Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2020., 12:43   #1
Kruh naš svagdašnji - poljoprivreda i njoj srodne teme

Da ne ometamo rasprave o makroekonomskim temama, evo teme za jabuke, luk i mlijeko.

Danasnja emisija Plodovi zemlje (hrt1) se opet bavi prekomjernim i nereguliranim uvozom bez kontrole.
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2020., 12:57   #2
Mozes li reci sto su govorili?
Super sto si otvorio ovu, namajako vaznu temu.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2020., 13:40   #3
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2020., 16:23   #4
malo sam škicnuo uz ručak što pričaju, naravno svaku nedjelju je ista priča, nelojalna konkurencija, uvoz robe loše kvalitete po niskim cijenama, zazivanje da na policama dućana bude više domaćih proizvoda itd...
zanimljivo mi je bilo vidjeti one iz bjelovara koji prodaju lubenice kako kukaju da ne mogu biti konkurentni niti ovima iz doline neretve, a kamo li uvoznim.
i onda neki proizvođač mislim iz doline neretve govori kako lubenice stižu kao konkurencija iz makedonije i albanije kamionima i kako ih konkurencija prodaje pod neretvanske. naravno da ne podržavam da se potrošači obmanjuju, ali tom proizvođaču apsolutno nitko ne brani da natovari svoj kamion i da ih odveze prodati u albaniju...
s druge strane ne pašu im niti trgovački lanci koji uvoze jeftino loše kvalitete jer ruše cijenu.

e sad ja kao potrošač kažem da se slažem da u globalu trgovački lanci uvoze smeće, i ja osobno se trudim ne kupovati smeće nego gledam i na kvalitetu, ali ipka većini potrošača je to najbitnije, pa sugeriram našim proizvođačima da i oni počnu proizvoditi smeće jer očigledno kupci to traže.

makar ponekad kupim i nešto jeftino a dobro u konzumu, nedavno sam jeo španjolske breskve i bile su sasvim dobre. sve u svemu treba slušati tržište.
__________________
Spol=Rod
Mathasar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2020., 17:33   #5
Quote:
Mathasar kaže: Pogledaj post
malo sam škicnuo uz ručak što pričaju, naravno svaku nedjelju je ista priča, nelojalna konkurencija, uvoz robe loše kvalitete po niskim cijenama, zazivanje da na policama dućana bude više domaćih proizvoda itd...
zanimljivo mi je bilo vidjeti one iz bjelovara koji prodaju lubenice kako kukaju da ne mogu biti konkurentni niti ovima iz doline neretve, a kamo li uvoznim.
i onda neki proizvođač mislim iz doline neretve govori kako lubenice stižu kao konkurencija iz makedonije i albanije kamionima i kako ih konkurencija prodaje pod neretvanske. naravno da ne podržavam da se potrošači obmanjuju, ali tom proizvođaču apsolutno nitko ne brani da natovari svoj kamion i da ih odveze prodati u albaniju...
s druge strane ne pašu im niti trgovački lanci koji uvoze jeftino loše kvalitete jer ruše cijenu.

e sad ja kao potrošač kažem da se slažem da u globalu trgovački lanci uvoze smeće, i ja osobno se trudim ne kupovati smeće nego gledam i na kvalitetu, ali ipka većini potrošača je to najbitnije, pa sugeriram našim proizvođačima da i oni počnu proizvoditi smeće jer očigledno kupci to traže.

makar ponekad kupim i nešto jeftino a dobro u konzumu, nedavno sam jeo španjolske breskve i bile su sasvim dobre. sve u svemu treba slušati tržište.
Meni je genijalno kako se usred ljeta žale na sušu. Mislim sebi zna se da s ljetom dolazi do manjka padalina i do suše šta se čudite. Još mi je više žalosno što su Sumerani imali kanale za navodnjavanje, a mi ih nemamo.
DollyK is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2020., 17:55   #6
Biti producent na Plodovima Zemlje je vjerojatno najlakši posao na svijetu.

Ta na na na na na nananana
- Proizvođači nezadovoljni otkupnim cijenama!

Na na na na nananana na na na nananana
- Voćari u problemima!

Na na na nananananana nanana na
- Suša/Tuča ubila prinose!

I tako jedanput tjedno desetljećima.
FuzzBall is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2020., 18:42   #7
Quote:
DollyK kaže: Pogledaj post
Meni je genijalno kako se usred ljeta žale na sušu. Mislim sebi zna se da s ljetom dolazi do manjka padalina i do suše šta se čudite. Još mi je više žalosno što su Sumerani imali kanale za navodnjavanje, a mi ih nemamo.
a ova godina puna kiše, čak mnogim kulturama to i šteti, recimo znatno utječe na slador u grožđu, ali nemoguće je da za sve kulture bude optimalno...
__________________
Spol=Rod
Mathasar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2020., 19:12   #8
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
Da ne ometamo rasprave o makroekonomskim temama, evo teme za jabuke, luk i mlijeko.

