Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2014., 14:37   #201
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Nadam se da neće idealizirati paganizam ili ubacivati pojmove koje njim nemaju veze.

Cijena je jako povoljna tako da ću kupiti sve tri knjige...i navjerojatnije nakon čitanja ih prodati ili pokoniti

U svakom slučaju napisati ću osvrt na ovoj temi
Samo je prvi svezak 80 kn. Drugi svezak je 114 kn. Kupio sam oba, treći još nije u prodaji. Knjiga ima veoma iscrpan sadržaj, iako se bavi širokim spektrom tema. No, zato i ima 3 sveska, svaki cirka 450 stranica. Isplati se nabaviti!
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 14:39   #202
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
pronašla knjigu, letimicno prolistala i prvi dojam, za razliku od prve u njoj ipak "ima nešto" za procitati....dal vrijedi 120 kn, javim kad procitam a, onak iz prve, ak sam za prvu dala 80 ...onda sigurno vrijedi ...no, napominjem to je moje mišljenje....
Meni je prvi dio zapravo zanimljiviji od drugog dijela. No kao što sam već davno rekao, ja sam teoretičar, a ne praktičar, pa je valjda to razlog.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 14:44   #203
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
procitala knjigu do pola i ,(je da se ne kužim u vješticarenje niti me ono zanima) no, mislim da je u njoj nadrobljeno toliko gluposti da jednostavno zaboli glava....trecu ne kupujem ni da je za kunu....

i nikako ne kupujte knjigu poput mene letimicno je prelistavši,
Važno je što tko traži u knjizi. Mene su zanimali psihološki i simolički aspekti paganizma, koncept drevnih vjerovanja i sinkretizam i tu sam našao ponešto što me je zanimalo. Onaj koga zanima recept za letenje ili kako postati vještica i slično, nema što tražiti od te knjige.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 14:50   #204
Za simboličke i psihološke aspekte paganizma obratiti ću se nekom antropologu.

Mene baš zanimaju recepti za "letenje", vještice i slične stvari.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 20:32   #205
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
jucer bila u profilu (garden) knjige još nema, imaju samo 1.dio....

inace, to dizanje cijene nije ništa cudno obzirom da i knjižare imaju svoju maržu a, i reklama košta
također, poznavajuci politiku agrokora nije ni cudno što se autor odlucio na knjižare a, ne više tisak....iskreno sumnjam da bi itko od nas svoj dugogodišnji rad prodao za par vreca krumpira
Napokon netko razuman )
Inocent6666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2014., 14:32   #206
Možete mi preporučiti knjigu o magiji tipa povijesne činjenice, nsatanak, znanost....nešto što valja? Hvala!
__________________
Create a sensual feeling about everything...
Latiosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2014., 18:29   #207
Quote:
Latiosa kaže: Pogledaj post
Možete mi preporučiti knjigu o magiji tipa povijesne činjenice, nsatanak, znanost....nešto što valja? Hvala!
Zaobiđi okultizam, ezoteriju i duhovnost i pogledaj što pišu antropolozi, etnolozi, komparativni mitolozi i ostali stručnjaci na polju religije, mitologije i folklora.

Joseph Campbell, Mircea Eliade... takva visokoprofilirana akademska ekipa.

U okultnim vodama ćeš samo naći pretjerivanja, izmišljanja tradicija, napuhavanje starosti nečega, pompozne egotriperske deluzije o neprekinutim linijama i identičnosti drevnih učenja sa onim što se danas nalazi u okultnom undergroundu... Te hrpu drugih pizdarija na razini ajkijanskih teorija zavjera i zamjene fikcije za stvarnost.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2014., 18:40   #208
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Zaobiđi okultizam, ezoteriju i duhovnost i pogledaj što pišu antropolozi, etnolozi, komparativni mitolozi i ostali stručnjaci na polju religije, mitologije i folklora.
tehuti što misliš o Dion Fortune?

http://hr.wikipedia.org/wiki/Dion_Fortune
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2014., 18:51   #209
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
tehuti što misliš o Dion Fortune?

http://hr.wikipedia.org/wiki/Dion_Fortune
Viktorijanski okultizam, što reći.

Nešto sam čitao o kabali od Fortune, Psihičku samoobranu nešto sitno...

