Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2005., 13:55   #41
A namjerava li iko od vas reci da kod ulaganja u fondove sav rizik preuzima ulagac-investitor.U slucaju negativnog poslovnog rezultata fonda,tj. gubitka,gubi i ulagac,a fond ne preuzima nikakve obaveze jer je ulagac dobrovoljnjo prihvatio rizik na sebe.

Bilo bi posteno od vas da se to kaze zbog manje upucenih koji citajuci vase postove mogu doci u zabludu da tu novci padaju s neba.

@ foundman:

Hr. fondovi imaju u portfelju nekoliko stotina,a ne 20-ak firmi.To mozes provjeriti na njihovim web stranicama.
 
Odgovori s citatom
Old 08.11.2005., 16:12   #42
Quote:
Vojky kaže:
Evo, s današnjim danom zarada je 1,06 kuna! Ako ovako nastavi, do kraja tjedna sam zaradio za jednu kavicu iz automata...
Vojky u koji fond ulazes? .... ja sam trenutno u minusu 6 kuna
__________________
Restart and reboot yourself
Prolaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2005., 17:02   #43
Quote:
Prolaznica kaže:
Vojky u koji fond ulazes? .... ja sam trenutno u minusu 6 kuna
ZB plus, oni kupuju obveznice i sl., prinos nije jako velik, ali obveznički fondovi su dosta konzervativni s ulaganjima, to je i svrha "cash managementa", evo s njihovog weba:

"ZB plus ulaže u kunske instrumente.

Ulažemo u najsigurnije domaće i strane vrijednosne papire:

-blagajničke zapise HNB-a i trezorske zapise Ministarstva financija
-državne obveznice i druge vrijednosne papire koje izdaje ili za koje jamči RH
- komercijalne zapise najkvalitetnijih domaćih banaka
- po potrebi i u strane vrijednosne papire visokog kreditnog rejtinga, najmanje A-"

Dakle osim neke iznimne krize u državi nema šanse da idu u minus. Sad, netko će reći da gubim i u slučaju inflacije, ali to se može dogoditi sa svakom valutom, kuna se dokazala kao jako stabilna.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2005., 17:30   #44
ZB plus ipak manji dio ulaže u obveznice, zato se i zove novčani fond.

ZB bond(obveznica) ulaže u obveznice najviše.



Prolaznica, tako je to sa dioničkim fondovima, cijena im varira gore dolje, ali na duži rok daju najveću zaradu.
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2005., 17:33   #45
Re: Napokon istina

Quote:
found_man kaže:
Vidim ja da Syrius1 i još neki ovdje rade za te fondove pa ih hvale na sav glas a i odao ih je taj stručni govor.
Da, radim za Drustvo za upravljanje. Radim za firmu koju ovdje nisam spominjao. Fond nije pravna osoba i nemogu raditi za fond. Spominjao sam Hypo jer tamo ulazem vec vise godina. Pogledaj malo portfelj pa ces vidjeti da ulazu i u druge fondove i u cijelom svijetu.
syrius1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2005., 23:01   #46
odgovor

Prije svega ja ne radim niti za jedne fondove ali to pratim i gledam. Ako sam u nečem tu i pogriješio PARDON. Vi svi ste me ovdje napali jer sam Vas u 95 % svega što sam rekao, rekao istinu. Ja vjerujem da naš fond ima stotinu tvrtki i vidio sam da jedan dio kapitala mogu investirati izvan RH. Recite mi vi STRUČNJACI i svi ljudi koji to nisu a čitaju ovo dali u RH postoji poštenih 100 tvtki???

NA VELIKU ŽALOST SVIH NAS NE POSTOJI!!!

Znam također da su novčani fondovi niskog rizika ali su isto tako i fondovi manjeg donosa i u njima se ne očekuje dobit kao recimo u otvorenim investiciskim fondovima. ( naravno svjestan sam činjenice da novčani može raditi veliki donos ali dugoročno gledano je manji donos nego u otvorenim.

