Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2018., 17:45   #1
Obustava na plaću koja je ovršena!

Radim 4sata dnevno,tjedno 20 sati.plaća nekih 1300 kN s tim da mi se ovršuje dio plaće.da li mi se smije obustaviti ostatak plaće.naime,javio se vjerovnik koji je promijenio ime firme(prije je bio škz-ch)sada je alpha modus da mi sjedne na ostatak plaće.knjigovođa pojma nema.jajoj govorim da mi se ne smije po zakonu obustaviti ostatak jer je već ovršen račun.ona ne zna ništa.nigdje nema ovrhe,niti su me utužili.molim vas ako netko može potvrditi da li se smije ovršiti ostatak računa.
kukica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 18:57   #2
Sve više od 1/4 tvoje plaće se ne smije ovršiti. Kakav je to knjigovođa koji ne zna te stvari?!
makyca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 21:24   #3
Jel to prema izjavi o suglasnosti za zapljenu plaće prije 2008.? Jesi li potpisala u toj izjavi da ti se smije pljeniti cijela plaća? Vjerojatno je tu došlo do konfuzije zbog najnovije odluke Ustavnog suda, malo je to sad fluidno, ali mislim da možeš komotno argumentirat knjigovođi da prema članku 173. stavku 2. Ovršnog zakona ako je ovršenik prima plaću koja je manja od prosječne netoplaće u Republici Hrvatskoj od ovrhe izuzet iznos u visini tri četvrtine plaće ovršenika, a taj se članak prema članku 44. Stavak 2. posljednjeg Zakona o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona (NN 73/17) primjenjuje na sve postupke koji su u tijeku bez obzira na to kada su pokrenuti i po kojem zakonu bi se trebali dovršiti. Pošto je tvoja plaća očito mnaja od prosječne, tebi se može pljeniti maksimalno 1/4.

Ovo ti je link na Ovršni zakon, odnosno trenutni pročišćeni tekst, u njemu su navedene sve odredbe koje su trenutno na snazi, tu pogledaj članak 173. stavak 2. https://www.zakon.hr/z/74/Ovršni-zakon

Ovo ti je link na posljednji Zakon o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona. Tu ti je važan članak 21. (tim člankom je izmijenjen članak 173. stavak 2. na način da izgleda ovako kako je to navedeno u pročišćenom tekstu linkanom gore) te članak 44. stavak 2. koji kaže da će se odredbe članka 17., 20. i 21. (taj je nama bitan) primjenjivati na postupke u tijeku bez obzira na to kada su pokrenuti i po kojem zakonu bi se trebali dovršiti. https://narodne-novine.nn.hr/clanci/...7_73_1770.html

Isprintaj si te članke ako će ti biti lakše argumentirati knjigovođi. Takoder, koliko vidim u sudskom registru Alfa modus nije pravni sljednik štedno kreditne zadruge ch pa je upitno koliko može kao ovrhovoditelj tražiti isplatu u svoju korist.
MonotypeCorsiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 16:22   #4
Quote:
makyca kaže: Pogledaj post
Sve više od 1/4 tvoje plaće se ne smije ovršiti. Kakav je to knjigovođa koji ne zna te stvari?!
Jedna od mnogih u ovoj državi. Nažalost.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 16:38   #5
Quote:
kukica kaže: Pogledaj post
Radim 4sata dnevno,tjedno 20 sati.plaća nekih 1300 kN s tim da mi se ovršuje dio plaće.da li mi se smije obustaviti ostatak plaće.naime,javio se vjerovnik koji je promijenio ime firme(prije je bio škz-ch)sada je alpha modus da mi sjedne na ostatak plaće.knjigovođa pojma nema.jajoj govorim da mi se ne smije po zakonu obustaviti ostatak jer je već ovršen račun.ona ne zna ništa.nigdje nema ovrhe,niti su me utužili.molim vas ako netko može potvrditi da li se smije ovršiti ostatak računa.
https://www.teb.hr/propisi-i-informa...od-382017.aspx

Novela Ovršnog zakona (Nar. nov., br. 73/17; u nastavku: Novela OZ-a) stupila je na snagu 3.8.2017., a jedno od najčešćih pitanja u vezi njene primjene jest: na koje isplate plaće se primjenjuju nova ograničenja od ovrhe?

Odgovor na to pitanje daje nam čl. 44. st. 2. Novele OZ-a. Sukladno toj odredbi, članak 21. Novele OZ-a primjenjuje se na postupke u tijeku bez obzira na to kada su pokrenuti i po kojem zakonu bi se trebali dovršiti. Slijedom navedenog, nova pravila se primjenjuju na sve isplate plaće koje se isplaćuju od 3.8.2017. pa tako i na isplate plaće za srpanj ako se isplaćuju nakon tog datuma.



Podsjetimo se, člankom 21. Novele OZ-a izmijenjen je status ovršenika koji prima plaću koja je manja od prosječne neto plaće u RH (5.664,00 kn za provedbu ovrhe u 2017.).

Dakle, ako se ovrha provodi na plaći ovršenika koja je manja od 5.664 kn, od ovrhe je izuzet iznos od 3/4 plaće ovršenika, ali ne više od 2/3 prosječne neto plaće u RH. Na primjeru u kojem radnik ima neto plaću od 4.000 kn, od ovrhe je izuzeto 3.000 kn, umjesto dosadašnjih 2.666,67 kn. S druge strane, na primjeru u kojem radnik ima neto plaću 5.500 kn izuzet je iznos od 3.776 kn, a ne 4.125 kn koliko iznose 3/4 od 5.500 kn. Ovi izuzeti iznosi isplaćuju se radniku (na redovan račun ako nije otvoren zaštićeni račun, odnosno na zaštićeni račun ako se provodi ovrha na novčanim sredstvima), a sve više od toga, isplaćuje se u korist ovrhovoditelja.

U slučaju ovrhe na plaći ovršenika koja je manja od 5.664 kn, a radi prisilne naplate novčanih iznosa za uzdržavanje djeteta, od ovrhe je izuzet iznos od 1/4 neto plaće ovršenika, umjesto dosadašnjih 1/2. Na primjeru radnika od 4.000 kn izuzet je iznos od 1.000 kn umjesto dosadašnjih 2.000 kn.



Za ovršenike čija je neto plaća jednaka ili veća od 5.664 kn, nije došlo do nikakve promjene, te se ovrha provodi kao i do stupanja Novele OZ-a na snagu.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:27.