Danasnja emisija Plodovi zemlje (hrt1) se opet bavi prekomjernim i nereguliranim uvozom bez kontrole.
Reci mi što je u toj emisiji rekao naš poljoprivrednik onaj koji ima 800 hektara i one moderne traktore, kombajne i sl.

Ovo je vrlo važno. Ako to ne raspravimo odmah zatvoriti ću ovu temu.

Jeli se on žalio na uvoz, cijenu, tržište i je li spominjao poticaje?
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2020., 19:44   #9
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
Da ne ometamo rasprave o makroekonomskim temama, evo teme za jabuke, luk i mlijeko.
Poljoprivredna politika, odnosno sektor je dio makroekonomije.

Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
Danasnja emisija Plodovi zemlje (hrt1) se opet bavi prekomjernim i nereguliranim uvozom bez kontrole.
Što je to prekomjereni uvoz? Ako hr potrošači neće kupovati skuplje domaće proizvode ti predlažeš da ih država penalizira, odnosno smanji im kupovnu moć?

Od kada je emisije Plodovi zemlje od tada se priča o ovim stvarima, a gotovo ništa o tome na koji način povećati produktivnost sektora.

Odbijaš prihvatiti notornu činjenicu; produktivnom farmeru ništa od ovog što navodiš ne smeta, dokle neproduktivni farmer izmišlja i traži krivce po cijelom svijetu, te odbija vidjeti da je problem u njemu samom, odnosno njegovoj nesposobnosti.
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2020., 20:13   #10
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Reci mi što je u toj emisiji rekao naš poljoprivrednik onaj koji ima 800 hektara i one moderne traktore, kombajne i sl.

Ovo je vrlo važno. Ako to ne raspravimo odmah zatvoriti ću ovu temu.

Jeli se on žalio na uvoz, cijenu, tržište i je li spominjao poticaje?
Zašto bi se žalio. Proizvodi kukuruz, pšenicu i uljanu repicu - proizvode koji se vrlo lako trže, u nas i vani.
Da radi povrće bila bi druga pjesma.

Poticaje ubire kao i svi drugi.
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2020., 20:24   #11
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
Da radi povrće bila bi druga pjesma.
Zašto bi bila druga pjesma? Zato što bi imao isto tako veliku proizvodnju ili usitnjenu kakvu većina naših proizvođača ima?

Inače, statistika uvoza i izvoza koju si ponudio nam govori kako je VT razmjena izbalansirana.

S obzirom da prevladavaju žitarice možemo li govoriti o jakom hrvatskom izvoznom lobiju koji uništava proizvodnje drugih država?
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2020., 20:34   #12
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
Zašto bi se žalio. Proizvodi kukuruz, pšenicu i uljanu repicu - proizvode koji se vrlo lako trže, u nas i vani.
Da radi povrće bila bi druga pjesma.

Poticaje ubire kao i svi drugi.
Zanimljvo da se najviše žale poljoprivrednici da je najmanja zarada na pšenici i kukuruzu.
Da radi povrće čak bi i više zarađivao. Pod uvjetom da može napraviti ekonomiju obujma i da ima osiguran otkup.
DollyK is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2020., 20:48   #13
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
Zašto bi bila druga pjesma? Zato što bi imao isto tako veliku proizvodnju ili usitnjenu kakvu većina naših proizvođača ima?

Inače, statistika uvoza i izvoza koju si ponudio nam govori kako je VT razmjena izbalansirana.

S obzirom da prevladavaju žitarice možemo li govoriti o jakom hrvatskom izvoznom lobiju koji uništava proizvodnje drugih država?
Gledano ugrubo, HR nema komparativnu prednost za uzgoj povrća (istu proizvodnju defacto nismo imali ni u opjevanoj Yugi, ali se međurepublička razmjena smatrala kao tuzemna). Naprosto imamo hladne zime i vruća ljeta. Kombinacija ta dva faktora je naprosto ubitačna.

Ma kakvi lobiji, to ne postoji. Postoje samo trgovci koji nastoje raditi ono što im je i posao (jeftino kupiti i skupo prodati), uostalom to znaš i sam.
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2020., 21:01   #14
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
Zašto bi se žalio. Proizvodi kukuruz, pšenicu i uljanu repicu - proizvode koji se vrlo lako trže, u nas i vani.

Da radi povrće bila bi druga pjesma.



Poticaje ubire kao i svi drugi.
Novinar ga navodi dva ili tri puta da se požali, ali nije uspjelo.

