Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.06.2021., 14:00   #1
Buduća nabava dronova za OSRH .

Dakle što mislite po vama što bi se trebalo nabaviti i u kojim količinama ?
Da čujemo mišljenja !

ludihrvat3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2021., 14:03   #2
Mislim da bi prvo trebalo nabaviti nešto kao IAI Searcher II ili sl., radi taktičkog izviđanja. Recimo možda 2-3 jedinice ( svaka sa po 4-5-6 letjelica ). U sastavu KoV. Pa tek onda ići u egzotičnije nabavke poput Harpy-a, s tim da bi oni mogli biti u HRZ-u.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2021., 14:19   #3
ja osobno mislim da bi trebalo ići minimalno na hermes 900 ili barjaktar !
Pročitao sam negdje da je jedinica barjaktara ( 6 komada i prateće oružje ) 60-70 milijuna dolara .
U svakom slučaju dronovi postaju nezaobilazna oružja modernih ratova .
ludihrvat3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2021., 15:06   #4
Quote:
ludihrvat3 kaže: Pogledaj post
ja osobno mislim da bi trebalo ići minimalno na hermes 900 ili barjaktar !
Pročitao sam negdje da je jedinica barjaktara ( 6 komada i prateće oružje ) 60-70 milijuna dolara .
U svakom slučaju dronovi postaju nezaobilazna oružja modernih ratova .
Te dvije su za sasvim drugu namjenu. To je protiv protivnika tipa Talibana, koji nemaju PZO. Ako misliš na stvari kao što su ih koristili Azeri, trebaš prvo taktičke UAV, da otkriješ gdje su mete. Zatim trebaš likvidirati radare i PZO. E tek kad to uradiš, onda možeš lijetati okolo sa velikim BPL kao Hermes 900 ili Barjaktar.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2021., 15:40   #5
Turski dron! Jeftin naoružan dron i najvažnije jeftina municija;
Quote:
https://en.wikipedia.org/wiki/Bayraktar_TB2

Armaments

The Smart Micro Munition (MAM-L) and behind it MAM-C high explosive variant
Hardpoints: 4 hardpoints for laser guided smart munition, with provisions to carry combinations of :

L-UMTAS (Long Range Anti tank Missile System)[130]
MAM: MAM-C and MAM-L precision-guided munitions[131][132][133]
Roketsan Cirit (70 mm Missile System)[134]
TUBITAK-SAGE BOZOK Laser Guided Rockets[135]
TUBITAK-SAGE TOGAN[136] Air-to-surface launched 81 mm mortar munition[137][138][139]
TUBITAK-SAGE KUZGUN[140] Modular joint ammunition[141][142] KUZGUN-TjM Turkish: TjM :Turbojet Motorlu Turbojet engine variant with range of 245 kilometers and KUZGUN-SS Turkish: SS: Serbest Süzülen Free Soaring variant range of 110 kilometers variants in use[143]


Američke dronove nikako; preskupi; i skupa municija (hellfire/bgu12)

Izraelski dronovi su ok; ali ne znam niti za jedan primjer da su prodani u naoržanoj varijanti.
Avocado is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2021., 16:44   #6
Bit će fora kada se nešto u tom smislu službeno pokrene, pa da se aktivira kolega VFA i krene objašnjavati zašto to ne može...

https://www.youtube.com/watch?v=fOEp1GiVsWs
goran2hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2021., 16:56   #7
Quote:
ludihrvat3 kaže: Pogledaj post
ja osobno mislim da bi trebalo ići minimalno na hermes 900 ili barjaktar !
Pročitao sam negdje da je jedinica barjaktara ( 6 komada i prateće oružje ) 60-70 milijuna dolara .
U svakom slučaju dronovi postaju nezaobilazna oružja modernih ratova .
I oni su padali kad nisu imali podršku i kad se je PZO malo posložio imali su problema zanima me kad ukrajina počne štancati svoje što će rusi izvuči da ih odmaknu od prve linije?
Nije problem kupiti jedinicu dronova (ok nama je jer to je SF za nas) ali treba i podrška čitavog sustava
Davorček is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2021., 18:25   #8
Quote:
Davorček kaže: Pogledaj post
I oni su padali kad nisu imali podršku i kad se je PZO malo posložio imali su problema zanima me kad ukrajina počne štancati svoje što će rusi izvuči da ih odmaknu od prve linije?
Nije problem kupiti jedinicu dronova (ok nama je jer to je SF za nas) ali treba i podrška čitavog sustava
Ukrajina će imati 48 barjaktara , nisam znao da će pravit sami nama bi bilo dosta 12 komada , i još bar 50 kamikaza
ludihrvat3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2021., 20:25   #9
Hrvatska vec ima u arsenalu neke od najopasnijih dronova uopce.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2021., 22:15   #10
Quote:
ludihrvat3 kaže: Pogledaj post
Ukrajina će imati 48 barjaktara , nisam znao da će pravit sami nama bi bilo dosta 12 komada , i još bar 50 kamikaza
Mislim da je uporabljivost Loitering munition daaleko svrsihodnija i svestranija u tolikoj mjeri, da je već sada posve jasno da je uporaba minobacača, artiljerije, pogotovo ukoliko uzmemo u obzir cijenu samohodnih artiljerijskih oruža sa precizno vođenim streljivom stvar prošlosti, drugim riječima aorist - prošlo svršeno vrijeme.

