Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.08.2017., 20:58   #481
Quote:
illyri kaže: Pogledaj post
Napokon Napokon Napokon: Zakljucak o Prodaji Nekretnine!!!
Prodaja je od danas pravomocna, i ovrsenik je mora ustupiti nekretninu ODMAH (cuj odmah - oduzice se to jos koji mjesec, vidim ja to).

Evo kako je sve to islo:
1. Rujan 2016 - drazba prekinuta zbog zahtjeva ovrsenika za izuzece sutca;
2. Listopad 2016 (pocetak mjeseca) - predsjednik suda odbio zalbu ovrsenika;
3. Listopad 2016 (kraj mjeseca) - drazba odrzana, mi kupili kucu;
4. Listopad 2016 (odmah nakon drazbe) - ovrsenik se zalio;
5. Sijecanj 2017 - predmet poslat na Zupanijski sud;
6. Lipanj 2017 - Zupanijski odbio zalbu ovrsenika, potvrdio odluku Opcinskog Suda;
7. Srpanj 2017 (danas) - Opcinski Sud donio zakljucak da je prodaja Pravomocna.

Ja sam danas pisao ovrseniku poruku na mobitel, i ponudio mu da se dogovorimo oko useljenja i kako cemo rijesit to malo namjestaja sto je ostalo u kuci (ovrsenik je DOO a ne privatna osoba i u kuci ne zivi nitko). Ovrsenik mi je reka da ce se posavjetovat sa odvjetnikom pa ce me nazvat.
UPDATE: Eto, danas je u Zemljišnoknjižniku brisan ovrsenik i sada je nekretnina na moje ime. Ali ovrsenik jos nije predao kucu!

Kako sad ide u vezi poreza, struje, vode itd za prebacit na nase ime? Sto ako ima neplacenog duga za rezije?
illyri is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 13:42   #482
Quote:
illyri kaže: Pogledaj post
UPDATE: Eto, danas je u Zemljišnoknjižniku brisan ovrsenik i sada je nekretnina na moje ime. Ali ovrsenik jos nije predao kucu!

Kako sad ide u vezi poreza, struje, vode itd za prebacit na nase ime? Sto ako ima neplacenog duga za rezije?
Porezna će ti se javiti sama, iako si ti u principu sam duzan pobrinuti se oko poreza. No, nije baš toliki bad ako zaboraviš, poslat će ti oni budući da ih i njih Općinski sud o svemu obavijestio, pa i cijeni na JD.
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 19:28   #483
Quote:
dsvbo kaže: Pogledaj post
Porezna će ti se javiti sama, iako si ti u principu sam duzan pobrinuti se oko poreza. No, nije baš toliki bad ako zaboraviš, poslat će ti oni budući da ih i njih Općinski sud o svemu obavijestio, pa i cijeni na JD.
Kako ce se porez izracunati:
1. na osnovu cijene po kojoj je nekretnina kupljena na drazbi?
2. na osnovu procjene vrijednosti nekretnine prema sudskom vjestaku?
3. na osnovu neke druge kalkulacije?

Da li moram cekati odluku porezne ili mogu odmah uplatiti tih 4% prema cijeni po kojoj smo mi dobili nekretninu na javnoj drazbi?
illyri is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 21:08   #484
Quote:
illyri kaže: Pogledaj post
Kako ce se porez izracunati:
1. na osnovu cijene po kojoj je nekretnina kupljena na drazbi?
2. na osnovu procjene vrijednosti nekretnine prema sudskom vjestaku?
3. na osnovu neke druge kalkulacije?

Da li moram cekati odluku porezne ili mogu odmah uplatiti tih 4% prema cijeni po kojoj smo mi dobili nekretninu na javnoj drazbi?
Definitivno na kupovnu cijenu pri javnoj drazbi.
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 16:53   #485
Sto sve moze ovrsenik iznjeti kada se bude iselio iz kuce/stana koji se prodao na drazbi? Sto se smatra namjestajem/kretninom a sto je dio nekretnine? Shvacam da je OK iznjeti namjestaj i osobne stvari, ali gdje to zavrsava?

