Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.12.2017., 20:44   #7021
Quote:
Tomo1972 kaže: Pogledaj post
Koliko se sjećam oni su službeno bili neutralni u tom ratu. Čak su i priznali Konfederaciju, ali nisu htjeli sudjelovati u ratu. Jug je planirao pobjedu upravo na njihovoj intervenciji, ali VB je odustala jer Francuzi nisu htjeli vojno intervenirati (mislim da su neki problemi u Meksiku bili razlog) i zbog otpora javnosti. Premda je bilo nekih ljudi iz VB koji su opskrbljivali Jug oružjem i ostalim stvarima, ali ne sjećam se sad koliko ih je bilo i jesu li imali kakav važniji utjecaj.
Ovo nije istina, niti jedna država na svijetu nije priznala Konfederaciju pa tako ni Velika Britanija. Britanija je na početku rata prodala nešto oružja Konfederaciji ali nije bilo nikakvih planova o vojnoj intervenciji. Što bi Britanija dobila intervencijom?
Nosonja_ is offline  
Old 25.12.2017., 18:18   #7022
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Ovo nije istina, niti jedna država na svijetu nije priznala Konfederaciju pa tako ni Velika Britanija. Britanija je na početku rata prodala nešto oružja Konfederaciji ali nije bilo nikakvih planova o vojnoj intervenciji. Što bi Britanija dobila intervencijom?
Ispričavam se na pogrešci. Sad sam provjerio i nisu priznali Konfederaciju nego su priznali pravo na organiziranu pobunu (ili nešto u tom smislu). Ali, ostalo je točno. Britanija je službeno ostala neutralno, a samo pojedinci su prodavali oružje kao što su i pojedinci htjeli ući u rat do čega nije došlo jer su Francuzi to odbili. A i vođe (ili barem osobe u tom krugu) su očekivale pobjedu zbog uplitanja VB.
Tomo1972 is online now  
Old 21.01.2018., 00:10   #7023
Jel zna netko gdje se mogu pronaći sastavi vlada prve Jugoslavije? Konkretno me zanima tko su sve bili članovi Vlade Dragiše Cvetkovića i generala Petra Živkovića s naglaskom na hrvatske ministre.
Tomo1972 is online now  
Old 21.01.2018., 01:27   #7024
Srpska wikipedija - druga vlada Dragiše Cetkovića.

https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%9...B0%D0%B4%D0%B5
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Old 21.01.2018., 01:34   #7025
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Srpska wikipedija - druga vlada Dragiše Cetkovića.

https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%9...B0%D0%B4%D0%B5
Zahvaljujem. Puno si mi pomogao.
Tomo1972 is online now  
Old 26.01.2018., 14:19   #7026
Nisam baš neki ljubitelj ovog razdoblja, ali me zanima da li je francuski kralj Luj XIV. stvarno izjavio "Država, to sam ja" jer sam negdje pročitao da je to mit. I zanima me koja je pozadina nadimka Kralj Sunce? Zašto je dobio taj nadimak?
Tomo1972 is online now  
Old 26.01.2018., 14:48   #7027
Quote:
Tomo1972 kaže: Pogledaj post
Nisam baš neki ljubitelj ovog razdoblja, ali me zanima da li je francuski kralj Luj XIV. stvarno izjavio "Država, to sam ja" jer sam negdje pročitao da je to mit.
Evo objašnjenje na wikiquote (Louis XIV of France


L'Etat, c'est moi.
I am the State.
probably apocryphal; reported in the late 18th century: C. D. Erhard, Betrachtungen über Leopolds des Weisen Gesetzgebung in Toscana, Richter, 1791, p. 30. Widely known and denounced as apocryphal by the early 19th century. Jean Etienne François Marignié, The king can do no wrong: Le roi ne peut jamais avoit tort, le roi ne peut mal faire, Le Normant, 1818 p. 12
Smatra se da je na samrtnoj postelji rekao drugačije:

e m'en vais, mais l'État demeurera toujours.

I am going away, but the State will always remain.
Marquis de Dangeau. Mémoire sur la mort de Louis XIV (page 24).

Dalje kažu da je tu navodnu izreku na engeleskom govornom području prenio Thomas Carlyle

Ipak, to nije naprosto izmišljotina. Prema izreci: "Ako i jest izmišljeno, dobro je izmišljeno!"

