Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Pogledaj rezultate ankete: Vjerujete li u bosanske piramide?
Da 281 37.27%
Ne 387 51.33%
Nemam mišljenje 86 11.41%
Glasovatelji: 754. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2006., 04:49   #1081
Malo hrvati, malo Turci......
KulinBan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 05:29   #1082
Evo ja se samo javljam da vas potaknem da brže kopate. Ajmo... :bič:
Kex Doomlich is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 09:53   #1083
Quote:
Ogius kaže:
Kakve sve ovo ima veze s piramidama?
E moj Ogius, to se i ja pitam!!
The Realist is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 09:56   #1084
Prosto je nevjerovatno do koje granice može da dosegne ljudska sujeta. Možda bi bilo prikladnije upotrijebiti termin ljubomora ili zavist, egoizam ili koješta već, ali u svakom slučaju čovjeku se želudac okreće od silnih napora da se minimizira, odnosno upropasti poduhvat Semira Osmanagića i njegovih saradnika okupljenih u Fondaciji Arheološki park Bosanska piramida sunca. Grupa stručnjaka iz oblasti arheologije i historije koja je okupljena u kojekakvim Zavodima, Komisijama i koji su, ne treba zaboraviti, dobro uhljebljeni na brojnim fakultetima, konstantno i na vrlo perfidan i podcijenjivački način pokušavaju obeshrabriti Osmanagića. Ne ulazeći u ocjenu snage argumenata kojima nastupaju zagovornici i protivnici teze o postojanju piramida u Visokom, ipak se ne može oteti dojmu da je ona strana koja negira postojanje piramida, u više navrata reagovala na vrlo grub način, ne libeći se čak i preko novina vrijeđati Osmanagića. Ono što je u cijeloj priči zanimljivo, jeste činjenica da Osmanagić to sve podnosi džentlmenski, što je možda i najbolji odgovor našoj eliti.

Znakovita je i još jedna pojava. Ni u jednom slučaju, na onaj pravi način, dvije strane nisu sučelile odnosno nastupile sa svojom argumentacijom. Od prvog dana Osmanagić i njegovi saradnici spremni su i na takav vid zdravog dijaloga i rasprave, ali struka nikada nije uzvratila na bacanje rukavice u njihovo lice. Najnoviji primjer koji svjedoči evidentnom izbjegavanju suprotstavljanja argumenata, gledaoci Televizije BiH (BHT 1) mogu pogledati u večerašnjem izdanju Političkog magazina Javna tajna (četvrtak, 8.06.2006 u 20,00 sati). Iako su najavili da će pred kamerama sudjelovati u raspravi po principu pro et contra, domaći stručnjaci na kraju su odustali i na taj način samo podebljali sjenu sumnje u njihovu tobožnju borbu za zaštitu istine i činjenica. Ne radi se to tako, gospodo stručnjaci. Nije li ovdje riječ o klasičnoj zamjeni teza? Vrlo vjerovatno, jer ako se ispostavi da piramide u Visokom doista postoje, a u tom smjeru idu dosadašnja istraživanja, onda u vodu padaju godine i godine sjedeljki za katedrama i neotesanog načina emocionalnog i moralnog silovanja što se nekad zvaše predavanja na našim fakultetima.

Na koncu, da bi se stvari raščistile, ne tvrdim da piramide u Visokom postoje. Sigurno ne vjerujem blijedim i kukavičkim objašnjenjima struke koja pobija Osmanagićevu tezu, a možda sam u krivu. Istina je da tamo nešto postoji, zato neka detaljna istraživanja odgonetnu mistriju Visočice. Slučaj bosanskih piramida je još jednom potvrdio da je u ovoj zemlji, nažalost, još uvijek najjača ona stara: ''Sve ti mogu oprostiti, ali uspijeh nikako''. Sretno Sam!