Lavandin, WC skoljka, tus kabina, bojler, spina…
Zidne plocice, parket/laminat, vrata, stok od vrata, kvaka, prozori, skure…
Kuhinja, viseci elementi, spaher, hladnjak…
Prekidaci, uticnice, klima, kaljava pec, luster…

Da li netko ima iskustva? Da li zakon odredjuje sto se tocno moze iznjeti a sto ne?
illyri is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 12:02   #486
čitam ovu temu tri stranice unaprijed i molim da prestanete (kiss me) pametovati (o tom da ljudi nisu krivi, neee, sve s banke krive) i držite se teme!!
mene zanima da li je tko imao iskustva sa klasičnom kupnjom nekretnine u stečaju od banke? (propala banka, dakle)
hvala

i hvala za odgovor za porez i mene je zanimalo
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 12:39   #487
Quote:
Ivana335 kaže: Pogledaj post
čitam ovu temu tri stranice unaprijed
Vidovita Ivana
forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 13:22   #488
Quote:
Ivana335 kaže: Pogledaj post
čitam ovu temu tri stranice unaprijed i molim da prestanete (kiss me) pametovati (o tom da ljudi nisu krivi, neee, sve s banke krive) i držite se teme!!

mene zanima da li je tko imao iskustva sa klasičnom kupnjom nekretnine u stečaju od banke? (propala banka, dakle)

hvala



i hvala za odgovor za porez i mene je zanimalo


Od 2015. na nekretnine kupljene preko ovrhe plaća se pdv od 25 %, a ne porez na promet nekretninama od 4 %. Zakon o Pdv-u članak 75. Izuzetak su nekretnine koje su u uporabi (stanovanju, iznajmljivanju) duže od 2 godine za koje se plaća 4 % poreza



Sent from my iPhone using Tapatalk
kovinsin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 23:58   #489
Pozdrav forumasi, poslala sam ovaj upit jednom forumasu za kojeg vidim da je uspio kupiti nekretninu na ovaj nacin ali buduci da nisam primila odgovor trazim pomoc od vas
Naime i sama se spremam za javnu drazbu 10.10 koja je zapravo trebala biti vec u 7mjesecu( ja sam vidjela prekasno medjutim poslala sam sestru na datum drazbe da vidimo kako to zapravo funkcionira medjutim samo su joj rekli da je odgodjena s tim da nisu htjeli reci razlog.)
Sada je stavljen novi datum za koji sam spremna ali zelim se unaprijed pripremiti za istu.
1.
Na ocevidniku nekretnina stavljena je cijena, a onda ispod pod napomenu pise isto ali da se nekretnina ne moze prodati ispod xy svote(1/3 vrijednosti)
dali to znaci da drazba pocinje sa tom 1/3 cijene i moze rasti sve do pune procjenjene?
2.
Dali znate kako se povecava cijena tj tko to odreduje i kako ja "bidujem"i za koliko?
3.
Gdje ste ( ako jeste)kupili nekretninu i dali je bilo puno kandidata?
Moja nekretnina se nalazi na moru u centru grada ali neznam koliko je ljudi upoznato sa ovim nacinom kupnje?Ja realno mogu dizati cijenu do polovice procjenjene vrijednosti ali vise ne.

4.
Dali imate opcenito koje savjete na sto obratiti paznju, o cemu se informirati prije itd. Dali ima koristi od zvanja suda odnosno dali ce htjeti dati ikakve informacije i sto bih se zapravo trebala raspitati?
Sestra je otisla na adresu i pitala gospodju koja zivi tamo dali bi mogla razgledati stan, ona ju je pustila iako se cudila kako itko zna da se stan prodaje na aukciji. Ona joj je takodjer i nudila stan po punoj cijeni (jos jedna nedoumica, zar je moguce prekinuti aukciju ako vlasnik nadje kupca?)
Pregledala je stan i jos uvijek smo zainteresirani, obitelj se vec spakovala i ocito im to nije toliki problem buduci da imaju jos jedan stan u istom gradu.

5.
Takodjer koliki porez na nekretninu se placa ukoliko dobijem istu?4% na iznos prodane cijene?

6.
Dali postoje jos kakva davanja? Dugovi struje i ostalih komunalija se ne prenose na mene ukoliko sam dobro razumjela?
Ne posjedujem nikakvu nekretninu te planiram da mi sestre zive u istoj ( sobu planiram iznajmljivati preko sezone na airbnbu, dali ce to biti moguce?)

Puno puno hvala
pembroke is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 17:04   #490
I mene zanima sto pita "pembroke"...
Pa ako ima barem na neko pitanje odgovor?!

I zanima me kad se stan ide razgledavati, dali se treba najaviti il sta vec ili samo dodjes tamo?!
Cydia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 16:08   #491
Da rezimiram: skoro godinu dana nakon sto smo kupili nekretninu na drazbi, napokon smo se uselili u kucu.

Ovrsenik je na kraju osim namjestaja i osobnih stvari, iscupao i sve ostalo: sanitariju, svjetla, sjekao kablove struje i instalacije na razini zbuke i plocica, uzeo sva sobna vrata, vanjske grilje, polomio puno toga po kuci... ali napokon smo usli.

