Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.08.2015., 09:44   #21
I meni je moljac napao živicu tj gusjenice. Prvi put pred nekih mjesec i pol. Tad su već dosta pojele. Prvo sam s kalijevim sapunom špricala. Gusjenice su samo kihnule i nastavile dalje žderati. Onda sam izvukla tešku artiljeriju - Mosquilan (tako nekako). To mi je dala teta u agro simpi. Košta 10ak kn i ide na 10 litara vode no ona mi je rekla da stavim 7l da bude koncentriranije. I tako sam pošpricala jednom i dva dana nakon još jednom. Većina ih je krepala, ali i dalje sam tu i tamo vidjela koju. Onda mi je susjed rekao da ih je uspio riješit s Boxerom kojeg je već netko gore spomenuo. I s tim sam ih se i ja riješila.

Aaaaaali, da mi ne bude dosadno u životu, jutros idem u trgovinu i vidim paučinu Škicnem, a kad gospodične gusjenice opet tamo i žderu. Otišla sam kupit dva Boxera. S tim da sam vidjela i moljce po živici.. Paa doklee...
frckomali is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 17:45   #22
Quote:
frckomali kaže: Pogledaj post
I meni je moljac napao živicu tj gusjenice. Prvi put pred nekih mjesec i pol. Tad su već dosta pojele. Prvo sam s kalijevim sapunom špricala. Gusjenice su samo kihnule i nastavile dalje žderati. Onda sam izvukla tešku artiljeriju - Mosquilan (tako nekako). To mi je dala teta u agro simpi. Košta 10ak kn i ide na 10 litara vode no ona mi je rekla da stavim 7l da bude koncentriranije. I tako sam pošpricala jednom i dva dana nakon još jednom. Većina ih je krepala, ali i dalje sam tu i tamo vidjela koju. Onda mi je susjed rekao da ih je uspio riješit s Boxerom kojeg je već netko gore spomenuo. I s tim sam ih se i ja riješila.

Aaaaaali, da mi ne bude dosadno u životu, jutros idem u trgovinu i vidim paučinu Škicnem, a kad gospodične gusjenice opet tamo i žderu. Otišla sam kupit dva Boxera. S tim da sam vidjela i moljce po živici.. Paa doklee...
Dovoljno je da negdje u nekom obliku prezime i evo ih nagodinu opet. Nažalost, ja sam od prskanja odustao ( blizina bunara ) te posjekao desetak velikih i starih grmova. Posadio ligustrum s kojim nema brige kaj se tiče nametnika.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 18:15   #23
nikakav boxer, calypso, runner itd. chromorel d 20 ml na 10 l i riješili ste problem.
peace_joe is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 18:25   #24
Quote:
SubSV kaže: Pogledaj post
Naša živica je gotova otužno izgleda, samo suhe grančice, gusjenice su napravile odličan posao :klap: nijednog listića više nema - počupat ćemo to skroz van.
Ha, nismo bili počupali živicu i ona se počela oporavljati ali sad je opet gola bez listića. Prije par dana sam skužila da ima nešto paučine na njoj ali nema gusjenica. Dal se to sad isplati uopće još špricati sa preparatima?

Ili da ostavim tak do idućeg proljeća da da onda vidim da se kaj može spasiti...počupati živicu skroz van uvijek stignem.
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2015., 15:19   #25
U Kutini se ove godine štetočina pojavila prvi put izgleda u masovnijem broju!

Tko god ima šimšir svi izgledaju prejadno. A dosta ljudi ima po dvorištima što živice, što grmove, pa i po gradskim parkovima ima dosta šimšira. I sve su napale gusjenice.

Moju živicu su također napali, nisam do sada nikad vidio takvo što. Prvo sam mislio da se šimšir suši od velikih vrućina koje su vladale, no kad sam pobliže pogledao vidio sam na stotine zelenih gusjenica sa crnom glavom koje žderu lišće! Nisam pojma imao o čemu se radi pa sam pronašao na internetu.

Uglavnom, pošpricao sam insekticidom - ništa. Oprao živicu visokotlačnim peračem prema savjetu s interneta - ništa.

