Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.08.2008., 14:25   #61
kompa vidim da se trudiš izvuči što više odnosno da državi daš što manje.imaš i pravo bolje da to potrošiš ti nego Banditić i slični banditosi.uzmi si pravog knjigovođu i dobro ga plati i riješio si sve probleme.
laser is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2008., 16:38   #62
Quote:
amiklic1 kaže: Pogledaj post
Onda najbolje da sve putne naloge pišem na direktoricu, koja je ujedno i zaposlenica tvrtke. Samo, problem je što ona koristi auto koje je vlasništvo njenog supruga. Ima li to veze? Mislim, u pogledu onih 2 kn/ km puta.

Također, treba li neki nalog za korištenje privatnog automobila u službene svrhe radit, ili može samo putni nalog bez naloga za uporabu priv. automobila u služ. svrhe?

Također, zanima me kako se provodi situacija gdje, npr., zaposlenik spava kod rodbine te za takav boravak nema npr. račun hotela? Recimo ostanem u ZG dva dana, ali spavam kod strica (koji živi u ZG). Stvarno sam bio dva dana u ZG poslovno, a zbog uštede sam prespavao kod njega. Mogu isplatiti dvije dnevnice?
Pod 1. ja se ne bih zezala sa izmišljanjem putnih naloga. Što se tiče korištenja suprugovog automobila, to je o.k. Samo treba popuniti putni nalog sa svim propisanim elementima, marka i tip vozila, reg.oznaka, početno i završno stanje brojila itd....
Pod 2. ne razumijem pitanje
Pod 3. Neoporeziva dnevnica služi za pokrivanje troškova prehrane , pića i prijevoza u mjestu gdje je radnik upućen na službeni put; a troškovi smještaja se odvojeno plaćaju; ukoliko ih je bilo.
triax is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2008., 17:00   #63
Putni nalozi nisu izmišljeni. Radi se o tome da je supruga direktor, a rad uglavnom obavljam ja (duga priča, ne bih u detalje). Uglavnom, ona je potpisnik i zaposlenik...
amiklic1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2008., 19:31   #64
Quote:
amiklic1 kaže: Pogledaj post
Onda najbolje da sve putne naloge pišem na direktoricu, koja je ujedno i zaposlenica tvrtke. Samo, problem je što ona koristi auto koje je vlasništvo njenog supruga. Ima li to veze? Mislim, u pogledu onih 2 kn/ km puta.

Također, treba li neki nalog za korištenje privatnog automobila u službene svrhe radit, ili može samo putni nalog bez naloga za uporabu priv. automobila u služ. svrhe?

Također, zanima me kako se provodi situacija gdje, npr., zaposlenik spava kod rodbine te za takav boravak nema npr. račun hotela? Recimo ostanem u ZG dva dana, ali spavam kod strica (koji živi u ZG). Stvarno sam bio dva dana u ZG poslovno, a zbog uštede sam prespavao kod njega. Mogu isplatiti dvije dnevnice?
1. potpisujem gornji odgovor

2. dovoljan je putni nalog ako su na njemu (a moraju biti) napisani svi elementi o kojem autu se radi

3. nisu ti potrebni nikakvi popratni troškovi za putni nalog i isplatu dnevnica ako možeš dokazati da si tamo stvarno bio poslovno. Ipak, nije loše priložiti neki račun, naprimjer od goriva, kao dokaz da si tamo stvarno bio... bez obzira što se taj račun ne priznaje kao trošak niti ne spominje nigdje na putnom nalogu.
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2008., 21:42   #65
Možda i nemam računa. Mogu doć u Zagreb i vratit se bez livanja goriva.

Ali imam službeni dopis koji moram napraviti tvrtki za koju radim usluge u kojem opisujem gdje sam bio i što sam radio.

Idem većinom starom cestom jer imamo neke projekte na tom putu, pa nema cestarine obično.

zapravo, šta bih se ja njima pravdao ako sam prav? Oni neka me špijaju ako sumnjaju. Ja stvarno putujem, i to je to.
amiklic1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 22:04   #66
Dnevnice i putni troskovi

Pokusavao samk na netu nac informacije o dnevnicama i putnim troskovima, al nisam bas nasao nesto. Nasao sam recimo ovo:

http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=23144

ali zanima me ima li neki bolji clanak koji objasnjava sve prakticne probleme. Recimo ako se zbog vlastitog nemara put od A do B produzi za odredjen broj kilometara, smije li se racunat samo "optimalna" kilometraza ili ona obavljena?