Moj savjet onima koji ce eventualno doci u situaciju da ovrsenik moze devastirati imovinu koju ste kupili na drazbi: definitivno pazljivo procitajte upute DSVBO, ali takodjer imajte na umu da se mozete pozvati na samopomoc (ali nemojte krsiti zakon), trazite osiguranje dokaza od suda ako vam ovrsenik cini stetu, insistirajte da sud zastiti vasu kupljenu imovinu i da tocno navede sto je njegovo a sto ste vi kupili na drazbi, pokusajte da saznate od susjeda sto se desava sa vasom kupljenom imovinom dok se ovrsenik iseljava (nas su susjedi spasili i na vrijeme nam javili da ovrsenik lupa, lomi, cupa i iznosi sve i svasta).

Porez na kupljenu nekretninu je tocno 4% od iznosa koji je postignut na javnoj drazbi.
Dugovanja rezija (struje, vode, itd) su presli na ovrsenika. Mi pocinjemo placati samo ono sto mi potrosimo a ovrsenika ceka nova drazba za ta dugovanja.

Hvala DSVBO i ostalim forumasima na savjete i Sretno!
illyri is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 18:25   #492
I sada, nakon što renovirate tu kuću i podvučete crtu, je li se isplatilo? Tj. koliko ste prošli jeftinije, nego da ste takvu kuću kupili redovnim putem?
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 18:55   #493
Quote:
mokry kaže: Pogledaj post
I sada, nakon što renovirate tu kuću i podvučete crtu, je li se isplatilo? Tj. koliko ste prošli jeftinije, nego da ste takvu kuću kupili redovnim putem?
Mi smo usli u kupnju ove nekretnine na javnoj drazbi zbog tri razloga:
1. nitko nije zivio u njoj;
2. ovrsenik je bio DOO a ne privatna osoba;
3. cijena je bila povoljna.

Na kraju, ovrsenik nam je napravio stetu od nekih 80,000 kn, ali sve u svemu, nama se kupnja isplatila.
illyri is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 20:31   #494
a koliko košta godinu dana potračenog života dok ste čekali da se uselite?
Paskaneman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 20:41   #495
Ma skoro pa ništa..

A zamisli da je ovršenik bio još malo kreativniji pa da je raskrio dio krova ili cijeli krov i da se cijelu godinu navlačila vlaga..

( da,da, ima i toga, samo ovi što kupuju su redom optimisti...dok ne nalete.. )
forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 08:03   #496
Quote:
illyri kaže: Pogledaj post
Da rezimiram: skoro godinu dana nakon sto smo kupili nekretninu na drazbi, napokon smo se uselili u kucu.

Ovrsenik je na kraju osim namjestaja i osobnih stvari, iscupao i sve ostalo: sanitariju, svjetla, sjekao kablove struje i instalacije na razini zbuke i plocica, uzeo sva sobna vrata, vanjske grilje, polomio puno toga po kuci... ali napokon smo usli.

Moj savjet onima koji ce eventualno doci u situaciju da ovrsenik moze devastirati imovinu koju ste kupili na drazbi: definitivno pazljivo procitajte upute DSVBO, ali takodjer imajte na umu da se mozete pozvati na samopomoc (ali nemojte krsiti zakon), trazite osiguranje dokaza od suda ako vam ovrsenik cini stetu, insistirajte da sud zastiti vasu kupljenu imovinu i da tocno navede sto je njegovo a sto ste vi kupili na drazbi, pokusajte da saznate od susjeda sto se desava sa vasom kupljenom imovinom dok se ovrsenik iseljava (nas su susjedi spasili i na vrijeme nam javili da ovrsenik lupa, lomi, cupa i iznosi sve i svasta).

Porez na kupljenu nekretninu je tocno 4% od iznosa koji je postignut na javnoj drazbi.
Dugovanja rezija (struje, vode, itd) su presli na ovrsenika. Mi pocinjemo placati samo ono sto mi potrosimo a ovrsenika ceka nova drazba za ta dugovanja.

Hvala DSVBO i ostalim forumasima na savjete i Sretno!
Lijepo od tebe sto si podijelio iskustvo s ostalim forumasima.

Osobno zahvaljujem sto si napisao ovo za porez (4% na cijenu postignutu na jd), iz razloga sto uvijek ima onih koji iz neznam kojih razloga navode nebulozne rokove (traje goooodinama) ili govore o nekakvom porezu od 25 % ili sl.