Sve što ja pišem ovdje tiče se isključvo otvorenih investiciskih fondova.

Bitna stvar ovdje dečki a koju vi nikako ne želite priznati je ta da vi nudite te fondove ljudima a pritom ih ne upozorite da su to fondovi sa jednom zvjezdicom ili ti ga fondovi visokog rizika. Ja cijenim to što su oni imali dobar donos i sve je to divno i krasno ali pitajte bilo kojeg stručnjaka koji ih ne nudi i može na sve to zajedno objektivno gledati!! Reeči će Vam da je to unatoč donosu riskantna investicija.

Svako svojeg konja hvali ali bi vama bankarskim štakorima bilo ipak vrijeme da u svoj poslovni kodeks dodate i riječ koja se zove MORAL. Moja vam je topla preporuka da ljudima ipak kažete i za rizik jer nikad ništa nije samo ružičasto a pošto živite od tih ljudi bio bi red da ih nee guzite na sljepo. U 1 godinu ste upucali u fondove 5 miljardi kuna a žalosno je to što se na prste jedne riuke mogu nabrojati ljudi koji znaju sve. Koristite njihovo neznanje i to je glavni razlog tolikih priljeva , ja nekažem da investicija nebi bilo i da se zna to sve ali bi sigurno manje novaca bilo u Vašim fondovima.

found_man is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2005., 23:31   #47
S današnjim danom je zarada 2,67 kuna! Idem odma' nešto dodatno zarađivat da mogu više ulagat!!!
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2005., 00:01   #48
Quote:
Vojky kaže:
S današnjim danom je zarada 2,67 kuna! Idem odma' nešto dodatno zarađivat da mogu više ulagat!!!
Neda mi se citat i trazit al kolko si ulozio?
 
Odgovori s citatom
Old 09.11.2005., 00:50   #49
Quote:
LostCase kaže:
Neda mi se citat i trazit al kolko si ulozio?
6.000 kn.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2005., 09:26   #50
Found_man, gle ... može bit' da ti to malo čitaš i pratiš, ali nemoj onda lupetati prije nego i shvatiš to što čitaš.
Quote:
Found_man kaže: Znam također da su novčani fondovi niskog rizika ali su isto tako i fondovi manjeg donosa i u njima se ne očekuje dobit kao recimo u otvorenim investiciskim fondovima.
Otvoreni fond, braco, je fond u koji se sredstva mogu uvijek uložiti a i iz njega izvući (budući da otkup udjela vrši sam fond). Novčani fond jedan je od otvorenih investicijskih fondova (uz obveznički, dionički i mješoviti - ovisno prema vrsti vrijednosnih papira u koje se ulaže). Za zadaću pronađi što je zatvoreni investicijski fond.

Budući da se fondovi, dakle, razlikuju prema vrsti vrijednosnih papira, rizik ulaganja u određeni fond se također mijenja. Novčani fondovi ulažu u najmanje rizičnu skupinu tih papirića ali je zato i očekivani prinos najmanji. Druga krajnost su dionički fondovi koji, istina, mogu donijeti veći prihod ali su i najrizičniji.

I kakve su sad to bedastoće s fondovima visokog rizika? Većina ljudi (nas, na forumu) novac nije našla na cesti nego zaradila (plaća i sl.), te dio te zarade odlučila uložiti u nešto. Manji dio nas spreman je taj novac uložiti u nešto o čemu nema blage veze, a onaj drugi dio će se obrazovati po tom pitanju, pročitati riječ-dvije. Pa, ako se netko i sprema uložiti novac u nešto (bilo što - sportsku kladionicu, TV bingo show, Olimpijsku lutriju, životno osiguranje, ...), vjerojatno je da se u barem osnovnim crtama upoznao s rizicima i mogućoj dobiti. Svugdje lijepo piše da "prinosi iz prošlosti nisu jamstvo prinosa u budućnosti" - ako si prošli tjedan pogodio četvorku u lotu 7/39, može se desiti da više nikad ništa ne dobiješ. Isto tako i fondovi - ulažeš, ali si potpisom na zahtjevu za kupnju udjela pokazao da poznaješ statut društva za upravljanje tim fondom, te da ti je jasno da taj novac možda oplodiš, a možda i popušiš.

