koje bi se mogle pojaviti. To je bilo u 8. mjesecu, nista nije napravljeno, samo upisuju nove ovrhe na starog vlasnika, a sada sam vlasnik ja!
Stalno sam na gruntovnici, stalno pisem prijedloge i pozurnice, sud ne radi nista! Pisala sam ponovo u 10. mjesecu molbu da se obrise ta 1. ovrha - nikakav prijedlog gruntovnici od strane OS u Zg nije poslan!

A kad sam u 8.mj isla na razg sudskoj savjetnici koja vodi tu 1. ovrhu i koja ne prima stranke, rekla mi je da takve stvari ne pisem (molbu za brisanje) jer to onda ona mora citati i donositi zakljucke. Zamislite! Naravno da mi nikako rjesenje moje molbe nije poslala niti ista ucinila da se to obrise.

A da ne pricam da su mi kao vlasniku upisali krivu adresu, krivi grad. I za to sam slala molbu da isprave u 10. mjesecu, nista jos nisu predali ZK-a.

Kaj da radim? Zasto da ja placam prijedloge u ZK-a (biljege) ako to nista nije mojom krivnjom upisano?

Hvala
Damaiondie is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 11:00   #12
Ma nije moguće.

Pa vidiš da tu na threadu teče samo med i mlijeko.

Kupiš stan pod ovrhom za siću i unutra si u roku mjesec dana bez ikakvih dodatnih troškova.

Nema šanse da te dočekaju goli zidovi ili da se slučaj počne odugovlačiti godinama.
forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 14:03   #13
Quote:
forumnickxy kaže: Pogledaj post
Ma nije moguće.

Pa vidiš da tu na threadu teče samo med i mlijeko.

Kupiš stan pod ovrhom za siću i unutra si u roku mjesec dana bez ikakvih dodatnih troškova.

Nema šanse da te dočekaju goli zidovi ili da se slučaj počne odugovlačiti godinama.
Nekretnine se ne prodaju za sicu vec cak i za cijenu visu cijenu (pogledaj post kolegice).

Nije bas za mjesec dana, ali recimo za 6-10 mjeseci, uz zalbe mozda i 18 mjeseci.
Znas, ovrsni postupci spadaju u zurne i nemoj ih mijesati s drugim predmetnima koji zaista traju jako dugo. Ovrsni ne i zadnjih par godina vise jednostavno nema "odugovlacenja godinama".

Dodatni troskovi u konacnici idu, i to s pravom, na racun ovrsenika koji ih je i sam prouzrocio.

Bas krasno, ovrseniku s 2+2 ovrhe za nagradu bi mozda trebalo otpisati sve dugove i pokloniti nekretninu?

Ili, zaliti nekoga tko je ovrhom izgubio nekretninu za 350 tisuca franaka kao iz slucaja ovdje navedenog prije nekog vremena. 350 tisuca franaka! Pa da je i beskamatni kredit kakvo je to megalomansko preseravanje??? (ispricavam se na izrazu).
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 13:49   #14
Quote:
Damaiondie kaže: Pogledaj post
U mom slucaju to nije tako. Da, u Rjesenju je pisalo da ce se brisati svi tereti koji su postojali na nekretnini u vrijeme prodaje, ali od kad sam kupila nekretninu pa dok sam upisana kao vlasnik, na njoj su se pojavile 2 nove ovrhe koje su upisane u teretovnicu! I jos 2 nove plombe za druge 2 nove ovrhe - ukupno njih 4!
Iste sekunde kad se pojavila 1 plomba za 1 ovrhu, obavijestila sam sud, trazila brisanje nje i svih drugih koje bi se mogle pojaviti. To je bilo u 8. mjesecu, nista nije napravljeno, samo upisuju nove ovrhe na starog vlasnika, a sada sam vlasnik ja!
Stalno sam na gruntovnici, stalno pisem prijedloge i pozurnice, sud ne radi nista! Pisala sam ponovo u 10. mjesecu molbu da se obrise ta 1. ovrha - nikakav prijedlog gruntovnici od strane OS u Zg nije poslan!

A kad sam u 8.mj isla na razg sudskoj savjetnici koja vodi tu 1. ovrhu i koja ne prima stranke, rekla mi je da takve stvari ne pisem (molbu za brisanje) jer to onda ona mora citati i donositi zakljucke. Zamislite! Naravno da mi nikako rjesenje moje molbe nije poslala niti ista ucinila da se to obrise.

A da ne pricam da su mi kao vlasniku upisali krivu adresu, krivi grad. I za to sam slala molbu da isprave u 10. mjesecu, nista jos nisu predali ZK-a.