Odgovor je, "ništa nije problem" i "sve se zna".

Sad ispada da su ostali retadirani jer rade nešto što ne ide. Jedini on radi što ide.

I ispada da on jedini radi kukuruz, pšenicu i uljanu repicu.

A to sve skupa nema veze s tim što ovaj ima velike parcele, veliku mehanizaciju i što je najvažnije - znanje kako se radi posao.

Iako je naslijedio posao od djedova, ne radi ga kao djedovi.

U tome je glavna razlika.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2020., 21:05   #15
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
Gledano ugrubo, HR nema komparativnu prednost za uzgoj povrća (istu proizvodnju defacto nismo imali ni u opjevanoj Yugi, ali se međurepublička razmjena smatrala kao tuzemna). Naprosto imamo hladne zime i vruća ljeta. Kombinacija ta dva faktora je naprosto ubitačna.

Ma kakvi lobiji, to ne postoji. Postoje samo trgovci koji nastoje raditi ono što im je i posao (jeftino kupiti i skupo prodati), uostalom to znaš i sam.
Za poljoprivredu nisam stručnjak tako da ne mogu o komparativnim prednostima. S ostalim što si napisao se slažem.
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2020., 21:40   #16
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Novinar ga navodi dva ili tri puta da se požali, ali nije uspjelo.

Odgovor je, "ništa nije problem" i "sve se zna".

Sad ispada da su ostali retadirani jer rade nešto što ne ide. Jedini on radi što ide.

I ispada da on jedini radi kukuruz, pšenicu i uljanu repicu.

A to sve skupa nema veze s tim što ovaj ima velike parcele, veliku mehanizaciju i što je najvažnije - znanje kako se radi posao.

Iako je naslijedio posao od djedova, ne radi ga kao djedovi.

U tome je glavna razlika.
Glavna razlika je da ne radi pšenicu na 5 ha kao naši djedovi, nego na 500 ha. Što stoji iza toga i da li je to čisto poljoprivredna priča ne bih komentirao, ne poznam čovjeka.
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2020., 21:52   #17
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
Glavna razlika je da ne radi pšenicu na 5 ha kao naši djedovi, nego na 500 ha. Što stoji iza toga i da li je to čisto poljoprivredna priča ne bih komentirao, ne poznam čovjeka.
ne znam ni ja, ali znam da je to dobra stvar da on obrađuje 500ha jer da ih 100 obrađuje po 5ha nebi bilo kruha za sve i proizvod bi bio znatno skuplji
__________________
Spol=Rod
Mathasar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2020., 22:36   #18
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
Glavna razlika je da ne radi pšenicu na 5 ha kao naši djedovi, nego na 500 ha. Što stoji iza toga i da li je to čisto poljoprivredna priča ne bih komentirao, ne poznam čovjeka.
Barem razumije što radi, za razliku od onoga s lubenicama. Taj s lubenicama radi relativno ok, ali je razvidno da nema pojma što radi.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2020., 08:01   #19
Quote:
DollyK kaže: Pogledaj post
Meni je genijalno kako se usred ljeta žale na sušu.
Ma genijalni su. Isto je i kada u rano proljeće iz vedra neba dođe mraz ili tuča.

Jedino što se nisu još žalili na nagib Zemlje koji nam nije idealan na našim geografskim visinama.

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Iako je naslijedio posao od djedova, ne radi ga kao djedovi.
Ja nisam poljoprivrednik, ali ja ne kužim nikako te naše seljake.
Oni svi odreda smatraju da im je bogomdano pravo da kada se baviš poljoprivredom, onako ofrlje, sa starim strojevima i na malo ratlomljene zemlje, da ti imaš PRAVO od toga solidno živjeti.


Quote:
Mathasar kaže: Pogledaj post
zanimljivo mi je bilo vidjeti one iz bjelovara koji prodaju lubenice kako kukaju da ne mogu biti konkurentni niti ovima iz doline neretve, a kamo li uvoznim.
Još sada da se netko počen žaliti da ne može konkurirati u prizvodnji banana.
Sheshirdzhija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2020., 08:17   #20
U poljoprivrednoj emisiji najdirljivija je briga poljoprivrednika za zdravlje nacije koja se truje otrovnom argentinskom ili irskom govedinom te albanskim lubenicama .

Bizantijski pokusaji predstavljanja svoje zelje za zaradom (uz nesposobnost da se ona i ostvari) kao brige za opce dobro.

Onda ide red nagovaranja na proizvodnju nekog idiotizma (puzevi, nojevi, paulovnija, cicoka) uz obecavanje prekrasne zarade.

Od drveta paulovnije mogu se praviti vrlo kvalitetne violine
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:22.