Gusjenice se samo pojavljuju i žderu i dalje. Katastrofa!
p555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 00:52   #26
Kad god se šprica sa insekticidima,potrebno je dodati okvašivače ili ljepila za maksimalni učinak,pogotovo kad je u pitanju živica...
Mislim da bi Calypso ili Runner + okvašivač dobro odradili posao...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2016., 11:26   #27
Prije neka dva mjeseca smo primjetili promjene na šimširima... Tražila sam po netu o čemu se radi i tad sam prvi put saznala da postoji šimširov moljac. Živica je dosta loše izgledala i gusjenice su jako brzo napredovale u svom naumu.

S obzirom da nisam naišla na neke optimistične članke, nismo ništa ni poduzimali, nego smo planirali posjeći kompletnu živicu i posadit nešto novo na jesen... Sad vidim da se situacija kao malo popravlja, rastu novi listići i šimširi se počinju zeleniti. Pretpostavljam da su gusjenice sad već postale leptiri (jednog sam nekidan i vidjela) pa možda trenutno ne žderu..

Jel postoji nešto s čim bi mogla sada tretirat šimšir, da se pokuša oporavit? Čitam da imaju više generacija godišnje, pa jel netko zna u kojim mjesecima se legu? Jel postoji ta neka pauza između generacija, kad gusjenice iz jedne generacije postanu leptiri, može li se nekako djelovati preventivno prije nego se izlegu nove?

Već sam se bila pomirila s tim da ćemo morat uništit živicu koju uzgajamo jako dugo i sad mi se vratila neka nada da se možda da stvar popravit.

Btw. vidjela sam da vrapci dosta jedu te gusjenice. Nekako zamišljam da će se možda s vremenom razviti tako neki prirodni predatori koji će ih uništit.
__________________
"Puteva ima trista da se ode iz detinjstva. A, samo se retki sete, da ostanu večno dete." M. Antić
XXlunaXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2016., 08:39   #28
Prihrani sada iscrpljene grmiče nekim gnojivom sa naglaskom na dušik kako bi se potaknuo porast mladih izdanaka i lisne mase. Možeš prije kiše rasipati ispod njih ureju ili KAN.
Kada se pojavii opet problem, primjetiš gusjenice, upotrijebi kemiju - je da je kemija, ali je efikasna - kupi Affirm, uništava gusjenice svih vrsta.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 13:38   #29
JOHABI, hvala na savjetu. Stavila sam Kan i pošpricali smo s nekim sredstvom, nadam se da će se situacija popraviti.
__________________
"Puteva ima trista da se ode iz detinjstva. A, samo se retki sete, da ostanu večno dete." M. Antić
XXlunaXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2016., 12:53   #30
Prosla godina je po ovom pitanju bila puno kriticnija za nasu zivicu, dosta jaki napadi su bili (cak 3 puta) i teze smo ih se rjesavali.
Ove godine prakticki nikakvih problema, simsir se odlicno razvija.
Kada smo ih prije par mjeseci primijetili nekoliko da su pojeli listove - na vrijeme smo reagirali, rucno sakupili gdje se to moglo i zgnjecili ih i pospricali zivicu (Direktom, kojeg smo i prethodne godine koristili i pokazao se dobar za ovo, max 2 mililitara u 2 litre vode). Ne preferiram kemiju no ocito je ucinkovito ovdje. Ove godine nisu se vise javljale. Treba samo kontrolirati zivicu da se na vrijeme vidi ako ima kakvih promjena da se moze brzo reagirati i poduzeti nesto ako treba. Ako se nista ne radi oko zivice i samo pusti onda je problem.

Nemojte se samo naglo i nepromisljeno odluciti na rezanje (vadenje) zivice jer preventivnim radnjama moze se suzbiti i drzati pod kontrolom.
Ne znam kakva ce biti slijedeca godina, ali vjerujem da ce se moci oduprijeti eventualnim napadima sa pravovremenim radnjama.

