Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2016., 09:08   #1641
cilj im je preci u gradski radi sigurnosti posla i radi place koja je i do 2 000 kn visa
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 11:59   #1642
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
cilj im je preci u gradski radi sigurnosti posla i radi place koja je i do 2 000 kn visa
mislim da u privatnima im cak tolko nije niti razlika u placi (zapravo ove velike razlike budu kada se radi o stazu), nego cinjenica da vecina u privatnima tesko iskoristi sve slobodne dane, a nerjetko i cijeli GO.
uz to, radni dan traje daleko vise od 5,5 sati kolko je u gradskom.
da ne spominjem dezurstva, koja su redovno popunjena, jer privatne najcesce i biraju ljudi koji nisu uspjeli dobiti gradske, ili im je po necemu bas taj privatni zanimljiv.
pootovaralo se privatnih zadnjih godina koji se izdizu kvalitetom i kojima je u interesu imati i pun kapacitet i stalno zaposlene radnike, pa ih valjda bolje placaju i necime motiviraju

moram priznati da sam bila tuzna kada je ovaj dio maloistrazivacke ekipe odlazio iz Izvora, pogotovo pedagogica koja je predivna zena, bas su se osjetile promijene u funkcioniranju vrtica (i danas ima grupa koje vise ne funkcioniraju po tim principima, nego stare odgajateljice, kojima bivsi strucni tim nije bio po volji, rade po svom).
iz razgovora sa roditeljima koji su imali i stariju djecu u vrticu, i imali neke od ovih teta koje su otisle, mislim da je zena u istrazivac povukla vrhunske odgajateljice, entuzijasticne i motivirane, kojima to nije smao posao, nego i poziv..
e sad....koja je njima bila motivacija otici i dal se sve realiziralo sto im je obecano, tko ce ga znati

(ima nas kojima nije sve u placi, nesto je i u uzitku rada i toga da radis ono sto volis na nacin koji volis, pa cak i ako je vise radnog vremena, ne briju svi na stabilnost i sigurnost gradskog posla).

e....i zadnjih godina je bilo jako puno natjecaja za strucno osposobljavanje odgajatelja u MI, ne znam dal je sve realizirano, al jbg, to je isto hrvatska zbilja koju nam je MIrando omogucio.
(u prevodu: poslodavca takav radnik ne kosta apsolutno nista, a ne mora ga niti zadrzati nakon tih godinu dana. ako ga zadrzi isto dobije neke povlastice. po javnim ustanovama, ne samo da ne zadrzavaju, nego uzimaju nove. ne bi me cudilo da je tako i u privatnim vrticima)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 12:20   #1643
u nasem vrticu nema previse fluktuacija zaposlenih, evo mi smo sve godine, do prije 2 mj, imali iste dve tete. inace su u drugim grupama odlazile zbog preseljenja, trudnoca ili mjesta u gradskom...
ocito su razmjerno zadovoljne ali opet, place im jesu nize plus privatno vs gradsko sto se tice sigurnosti radnog mjesta je ipak neusporedivo.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 14:11   #1644
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post

moram priznati da sam bila tuzna kada je ovaj dio maloistrazivacke ekipe odlazio iz Izvora, pogotovo pedagogica koja je predivna zena,


odgajateljice, entuzijasticne i motivirane, kojima to nije smao posao, nego i poziv..


(ima nas kojima nije sve u placi, nesto je i u uzitku rada i toga da radis ono sto volis na nacin koji volis, pa cak i ako je vise radnog vremena, ne briju svi na stabilnost i sigurnost gradskog posla).

Što se tiče pedagogice,vjeruj nemaju svi iskustva da je predivna, netko ima, netko nema, nije sve tako jednoznačno, al tako je to nekome je predivan Karamarko a nekom Milanović , toliko o predivnosti


Što se tiče ovih drugih navoda koje sam citirala, bilo mi je jako drago i lijepo to čitati, da je ipak važno kakav je odgojitelj, da je dobro imati dijete u grupi odgajatelja koji je motiviran, kojemu je užitak raditi i kojemu je to ne samo posao nego i poziv.. Slažem se u potpunosti sa tim tvrdnjama..

a zašto sam to sad rekla?