Pokušaji romantista i idealista da izmisle vlastite tradicije na temelju starih religija i metafizičkih sustava. Divim se ljudskoj kreativnosti.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 11:58   #210
Nego, jel autor knjige o paganizmu na kraju navodi odakle je pokupio sve te informacije? Ne mislim samo na knjige već i internet linkove.

I da li sa neke zanimljive tvrdnje piše koji je autor prvi došao do te ideje?
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 12:27   #211
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Nego, jel autor knjige o paganizmu na kraju navodi odakle je pokupio sve te informacije? Ne mislim samo na knjige već i internet linkove.

I da li sa neke zanimljive tvrdnje piše koji je autor prvi došao do te ideje?
Dobro pitanje. I mene zanima bibliografija s kraja knjige.
__________________
People are like stained- glass windows. They sparkle and shine when the sun is out, but when the darkness sets in, their true beauty is revealed only if there is a light from within~Elizabeth Kubler Ross
Lilyrose is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 02:24   #212
Ako želite prava znanja o prirodi i životu pročitajte deset knjiga od Anastazije iz sibirske tajge -Zvonki cedar ruski .Prva ima podnaslov Anastazija i treba čitati redom od prve jer su to dokumentarni zapisi .
Anastazija je 1995-e godine imala 26 godina i živi u sibirskoj tajgi bez nastanbe ,ima razvijene sve "paranormalne" sposobnosti :gledanje na daljinu komunikacija sa biljkama i životinjama čitanje misli i ubacivanje misli drugim bićima ,teleportacija tijela,za koje kaže da su normalne sposobnosti svakog čovijeka , sa znanjem koje je dala u knjigama spašava našu civilizaciju od tehnološkog samouništenja . Ona kaže za sebe da je Vedrusa ,potomak vedske druidske civilizacije i daje puno informacija o ljepoti života naših paganskih predaka .Dimenzija znanja kojeg je dala Anastazija je nesaglediva ,gledajuči Anastaziju tek sada možemo spoznati tko i što je čovijek . Naša civilizacija je na rubu tehnološke kataklizme a Anastazija je dala rješenje za spas naše civilizacije ,kako -pročitajte sami u knjigama Anastazije koje imate za posuditi u svakoj knjižnici .
Lijep pozdrav svima !
__________________
MI SMO SVI JEDNO
DARKORIJEKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2014., 01:28   #213
samo kratki osvrt na temu i par informacija koje želim podjeliti s vama ekipa:

Prvo, Iolar, koliko je meni poznato nije član Pagan Federation International (skraćenica PFI) niti ta organizacija stoji iza njega ili se uopće slaže s njegovim stavovima. PFI se zalaže za osnovna tri principa koja se baziraju na sklad i poštovanje prema prirodi (sve što se rađa mora i umrijeti, sezone se mjenjaju a mi živimo od zemlje koliko god se mi pokušavali odmicati od nje i štititi se od njenog toka), pozitivna moralnost pojedinaca i spoznavanje božanstva koje nadilazi spolove. Uglavnom PFI nema puno veze s vjerom niti je to vjerska zajednica i time se odjeljuje od iolarovog rada. Cilj PFIja je promicanje tih nekakvih vrijednosti i slobode u odabiru svog vjerskog stava pri čemu samo izražavanje osobe kao pagana/pogana/vještice/malog zelenog nadilazi ugrađene forme i dopušta individualni pristup, pri tome nisu svi pagani politeisti, niti su svi pagani wiccani, niti su vještice vjernici niti svi pagani prakticiraju magiju...vidimo zavrzlamu i problem definiranja pagana ali PFI se trudi i zalaže za prava na vjersko i spiritualno izražavanje pojedinaca. to se dakako kosi s iolarovom željom za osnivanjem vjerske zajednice gdje bi on bio starješina i drugi ambiciozni potezi.

