Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.08.2015., 19:00   #21
Quote:
okruglica kaže: Pogledaj post
Posuđujete li šalicu šećera, jaje, mobitel za poziv?
Posteljinu, veliki lonac za filanu papriku?
Kosite li travu susjedima dok su na odmoru?
Čuvate im ljubimce?

?
nikad me susjedi nisu pitali da im posudim šećer , jaja ili išta od hrane
nisu me pitali ni mogu li se poslužiti mojim telefonom, zašto bi to pitali kad su kod kuće i imaju valjda svoj telefon ili mobitel

sa susjedima sam u korektnim odnosima, nit ja vidim njih , niti oni mene

ova zadnja dva pitanja o travi i ljubimcima, to malo trolkiš jel da

rado pomažem svima ako me to ne dekomodira
__________________
očaravanje

paralelni svijet
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2015., 19:09   #22
Quote:
okruglica kaže: Pogledaj post
P
No dobro... jesam li zločesta ili sam u pravu?
Gdje su vaše granice?

Ovdje se radi o dvije situacije: Prva, tvoj brat kao stanodavac nije postavio jasna pravila, nije ti obrazlozio - ni tebi ni buducim stanoprimcima- sto ocekivati i kako se ponasati kad/ dok se iznajmnjuje stan.
Druga: Ovi ljudi su neinformirani/potrebiti. Vrlo cesto takvi mijesaju ljubaznost pod milosrdje. Ako im ga ne pruzis dobijes prezir ( pogled preko mrkih obrva) kao sto cigani rade kad ih otjeras kuneci ti sve od sedmog koljena pa naovamo. Ti trebas shvatiti da su njihovi opetovani upiti zakamuflirana prosnja.Jedan upit za posuditi nesto je u redu, kod drugog se vec ispricavas i pokusas vratiti posudjeno brzinom svjetlosti uz ispeceni kolac ili nesto slicno. Sve dalje je jednostavno filozofija u kojoj su oni oni koji tebaju a ti ona koja imas, zamotana u narodnu mudrost ' mi ljudi, ti covjek, zemljaci, tezak zivot'.

Biti u poziciji podstanara s dvoje velike djece vec impicira da su potrebiti. Ne cudi potreba za loncem, poklopcem i posteljinom. Ne cudi niti ne imanje srama - to su vec prebrodili.
Cudi me da ste uzeli za podstanare nekoga tko nije imao platiti trazeni polog sto je mozebitni znak da nece moci placati puni iznos stanarine ili da ce biti u problemu.
Sto ces napraviti kada ti dodju i kazu da ne mogu platiti kompletnu stanarinu jer su morali kupiti knjige, cipele ili opet nesto za djecu?
Jer, radi se o djeci, pa tko nema razumjevanja za to?

Gdje su granice? Ovisi o odnosu. Oni su podstanari, ti si podstanar isto. Niste prijatelji, niste poznanici. Dakle, susjedska pomoc prilikom preseljenja je u redu, pomoci prenijeti par kutija ili tako nesto, nakon cega ti se ponudi pivo/sok/kolac, no biti bejbisiter nekome tko ce kuvati punjenu papriku u tvom loncu je... stvar nekulture i hajduckog mentaliteta.

Doci do levela da trazis od nekoga lonac za kuvanje paprike zahtjeva izgradjen odnos, a izgradjen odnos zahtjeva vrijeme i jos puno toga. Oni su preskocili sve levele jer su takav mentalitet.

Ne, nisi zlocesta, vec si se susrela s necim sto je izvan tvog kulturnog kruga.
Osvijesti si odnose s njima i sa svima takvima u buduce, to ce pomoci.
Sto se tice posudjivanja, jednom, dvaput je u redu i ljudski. Na sve upite nakon toga jednostavno reci ' ne mogu' ili 'nemam'.
Luneta is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2015., 19:28   #23
sa susjedim dijelim šećer, jaja, kolače pričuvam im stanove dok su na GO i čuvam im ribice


gorespomenutima ne bih niti iznajmila stan, tj rekla bi im da nazovu brata a prije toga bih mu rekla što mislim. ako ih uzme to radi na vlastitu odgovornost.