Zato nosorog što si par postova prije, u našoj prepisci oko vrtića MI, izrekla da nije važno da dijete u vrtiću razvija privrženost, i neka je razvija doma... I sad mi ovo tvoja izjava o odgojiteljima koji su divni i kojima je to poziv, nije u skladu s izjavom da djeca u vrtiću ne trebaju razvijat privrženost s osobama s kojima su u kontaktu...
Ako tebi nije važno da dijete u vrtiću razvije privrženost prema svojoj socijalonoj sredini u kojoj boravi, zašto ti je onda važno da je odgojitelj motiviran i da voli to što radi i da mu je to poziv?? Ili, kao što bi ti rakla, dogovori se sama sa sobom!

Smatram da svaki vrtić gradski ili privatni treba imati kvalitetne zaposlenike i da je to u svakom vrtiću ključno.

Spomenula bih profesoricu Mirjanu Šagud, vrhunsku stručnjakinju na tom području koja je na rekla nešto ovako (citat je otprilike) "Vidjela sam jako kvalitetnu dječju igru s 3 kamena, i jako siromašnu dječju igru u uvjetima bogatog okruženja!".. između ostalog baš i zbog toga mišljenja sam da je upravo osoblje u vrtiću ključno, kao i povezanost djeteta sa socijalnom sredinom u kojoj od ponedjeljka do petka boravi 8-10 sati..

Zato me ne oduševljavaju niti su mi ključni kriterij pri odabiru nikakvi najsuvremeniji prostori, ikakva ušminkanost,bilo privatnog bilo gradskog vrtića a niti priča koju mi bilo koji gazda-vlasnik biznisa-bio on/ona pedagog ili ne govori i prezentira..

Svede se na kraju na to da je bolji radnik onaj koji je zadovoljniji uvjetima na poslu, koji je više plaćen, koji ima sigurnost na tom poslu...i sukladno tome nekako gradski vrtići pretežu...naravno, ne generaliziram, ima izuzetaka i u gradskom i u privatnom
anin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 15:02   #1645
DV Čarobni svijet

Pozdrav!
Ima li tko iskustva s privatnim vrtićem Čarobni svijet u Remetskom kamenjaku?
Svaka informacija je dobrodošla!
yohanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 15:56   #1646
Quote:
anin1 kaže: Pogledaj post
Zato nosorog što si par postova prije, u našoj prepisci oko vrtića MI, izrekla da nije važno da dijete u vrtiću razvija privrženost, i neka je razvija doma... I sad mi ovo tvoja izjava o odgojiteljima koji su divni i kojima je to poziv, nije u skladu s izjavom da djeca u vrtiću ne trebaju razvijat privrženost s osobama s kojima su u kontaktu...
Ako tebi nije važno da dijete u vrtiću razvije privrženost prema svojoj socijalonoj sredini u kojoj boravi, zašto ti je onda važno da je odgojitelj motiviran i da voli to što radi i da mu je to poziv?? Ili, kao što bi ti rakla, dogovori se sama sa sobom!
nisam to rekla, citaj pazljivije i s razumijevanjem
rekla sam ovo:

Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
inace, meni osobno jedna od velikih prednsoti je to da djeca upoznaju vise odgajatelja, a privrzenost razvijaju sa roditeljima
stovise, iskusila sam tu prednost na dezurstvima, ljetnim i zimskim praznicima, a i vecim djelom ljetnih
uz to, zasto bi djeca morala biti privrzena svojoj grupi, i koja bi to bila grupa, sto ako im ta, tako izabrana grupa po interesima, sposobnostim ne odgovara?
i opet cu te pitati? zasto bi dijete moralo bivati sa nekom osobom 5 sati, ako moze birati izmedju jos 2 ili 3 koje su po karakteru, interesu ili bilo cemu drugome djetetu zanimljive? i koje mozda nude sadrzaje koji su djetetu privlacniji.
i ako za tako nesto postoji mogucnost.
postoje vrtici koju takvu mogucnost mogu ponuditi.
i dobro je da je tako.