U knjizi Dragoljub R. ŽivojinoviĆ: "Uspon Europe 1450-1789", Beograd: Matica srpska, 1985, u poglavlju o Louisu XIV piše: »Iako verovatno nije nikad izrekao reči "država, to sam ja", one održavaju njegovo mišljenje o sebi.« (str. 265-266) (Postoji drugo izdanje te knjige ,1989, koje sam jednom našao na webu, ali sad ga ne nalazim)
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Old 26.01.2018., 15:35   #7028
Pitam po treći put, ima li kakvih nepobitnih dokaza da je kineska armija otvorila masovnu paljbu na prosvjednike koji su bili okupljeni na trgu Nebeskog mira u Pekingu u maju 1989-e? Koliko sam ja istraživa, vidim da nema snimki niti fotografija, pa kako to? Jeli bilo ikakvih stranih novinara tada u Pekingu? To je bilo 1989-a, tada su bile popularne VHS videokamere koju je prosječni stanovnik neke malo bogatije zemlje mogao lako kupiti, bilo je naravno i polaoirida i sl.

Čuveni Asange tvrdi da nije bilo pokolja, tvrdi da je posljednja grupa prosvjednika napustila trg nakon razgovora s nizozemskim diplomatima...
Nosonja_ is offline  
Old 26.01.2018., 17:24   #7029
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Pitam po treći put, ima li kakvih nepobitnih dokaza da je kineska armija otvorila masovnu paljbu na prosvjednike koji su bili okupljeni na trgu Nebeskog mira u Pekingu u maju 1989-e? Koliko sam ja istraživa, vidim da nema snimki niti fotografija, pa kako to? Jeli bilo ikakvih stranih novinara tada u Pekingu? To je bilo 1989-a, tada su bile popularne VHS videokamere koju je prosječni stanovnik neke malo bogatije zemlje mogao lako kupiti, bilo je naravno i polaoirida i sl.

Čuveni Asange tvrdi da nije bilo pokolja, tvrdi da je posljednja grupa prosvjednika napustila trg nakon razgovora s nizozemskim diplomatima...
Pa koliko se ja sjećam, i same kineske vlasti su u svojim službenim objavama govorile o nekih tri stotinjak žrtava. Kojeg bi smisla imaju da službena vlast izmišlja ubojstva koja je počinila. A obzirom da vrlo dobro znamo kakve službene objave su sve komunističke vlasti imale, brojku svakako treba sa nekim faktorom pomnožiti.

Sad, onako po sjećanju govorim, ali misllim da se ne varam.

Uostalom, događaj je trajao ne pola sada ili sat, nego se razvlačio i u u svojoj kulminaciji danima.

Mislim da si se ulovio na neke teške teorije zavjere.

Pa sama činjenica je KP Kine itekako cenzurirala i branila maltene svaki pokušaj diskusije, rasprave ili bilo što u vezi sa tim događajem sve govori.
ecobarbarus is offline  
Old 26.01.2018., 18:20   #7030
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Pa koliko se ja sjećam, i same kineske vlasti su u svojim službenim objavama govorile o nekih tri stotinjak žrtava. Kojeg bi smisla imaju da službena vlast izmišlja ubojstva koja je počinila. A obzirom da vrlo dobro znamo kakve službene objave su sve komunističke vlasti imale, brojku svakako treba sa nekim faktorom pomnožiti.

Sad, onako po sjećanju govorim, ali misllim da se ne varam.

Uostalom, događaj je trajao ne pola sada ili sat, nego se razvlačio i u u svojoj kulminaciji danima.

Mislim da si se ulovio na neke teške teorije zavjere.

Pa sama činjenica je KP Kine itekako cenzurirala i branila maltene svaki pokušaj diskusije, rasprave ili bilo što u vezi sa tim događajem sve govori.
Objasni što je to teorija zavjere?

Teorija zavjere nije zasigurno preisptivanje nekog nejasnog događaja, pogotovo je nejasno kao što sam već pisa, jer se to dogodilo 1989-e, pa da nitko nije uspio izaći iz Kine s filmom za razvijanje, VHS kazetom ili polaroid fotografijom tog navodnog pokolja Ljudi, ne budite ovce

Forumaš Ecobarbarus mi je onako s visine odgovorio, a što je dokaza svojim postom? Apsolutno ništa, poginulo 300 ljudi, i Tko su oni bili?Mirni prosvjednici kako ih se doživljava na zapadu ili možda opasni naoružani pobunjenici koji su ubili više vojnika i policajaca kako tvrdi Asange, s time da se sve to događalo u drugim dijelovima grada.