od sve drugoga, djetetu bih dala da nazove. jednom. nakon toga bih porazgovarala s roditeljima.
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2015., 22:48   #24
Quote:
Lunarna. kaže: Pogledaj post
Ovdje se radi o dvije situacije: Prva, tvoj brat kao stanodavac nije postavio jasna pravila, nije ti obrazlozio - ni tebi ni buducim stanoprimcima- sto ocekivati i kako se ponasati kad/ dok se iznajmnjuje stan.
Meni ti je to vrlo potanko i kristalno jasno obrazloženo: On očekuje stanarinu na račun svaki mjesec. Sve drugo je nebitno.
Mogu tulumariti, razbijati po stanu ako žele(ukoliko kasnije poprave ili zamijene), imati orgije ili ono najgroznije i najstrašnije: mogu čak pozvati neke Srbe na večeru

Zaozbiljno, on je jako opušten po pitanju kodeksa ponašanja, što je i razumljivo, jer tu ne živi.
Imaju li oni posteljinu i posuđe, zaboli ga.
Prodaju li organe za stanarinu, ni to ga ne zanima.
Ti meni novac, ja tebi stan, zbogom do prvog.


Quote:
Lunarna. kaže: Pogledaj post
Ti trebas shvatiti da su njihovi opetovani upiti zakamuflirana prosnja.
Slažem se.
No ono što me prilično iznenađuje je neprihvaćanje onoga "NE" kao odgovor.
Do sada im je sigurno postalo jasno da ja ne želim dragostanarske odnose, da izbjegavam dati posteljinu, lonac, odgovore na pitanja o stanu, bilo kakvo sudjelovanje u podršci i pomoći...
S obzirom da oni ne prestaju pitati, moram reći da su mi čudni.


Quote:
Lunarna. kaže: Pogledaj post
Cudi me da ste uzeli za podstanare nekoga tko nije imao platiti trazeni polog sto je mozebitni znak da nece moci placati puni iznos stanarine ili da ce biti u problemu.
Sto ces napraviti kada ti dodju i kazu da ne mogu platiti kompletnu stanarinu jer su morali kupiti knjige, cipele ili opet nesto za djecu?
Jer, radi se o djeci, pa tko nema razumjevanja za to?
Neću ja napraviti ništa. Znam tko će.

Quote:
Lunarna. kaže: Pogledaj post
no biti bejbisiter nekome tko ce kuvati punjenu papriku u tvom loncu je... stvar nekulture i hajduckog mentaliteta.
Doci do levela da trazis od nekoga lonac za kuvanje paprike zahtjeva izgradjen odnos, a izgradjen odnos zahtjeva vrijeme i jos puno toga. Oni su preskocili sve levele jer su takav mentalitet.
okruglica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2015., 22:51   #25
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
gorespomenutima ne bih niti iznajmila stan, tj rekla bi im da nazovu brata a prije toga bih mu rekla što mislim. ako ih uzme to radi na vlastitu odgovornost.
Tako je i bilo.

Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
od sve drugoga, djetetu bih dala da nazove. jednom. nakon toga bih porazgovarala s roditeljima.
To i napravih.
Sad mi je malo lakše, mislim da sam postupila dobro.
okruglica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2015., 23:02   #26
Hranila sam mačku bivšoj susjedi s kojom sam bila na dobar dan kad god je putovala. Za ulja i jaja mi nitko nije zvonio valjda dvadeset godina, otuđio nas je internet sve , al štajaznam, dala bih šećera da mi netko od susjeda s kojima se pozdravljam pozvoni. Iako bih ih vjerojatno mrzila jer imam najužasnije zvono i pretrnem svaki put kad netko zvoni.