/inace, guglaj malo sto je privrzenost,pa ce ti mozda biti jasnije zasto mislim da je vazno da dijete razvija privrzenost s roditeljima, a ne s institucijom. nije tema, pa necu dalje/
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 20:30   #1647
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
i opet cu te pitati? zasto bi dijete moralo bivati sa nekom osobom 5 sati, ako moze birati izmedju jos 2 ili 3 koje su po karakteru, interesu ili bilo cemu drugome djetetu zanimljive? i koje mozda nude sadrzaje koji su djetetu privlacniji.
i ako za tako nesto postoji mogucnost.
postoje vrtici koju takvu mogucnost mogu ponuditi.
i dobro je da je tako.

/inace, guglaj malo sto je privrzenost,pa ce ti mozda biti jasnije zasto mislim da je vazno da dijete razvija privrzenost s roditeljima, a ne s institucijom. nije tema, pa necu dalje/
Odgovorit ću ti i neću se dalje upuštati u prepisku s tobom, jer pomalo izlazimo iz teme (iako na kraju krajeva, radi se o vrtićima).

Slažem se da je dobro da postoji ponuda vrlo različitih vrtića. Monopol u bilo čemu nikad nije dobar.

Pitala bih te gdje sam ja to napisala da dijete treba razvijati privrženost sa institucijom a ne sa roditeljima?? Nađi i citiraj pa možemo dalje, do tada mi ne meći u prste ono što nisam napisala...pa bih se ja sad trebala pravadati i reći da je naravno najvažnije da dijete razvija privrženost s roditeljima. Pa to bar svi znamo i zastupamo...nisi otkrila toplu vodu.

No, u današnjim uvjetima suvremenog življenja, dijete je prinuđeno puno sat biti u instituciji...ponekad, više budnih sati u danu dijete provede s odgojiteljem nego s mamom... i da, sa socijalnom sredinom u kojoj toliko sati boravi dijete treba razvit privrženost, ako želimo najbolje za razvoj svojeg djeteta..
Ovu tvrdnju potkrijepljuje brojna stručna literatura, kao i nekadašnje Programsko Usmjerenje, a današnji Kurikulum...iliti plan i program rada za vrtiće - tako da se u području socio-emocionalnog razvoja dijeteta svakako preporuča i kao razvojna zadaća stavljaju i razvoj privrženosti prema odrasloj osobi u skupini, prema cijeloj skupini, zavoj pozitivnih emocionalnih stanja povezanih sa osjećajem pripadnosti itditd


Meni važno, tebi nije..samo neznam zašto ti je onda važno da odgojitelju to bude poziv (a ne samo posao)?? Jer po tome koliko ti je odbijajuće da dijete s osobama koje ga okružuju u vrtići izgradi osjećaj privrženosti, a i kako su ti kriteriji "karakter, interes i zanimljivi sadržaji" taj posao bi uskoro mogao odrađivat robot, programiran na različite karaktere pa biraj, koji nudi različite sadržaje...

Eee raširi se tema - trebao bi nam filozofski topic o vrtićima gdje ćemo suprotstavljati stavove
anin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 21:15   #1648
U našem privatnom sad već ima 25 klinaca u grupi.
Jel' to kao normalno ili ja pizdim bezveze?
__________________
"If it's true that our species is alone in the universe, then I'd have to say that the universe aimed rather low and settled for very little."
Deathblow is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 21:27   #1649
ovisi koliko je teta istovremeno u grupi.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 21:30   #1650
Jedna.
Zajedno su samo oko ručka. Žao mi i njih i nas, dobre su i kvalitetne tete, ali me ne bi čudilo da zbrišu kao što neke druge već jesu.
__________________
"If it's true that our species is alone in the universe, then I'd have to say that the universe aimed rather low and settled for very little."
Deathblow is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 21:38   #1651
kao i u gradskim vrtićima- preko norme.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 22:19   #1652
Quote:
Deathblow kaže: Pogledaj post
U našem privatnom sad već ima 25 klinaca u grupi.
Jel' to kao normalno ili ja pizdim bezveze?