Kaj da radim? Zasto da ja placam prijedloge u ZK-a (biljege) ako to nista nije mojom krivnjom upisano?

Hvala
Netko je itekako napravio debele greske, tj.dopustio naknadno zabiljezbe ovrha.
Nemas ti nista s dugovima i ovrhama ovrsenika. Sud je morao naloziti Zemljisnoknjiznom odjelu da izvrsi zabiljezbu dosude.
Sva prava i tereti na nekretnini prestaju prodajom nekretnine.
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 17:36   #15
Quote:
dsvbo kaže: Pogledaj post
Netko je itekako napravio debele greske, tj.dopustio naknadno zabiljezbe ovrha.
Nemas ti nista s dugovima i ovrhama ovrsenika. Sud je morao naloziti Zemljisnoknjiznom odjelu da izvrsi zabiljezbu dosude.
Sva prava i tereti na nekretnini prestaju prodajom nekretnine.
Itekako je netko zakakao, ali ne zele uciniti nista. Pa ni adresu mi ne zele ispraviti, a njihova je greska sto su mi upisali krivi grad u vlasnicki list.

Sud je nalozio dosudu, nakon toga je upisana jedna ovrha, zatim sam ja upisana kao vlasnik, obrisane su ovrhe koje su postojale kad sam kupila stan, a upisana je jos jedna ovrha. Znaci 2 nove ovrhe upisane bas pod teretovnicu. Tih ovrha nije bilo prije tj prilikom kupnje stana, sud je dopustio da se upisu nakon dosude! Sad gore stoje jos 2 plombe na jos 2 ovrhe.

Da li je sud duzan pismeno odgovoriti na moje molbe za brisanjem tih ovrha i u kojem roku? Pod sud mislim na OS kod kojeg sam kupila stan, a ne gruntovnicu. Kad se pojavila ta 1. ovrha, isla sam cak i kod predsjednice suda. Rekla mi je da ona nije tu da daje pravne savjete, al na kraju mi je ipak rekla da ce se to brisati i da si procitam zakon o zemljisnjim knjigama. Kad ce se brisati ako sud nije gruntovnici vec 4 mjeseca od kad je dosla ta plomba tj ovrha nalozio da to obrise?
Damaiondie is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 09:18   #16
znači nitko ?!?!?
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 09:45   #17
Quote:
Nata07 kaže: Pogledaj post
znači nitko ?!?!?
mislim da moras isplatit ove sto su se uknjizili vec
ivica75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 15:25   #18
Prodaja stana preko ovršnog postupka.

Priča se da ako u ovršnom postupku netko KUPUJE stan, on taj stan ukoliko nema konkurenata može dobiti i po najnižoj cijeni i od 30% od cijene nekretnine.

Zanima me , da li to znai, ako na primjer imamo nekog penzinera koji je i socijalni slučaj. Čovjek ima premalu penziju i postane dužan za stanarinu i druge obaveze.

Hoće li mu država prodati stan zbog nekoliko tisuća kuna za trećinu vrijednosti stana oi otjerati tog čovjeka na ulicu u beskučnike?
trava12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 14:18   #19
Quote:
trava12 kaže: Pogledaj post
Priča se da ako u ovršnom postupku netko KUPUJE stan, on taj stan ukoliko nema konkurenata može dobiti i po najnižoj cijeni i od 30% od cijene nekretnine.

Zanima me , da li to znai, ako na primjer imamo nekog penzinera koji je i socijalni slučaj. Čovjek ima premalu penziju i postane dužan za stanarinu i druge obaveze.

Hoće li mu država prodati stan zbog nekoliko tisuća kuna za trećinu vrijednosti stana oi otjerati tog čovjeka na ulicu u beskučnike?
znam da je prošlo ohoho vremena od ovog pitanja, al kad sam već nabasala na tu temu....
Odgovor: da! Ne pita te nitko tko si, što si, primanja, mogućnosti. Dugovanja podmiruješ ili ne, samo to je bitno. Ako nema mogućnosti, penzioner će završiti na ulici, ili gdje već, a netko će se na tuđoj nesreći usrećiti...
ribica =) is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 14:58   #20
i dal je tko kaj kupio na dražbi. ja podulje vrijeme pratim stanje
i isto mislim da to nije loša opcija za kupnju nekretnine, jedino ako
naiđeš na ljude koji se nežele iseliti onda za prisilno iseljenje moraš dobiti
rješenje od suda koja u principu traje od 3mj do godinu dana. i onda policija
prisilno te isele.... e sada nisu svi takvi ima onih koji nisu tolko nabrijani
pa nije bed iseljenje.....
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:15.