Piše: Nermin Bise
Sarajevo-x.com
08/06/2006 12:52
The Realist is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 11:53   #1085
Dakle stav služben struke je da nema Piramide. Zanima me dal' su pobijali "dokaze" ili su samo rekli: "tamo nemože biti piramida, dakle tamo nije piramida".
__________________
Ustrijeli me Vendi
Ogius is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 12:02   #1086
ja to pratim vec mjesecima sa strane, ali nikako da izadju na vidjelo visoko kvalitetne fotke "nepobitnih dokaza" da je to stvarno piramida. vjeruj mi, jako bih volio da ispadne da je, ali istovremeno jako sumnjam da je u pitanju danikenizam na djelu. jeftine uzbudljive misterije, "potkrijepljene" sumnjivim, dvosmislenim dokazima. kao da je problem danas na web staviti super fotke iz kojih je sve jasno?! a na stranicama Fondacije imas u velikoj vecini fotke koje ne prikazuju nista, ili neke ljude koji poziraju ispred sume, kuce, livade.. (da ne kazem statiraju u kukuruzu). to malo kamenja koje se vidi je ili iz nekog neobicnog kuta, ili izgleda poput bilo kojeg najobicnjeg kamenja koje ces naci bilo gdje da kopas. ide mi na zivce pozivanje na "vjeru u piramide". to je ocito regrutiranje u sljedbenike ideje. sto duze se odugovlaci sa stvarnim dokazima, a ne piskaranjima, pozivanjem na neobjavljenje ili nejasne fotke..., to smjesnije sve skupa izgleda. ja cu biti dovoljno entuzijast (mnogi ce reci naivan) da jednom osobno odem to sve pogledati, ali 95% sam vec uvjerene da je to sve prodavanje magle. ali kako sam i sam zaljubljenik u alternativne romane i martija misteriju opcenito tak sam spreman uloziti toliko truda u ime dobre volje. ali na mnogim planinarenjima tu po Hrvatskoj nasao sam barem dva brda koja izgledaju jednako piramidalno (iz dobro odabranog kuta gledanja) kao i Visocica. ponavljam - volio bih da je to piramida, ali najiskrenije sumnjam, zbog tog senzacionalistickog pristupa bez ikakvih dokaza
seti is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 12:37   #1087
Quote:
seti kaže:
ja to pratim vec mjesecima sa strane, ali nikako da izadju na vidjelo visoko kvalitetne fotke "nepobitnih dokaza" da je to stvarno piramida. vjeruj mi, jako bih volio da ispadne da je, ali istovremeno jako sumnjam da je u pitanju danikenizam na djelu. jeftine uzbudljive misterije, "potkrijepljene" sumnjivim, dvosmislenim dokazima. kao da je problem danas na web staviti super fotke iz kojih je sve jasno?! a na stranicama Fondacije imas u velikoj vecini fotke koje ne prikazuju nista, ili neke ljude koji poziraju ispred sume, kuce, livade.. (da ne kazem statiraju u kukuruzu). to malo kamenja koje se vidi je ili iz nekog neobicnog kuta, ili izgleda poput bilo kojeg najobicnjeg kamenja koje ces naci bilo gdje da kopas. ide mi na zivce pozivanje na "vjeru u piramide". to je ocito regrutiranje u sljedbenike ideje. sto duze se odugovlaci sa stvarnim dokazima, a ne piskaranjima, pozivanjem na neobjavljenje ili nejasne fotke..., to smjesnije sve skupa izgleda. ja cu biti dovoljno entuzijast (mnogi ce reci naivan) da jednom osobno odem to sve pogledati, ali 95% sam vec uvjerene da je to sve prodavanje magle. ali kako sam i sam zaljubljenik u alternativne romane i martija misteriju opcenito tak sam spreman uloziti toliko truda u ime dobre volje. ali na mnogim planinarenjima tu po Hrvatskoj nasao sam barem dva brda koja izgledaju jednako piramidalno (iz dobro odabranog kuta gledanja) kao i Visocica. ponavljam - volio bih da je to piramida, ali najiskrenije sumnjam, zbog tog senzacionalistickog pristupa bez ikakvih dokaza
Ja na ovo nemam sto dodati, osim
Against is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 13:06   #1088
Quote:
Ogius kaže:
Dakle stav služben struke je da nema Piramide. Zanima me dal' su pobijali "dokaze" ili su samo rekli: "tamo nemože biti piramida, dakle tamo nije piramida".
struka iskopine nije niti pogledala.
i to je najpametnje jer tako nemogu nikako fulat.
nebi ni ja da san strucnjak nista govorija prije nego se vise iskopa.
vrijeme ce pokazat jesu li to piramide ili samo neobicna planina.
__________________
Hvali more, drž' se Hvara
hvar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 13:16   #1089
Upravo ovo što je seti napisao i ja mislim. Kada je sve počelo, činilo mi se nemoguće, ali kada je to preraslo u senzaciju sam malo se suzdržao od prejudiciranja. Čak ni u društvu nisam iznosio mišljenja, čekao sam da struka kaže svoje. Nekako mi je previše vremena prošlo od onda i sada mi se čini: da su piramide stvarno tamo da bi već odavno postajli nepobitni dokazi, a ne "nepobitni dokazi".