I ovo s dnevnicama mi je jos bitnije, ima li negdje popis za koju drzavu koliko Eura. Kako se racunaju vikendi? Kako se tocno racuna dnevnica (ako se recimo krene iz Hrvatske u 07:00, stigne u Rumunjsku u 23:00, za koju drzavu se racuna dnevnica za taj dan). Ima netko sa iskustvom?
Fala
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 00:38   #67
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Recimo ako se zbog vlastitog nemara put od A do B produzi za odredjen broj kilometara, smije li se racunat samo "optimalna" kilometraza ili ona obavljena?
Računa se samo ona kilometraža koja je potrebna za poslovne svrhe. Privatni trošak zbog nemara ili sl. potrebno je posebno obračunati i postupiti s njim kao i sa svakim drugim privatnim troškom (doprinosi itd). No na sreću takav "nemar" se uvijek nekako uspije povezati sa poslovnim zadacima i na kraju ispadne poslovni trošak

Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
I ovo s dnevnicama mi je jos bitnije, ima li negdje popis za koju drzavu koliko Eura. Kako se racunaju vikendi? Kako se tocno racuna dnevnica (ako se recimo krene iz Hrvatske u 07:00, stigne u Rumunjsku u 23:00, za koju drzavu se racuna dnevnica za taj dan). Ima netko sa iskustvom?
Fala
Pronađi nekog prijatelja koji je pretplaćen na RRIF (većina poduzetnika ima takvu pretplatu) i u tim časopisima ćeš pronaći i popis inozemnih dnevnica i sve detalje o tome kako ih izračunati...
Vikendi se računaju isto kao i radni dani, a inozemne dnevnice se obračunavaju tako da se uzme dnevnica one zemlje u kojoj si najviše boravio u toku tog dana...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 00:46   #68
Quote:
GricGric kaže: Pogledaj post
Računa se samo ona kilometraža koja je potrebna za poslovne svrhe. Privatni trošak zbog nemara ili sl. potrebno je posebno obračunati i postupiti s njim kao i sa svakim drugim privatnim troškom (doprinosi itd). No na sreću takav "nemar" se uvijek nekako uspije povezati sa poslovnim zadacima i na kraju ispadne poslovni trošak



Pronađi nekog prijatelja koji je pretplaćen na RRIF (većina poduzetnika ima takvu pretplatu) i u tim časopisima ćeš pronaći i popis inozemnih dnevnica i sve detalje o tome kako ih izračunati...
Vikendi se računaju isto kao i radni dani, a inozemne dnevnice se obračunavaju tako da se uzme dnevnica one zemlje u kojoj si najviše boravio u toku tog dana...
OK fala.
Jel mozes mozda rec - ako imas iskustva s tim - s obzirom da ne bih zelio "provocirat" poreznike, ako ja svaki drugi mjesec odam na mejsec dana van, od toga pola radim pola saram okolo (turisticki), bez ikakvih racuna za smjestaj (smjestaj osiguran), koliko se realno moze prikazat ko dnevnica. Jel mogu imat problema ako se dan odlaska i dan dolaska ne poklapa sa brojem prikazanih dnevnica (prikazao bih samo ono sto sam stvarno i radio). Godisnje bi se skupilo mozda 100tinjak dana, ne znam jel to previse? Jel firma duzna od odredjene kolicine recimo iznajmit stan ako bi porezna pomislila da bi to bilo jeftinije za drzavu (ne i za poslodavca)?
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 00:54   #69
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
OK fala.
Jel mozes mozda rec - ako imas iskustva s tim - s obzirom da ne bih zelio "provocirat" poreznike, ako ja svaki drugi mjesec odam na mejsec dana van, od toga pola radim pola saram okolo (turisticki), bez ikakvih racuna za smjestaj (smjestaj osiguran), koliko se realno moze prikazat ko dnevnica. Jel mogu imat problema ako se dan odlaska i dan dolaska ne poklapa sa brojem prikazanih dnevnica (prikazao bih samo ono sto sam stvarno i radio). Godisnje bi se skupilo mozda 100tinjak dana, ne znam jel to previse? Jel firma duzna od odredjene kolicine recimo iznajmit stan ako bi porezna pomislila da bi to bilo jeftinije za drzavu (ne i za poslodavca)?
Prikaži sve dnevnice, odnosno sve dane koje si proveo u inozemstvu, uz putni nalog priloži kojekakve račune koji su totalno nepotrebni, koje nećeš niti knjižiti niti obračunavati, ali dokazuju da si stvarno bio vani, kao npr račun iz nekog restorana ili kafića, račun od neke kupljene robe, goriva itd... To je nepotrebno, no korisno ako dođe do nekih pitanja od strane porezne...