Ovima tvojima ne bih ni vrata otvarala, a ne posuđivala četku za wc školjku i četkicu za zube i četku za kosu i šta sve ne. Bagra neotesana.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2015., 23:18   #27
Mene nitko nikad nije pitao za hranu i ne mogu zamisliti situaciju u kojoj mi hitno treba hrana.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2015., 00:53   #28
Meni nije baš najjasnije to gađenje prema posuđivanju lonaca i posteljine. Da je glupo, jest, jer iznajmljuje se stan, a ne apartman za ljetovanje. Osobne stvari moraju imati, ako nemaju, njihov problem. Ali ono, opereš i lonac i posteljinu poslije.
Scarlett_O_Hara is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2015., 01:06   #29
Quote:
Scarlett_O_Hara kaže: Pogledaj post
Meni nije baš najjasnije to gađenje prema posuđivanju lonaca i posteljine. Da je glupo, jest, jer iznajmljuje se stan, a ne apartman za ljetovanje. Osobne stvari moraju imati, ako nemaju, njihov problem. Ali ono, opereš i lonac i posteljinu poslije.
Meni se gadi način života gdje posuđuješ lonce uokolo, a ne posuđeni lonac.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2015., 01:14   #30
U mome rodnom gradu u ulici svi se susjedi jako dobro znaju tako da pričuvati djecu/kućnog ljubimca/posuditi ulje/kosilicu nije ništa neuobičajeno i nije nikakav problem.

U Zagrebu u zgradi i ne znam gotovo nikog od susjeda. Da mi netko od onih rijetkih s kojima progovorim riječ dvije na hodniku pozvoni i treba posuditi nešto posudila bih mu. Ali naravno, da dolazi svaki dan da mu nešto posudim/pričuvam, popizdila bih.

U ovom tvom slučaju ne radi se o tome koliko si ti spremna pomoći, nego o čistom bezobrazluku tih ljudi. Ajde da se radilo samo o loncu ili samo o posteljini pa ajde, može se dogoditi da nešto nemaš, da se zagubilo pri selidbi i sl. Ali ovo sve nabrojano u samo dva dana je stvarno previše. Očito je da su ljudi obični paraziti. I trebaš to brzo presjeći jer bi u suprotnom moglo biti samo gore.
jojachica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2015., 01:17   #31
sad da zanemarimo lonce i poklopce, čini mi se da glavna žalja okrugličinog brata (redovito plaćanje) neće biti ispunjena; ne čine mi se financijski pouzdani (nikako pouzdani, pa ni tako).

okruglica je rekla da je odmah imala hunch da su to ljudi koji neće redovno plaćati stanarinu i mislim da joj je predosjećaj bio ispravan. ali, valjda će onda na scenu stupiti njen brat nadam se da se neće morati baktati sama s njima.
aryna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2015., 01:23   #32
Susjedi I prijatelji su jedno , a nepoznatim ljudi su drugo . Pomagala sam i nepoznatim pa kad su se malo snasli i malo stali na noge , mene su odkantali . Zato nepoznatim ne otvaram vrata . Dobro te nisu pitala da ih ti odvezes do bankomata ili da nadjes nekog ko ima auto , pa da ih odveze . Odmakni se ti od njih , vidis da se ne drze dogovora 100 kn manje su dali .
. Ljudi su bezobrazni I ne znaju za sram I stid . Posto nije Tema o prijateljima I poznanicima o njim necu nista pricat.
Anja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2015., 10:30   #33
Quote:
Modesti kaže: Pogledaj post

ova zadnja dva pitanja o travi i ljubimcima, to malo trolkiš jel da
Čuvala sam susjedima papigicu kad su bili na putovanju.

Quote:
Modesti kaže: Pogledaj post
rado pomažem svima ako me to ne dekomodira
Wow.
Pa bar malo te mora inkomodirati, zar ne?

Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Mene nitko nikad nije pitao za hranu i ne mogu zamisliti situaciju u kojoj mi hitno treba hrana.
Meni je hitno trebao šećer, ne bih umrla bez njega ali sam usred pravljenja jedne slastice shvatila da nemam ni zrna. Zamolila sam susjedu malo šećera i smijuljila se jer je stvarno klišej.

Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Meni se gadi način života gdje posuđuješ lonce uokolo, a ne posuđeni lonac.
Moja mama svojoj susjedi posuđuje lonac u kojemu se kuha pod visokim tlakom.
Susjedi taj lonac treba svega jednom godišnje. Inače ima normalan način života.
Bonnie Ann is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2015., 10:47   #34
Quote:
jojachica kaže: Pogledaj post
U mome rodnom gradu u ulici svi se susjedi jako dobro znaju tako da pričuvati djecu/kućnog ljubimca/posuditi ulje/kosilicu nije ništa neuobičajeno i nije nikakav problem.
Jesam li ja normalna ako se grozim ovakvih bliskosti?