Al' to ne znači da neću otići tamo malo razgledavati, pa makar na čevape kod Faraona.
__________________
Ustrijeli me Vendi
Ogius is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 13:46   #1090
ja sam cesto i puno pregledavao fotke egipatskih piramida, jer mislim da su fascinantne. osim sveopce poznatih piramida s Gize ima tam jos masa starijih, dijelom erodiranih piramida. tak da je u principu sve moguce pa i da se ispod Visocice skriva jedna takva. ali da se bas zeli dokazati da V. je piramida to se sigurno moglo napraviti dosad. mislim da bi bilo dovoljno zagrebati na dijelu gdje se stranice susrecu, tu bi se neka struktura odmah vidjela. ovak malo po malo se gricne negdje pa kad se iskopa kakav zgodan komad kamena odma halabuka, a oko niceg zapravo. sve mi totalno pocinje liciti na dobar marketing, onak "pomalo cemo, neg raja placa". zapravo kao da se odugovlaci jer turisti su vec poceli kapati pa zasto ne nastaviti tako dok god ide? i uopce se ne slazem sa strukom, koja je odbila makar pogledati iskopine, ako ni zbog cega drugog (npr obavijestiti javnost da je sve komedija, ako je) onda zbog toga da provjere kaj ovi tu ruju s bagerima. a najsmjesnija mi je fotka koja bi trebala biti krunski dokaz - oni navodni tuneli. pogledajte ulaz - obzidan ciglama i betonom, izgleda ko necija garaza. mislim kaj je to?! neki rudnik iz 50-tih??? kakve su to fore, sprdacina. da stvarno postoje neki tuneli to bi samo po sebi vec trebalo biti naslikavano sa svih strana. a tam par njih cuci u nekoj rupi i gleda neki glatki kamen kakvih ima po svim spiljama. i na njemu ucrtane strelice, zamislite, "nepoznati simboli"
seti is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 14:00   #1091
Evo treba se strpiti jos malo, UNESCO je odlucio poslati svoj tim ljudi da utvrde o cemu se radi. Pa vjerovatno ako UNESCO tim (ne)potvrdi da je to piramida nece biti vise razloga za nagadjanje.
ghoust26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 15:15   #1092
Quote:
seti kaže:
a najsmjesnija mi je fotka koja bi trebala biti krunski dokaz - oni navodni tuneli. pogledajte ulaz - obzidan ciglama i betonom, izgleda ko necija garaza. mislim kaj je to?! neki rudnik iz 50-tih???
majke mi mile, ja neznam dal da ti se smijem radi ovoga il da plačem.... ovako se neko nije prosuo na ovom forumu ima več par godina....