Iolara sam poznavala osobno, i istina njegov karakter ne utječe nužno na njegov rad i književno izražavanje. Ali lik nije praktirač, u najblažem izrazu riječi biste mogli reći da je teoretičar. kada sam ga upoznala pomislila sam da je savršen arhetip živućeg Merkura. on je osoba koja može brbljati satima, koja voli pozornost smatra da se njegova važnost i bitnost moraju doći do izražaja. Na stranu njegov ego, on je osoba koja može procesuirati veliki broj informacija i zadržavati ih u malom prstu ljeve ruke. Ali tipično za Merkura on ne ide u srž, ne traži dubinu, ne pušta korjenje i niti ne čeka da praktički provede ono što je naučio pročitao i saznao nego je u svojih godinu dana (ako je i toliko dugo pisao knjige) samo isčitavao knjige/izvore i zapisivao vlastite konvertirane misli i "činjenice".

I meni je poznata odbojnost prema duhovnom radu u zajednicama kao i nekim komentatorima ovog threda i teško je uskladiti različitosti i individualnosti u jednu formu zajedništva. Kada težiš ciljevima poput njegovih za njegov paganski krug onda zbilja ono što tražiš od ljudi je da prihvate njegovu dogmu, njegove zakone, njegovu novu bibliju i ono što stvara je sekta gdje se gubi prava srž i smisao prvotnog cilja.
Osobno, bavim se prakticiranjem svoje vjere preko pet godina, zadnjih par godina sam ulazila i u grupne radove i u početku su me strašno iscrpljivali ali sam shvatila da je moj rad na sebi prvenstveno kroz druge ljude kao način samoispitivanja i pojačavanja discipline prema samoj sebi. Time sam se borila s vlastitim blokadama, nesigurnostima i strahovima i generaliziranje poput "svi pagani su divni i krasni" ili pak "imaju problema s egom" ili su idioti ili su za pećine nije istina. Svatko ima svoj put pod nogama i odlučuje kako će se izraziti.
Za kraj da se vratim na temu, knjigu nisam pročitala - naime nemam još pet godina da ponovim sve što sam već i sama znala ali sam prelistala i prošla kroz nju kao i što sam dobila komentare od nekoliko poznanica koje su mahom više obrazovanje i tvrdile su isto to da je tekst preopširan, bespotreban i da uopće nije navodio reference i literaturu nego je sve informacije u knjizi izražavao kao plod vlastitog istraživanja i rada.
__________________
"But I don"t want to go among mad people," Alice remarked."Oh, you can"t help that," said the Cat: "we"re all mad here. I"m mad. You"re mad."
ScarLady is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2014., 09:44   #214
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
evo brzinskog osvrta
npr....tema vezana uz simbolizam,hrpa nepotrebnog npr.prijevoda (latinski, grcki, engleski), a, ostalo je skup informacija prikupljenih na netu koje nemaju vezu s simbolizmom...npr.ljudi se boje zmija jer one nemaju noge, konj, mužjak se naziva pastuh, ženka kobila a, mladunce ždrijebe,
nadalje
šetajte prirodom bosi, kad naiđete na neku biljku, sjedite pored nje i zahvalite joj na komunikaciji...darujte ju kukuruznim brašnom ili kristalom....a, ona ce vas skenirati i javiti ako ste u problemima...uvijek ce pitati za zdravlje...
prvo i osnovno pravilo magije koje obavezno morate prihvatiti je da svaki magijski postupak uvijek donosi rezultate....no ako vam se želja ne ostvari onda niste željeli dovoljno jako
smijemo li obavljati magijske postupke za tuđu dobrobit? nacelno da, malo niže na isto pitanje odgovor "ne" nemamo pravo uplitati se u slobodnu volju druge osobe a, kamoli utjecati na nju tajnim magijskum metodama par stranica dalje...ljubavna čarolija kad magicar želi stupiti u ljubavnu vezu, radi dvije lutke i onda uzima u ruku lutku i govori "ovo je moja voljena, ovo je zaista ona, sve što cinim lutki, cinim i njoj....
vješticja bocica...nju da i ne spominjem, ne znam kako ce prikupiti znoj i dal je nekom u interesu izbiti si zube da ih stavi unutra kako bi se zaštitio od negativnih energija kad ih prema pisanju autora (samo par stranica dalje),isto lako može otjerati smijanje i izrugivanjem jer na taj nacin im oduzima moc