A tko ti može dokazati da si radio samo pola mjeseca.... Nitko ti nemože zabraniti da u inozemstvu tražiš kupce, sklapaš poslove, a da pri tome spavaš i boraviš kod rođaka ili djevojke...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 01:06   #70
Quote:
GricGric kaže: Pogledaj post
Prikaži sve dnevnice, odnosno sve dane koje si proveo u inozemstvu, uz putni nalog priloži kojekakve račune koji su totalno nepotrebni, koje nećeš niti knjižiti niti obračunavati, ali dokazuju da si stvarno bio vani, kao npr račun iz nekog restorana ili kafića, račun od neke kupljene robe, goriva itd... To je nepotrebno, no korisno ako dođe do nekih pitanja od strane porezne...
Pa dokazat se vjerujem uvijek nekako moze, tu su kreditne kartice, popis poziva isl, iako nista nije 100%. Nemam ja problema sa dokazat da sam vani vec vjerojatno porezna nije bas ravnodusna prema isplati toliko dnevnica. Mene zanima jel porezna ima ikakvo pravo radit probleme oko dnevnica ako ih je recimo >100.

Quote:
A tko ti može dokazati da si radio samo pola mjeseca.... Nitko ti nemože zabraniti da u inozemstvu tražiš kupce, sklapaš poslove, a da pri tome spavaš i boraviš kod rođaka ili djevojke...
Nemam namjeru nista muljat, ako ne radim ne zelim dnevnicu za taj dan. Ja vise pitam jel se dnevnice i putni nalozi uvijek moraju poklapat.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 01:23   #71
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Pa dokazat se vjerujem uvijek nekako moze, tu su kreditne kartice, popis poziva isl, iako nista nije 100%. Nemam ja problema sa dokazat da sam vani vec vjerojatno porezna nije bas ravnodusna prema isplati toliko dnevnica. Mene zanima jel porezna ima ikakvo pravo radit probleme oko dnevnica ako ih je recimo >100.
Možeš ih isplatiti i 365 ako ima toliko dana u godini... tvoja stvar.... Znam stranca koji je vlasnik firme u Hr. Prijavljen je u toj hr firmi, dobija plaću, i obračuna si sve dnevnice jer živi vani...


Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Nemam namjeru nista muljat, ako ne radim ne zelim dnevnicu za taj dan. Ja vise pitam jel se dnevnice i putni nalozi uvijek moraju poklapat.
Ako ti se ne poklapaju dnevnice sa putnim nalogom, onda je moguće da će se postavljati pitanja... Npr dali se za taj turistički dio putovanja računao godišnji odmor? Ako nije, zašto nije, tada si nesmiješ obračunat plaću ako nisi radio. Nadalje, dali ima troškova koji su vezani za taj privatni dio, a isplaćeni su s onim poslovnim dijelom naloga? Itd itd... otvaraš pandorinu kutiju...

Priznajem. karikiram malo, ali u konačnici tako ispada...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 01:35   #72
Quote:
GricGric kaže: Pogledaj post
Možeš ih isplatiti i 365 ako ima toliko dana u godini... tvoja stvar.... Znam stranca koji je vlasnik firme u Hr. Prijavljen je u toj hr firmi, dobija plaću, i obračuna si sve dnevnice jer živi vani...
Upravo bih iz tog sivila zelio pobjec jer ovog lika bi onda u toj zemlji u kojoj zivi mogli pitat jel poreze placa kao porezni obveznik te zemlje u kojoj zivi a ne ove u kojoj je zaposlen.