Svako će izabrati prema svom ukusu - kako, dakle, misliš da netko nekoga nagovara da investira u nešto? Gle Vojkyja - koliko sam shvatio, uložio je u novčani fond, svjestan da je rizik nizak, isto kao i prinos. I čovjeka veseli kuna-dvije tjedno. OK. Netko drugi će uložiti u dionički fond i u istom tjednu izgubiti (na istu uloženu svotu) nekoliko stotina kn (jer mora platiti ulaznu naknadu, a udio je - osim toga - izgubio na vrijednosti jer su talibani krknuli WTC).

Što ti je opcija? Nemoj ulagati, pa se nećeš izvrgnuti riziku. Čuvaj novac u banci. Možda propadne. Čuvaj u čarapi. Možda kuća izgori. Ili, najbolje zapij. Barem neka korist. Proizvođaču konjaka.

Plus, lakše malo s pridjeljivanjem naziva tipa štakori korisnicima foruma; nit' se profesionalno bavim financijama, a i da se bavim, za takvo što (da si mi blizu) bi dobio kuhanom šibom po golom turu. Kuhana je šiba, naime, žitka i ne puca lako, a na tur (te, posljedično, glavu) djeluje blagotvorno pedagoški.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2005., 09:44   #51
Re: odgovor

Quote:
found_man kaže:
Prije svega ja ne radim niti za jedne fondove ali to pratim i gledam. Ako sam u nečem tu i pogriješio PARDON. Vi svi ste me ovdje napali jer sam Vas u 95 % svega što sam rekao, rekao istinu.
.....
Mora di si glup kad nisi uspio shvatiti to šta si pratio. Kako ćeš drugima reći istinu kad niti sam neznaš šta je istina.

Kao šta Littlefoot kaže, novčani fond je otvoreni investicijski fond.


Inaće ti nebi odgovorao ali nalupetao si se gluposti za dva života, i tako obmanjueš ljude.


Btw. nisam bankar niti slično.
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2005., 18:49   #52
Quote:
papa štrumf kaže:
Samo novčani inv. fondovi nemaju ulazno/izlaznih naknada, zato su najbolja opcija za kratkoročno ulaganje.

Trebalo bi tamo na webu pisati koliki je prinos.
Imaš i drugih fondova koji nemaju ulazno / izlazne naknadne. Nisam baš apdejtirana, ali još proljetos PBZ Global nije imao ulaznu naknadu. Radi se o mješovitom fondu. RBA Blanced (isto mješoviti) ima ulaznu naknadu od 1%, što je (do sad) vrlo brzo nadoknađivao. Izlazne naknade, ako postoje, su obično manje od ulaznih, tako da mislim da kod ova dva uopće ne postoji izlazna.

Ali, slažem se s tobom da su novčani najbolja opcija za kratkoročno ulaganje.
zuzuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2005., 08:55   #53
Quote:
Vojky kaže:
6.000 kn.
Na taj sam iznos juče dobio 450 kuna prinosa u PBZ Globalu. Za nekih 11. mjeseci.
Da sam uložio u Reif. balanced( što sam i planirao ), prinos bi bio još i veči ...
el Torro is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2005., 16:23   #54
Pred dvije godine trebao sam platiti robu vezano na euro ,a trebalo je cekati par mjeseci.Uplatio sam kune na eurobond zagebacke banke i nisam vise reazmisljao o tecaju.Pri ulazu i izlazu bio je srednji tecaj eura, a mislim da sam uz put zaradio za koju kavu. Inace taj bond nije bas ostvario neku dobit na dulje vrijeme.