Rujan 2016. do rujna 2017. , toliko je sveukupno trajalo, zar ne?


Sretno i tebi.
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 15:40   #497
Quote:
dsvbo kaže: Pogledaj post
Lijepo od tebe sto si podijelio iskustvo s ostalim forumasima.

Osobno zahvaljujem sto si napisao ovo za porez (4% na cijenu postignutu na jd), iz razloga sto uvijek ima onih koji iz neznam kojih razloga navode nebulozne rokove (traje goooodinama) ili govore o nekakvom porezu od 25 % ili sl.
Ukoliko se prodaje građeviinsko zemljište ili nekretnina koja je uporabi kraćoj od dvije godine (novogradnja) plaća se PDV a ne porez na promet nekretninama

"Tako će u slučaju kada je isporučitelj upisan u registar obveznika PDV-a koji isporučuje građevinsko zemljište i/ili izgrađenu nekretninu koja nije korištena ili koja je korištena unutar dvije godine od prvog nastanjenja odnosno korištenja, na isporuku navedene nekretnine zaračunati PDV po stopi od 25%."

Porezna uprava popis mišljenja Oporezivanje prometa nekretnina od 1. siječnja 2015. godine https://www.porezna-uprava.hr/HR_pub....aspx?id=19233
kovinsin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 19:01   #498
Poštovani;
ljubazno molim savjet.
Imam namjeru kupiti stan od Banke. Banka je vlasništvo stana u ovršnom postupku stekla od dužnika (ovršenika) koji je stan založio kao hipoteku za kredit koji nije 1,5 g plaćao. U stanu živi osoba - majka od osobe koja je ovršena (bivšeg vlasnika - koji je nekretninu založio a sada živi o drugoj kući). Banka je odgodila ispraženjenje i predaju stana u svoj posjed - dakle deložaciju te osobe, prije cca. 1 g.

Ono što me muči jest: kada sa bankom sklopim ugovor o kupoprodaji, i upišem u vlasništvo, kako se riješit osobe koja tamo stanuje?

Puno zahvaljujem na konkretnim odgovorima.
einstein1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 09:37   #499
Quote:
kovinsin kaže: Pogledaj post
Ukoliko se prodaje građeviinsko zemljište ili nekretnina koja je uporabi kraćoj od dvije godine (novogradnja) plaća se PDV a ne porez na promet nekretninama

"Tako će u slučaju kada je isporučitelj upisan u registar obveznika PDV-a koji isporučuje građevinsko zemljište i/ili izgrađenu nekretninu koja nije korištena ili koja je korištena unutar dvije godine od prvog nastanjenja odnosno korištenja, na isporuku navedene nekretnine zaračunati PDV po stopi od 25%."

Porezna uprava popis mišljenja Oporezivanje prometa nekretnina od 1. siječnja 2015. godine https://www.porezna-uprava.hr/HR_pub....aspx?id=19233
Možeš li objasniti tko je osoba upisana u registar obveznika PDV-a i u kojoj situaciji se ovo primjenjuje umjesto da pišeš ovako paušalno, nepotpuno i zbunjujuće?

"Prema tome, u slučaju kada je isporučitelj nekretnine osoba koja nije upisana u registar obveznika PDV-a, neovisno o vrsti nekretnine koja je u prometu, plaća se porez na promet nekretnina po stopi od 5%.

Nadalje, ukoliko je isporučitelj nekretnine osoba koja je upisana u registar obveznika PDV-a oporezivanje prometa nekretnine PDV-om ili porezom na promet nekretnina ovisi o vrsti nekretnine koja je u prometu.

Tako će u slučaju kada je isporučitelj upisan u registar obveznika PDV-a koji isporučuje građevinsko zemljište i/ili izgrađenu nekretninu koja nije korištena ili koja je korištena unutar dvije godine od prvog nastanjenja odnosno korištenja, na isporuku navedene nekretnine zaračunati PDV po stopi od 25%."
__________________
We are all mad here.
--
https://www.instagram.com/passportofdijana/
ahnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 11:21   #500
Quote:
fawlty82 kaže: Pogledaj post
P.S. Neću ni zalaziti u moralni aspekt cijele ove stvari jer sigurno da je cijela ta situacija za ljude mučna i teška i da nije ugodno nekoga tjerat iz stana.
Ako ti nije ugodna zasto zelis kupiti bas takav stan? Nema sanse da bih kupila stan ili kucu za kojom netko place i da ta negativna losa energija ostane u toj nekretnini u kojoj bih ja trebala zivjeti i biti sretna. Nema srece preko tudje nesrece
MissDilemma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:04.