Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.01.2018., 20:50   #21
Quote:
Purple Sky kaže: Pogledaj post
Bok djevojke! Sretna najsretnija nova svima!

Ovako, imam jedno pitanje koje me malo muči, iako su mi neke curke ovdje dale već svoje mišljenje.
Naime, zašto se ljepota tj. "jako mi je važno da sam lijepa" izjednačuje sa taštinom? Zašto žene tu činjenicu da im je bitna ljepota i da im je bitno da su lijepe zovu "sve smo mi žene jako tašte".
Ne kužim. Tko je u povijesti svijeta želju za ljepotom nazvao taština?
Osim Biblije tj. Jedino nalazim da Biblija kaže ljepota je tašta, to je stih iz Biblije.
I što onda kad je nekoj ženi jako bitno da je lijepa, jel to nešto loše, jel to nešto negativno?
Zašto je se mora nazvati taštom?

Guglala sam i našla dosta članaka od evolucijskih psihologa koji kažu da težnja ljepoti nije nikakva taština kako je to učeno u kršćanskim društvima, nego evolucijski smo toliko evoluirali, imamo svijest i poimamo se putem svog tijela, postoji korelacija između samopouzdanja i fizičkog izgleda.
Ali u kršćanskim društvima gdje je puno termina biblijskih, očito se ljepota izjednačava sa taštinom. Ljepota je ljepota, mora li imati još jedan epitet?

Dajem bubreg za cijenjena mišljenja ženskog tima foruma!
Jesi ti odmetnuta krscanka ili tako nesto?
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 20:51   #22
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
I po definiciji oksbridž rječnika engleskog jezika, i raznih drugih.
Ono što piše u Oxfordu i ono što si ti navela excessive pride ne znači pretjerana briga za ljepotu. Rekla sam ti da je to sekularna definicija pojma. U Americi ateisti vanity zovu drugim riječima arogantnost, umišljenost iliti excessive pride. Kada si umišljena jer si pametna, kada si umišljena jer si zgodna.

Dok Kršćani taštinom odnosno grijehom taštine zovu pretjeranu brigu za ljepotu. Pretjerana briga za ljepotu nije sinonim za aroganciju / umišljenost.

Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Da, želja za vlastitim dobrim izgledom ima evolucijske razloge, naravno. To ne mijenja rječničku definiciju riječi "taština".
Mnogi riječnici pisani su ovisno o društvu o kojem je riječ, npr. kršćansko dominantno društvo ima mnoge pojmove koji ne odgovaraju objektivnoj stvarnosti već shvaćanju društva u ovom slučaju društva koje pojmove i realnost nalazi u Bibliji. Isto tako riječnička definicija kao što sam gore objasnila znači arogantnost. Nadalje, pojam falibalizam u filozofiji još odavno je shvatio da mnoge definicije nisu spoznaje prave prirode stvari. Nadalje, mnoge se pišu sa stajališta samo jednog ili par ljudi koji su to tako definirali. U ovom slučaju evolucijski psiholozi se sa definicijom prema biblijskom stajalištu ne slažu.

Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Aha, dok u Bibliji nisu napisali da je ljepota tašta riječ "taština" je značila nešto drugo?
Riječ taština postoji zasebno. Riječ taština ili vanity znači ispraznost. No cijelo određenje čemu pridati značenje taština polazi od Biblije koja je u ovom slučaju ljepotu nazvala taština, originalno vain glory, izraz koji je iz semantičkih razloga kasnije se skratio na vanity. Imaš knjigu od kršćanske autorice Rebecce de Young koja u svojoj knjizi istraživanja grijeha taština navodi "Of her seven chapters, DeYoung's strongest is her last, in which she takes up the fascinating question of whether vainglory/vanity can be considered a vice in the secular realm, considering that its definition is theological at root. If vainglory is essentially about stealing glory from God and hoarding it for ourselves, ..."
Definicija taština u kontekstu u kojem sam objasnila proizlazi iz Biblije. Teological at root.

Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Nego, znaš li i da je zavist jedan od sedam smrtnih grijeha, a za nju postoje evolucijski razlozi? Što misliš o tome?
Kao ateist vrlo je logično što mislim. Ne mislim da je grijeh, nego jedna od mnogih karakteristika ljudi i ljudske prirode koja je šarolika s obzirom da nismo roboti, već jel, ljudi. Nesavršeni. Tako bi to objasnili i evolucijski psiholozi, koji svijet i ljudsku prirodu objašnjavaju drugačije od Biblije. Recimo, seks nam nije grijeh.

Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
I proždrljivost je među smrtnim grijesima, a također se da dosta dobro objasniti našom evolucijskom prošlošću u kojoj nije bilo supermarketa i pekara na svakom ćošku i bilo je uputno proždrijeti hranu kad je čovjek sretne. O ne, što ćemo sad!?

Da, i kad na radiju puste Never Forget You bitno je da naglase da izraz "the stripes on a tiger are hard to change" ima biblijske korijene.
Ne znam kaj si s ovim htjela reći.
Purple Sky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 20:54   #23
Kako se u Britaniji, kako u Americi i kako u Bibliji zove suluda opterećenost tašte žene time da ljudi ne misle da je tašta?
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 20:55   #24
Dobro Purple Sky, ako si ateist, zasto te brine proglasavanje tastine grijehom?
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 20:56   #25
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Jesi ti odmetnuta krscanka ili tako nesto?
Teški ateist sa alergijama na Biblijsko shvaćanje.

Pa kaj ne vidiš da se borim za ženski rod da im Kršćanke prave, ne odmetnute ne brane da se šminkaju i imaju dugu kosu, da bi bile tašte.
Purple Sky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 21:00   #26
Quote:
Purple Sky kaže: Pogledaj post
Pa kaj ne vidiš da se borim za ženski rod da im Kršćanke prave, ne odmetnute ne brane da se šminkaju i imaju dugu kosu, da bi bile tašte.
A ti misliš da vlasnica salona za uljepšavanje ženama brani da se šminkaju i imaju dugu kosu?

Ako je tako, mislim da bi te više trebala mučiti inteligencija nego taština.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 21:00   #27
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Kako se u Britaniji, kako u Americi i kako u Bibliji zove suluda opterećenost tašte žene time da ljudi ne misle da je tašta?
Pa ne misle ateisti da su žene kojima je bitna ljepota tašte.

O tome se radi cijeli post.
Purple Sky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 21:01   #28
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
A ti misliš da vlasnica salona za uljepšavanje ženama brani da se šminkaju i imaju dugu kosu?

Ako je tako, mislim da bi te više trebala mučiti inteligencija nego taština.
Kakve veze ima vlasnica salona za uljepšavanje sa mojim odgovorom forumašici? Ili bilo čim ovdje o čemu je pisano?
Purple Sky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 21:02   #29
Quote:
Purple Sky kaže: Pogledaj post
Pa ne misle ateisti da su žene kojima je bitna ljepota tašte.
Aha, vlasnica salona i voditeljica koja reklamira nešto za mršavljenje su ateistice?

Ili su vjernice ali preziru žene koje nastoje izgledati bolje?

Ili... šta?
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 21:03   #30
Quote:
Purple Sky kaže: Pogledaj post
Pa ne misle ateisti da su žene kojima je bitna ljepota tašte.

O tome se radi cijeli post.
Zivis u krscanskoj zemlji. Jebiga.
Koliko ih ono ima, 90% na popisu?
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 21:04   #31
Quote:
Purple Sky kaže: Pogledaj post
Kakve veze ima vlasnica salona za uljepšavanje sa mojim odgovorom forumašici? Ili bilo čim ovdje o čemu je pisano?
Ti si linkala intervju s vlasnicom salona za uljepšavanje, kakve veze tebi ima?

Gledaj, ako ti je jako bitno da ljudi ne vide samo lijepu praznu ljusku, nemoj biti samo lijepa prazna ljuska. Ovo histeriziranje po forum.hr-u i Quori ti neće pomoći.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 21:04   #32
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Aha, vlasnica salona i voditeljica koja reklamira nešto za mršavljenje su ateistice?

Ili su vjernice ali preziru žene koje nastoje izgledati bolje?