Quote:
Ako ti se ne poklapaju dnevnice sa putnim nalogom, onda je moguće da će se postavljati pitanja... Npr dali se za taj turistički dio putovanja računao godišnji odmor? Ako nije, zašto nije, tada si nesmiješ obračunat plaću ako nisi radio. Nadalje, dali ima troškova koji su vezani za taj privatni dio, a isplaćeni su s onim poslovnim dijelom naloga? Itd itd... otvaraš pandorinu kutiju...

Priznajem. karikiram malo, ali u konačnici tako ispada...
Pa u mojo struci je to malo relativizirano buduci se sa racunalima moze radit iz citavog svijeta. Ako su te rupe u dnevnicama vikendi onda se vjerojatno nema sta posebno pravdat, al meni se cesto desava da iz jedne drzave radim za firmu u drugoj drzavi. U tom slucaju bi bilo blesavo zaracunat dnevnicu jer sam ostao u toj stranoj drzavi samo zato sto mi se nije isplatilo za tih par dana ic na citav put.

Znam da je tematika malo komplicirana i individualna i zato zahvaljujem na tvojem doprinosu.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 20:01   #73
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
... al meni se cesto desava da iz jedne drzave radim za firmu u drugoj drzavi. U tom slucaju bi bilo blesavo zaracunat dnevnicu jer sam ostao u toj stranoj drzavi samo zato sto mi se nije isplatilo za tih par dana ic na citav put.
Dnevnice se ne obračunavaju prema tome u kojoj zemlji ili za koju zemlju obavljaš posao, nego prema tome u kojoj zemlji trenutno jesi. Dnevnica je namijenjena pokriću troškova prehrane i boravka, zato zemlje u kojima je život jeftiniji imaju manje dnevnice...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2009., 23:07   #74
Evo, da ne otvaram novu temu. Danas sam vidio zanimljiv primjer poslovanja s putnim nalozima...

Kolega(bivši) ima dosad, samo u ovoj godini cca 150 putnih naloga u svojoj tvrtci.

Iznosi su od 0,00 Kn (službeno vozilo, manje od 8 sati trajanje pa nema dnevnice) do više od 3000 Kn (osobno vozilo za terenski rad koje koristi kad uz putovanje obilazi i neka zabita mjesta gdje službenom limuzinom ne može doći). bavi se specifičnim poslom pa mu je skoro svaki dan takav da radi putni nalog.

Drugi frend, koji radi u poreznoj, rekao je (onako, prijateljski) da mu to porezna ospori ako dođe u kontrou, ima preko 90.000 kn po putnim nalozima u ovoj gopdini a sam je zaposlen, ali kad je malo pogledao u papire koje ovaj vodi rekao je da je sve čisto.

Izgleda da se na puthe naloge odmah, na prvu, puše (pušu ovi s visoka).

Interesantno mi je što on uz svaki putni nalog ima samo izvješće s putovanja, ništa drugo (gotovo nikad ne spava pa nema dodatnih troškova)...

E, sad. Pošto ja naloge gotovo pa i ne radim (što iz manjka potrebe što iz straha da nešto ne falim :-) :-) ), zanima me mišljenje o ovoj "alergiji" poreznika (ovaj naš je isto poupio virus s posla, pa puše na neviđeno, izgleda) koja im izbaci po mozgu kad vide puno PN.

Pregledao sam propise i zakone, a ovaj je sigurno to provjerio i više od mene, i čovjek je čist.

Ubrzo će uzet' reviziju da mu pregleda poslovanje jer mu zahtijevaju neki strani klijenti, pa ćemo sigurno znat na čemu smo...


Al' dotad me zanima mišljenje upućenih o toj problematici.

Znači, ukratko.

1 zaposleni
90.000 kn u 11 mjeseci po putnim nalozima
cca 150 naloga u 11 mjeseci.