Ima tu i sreće što nismo ulagali nikakva sredstva u artiljeriju, odnosno podršku, osim onih "operativnih" 12 Pzh 2000!!!

Da ima dalekovidnosti i situacijske svjesnosti , već bi se počelo sa licencnom proizvodnjom Loitering munition u svim mogućim varijantama ...
Navaho is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2021., 23:34   #11
Quote:
Navaho kaže: Pogledaj post
Mislim da je uporabljivost daaleko svrsihodnija i svestranija u tolikoj mjeri, da je već sada posve jasno da je uporaba minobacača, artiljerije, pogotovo ukoliko uzmemo u obzir cijenu samohodnih artiljerijskih oruža sa precizno vođenim streljivom stvar prošlosti, drugim riječima aorist - prošlo svršeno vrijeme.

Ima tu i sreće što nismo ulagali nikakva sredstva u artiljeriju, odnosno podršku, osim onih "operativnih" 12 Pzh 2000!!!

Da ima dalekovidnosti i situacijske svjesnosti , već bi se počelo sa licencnom proizvodnjom Loitering munition u svim mogućim varijantama ...
Sve dok se ne ˝otkriju˝ dobre protumjere pa ti kamikaze dronovi počnu neobjašnjivo padati ili još bolje da neprijatelj preuzme te dronove i počne ih slati nazad
Mogu se okladiti da to nebi prošlo kroz US PZO
Davorček is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2021., 23:38   #12
Quote:
ludihrvat3 kaže: Pogledaj post
Ukrajina će imati 48 barjaktara , nisam znao da će pravit sami nama bi bilo dosta 12 komada , i još bar 50 kamikaza
Mislim da sam pročitao da sa Turskom dogovaraju licenciranu proizvodnju i čak oni naručeni za poljsku bi mogli već biti iz Ukrajine
Već su obavili prvi let iznad Dombasa sad je potez na ruskoj strani kako budu spriječili da im se ponovi armenija
Davorček is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2021., 00:18   #13
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Te dvije su za sasvim drugu namjenu. To je protiv protivnika tipa Talibana, koji nemaju PZO. Ako misliš na stvari kao što su ih koristili Azeri, trebaš prvo taktičke UAV, da otkriješ gdje su mete. Zatim trebaš likvidirati radare i PZO. E tek kad to uradiš, onda možeš lijetati okolo sa velikim BPL kao Hermes 900 ili Barjaktar.
azeri su dronovima uništavali PZO .
ludihrvat3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2021., 00:21   #14
Quote:
Davorček kaže: Pogledaj post
Mislim da sam pročitao da sa Turskom dogovaraju licenciranu proizvodnju i čak oni naručeni za poljsku bi mogli već biti iz Ukrajine
Već su obavili prvi let iznad Dombasa sad je potez na ruskoj strani kako budu spriječili da im se ponovi armenija
Armencima su stradali ruski PZO ! Da sam na položaju oko donbasa ruski vojnik otišao bi s linije ako rusi ubrzo ne nađu riješnje za dronove !
ludihrvat3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2021., 08:24   #15
Quote:
ludihrvat3 kaže: Pogledaj post
azeri su dronovima uništavali PZO .
Pa jesu, ali nisu svi dronovi isti, ni za istu namjenu.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2021., 08:37   #16
za temu i u svakom slčučaju za nabavku-kupovinu,nadalje trebalo bi uključiti i našu pamet oko -proizvodnje našeg vlastitig modela-ali to su samo moje želje;mišljenja sam da bi u roku 1-2 godine naš"Komarac-Mosquito"mogao poletjeti,,,
VHS-2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2021., 09:03   #17
https://www.youtube.com/watch?v=gcUy...%C5%BEanja
bio bi to lijep početak
ili
budući da smo se odlučili na kupovinu Rafala,a iz prijašnjeg iskustva s Vrancuzima oko pješadijskog oružja "Famas" koji smo usavršili i doveli gotovo do savršenstva-VHS,možda bi u nekoj budućoj suradnji s Vrancuzima mogli "petljati" i nešto oko dronova-
VHS-2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2021., 10:32   #18
Quote:
VHS-2 kaže: Pogledaj post
https://www.youtube.com/watch?v=gcUy...aoru%C5%BEanja
bio bi to lijep početak
ili
budući da smo se odlučili na kupovinu Rafala,a iz prijašnjeg iskustva s Vrancuzima oko pješadijskog oružja "Famas" koji smo usavršili i doveli gotovo do savršenstva-VHS,možda bi u nekoj budućoj suradnji s Vrancuzima mogli "petljati" i nešto oko dronova-
Reaper je preskup za nas
ludihrvat3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2021., 14:11   #19
Quote:
ludihrvat3 kaže: Pogledaj post
Armencima su stradali ruski PZO ! Da sam na položaju oko donbasa ruski vojnik otišao bi s linije ako rusi ubrzo ne nađu riješnje za dronove !
Da ali pred kraj su rusi dovukli i sustave ometanja koje armenci nisu imali a azeri su doslovno zagušili prostor sa ometanjem i kamikaza dronovima pa je PZO iz 80tih bio laka meta više su svi skočili na zadnje noge kad su im roknuli TOR sustav samo dokaz da su azeri imali bolje sustave ometanja uz dobro korištenje dronova
Kasnije pred kraj rusi su isprobavali svoje sustave
Davorček is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2021., 14:41   #20
https://youtu.be/ahKzbnqaTMg
Davorček is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:56.