Kakvo je stanje god vas ostalih sa simsirom ove godine? Mislim da ove godine opcenito nisu bili tako jaki i masovni napadi, ne?
__________________
The Truth Is Out There
Aeternus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2016., 13:46   #31
Quote:
Aeternus kaže: Pogledaj post
Kakvo je stanje god vas ostalih sa simsirom ove godine? Mislim da ove godine opcenito nisu bili tako jaki i masovni napadi, ne?
Nisu, ali mislim da zato jer u susjedstvu vise nema simsira. Bas sam gledao po kvartu, svi su svoje pocupali, mi se jos nedamo.
Od pet grmova koje smo imali, do sada je jedan ostao.
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2016., 14:01   #32
Da, kad malo prolazis i gledas onda vidis da su u mnogim dvoristima odumrli, na zalost.
I mi imamo na drugoj lokaciji jedan grm, nismo pravovremeno reagirali ove godine i skroz je pojeden ostao.
Ali kad prakticki svakodnevno nadzires biljku i uvidis da ima nekih promjena onda je problem cesto rjesiv u samom pocetku bez vecih poteskoca.
Samo da se ljudi malo vise probaju informirat ne bi niti priblizno toliko suhih grmova/zivica bilo.
Nista, onda drzimo fige za taj preostali
__________________
The Truth Is Out There
Aeternus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2016., 14:27   #33
Quote:
Aeternus kaže: Pogledaj post
Ali kad prakticki svakodnevno nadzires biljku i uvidis da ima nekih promjena onda je problem cesto rjesiv u samom pocetku bez vecih poteskoca.
Samo da se ljudi malo vise probaju informirat ne bi niti priblizno toliko suhih grmova/zivica bilo.
Nista, onda drzimo fige za taj preostali
Kad se tek pojavio, sve nas je iznenadio, sjecam se kad sam ga prvi put skuzio, navecer prolazim kroz dvoriste i cujem da nesto suska iz grmlja. Nije mi jasno, sve gledam jel neki mis ispod, upalim svijetlo na mobitelu i pogledam, tisuce gusjenica, a to sto suska je njihovo zvakanje. Jednostavno, ne ocekujes to.
Naravno, sad mi se to vise ne moze desiti jer mi je automatizam da svaki put kad prolazim na kratko pogledam jel se gamad opet mnozi.
Za dva dana, prije neg smo opce poceli spricat su 3 grma pala, moji ih pocupali i spalili jer su mislili da se ne mogu oporaviti, od dva koje nisu iscupali, jedan je naknadno uvenuo.
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 15:59   #34
Quote:
Aeternus kaže: Pogledaj post

Kakvo je stanje god vas ostalih sa simsirom ove godine? Mislim da ove godine opcenito nisu bili tako jaki i masovni napadi, ne?
nažalost bili su, barem ovdje u slavoniji... stanje je bilo alarmantno i grozno, u gradskim parkovima ili oko nekih spomenika/zgrada u gradu su bili ogromni i zaista predivno oblikovani grmovi šimšira koji sad izgledaju kao ruglo (to se počelo dešavati tamo negdje u sedmom mjesecu, možda još i prije), ružno i užasno... gotovo sav šimšir gdje god se nalazio u gradu je izjeden, smeđ, suh i pun paučine... ja ga također u svom dvorištu imam, kojeg gusjenice nisu zaobišle, inače jako kasno sam spoznao o čemu se radi jer nisam imao pojma o čemu je riječ (tek ove godine prvi put se kod mene u dvorištu pojavilo) pa je isto tako sav propao... ali nisam ih sjekao niti bacao, prije tjedan dana sam vidio da su počeli neki novi zeleni listići rasti na nekim ionako već propalim grmovima nadam se da će se čim prije oporaviti, ako primijetim opet slično barem da znam kako i kada trebam reagirati da ih se riješim...

evo relativno novi članak za opatiju zbog napasnika
http://www.novilist.hr/novilist_publ...-diraju-grmove

U Kaštelima
http://www.slobodnadalmacija.hr/dalm...rt-u-kastelima

Požega i Kutjevo
http://www.034portal.hr/clanak.php?id=22759
Frankenstein. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:48.