Zapravo postoji snimka događaja s Trga Nebeskog mira, ako se ko sjeća snimke tenka i jednog prosvjednika. On je sta na put tenku, tenk ga pokušava zaobići, ali i on se pomiče. Zapravo čak nam i ta snimka daje razloga za sumnju da vjerujemo kako je kineska armija gazila vlastite građane tenkovima,rafalno pucala u njih i sl.
Nosonja_ is offline  
Old 26.01.2018., 20:00   #7031
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Pitam po treći put, ima li kakvih nepobitnih dokaza da je kineska armija otvorila masovnu paljbu na prosvjednike koji su bili okupljeni na trgu Nebeskog mira u Pekingu u maju 1989-e? Koliko sam ja istraživa, vidim da nema snimki niti fotografija, pa kako to? Jeli bilo ikakvih stranih novinara tada u Pekingu? To je bilo 1989-a, tada su bile popularne VHS videokamere koju je prosječni stanovnik neke malo bogatije zemlje mogao lako kupiti, bilo je naravno i polaoirida i sl.

Čuveni Asange tvrdi da nije bilo pokolja, tvrdi da je posljednja grupa prosvjednika napustila trg nakon razgovora s nizozemskim diplomatima...
Sami kineski funkcioneri su navodili da je poginulo cca 250 ljudi, kako je barbarus rekao nema logike da sami sebi pakuju ubojstva koja se nisu dogodila.

Assange je redikul (otprilike nešto u rangu živozidaša u nas) i rusko/kineski igrač, vjerodostojnost 0 bodova.
rustaveli is online now  
Old 27.01.2018., 20:12   #7032
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Pa koliko se ja sjećam, i same kineske vlasti su u svojim službenim objavama govorile o nekih tri stotinjak žrtava. Kojeg bi smisla imaju da službena vlast izmišlja ubojstva koja je počinila. A obzirom da vrlo dobro znamo kakve službene objave su sve komunističke vlasti imale, brojku svakako treba sa nekim faktorom pomnožiti.

Sad, onako po sjećanju govorim, ali misllim da se ne varam.

Uostalom, događaj je trajao ne pola sada ili sat, nego se razvlačio i u u svojoj kulminaciji danima.

Mislim da si se ulovio na neke teške teorije zavjere.

Pa sama činjenica je KP Kine itekako cenzurirala i branila maltene svaki pokušaj diskusije, rasprave ili bilo što u vezi sa tim događajem sve govori.
Kina je jedna od svjetskih supervelesila i predmet je pomnog proučavanja američkih službi, a naročito vojske. Evo izvatka iz jednog USA strateškog dokumenta-udžbenika CHINESE NATIONAL SECURITY DECISION MAKING UNDER STRESS koji se bavi odlučivanjem u Kini u vrijeme krize. Ovdje je dan pregled političkih odnosa unutar Kine i analizirano odlučivanje u ovom i drugim slučajevima. O događajima vidi stranu 55 i dalje.

Quote:
The Death Toll.
A New York Times reporter, Nicholas Kristof, after visiting a few hospitals, arbitrarily set the death toll in Beijing at 900. Truth be told,
Kristof had no idea of the actual toll. The PLA and the CCP set the death toll at 200, of which they claimed that only 36 were students. Twenty-three members of the PLA and PAP were killed (10 PLA and 13 PAP).(56) Early in the morning of June 4, a discreet source of information to the Defense Attaché Office in the Chinese Red Cross set the toll at 2,600, but for 3 more days Beijing was full of gunfire. A PLA defector in Hong Kong in 1996 set the toll at 3,700.(57) This may be nearer the truth, but no one knows. One thing is certain, however, despite the claims of Communist Party spokesman Yuan Mu in 1989 and Minister of Defense Chi Haotian at the U.S. National Defense University in 1996, people did die on Tiananmen Square. How many is unclear. Officers of the U.S. Embassy watched people have their heads blown apart by PLA bullets on the Square. Journalists watched people crushed by vehicles. A week later, the monuments on the Square were still stained with blood and chipped by bullets. The monuments were also marred from armored vehicles driving on them. One must ask the question, if no students were left on the Square, why was there blood, why were there bullet holes, and why did armored vehicles drive onto the monuments?
Sa engleske wiki.
Tiananmen Square protests of 1989

Quote:
US Government files declassified in 2014 estimated there had been 10,454 deaths and 40,000 injured. This figure was from internal Chinese government files obtained from the Chinese government headquarters in Zhongnanhai.
Kretanje vojske

Nešto o mrtvima se može naći i ovdje na tiananmenmother.org. Ako znaš kineski je malo lakše pratiti.