Koliko su stara djeca??
Ako su starija od 3 godine, to je nažalost dopušteno, a i uobičajeno, toliko, pa i više....a da je normalno, i sama shvaćaš, baš i nije.
anin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 22:23   #1653
Što se tiče broja djece u skupini, što je dopušteno u gradskim, dopušteno je i u privatnim vrtićima..iliti, može ih biti i 30
jedino kaj u privatnim možda ima manje interesa il se ispišu pa prijeđu u gradski, pa ih je manje..
il ako neki privatni vrtić upravo ograničavanjem broja djece u skupini te navođenjem te prednosti, pridobija korisnike.
anin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 22:49   #1654
Quote:
anin1 kaže: Pogledaj post
Pitala bih te gdje sam ja to napisala da dijete treba razvijati privrženost sa institucijom a ne sa roditeljima?? Nađi i citiraj pa možemo dalje, do tada mi ne meći u prste ono što nisam napisala...pa bih se ja sad trebala pravadati i reći da je naravno najvažnije da dijete razvija privrženost s roditeljima. Pa to bar svi znamo i zastupamo...nisi otkrila toplu vodu.


ja sam rekla da dijete razvija privrzenos s roditeljima (ti roditelje nisi niti spominjala, nego si ih sada ubacila).
za razvoj privrzenosti je vazan odnos s roditeljima, a ne s institucijom

ti si rekla ovo:
Quote:
anin1 kaže: Pogledaj post
da ne govorim da se ne može razvit privrženost niti djeteta s odraslom osobom niti s prijateljima iz skupine...kad je sve to pomiješano ... i nitko nezna gdje je točno u tom prostoru koje dijete...
ako dijete nije razvilo privrzenost s jednom stabilnom osobom/obitelji, totalno je svejedno hoce li u vrticu imati jednu ili sest teta
razvoj privrzenosti ne moze biti cilj institucije

Quote:
anin1 kaže: Pogledaj post
No, u današnjim uvjetima suvremenog življenja, dijete je prinuđeno puno sat biti u instituciji...ponekad, više budnih sati u danu dijete provede s odgojiteljem nego s mamom... i da, sa socijalnom sredinom u kojoj toliko sati boravi dijete treba razvit privrženost, ako želimo najbolje za razvoj svojeg djeteta..
ne , ajmo opet: dijete razvija privrzenost sa roditeljima.
sa tetama se upoznaje, i stvara osjecaj bliskosti i povjerenja.
roditelji su ti koji su stalni i koji su potrebni da bi se privrzenost razvila i opstala, a tete su nazalost, kao i frendovi, susjedi, prolaznici u djetetovu zivotu, ostaju tek rijetki, izabrani po nekom nizu slicnosti i zajednickog interesa.
nisu nevazni. i meni se cini da je dobro da ih se moze birati. barem unutar vrtica.

zato mislim da dijete ne treba razvijati privrzenost prema instituciji (institucija su zaposlenici i djeca u vrticu), nego ih upoznavati i postepeno graditi osjecaj povjerenja
(povjerenje nejde u paketu sa dodjeljenom tetom i grupom, nego se gradi...po karakteru, interesima, spremnosti na suradnju...)

pisala sam da je prednost otvorenih vrata ta sto djeca upoznaju vise teta i vise djece, da ih mogu birati po svojim karakternim osobinama, ali i po interesima koje imaju.

takodjer, prednost da poznaju vise teta, je u tome sto nekad moraju ostati u dezurstvu, dolaziti za vrijeme praznika, a nekad i teta ode. na porodiljni, u drugi vrtic, u drugu grupu....
i prelazak je bezbolniji ako dijete ima jos neke druge poznate mu osobe, nego ako mu iz vedra neba dodje neka nova osoba.
ili dve.

ja vidim samo prednost, kako u mjesanim grupama, tako i u otvorenim vratima

nedostaci su sto se zaista moze dogoditi da neku tetu djeca manje biraju za interakciju, a neku vise...i onda prvu ili pere ego (pa pljuje po otvorenim vratima) ili ladi guzicu (i podrzava taj sustav kkao ne bi morala raditi), dok je druga prenatrpana poslom.