sve u svemu, iliti ciri bu, ciri ba iz ivice i marice
Nu tebe Tanita. A lijepo govore ovi što je favoriziraju da je knjiga jako kompleksna.
Hvala ti na komentaru.
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 12:13   #215
Iz svega što se kazalo zaključujem - ne mislim kupovati/čitati.
A koga nešto zanima - par mojih preporuka, po iskustvu.
Gurdjijeva je najbolje pročitati prije bilo kojueg petljanja s okultnim. Zašto? Zato jer lik jako dobro pokazuje kako se može biti i te kakjo izvan struje, a ne prolupati nego zadržati mentalnu, emocionalnu i financijsku stabilnost.
O Castanedi vjerojatno već postoji tema, no kazati ću samo - cjelovit i razrađen sustav, rad za cijeli život, dobro elaborirano pa tko voli....
Wotanisam - veoma novo, spoj Jungove psihologije i Poganstva, osnovne knjige Creed of Iron i Temple of Wotan, ima ih u pdf-u.
Anastaziju sam pročitao prvu knjigu - ne hvala, draža mi je onda Vasilisa i bolje su slike.
Caligula Caesar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 10:24   #216
Quote:
ScarLady kaže: Pogledaj post
samo kratki osvrt na temu i par informacija koje želim podjeliti s vama ekipa:
...
...
Za kraj da se vratim na temu, knjigu nisam pročitala - naime nemam još pet godina da ponovim sve što sam već i sama znala ali sam prelistala i prošla kroz nju kao i što sam dobila komentare od nekoliko poznanica koje su mahom više obrazovanje i tvrdile su isto to da je tekst preopširan, bespotreban i da uopće nije navodio reference i literaturu nego je sve informacije u knjizi izražavao kao plod vlastitog istraživanja i rada.
hvala ti na komentaru lijepo je dobiti mišljenje o knjizi od više osoba (poput tebe npr.), pogotovo jer neki od nas nemaju baš prilike komentirati s ljudima koji su u tome. txnx još jednom
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 11:43   #217
Quote:
ScarLady kaže: Pogledaj post
samo kratki osvrt na temu i par informacija koje želim podjeliti s vama ekipa:

Prvo, Iolar, koliko je meni poznato nije član Pagan Federation International (skraćenica PFI) niti ta organizacija stoji iza njega ili se uopće slaže s njegovim stavovima. PFI se zalaže za osnovna tri principa koja se baziraju na sklad i poštovanje prema prirodi (sve što se rađa mora i umrijeti, sezone se mjenjaju a mi živimo od zemlje koliko god se mi pokušavali odmicati od nje i štititi se od njenog toka), pozitivna moralnost pojedinaca i spoznavanje božanstva koje nadilazi spolove. Uglavnom PFI nema puno veze s vjerom niti je to vjerska zajednica i time se odjeljuje od iolarovog rada. Cilj PFIja je promicanje tih nekakvih vrijednosti i slobode u odabiru svog vjerskog stava pri čemu samo izražavanje osobe kao pagana/pogana/vještice/malog zelenog nadilazi ugrađene forme i dopušta individualni pristup, pri tome nisu svi pagani politeisti, niti su svi pagani wiccani, niti su vještice vjernici niti svi pagani prakticiraju magiju...vidimo zavrzlamu i problem definiranja pagana ali PFI se trudi i zalaže za prava na vjersko i spiritualno izražavanje pojedinaca. to se dakako kosi s iolarovom željom za osnivanjem vjerske zajednice gdje bi on bio starješina i drugi ambiciozni potezi.

Iolara sam poznavala osobno, i istina njegov karakter ne utječe nužno na njegov rad i književno izražavanje. Ali lik nije praktirač, u najblažem izrazu riječi biste mogli reći da je teoretičar. kada sam ga upoznala pomislila sam da je savršen arhetip živućeg Merkura. on je osoba koja može brbljati satima, koja voli pozornost smatra da se njegova važnost i bitnost moraju doći do izražaja. Na stranu njegov ego, on je osoba koja može procesuirati veliki broj informacija i zadržavati ih u malom prstu ljeve ruke. Ali tipično za Merkura on ne ide u srž, ne traži dubinu, ne pušta korjenje i niti ne čeka da praktički provede ono što je naučio pročitao i saznao nego je u svojih godinu dana (ako je i toliko dugo pisao knjige) samo isčitavao knjige/izvore i zapisivao vlastite konvertirane misli i "činjenice".