Zadnje uređivanje mozak_free : 27.01.2018. at 20:31.
mozak_free is offline  
Old 28.01.2018., 23:30   #7033
Europa 1763.
Koliko je ova karta točna i što mislite dal je primjenjiva za prikaz političkih granica Europe krajem 18.st.? Nisam mogao naći bolji kartu iz tog razdoblja, ali ako imate neki prijedlog, samo izvolite.
Tomo1972 is online now  
Old 29.01.2018., 18:21   #7034
Quote:
Tomo1972 kaže: Pogledaj post
Europa 1763.
Koliko je ova karta točna i što mislite dal je primjenjiva za prikaz političkih granica Europe krajem 18.st.? Nisam mogao naći bolji kartu iz tog razdoblja, ali ako imate neki prijedlog, samo izvolite.
Karta ima grešaka.
Npr. Pazin nije dio Venecije.
Za kraj 18. st-a....
Tada ti nestaje Poljske, a događa se revolucija u Francuskoj.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 29.01.2018., 20:26   #7035
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Karta ima grešaka.
Npr. Pazin nije dio Venecije.
Za kraj 18. st-a....
Tada ti nestaje Poljske, a događa se revolucija u Francuskoj.
Znam, ali nisam mogao naći bolju kartu. Pazin nisam ni skužio tako da puno hvala.
Tomo1972 is online now  
Old 29.01.2018., 20:41   #7036
Quote:
Tomo1972 kaže: Pogledaj post
Znam, ali nisam mogao naći bolju kartu. Pazin nisam ni skužio tako da puno hvala.
Koja godina te zanima?
Jer krajem stoljeća se baš puno mijenjaju granice...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 29.01.2018., 22:11   #7037
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Koja godina te zanima?
Jer krajem stoljeća se baš puno mijenjaju granice...
Ma konkretno me zanima karta koja bi pokazala najmoćnije europske države krajem 18. st., tj. Engleska, Francuska, Pruska, Rusija te HM, a što je potvrđeno nakon Sedmogodišnjeg rata.
Tomo1972 is online now  
Old 30.01.2018., 00:47   #7038
Quote:
Tomo1972 kaže: Pogledaj post
Ma konkretno me zanima karta koja bi pokazala najmoćnije europske države krajem 18. st., tj. Engleska, Francuska, Pruska, Rusija te HM, a što je potvrđeno nakon Sedmogodišnjeg rata.
Zato je bitna godina.
Prije ili poslije francuske revolucije?

Ovo bi trebalo biti 1766;
https://upload.wikimedia.org/wikiped...48-1766_en.png
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 30.01.2018., 12:08   #7039
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Zato je bitna godina.
Prije ili poslije francuske revolucije?

Ovo bi trebalo biti 1766;
https://upload.wikimedia.org/wikiped...48-1766_en.png
Konkretno mi rečenica u prezentaciju za izlaganje kaže da je Sedmogodišnjim ratom potvrđeno koje su najmoćnije zemlje u Europi krajem 18. st. (ne navodi nikakvu godinu, ali pretpostavljam prije revolucije) i nabraja koje su to države pa sam htio i na karti ih pokazati.

Ovo mi je bolja karta. I Pazin mi se čini ok. Hvala puno.
Tomo1972 is online now  
Old 30.01.2018., 16:26   #7040
Quote:
Tomo1972 kaže: Pogledaj post
Konkretno mi rečenica u prezentaciju za izlaganje kaže da je Sedmogodišnjim ratom potvrđeno koje su najmoćnije zemlje u Europi krajem 18. st. (ne navodi nikakvu godinu, ali pretpostavljam prije revolucije) i nabraja koje su to države pa sam htio i na karti ih pokazati.
Ovo mi je bolja karta. I Pazin mi se čini ok. Hvala puno.
Nema frke
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:04.