Prdenosti fondova su raspsena ulaganja i time smanjeni rizici , a dio je u sigurnim obveznicama (drzavnim)
__________________
george
georgehrri is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2005., 00:09   #55
ok, ovako, za financije i ekonomiju sam totalni antitalent, da vam ne pricam sad povijest svog ekonomskog kraha...
medjutim, upravo mi poznanik na cugi veli kak misli prodati jedan poslovni prostor i investirat u neki taj fond...
ja u isto vrijeme prodajem stan i namjeravam kupit neku kucicu van grada...e, pitam ja njega a pitam i vas, stovane profesionalce, jel' mi se isplati ovo: prodati stan, ne kupiti kucu, nego tih, recimo 50 000 eura uloziti u neki fond i otic u podstanare sto bi me kostalo godisnje otprilike 3000 eura (to placam od place), jel bi se tu nesto zaradilo...ono, da se vidi u novcaniku...
đubre is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2005., 07:47   #56
Kad bi prinosi fondova u prošlosti bili garancija prinosa u budućnosti, vjerojatno bi se isplatilo. No, budući da vrijednost udjela u fondu može i padati (a kako će koje razdoblje dugo trajati, ne možeš znati), može biti da se i neće isplatiti.

U principu, očekuje se da vrijednost udjela raste kroz duže promatrano razdoblje. Stoga je neko "predviđeno" vrijeme ulaganja u, recimo, dioničke fondove 5 godina.

Kakve su tvoje namjere? Koliko dugo bi novac držao u nekom od fondova? Da bi pokrio trošak podstanarstva, prinos fonda od nekih 7% (3500 EUR godišnje) bio bi OK. Kasnije, uz zadržavanje iste stope prinosa i princip "kamata na kamatu", zarada bi bila još i veća.

Ipak, pazi - kuća je jedno, a potencijalna zarada drugo; ipak je to mačak u vreći. Ako si spreman na određen rizik, uloži. Ako nisi, kupi kuću i mirnije ćeš spavati. Jedino bi te moglo kopkati pitanje "dal' je to bila prilika, a ostala je neiskorištena?"
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2005., 09:56   #57
U fondove je preporuceno ulagati visak novaca, zbog boljeg prinosa nego kod banaka. Prodati stan i riskirati egzistenciju ne bi nikome preporucio.
Moj savjet bi bio da onih 3000 sto si spreman dati za podstanarstvo, ulazes i polako gradis kapital
syrius1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2005., 00:19   #58
hvala vam, mislim da sam shvatio...moja kucica moja slobodica...eh, kako se covjek, nakon par pivica, polakomi na tzv. easy money...
đubre is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2005., 23:35   #59
a sto je s naknadama?

jedno pitanje: na koji nacin se obracunavaju naknade za upravljanje i depozitnoj banci.... da li pri uplati ili prodaji udjela u fondu. jer to je još ccca 2-2.5 % troškova

sto je s odnosom prinosa i inflacije. to vecinom niko ne spominje?
jer ipak ako nekom dam svoj novac na god dvije onda si trebam uracunati i 3-5 % inflacije tj kupovnu vrijednos tog kapitala kad bude opet slobodan i u mojoj ručici.... pa onda novčani fond bas i nema neku svrhu osim ako se ne igras sa 100K kn. ito na mjesečnoj razini i prebacujes iz fonda u fond.

ili sam ja sve pobrkao?
knez is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2005., 09:02   #60
Koliko mi je poznato, naknade za upravljanje i depozitnoj banci uračunate su u vrijednosti udjela u fondu. Drugim riječima, ovo što se prikazuje kao "dnevna vrijednost udjela" već je umanjena za navedene naknade.

Što se pak inflacije tiče, stoji to što kažeš. Ali, nitko nikoga ne tjera na ulaganje u bilo što. A opet, ulaganje u "bilo što" je bolje nego varijanta moje prabake. Nakon što je umrla, na sve strane su pronalazili novčanice starojugoslavenskih dinara, FNRJ, SFRJ, DEM, a ove novije valute žena nije doživjela.

Stoga, ako novac i skloniš "na sigurno", ostavi makar oporučno informaciju o tome gdje je pohranjen
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:33.