Ne bih davanje šećera , kosilice i slično uopće niti brojila kao pomoć nekome, nego neku normalu u ponašanju, ali da to ne uključuje kavu, druženje, kucanje na vrata bez najave i ostalo.
nalij pero is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2015., 10:53   #35
ovo je sve vrlo cudno. i ti i oni. to kao da su neke teze seljacine, a ti ih pustis iako je izvjesno da ce ih trebati izbacivati iz stana jer nece moci placati.
rekla bih da si se sama uvalila u ovu situaciju.

ne znas reci ne. oni tebe teroriziraju na tvom terenu. a takvi uvijek nadju na koga ce se nakaciti.
ladybug24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2015., 12:29   #36
Quote:
okruglica kaže: Pogledaj post
Meni ti je to vrlo potanko i kristalno jasno obrazloženo: On očekuje stanarinu na račun svaki mjesec. Sve drugo je nebitno.
Mogu tulumariti, razbijati po stanu ako žele(ukoliko kasnije poprave ili zamijene), imati orgije ili ono najgroznije i najstrašnije: mogu čak pozvati neke Srbe na večeru

...
meni ovi ne izgledaju kao netko tko vodi brigu o određenim datumima u mjesecu, a niti o popravcima
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2015., 12:43   #37
Quote:
Bonnie Ann kaže: Pogledaj post



Moja mama svojoj susjedi posuđuje lonac u kojemu se kuha pod visokim tlakom.
Susjedi taj lonac treba svega jednom godišnje. Inače ima normalan način života.
Ma dobro to nešto što ti treba jednom godišnje i možda se nekako odužiš, ali misliš li stvarno da će ova jesti punjene paprike samo jednom godišnje?
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2015., 13:12   #38
Sasvim mi je normalno pomoći susjedima koliko mogu, naravno, do određene granice.




Primjer ilustracije granica, odnosno primjeri koji su meni bili prihvatljivi:

- stariji susjed me pitao broj od taksija da pogledam na netu, koji prima životinje. Budući da nisam imala ništa hitno u tom trenutku (ručak koji se kuha, posao na koji kasnim) ustala sam se i svojim autom odvezla psa veterinaru, jer mu je počela rana malo krvariti pa da čovjek ne čeka taksi
- svako posuđivanje jaja, šečera itd. mi je prihvatljivo ako je npr.nedjelja popodne ili je radni dan iza 20 h, ali se vidimo u hodniku, tj. susjedi znaju da sam budna
- posuđivanje specifičnog alata koji netko u zgradi ima, ili nečeg što se koristi jednom godišnje



Ali, kad dođe red na mene, ne mogu se prisiliti da nešto tražim.
Dođe mi napraviti palačinke, nemam jedno jaje, ali ne mogu se ići natjerati zvoniti nekome, inkomodirati ga i tražiti jaje.

Jebiga, neću jesti palačinke taj dan.
Stickers is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2015., 13:56   #39
Quote:
aryna kaže: Pogledaj post
sad da zanemarimo lonce i poklopce, čini mi se da glavna žalja okrugličinog brata (redovito plaćanje) neće biti ispunjena; ne čine mi se financijski pouzdani (nikako pouzdani, pa ni tako).

okruglica je rekla da je odmah imala hunch da su to ljudi koji neće redovno plaćati stanarinu i mislim da joj je predosjećaj bio ispravan. ali, valjda će onda na scenu stupiti njen brat nadam se da se neće morati baktati sama s njima.
ae.
slažem se apsolutistički. nema od tih ni para ni kruva ni ničega osim problema.

suosjećam s okruglicom, ne s bratom.
__________________
Oronulost mi se dobro drži.
kukuriku is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2015., 14:15   #40
Quote:
kukuriku kaže: Pogledaj post
nema od tih ni para ni kruva ni ničega osim problema.
Imam strašan dojam da je tako, no možda se iznenadim.

Da ne spominjem da mi se javilo još desetak studenata(od kojih poneki vrlo dobroizgledajući) tražeći stan
okruglica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:12.