jesi li ti bio ozbiljan kad si ovo pisao il se samo zajebaješ!!!
__________________
On meni nema BOSNE !!!
Nisam zgodan al sam neophodan
AmADin_gospo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 16:15   #1093
malo se zajebo izgleda. al pogledaj one fotke "obilazak tunela i novih lokacija", tik do necije garaze nasli su loncariju, keramiku... fotka druga slijeva, prvi red. ok, ak je ona rupa u trecem redu ulaz u tunele onda dobro, al rovarit oko necije garaze
seti is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 16:37   #1094
Quote:
seti kaže:
ja to pratim vec mjesecima sa strane, ali nikako da izadju na vidjelo visoko kvalitetne fotke "nepobitnih dokaza" da je to stvarno piramida. vjeruj mi, jako bih volio da ispadne da je, ali istovremeno jako sumnjam da je u pitanju danikenizam na djelu. jeftine uzbudljive misterije, "potkrijepljene" sumnjivim, dvosmislenim dokazima. kao da je problem danas na web staviti super fotke iz kojih je sve jasno?! a na stranicama Fondacije imas u velikoj vecini fotke koje ne prikazuju nista, ili neke ljude koji poziraju ispred sume, kuce, livade.. (da ne kazem statiraju u kukuruzu). to malo kamenja koje se vidi je ili iz nekog neobicnog kuta, ili izgleda poput bilo kojeg najobicnjeg kamenja koje ces naci bilo gdje da kopas. ide mi na zivce pozivanje na "vjeru u piramide". to je ocito regrutiranje u sljedbenike ideje. sto duze se odugovlaci sa stvarnim dokazima, a ne piskaranjima, pozivanjem na neobjavljenje ili nejasne fotke..., to smjesnije sve skupa izgleda. ja cu biti dovoljno entuzijast (mnogi ce reci naivan) da jednom osobno odem to sve pogledati, ali 95% sam vec uvjerene da je to sve prodavanje magle. ali kako sam i sam zaljubljenik u alternativne romane i martija misteriju opcenito tak sam spreman uloziti toliko truda u ime dobre volje. ali na mnogim planinarenjima tu po Hrvatskoj nasao sam barem dva brda koja izgledaju jednako piramidalno (iz dobro odabranog kuta gledanja) kao i Visocica. ponavljam - volio bih da je to piramida, ali najiskrenije sumnjam, zbog tog senzacionalistickog pristupa bez ikakvih dokaza

Pa sada, zašto ne kopati, svako tamo može otići i pomoći i svi koji su bili su ili rekli da vjeruju, ili, oni koji su bili protiv, su rekli da više nisu sigurni, dakle....
The Realist is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 16:38   #1095
Quote:
Jalnuški Diletant kaže:
Nisu nego krstjani tj. pripadnici Crkve bosanske.

I tada nisu bili Bošnjaci nego Bošnjani.

I krstjani nisu prelazili na katoličanstvo nego su se, nakon samo par godinica, katoličanstvu vratili, jer su bili katolički heretici. (Službeno su se odrekli krstjanstva, U PRISUSTVU KULINA BANA, i vratili se katoličanstvu 1203..)

Bogumili imaju veze s Makedonijom i Bugarskom.
Zabavan si....to je bilo ono: "'Ocete li prifatit Isusa za boga vasega?" a bogumuli u glas: "Hocemo, Hocemo!!", i dok konjica zamagli preko brda oni opet po starome! !
KulinBan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 17:15   #1096
Quote:
KulinBan kaže:
Zabavan si....to je bilo ono: "'Ocete li prifatit Isusa za boga vasega?" a bogumuli u glas: "Hocemo, Hocemo!!", i dok konjica zamagli preko brda oni opet po starome! !
Bilo kako bilo, svi bosanski kraljevi nakon toga bili su katolici.
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 17:46   #1097
Quote:
Jalnuški Diletant kaže:
svi bosanski kraljevi nakon toga bili su katolici.