Ili... šta?
Ne bum s tobom se raspravljala. Namiriši se tko si odmah.
Hvala, netko tko je malo sretniji iznutra je bolji sugovornik.
Purple Sky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 21:05   #33
Iznutra nisam sretna nego prazna otkad sam počela redovno ići na fen frizure.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 21:06   #34
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Zivis u krscanskoj zemlji. Jebiga.
Koliko ih ono ima, 90% na popisu?
Baš.
Ma htjela sam čuti mišljenja žena, ali ajme koje pčele nezadovoljne sobom naletile. Zapravo, tipično.
Purple Sky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 21:06   #35
Quote:
Purple Sky kaže: Pogledaj post
Baš.
Ma htjela sam čuti mišljenja žena, ali ajme koje pčele nezadovoljne sobom naletile. Zapravo, tipično.
Mislim da pretjerujes.

Ali mislim da je tvoja dilema vise za religijski PDF, ozbiljno.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 21:07   #36
Quote:
Purple Sky kaže: Pogledaj post
Pa ne misle ateisti da su žene kojima je bitna ljepota tašte.

O tome se radi cijeli post.
nema ti to blage veze s kršćanstvom ili ateizmom, samo sa vlastitom pozicijom na skali (polaganja značaja izgledu), a ta pozicija je dijelom urođena a dijelom stečena odgojem.

kladim se da postoje i žene ili muškarci koji su tako daleko otišli s polaganjem pažnje isključivo na vlastiti izgled, da bi ih i TI proglasila taštima.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 21:13   #37
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Mislim da pretjerujes.

Ali mislim da je tvoja dilema vise za religijski PDF, ozbiljno.
Ajme, tamo ne idem ni po kakvo viđenje stvari.
Ovi odgovori koji vrište po cinizmu koji proizlazi nezadovoljstvom iznutra su ajde nezaobilazni na forumima.

S obzirom da eto neke djevojke, očito Kršćanke ili da ne vrijeđam kaj bi još mogle biti, nazovu djevojke kojima je bitno da su lijepe ili pazi da imaju dugu kosu - taštima, htjela sam čuti mišljenja drugih cura o davanju takvih epiteta, misleći da ću naići na ateistkinje ili one koje bar znaju da povezivanje pojma sa ljepotom proizlazi iz Biblije.
Htjela sam čuti u čemu je problem da žena, između ostalog želi biti i lijepa?
Ako nema problema što onda takve cure imaš zvati posebno taštima? Eto o tome se radilo.

Ali super je svoje viđenje dala forumašica uzadnjicas.
Zahvljajujem uzadnjicas na upisu!
Purple Sky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 21:15   #38
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
nema ti to blage veze s kršćanstvom ili ateizmom, samo sa vlastitom pozicijom na skali (polaganja značaja izgledu), a ta pozicija je dijelom urođena a dijelom stečena odgojem.

kladim se da postoje i žene ili muškarci koji su tako daleko otišli s polaganjem pažnje isključivo na vlastiti izgled, da bi ih i TI proglasila taštima.
E pa vidiš, ja ne bih, jer mi nije cilj ne razumjeti ljudsku prirodu i osuđivati ljude u ovom kratkom životu davajući im neke pogrdne epitete.
I nisam mislila da se uopće radi o polaganju pažnje isključivo na izgled.
Purple Sky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 21:18   #39
Nije problem kad zeli biti lijepa vec u interpretaciji toga. Sto je vec receno.

Plus relativno je. Mene je tastom proglasila cura koja nista ne radi sa sobom, dakle odgovara joj hodati neuredne kose, u staroj majici i bez sminke non stop.

A ja sam ono... realno casual osoba i umjereno se sredjujem.
Dobra frendica mi pak ponekad salje neke gluposti i linkove jer po njenom misljenju 'bi trebala malo vise'.
Pa sad ti budi pametan

Mislim da svaka osoba na drugom mjestu povlaci tu liniju tastine po kojoj dalje gradira ove oko sebe.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 21:19   #40
Pa tastina nije uvijek vezana samo uz ljepotu i zelju za bivanjem lijepom/lijepim. I ne odnosi se iskljucivo na zenski rod. Netko tko zeli biti lijep ne radi ono sto radi da bi bio lijep samo zbog tastine, ne mozes to svesti samo na tastinu, bar ne uvijek.
Sevilla is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:46.