Kad sam prvi put čuo mislio sam da je nemoguće, (nismo se vidjeli dvije godine pa nisam ni znao što radi u životu) al' kasnije sam skužio da stvarno čovjek radi toliki put...
__________________
Samo se ludjaci nadaju.

Ostali rade...
amiklic1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 13:56   #75
Wink Putni nalozi

Čekamo obradu porezne prijave na obrtu koji je krajem prošle godine zatvoren i jučer su me nazvali iz porezne uprave da osporavaju 10-ak putnih naloga( od ukupno možda 20 u cijeloj godini) ukupne vrijednosti oko 2000 kn (?!) ako ne dokažem da sam bio na putu.
Kao dokaz trebam priložiti e-mail od stranke kojim je potvrđen sastanak ?
Moram priznati da nikad nisam čuo za tako ažurnu poreznu upravu i čini se da će nam država fantastično funkcionirati ako svim firmama za sve putne naloge tako provjeravaju.
Jeste li imali slična iskustva ?
muzun is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 15:51   #76
Quote:
muzun kaže: Pogledaj post
Čekamo obradu porezne prijave na obrtu koji je krajem prošle godine zatvoren i jučer su me nazvali iz porezne uprave da osporavaju 10-ak putnih naloga( od ukupno možda 20 u cijeloj godini) ukupne vrijednosti oko 2000 kn (?!) ako ne dokažem da sam bio na putu.
Kao dokaz trebam priložiti e-mail od stranke kojim je potvrđen sastanak ?
Moram priznati da nikad nisam čuo za tako ažurnu poreznu upravu i čini se da će nam država fantastično funkcionirati ako svim firmama za sve putne naloge tako provjeravaju.
Jeste li imali slična iskustva ?


kolegici porezna "porušila" putne naloge jer nije vodila evidenciju putnih naloga. nisu svi bili upisani pod rednim brojem u knjigu.
ja ih opće ne radim. tu grizu. nekako im to najlakše valjda.
ne dam veliku kaznu za mali trošak! moji ne putuju!
uraira is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 00:41   #77
jeli se mora otvarat putni nalog ukoliko djelatnik ide na službeni put sa službenim vozilom u mjestu udaljenijem od 30 km i vrati se unutar 8 sati, tj. unutar radnog vremena i nema dnevnice???

ili je dovoljno taj put upisati u obrazac evidencije o pređenoj kilometraži gdje se i upisuju svi ostali km pređeni u loko vožnji?

Zadnje uređivanje petra288 : 08.09.2010. at 00:48.
petra288 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 00:47   #78
Quote:
uraira kaže: Pogledaj post
nisu svi bili upisani pod rednim brojem u knjigu.
ni ja ni kolegica što je radila prije mene nismo vodile tu knjigu putnih naloga , putne naloge smo prilagale uz temeljicu za knjiženje ali knjigu nisam nikada ni vidila...dobro si rekla da je pođem kupiti....
petra288 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 08:48   #79
Quote:
petra288 kaže: Pogledaj post
jeli se mora otvarat putni nalog ukoliko djelatnik ide na službeni put sa službenim vozilom u mjestu udaljenijem od 30 km i vrati se unutar 8 sati, tj. unutar radnog vremena i nema dnevnice???

ili je dovoljno taj put upisati u obrazac evidencije o pređenoj kilometraži gdje se i upisuju svi ostali km pređeni u loko vožnji?

ne otvara se putni nalog. taj je samo za obračun dnevnice i evtl troškova na ptu koje vraćaš radniku. (ili si mu novce dala unaprijed, pa tu obračunaš evtl razliku- za povrat ili za nadoplatu)
uraira is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 08:49   #80
Quote:
petra288 kaže: Pogledaj post
ni ja ni kolegica što je radila prije mene nismo vodile tu knjigu putnih naloga , putne naloge smo prilagale uz temeljicu za knjiženje ali knjigu nisam nikada ni vidila...dobro si rekla da je pođem kupiti....
nije propisan obrazac. možeš si ju voditi i na škrniclu, bitno je da ima sve podatke (potraži negdje sadržaj) i da broj evidencije iz knjige bude upisan na radni nalog.
uraira is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:22.