Quote:
anin1 kaže: Pogledaj post
Meni važno, tebi nije..samo neznam zašto ti je onda važno da odgojitelju to bude poziv (a ne samo posao)?? Jer po tome koliko ti je odbijajuće da dijete s osobama koje ga okružuju u vrtići izgradi osjećaj privrženosti, a i kako su ti kriteriji "karakter, interes i zanimljivi sadržaji" taj posao bi uskoro mogao odrađivat robot, programiran na različite karaktere pa biraj, koji nudi različite sadržaje...
ja nikad nigdje nisam rekla da mi nije vazno kakve su odgajateljice
izvacis puno previse pausalnih zakljucaka.
kroz zadnjih mjeseci imas potrebu braniti odgajateljice (uvjeravat roditlje da nije bas pametno da se zale na njihov rad) i istovremeno pljuvati po jednom privatnom vrticu
zanimljivo
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 23:53   #1655
[QUOTE=Deathblow;58012989]U našem privatnom sad već ima 25 klinaca u grupi.
Jel' to kao normalno ili ja pizdim bezveze? [/QUOTE

Ravnateljica vrtica u koji mozda upisemo dijete mi je rekla da broj djece ovisi i o kvadraturi prostora. Znaci da se to ne moze samo tako djecom nakrcati. Ili?
Skupina u koju bi se ukljucila ima 17 djece i tri tete od kojih je jedna pripravnica. Ne bih sad da ispadne da je 27 djece.
Di je Summer da ovo procita pa mi kaze je l me slagala .
__________________
nas ticker
svasta_nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2016., 08:56   #1656
Quote:
svasta_nesto kaže: Pogledaj post
Quote:
Deathblow kaže: Pogledaj post
U našem privatnom sad već ima 25 klinaca u grupi.
Jel' to kao normalno ili ja pizdim bezveze?
Ravnateljica vrtica u koji mozda upisemo dijete mi je rekla da broj djece ovisi i o kvadraturi prostora. Znaci da se to ne moze samo tako djecom nakrcati. Ili?
Skupina u koju bi se ukljucila ima 17 djece i tri tete od kojih je jedna pripravnica. Ne bih sad da ispadne da je 27 djece.
Di je Summer da ovo procita pa mi kaze je l me slagala .
mislim da je 3m2 po djetetu vrticke dobi, a jaslicke 5 ili 6.
i taj uvjt mora biti zadovoljen, a onda ako je vise djece, ili dijete sa poteskocama, onda povecavaju broj odgajatelja.

u gradskim se to nikako ne postuje, jer uvijek ima nekih koji moraju biti upisani, pa onda zongliraju sa "papirnatima" - onima koji nejdu cesto u vrtic, ili nejdu uopce.
u privatnima se to dogadja, nikad, jer uglavnom djeca dolaze, al moguce da se postuju normativi jer im nije u interesu da ih zatvore niti da im roditelji prestanu dovoditi dijete...
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2016., 09:04   #1657
Ovaj privatni na koji ja ciljam ima 3 tete na 18 djece. To je jedini razlog zasto bi ih tamo upisala dok su ovako mali. Susjeda ciji mali ide tamo kaze da se to sve postuje.
__________________
Life is what happens when you're making other plans
dixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2016., 09:06   #1658
[QUOTE=svasta_nesto;58015567]
Quote:
Deathblow kaže: Pogledaj post
U našem privatnom sad već ima 25 klinaca u grupi.
Jel' to kao normalno ili ja pizdim bezveze? [/QUOTE

Ravnateljica vrtica u koji mozda upisemo dijete mi je rekla da broj djece ovisi i o kvadraturi prostora. Znaci da se to ne moze samo tako djecom nakrcati. Ili?
Skupina u koju bi se ukljucila ima 17 djece i tri tete od kojih je jedna pripravnica. Ne bih sad da ispadne da je 27 djece.
Di je Summer da ovo procita pa mi kaze je l me slagala .
po mom.iskustvu nije lagala nama su preko 20 dodali tek kad smo se u veliku sobu preselili
i da, u jaslickoj najmladjoj su tri tete uvijek bile (y)
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2016., 09:24   #1659
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
mislim da je 3m2 po djetetu vrticke dobi, a jaslicke 5 ili 6
i taj uvjt mora biti zadovoljen, a onda ako je vise djece, ili dijete sa poteskocama, onda povecavaju broj odgajatelja.
ma da?
kod nas u vrticu nije tako. ni blizu
nisam mjerila kvadraturu al nema sanse da sobe imaju 90m2 (kod male ih je 30 u grupi)
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2016., 09:25   #1660
Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post
ma da?
kod nas u vrticu nije tako. ni blizu
nisam mjerila kvadraturu al nema sanse da sobe imaju 90m2 (kod male ih je 30 u grupi)
ona je u gradskom?
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:53.