I Iranci su Muslimani al nece nikad reci ja sam Bosanac, a tako i obratno! Zasto su onda svi Bosnjani dolaskom Turaka na nase prostore uzeli Islam kao svoju vjeru tako lako i brzo? Za razliku od Rima, Osmanlije nisu nikad forsirale prelazak ne-muslimana na Islam...cak sto vise dozvolili su gradnju katolickih crkvi za njihove vladavine.....i sad ti pricaj! Dok je rim ubijao sve sto pod krst ne stade u Osmanskom carstvu vladala demokratija!
KulinBan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 17:52   #1098
Quote:
KulinBan kaže:
Zasto su onda svi Bosnjani dolaskom Turaka na nase prostore uzeli Islam kao svoju vjeru tako lako i brzo?
To nije istina.

Bošnjani su većinom uzeli katoličanstvo kao svoju vjeru.

Islam su uzeli i katolici i krstjani pravoslavni - ovisno o okolnostima.

A preuzimanje nije bilo niti brzo niti lako.
Quote:
KulinBan kaže:
Za razliku od Rima, Osmanlije nisu nikad forsirale prelazak ne-muslimana na Islam...


Zajebavaš se, je l' da?

Quote:
KulinBan kaže:
cak sto vise dozvolili su gradnju katolickih crkvi za njihove vladavine.....i sad ti pricaj! Dok je rim ubijao sve sto pod krst ne stade u Osmanskom carstvu vladala demokratija!


Aha. Naravno.

Zbog te opjevane osmanske demokracije bosanski kraljevi su slali vojsku i na Kosovo da je zaustave, a zadnji bosanski kralj vapio čitavoj kršćanskoj europi da mu pritekne u pomoć...
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 17:58   #1099
Osim toga, evo još jednom:
Quote:
Prvo - osnovni pojmovi o srednjovjekovnoj Bosni:


- X. stoljeće - Prvi spomen Bosne (Porfirogenet) - vjerovali ili ne u sklopu tadašnje srpske države. (Gornji i srednji tok rijeke Bosne do, približno, Zavidovića.) Dva grada - Katera i Desnek.
- X. stoljeće - druga polovina - kratkotrajno samostalna, a njen Ban zauzeo hrvatske županije Uskoplje, Luku i Plivu iako su puno duža razdoblja kad je čas pod tadašnjom hrvatskom, a čas pod srpskom državom.
- Od 1018. pod Bizantom.
- 1081. - 1088. pod Dukljom (Bodin)
- 1101. Bosna konačno samostalna.
- Onda još malo nereda di se ne zna niti tko pije niti tko plaća
- 1154. - 1163. Borič – prvi imenom poznati bosanski Ban.
- 1154. - 1180. Bizantska vlast u Dalmaciji, Bosni, Hrvatskoj i Srijemu.
- 1166. - 1180. Opet pod Bizantom
- 1180. Kulin Ban (1180. - 1204.) (Od Drine do Grmeča - srednja Bosna, Usora, Soli, Donji kraji)
- 1199. prvi spomen dualizma (Krstjani).
- 1203. BILINOPOLJSKA ABJURACIJA
- 1233. – 1249. Matej Ninoslav vlada Bosnom i započinje ratove s Ugarskom.
- 1244. Matej Ninoslav se pokorio hrvatsko-ugarskom kralju
- 1253. Bela IV podijelio Bosnu
- 1255. – 1258. Prijezda, osnivač dinastije Kotromanovića.
- 1272. – 1312. U Hrvatskoj vlada knez Pavao Šubić „ban Hrvata“ i „gospodar Hrvatske, Slavonije i Bosne“.
- 1299. hrvatski ban Pavao I. naziva se "banom Hrvatske, Dalmacije i gospodarom Bosne", a
- 1305. "gospodarom cijele Bosne".
- 1312. – 1322. Mladen II. Šubić je „ban Hrvata, Bosne, knez Zadra i princip Dalmacije“.
- 1318. njegov sin Mladin II. širi se na Hum. (U to vrijeme bosanski ban Stjepan I. drži samo malo područje uz Drinu.)
- 1324. Stjepan II. Kotromanić (1322. - 1353.) širi Bosnu (Usora, Soli, Duvno, Livno, Glamoč...) Svo se stanovništvo pod njim naziva se BOŠNJANIMA.
- 1326. Stjepan II. Kotromanić zauzima područje od Neretve do Cetine, a Srbiji veliki dio Huma.
- 1329. Stjepan II. Kotromanić ratovao u podlimlju. Država mu od "Save do mora i od Cetine do Drine".
- 1340. - 1342. katolička crkva ponovno dobila institucionalni oblik
- 1353. - 1391. vlada Tvrtko I., sin Jelene Bribirske i Stjepanova brata Ladislava.
- 1357. Tvrtko ustupa Hum Ludoviku I.
- 1366. Tvrtko bio prisiljen nazvati se banom "po milosti Božjoj i gospodara našega kralja Ludovika".
- 1369. Tvrtko vratio punu vlast i počeo se širiti.
- 1373. Tvrtko se širi na područje između Drine i Lima, a kasnije i Trebinje, Konavle i Dračevicu.
- 1377. Tvrtko I. postaje "Kralj Srbljem i Bosni i Primorju i Zapadnim sranama". Vrhunac Bosnskog kraljevstva!
- 1385. Tvrtko I. dobija kotor.
- 1388. TVRTKOVA VOJSKA POD VODSTVOM VLATKA VUKOVIĆA ZAUSTAVLJA OSMANLIJE POD VODSTVOM ŠAHIN-PAŠE KRAJ BILEĆE!!!
- 1389. BOSANSKA VOJSKA SUDJELUJE U BITCI NA KOSOVU POD ISTIM ZAPOVJEDNIŠTVOM!!!

- 1390. Tvrtku se predaju gradovi Split, Trogir i Šibenik, područje od Knina do Zemunika i otoci Brač i Hvar. ("Kralj Raške, Bosne, Dalmacije, Hrvatske i Primorja")
- 1391. umire Tvrtko I.
- 1391. - 1418. sve u kurcu. Razni nasljednici podliježu što Osmanlijama, što Ugarima, (1404. - 1409.) što plemstvu.
(- 1391. - 1395. Stjepan Dabiša kraljuje Bosnom.
- 1395. – 1398. Jelena Gruba – kraljica Bosne
- 1398. – 1404. Stjepan Ostoja kralj Bosne. Oslanja se na moćnu vlastelu.
- 1404. - 1409. Stjepan Tvrtko II. kraljuje u Bosni.
- 1418. – 1421. Stjepan Ostojić kralj Bosne.)
- 1420. Prvi osmanski upad.
- 1421. – 1443. Stjepan Tvrtko II. kraljuje u Bosni.
- 1425. – 1427. Tvrtko II. pada pod uticaj Ugarske.
- 1428. Tvrtko II. ustupa neke gradove i plaća danak Osmanlijama.
- 1435. Tvrtko II. postaje vazal i prema hrvatsko-ugarskom kralju i prema sultanu.
- 1435. Osmanlije učvršćiju vlast u središtu Bosne i zauzimaju županiju Vrhbosnu i grad Hodidid (Današnje Sarajevo).
- 1435. – 1466. HERCEG Stjepan Vukčić Kosača vlada Humom i po njegovoj tituli [hrv. Herceg = vojvoda] njegova zemlja se proziva HERCEGOVINA
- 1443. Stjepan Tomaš (1443. - 1461.) malo popravlja stvari. Uz njega pristaju neki plemići (Kovačevići, Pavlovići, Dinjičići, Vojsalići - nasljednici Hrvoja Vukčića Hrvatinića).
- 1446. Stjepan Tomaš ženi Katarinu Kosaču po katoličkom obredu.
- 1453. sve jači Osmanski uticaj.
- 1461. POSLJEDNI BOSANSKI KRALJ STJEPAN TOMAŠEVIĆ (1461. - 1463.) VIDJEVŠI DA MU DRŽAVA IDE U KURAC TRAŽI POMOĆ OD KRŠĆANSKOG SVIJETA PROTIV OSMANLIJA
- 1463. (proljeće) Sultan poveo vojsku protiv Bosne koju i zauzima, a posljednjeg bosnskog kralja Stjepana Tomaševića - pogubio.
- 1463. (jesen) Izvjesni Matija oduzima Osmanlijama sjeverne krajeve i stvara Srebreničku i Jajačku banovinu.
- 1463. Kraj srednjovjekovne bosanske države.
- do 1482. područja pod vlašću Stjepana Vukčića Kosače i njegovih nasljednika održavala samostalnost.
- 1482. Padom Herceg-Novog i Hercegovina pod osmanskom vlašću.
- 1482. nestanak zadnjeg traga i Bosni i Bošnjanima kakva je i kakvi su do tada postojali.