I meni je poznata odbojnost prema duhovnom radu u zajednicama kao i nekim komentatorima ovog threda i teško je uskladiti različitosti i individualnosti u jednu formu zajedništva. Kada težiš ciljevima poput njegovih za njegov paganski krug onda zbilja ono što tražiš od ljudi je da prihvate njegovu dogmu, njegove zakone, njegovu novu bibliju i ono što stvara je sekta gdje se gubi prava srž i smisao prvotnog cilja.
Osobno, bavim se prakticiranjem svoje vjere preko pet godina, zadnjih par godina sam ulazila i u grupne radove i u početku su me strašno iscrpljivali ali sam shvatila da je moj rad na sebi prvenstveno kroz druge ljude kao način samoispitivanja i pojačavanja discipline prema samoj sebi. Time sam se borila s vlastitim blokadama, nesigurnostima i strahovima i generaliziranje poput "svi pagani su divni i krasni" ili pak "imaju problema s egom" ili su idioti ili su za pećine nije istina. Svatko ima svoj put pod nogama i odlučuje kako će se izraziti.
Za kraj da se vratim na temu, knjigu nisam pročitala - naime nemam još pet godina da ponovim sve što sam već i sama znala ali sam prelistala i prošla kroz nju kao i što sam dobila komentare od nekoliko poznanica koje su mahom više obrazovanje i tvrdile su isto to da je tekst preopširan, bespotreban i da uopće nije navodio reference i literaturu nego je sve informacije u knjizi izražavao kao plod vlastitog istraživanja i rada.
Pogledavši njihove stranice i sam sam o Lolaru pomislio slično iako ga ne poznajem. No koliko čujem ta im se organizacija dosta širi što je svakako zanimljiv fenomen.
Netko je gore pitao za čisto teorijsko-povijesne knjige o ovom predmetu pa se sjetih Richarda Cavendisha Povijest Magije (ili Istorija kako stoji u bg izdeanju)
Caligula Caesar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2016., 22:41   #218
Pročitala prve dvije, i preostale dvije ću, ne jer su dobre nego ne volim ostavljati poslove nedovršenima.

Ima zanimljivih teoretskih stvari sve dok ti teorija ne pojede pola mozga. I to onog kreativnog dijela. Raščlanjivanje, teoretiziranje, od grčke riječi ove i latinske one. Objašnjavanje što je zmija, šišmiš, divlja svinja ili morž. Sasvim nepotrebno.

Ne volim tu antikršćansku propagandu koja se proteže knjigama. Hinduizam ok, budizam isto ok, ali kad se dođe do kršćanstva, to nije ok, u tome je nešto licemjerno, loše... Također, sasvim nepotrebno. Kroz knjige se konstantno provlači nekakva oda slobodi, a onda odjednom tekstovi koji gotovo graniče s osudom kršćanstva i kršćana. Ja nemam problem s pripadnicima nijedne religije, to je njihov odabir i njihovo pravo da vjeruju, intimna stvar. Ismijavanje nečijeg vjerovanja u nešto jer 'to nema veze s mozgom', a onda uslijedi opširan tekst o vilama koje, zamislite, postoje i koje su otele nekog čovjeka i sakrile tijelo jer 'je previše o njima znao'. I to ima veze s mozgom.
Crna Morana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2016., 23:46   #219
Iolar je po skolovanju indolog ako se ne varam pa se vjerojatno zato dosta bazira na hinduizmu i budizmu. Takodjer sam primjetio iz nekih kracih stvari koje je pisao i javnih nastupa da je dosta aktivisticki nastrojen sa vrlo izrazenim, ali jednostranim misljenjima. Inteligentan i informiran, ali ne bih rekao da je jednako analitican i temeljit koliko elokventan i poduzetan, cak i hiperaktivan pa pretpostavljam da je i knjiga u tom nekom tonu.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2016., 14:30   #220
Zar paganizam nužno ili uopće mora biti negativno?
Naravno da ne...
Pagani su također imali svoje prednosti i promašaje.Biti pagan uopće nije loše kada vidimo kako je krščanstvo smlavilo pola kugle zemaljske..
Hengalla Gall is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:48.