Povelja Kulina Bana:

"U ime oca i sina i svetoga duha. Ja ban bos'nski Kulin prisezaju tebi, kneze Krvasu, i vsim gradjam dubrovcam pravi prijatelj biti vam od sele i do vika, i prav goj drzati s vami i pravu viru, do kole sam ziv. Vsi Dubrovcane kire hode po mojemu vladaniju, trgujuce, gdi si kto hoce, kretati, gode si kto mine, pravov virov i pravim srcem drzati je bez vsakoje zledi, pazve sto mi kto da svojov voljov poklon, i da im ne bude od mojih castnikov sile, i do kole u mene budu, dati im svit i pomoc ka kore i sebi, kolikore moze, bez vsega zloga primisla, tako mi Bog pomagaj i sije sveto evandjelje. Ja Radoje dijak bana pisah siju knjigu poveljov banov od rozstva Hristova tisuca i sto osamdeset i devet lit, miseca avgusta u dvadeseti i deveti dan, usicenja glave Ivana Krstitelja."

Pitanje:

Bi li mi mogli pojasniti DANAŠNJI pojam "Bošnjaci"?

Jesu li to ZAPRAVO:

1. Sljednici pripadnika srednjovjekovne bosanske države?
2. Sljednici osmalijski podanika kršćanske vjeroispovjesti za vrijeme osmanskog vladanja BiH?
3. Sljednici islamiziranog bosnskog stanovništva iz vremena osmanske okupacije BiH?
4. Bošnjaci-milleti?
5. Bošnjaci-kavmi?
6. Bošnjaci-tifesi?
7. Neopredjeljeni muslimani iz 1948.?
8. Jugoslaveni neopredjeljeni iz 1953.?
9. Muslimani (etnička pripadnost) iz 1961.?
10. Muslimani od 1971.?
11. Bošnjaci od sredine 1990-ih?
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 19:15   #1100
Quote:
Jalnuški Diletant kaže:
To nije istina.

Bošnjani su većinom uzeli katoličanstvo kao svoju vjeru.

Islam su uzeli i katolici i krstjani pravoslavni - ovisno o okolnostima.

A preuzimanje nije bilo niti brzo niti lako.


Zajebavaš se, je l' da?



Aha. Naravno.

Zbog te opjevane osmanske demokracije bosanski kraljevi su slali vojsku i na Kosovo da je zaustave, a zadnji bosanski kralj vapio čitavoj kršćanskoj europi da mu pritekne u pomoć...
A sta su trebali? Da ih docekaju otvorenih ruku! Bosansko kraljevstvo (teritorija) je bilo u pitanju zato su se i branili! Nesto ti nije jasno?
KulinBan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:05.