Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2008., 14:54   #1
crvene mrlje na nozi

Na lijevoj nozi nešto niže od lista su mi izbile crvenkaste flekice,više kao mrlje,to mi traje već skoro tri tjedna a nepovlači se.Inaće neosjetim nikakvu bol,zanima me od čega bi to moglo biti!?
carbonx is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 17:20   #2
hm... može biti vaskulitis neki, imaš nekih drugih smetnji? kako se osjećaš? jesi imao/la visoku temp? osjećaš li svrbež na tom mjestu?
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2008., 20:37   #3
crvene mrlje na nozi

Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
hm... može biti vaskulitis neki, imaš nekih drugih smetnji? kako se osjećaš? jesi imao/la visoku temp? osjećaš li svrbež na tom mjestu?
ne nemam povišenu temperaturu niti ikakve bolove,jednostavno su mite fleke izbile dole na nozi i nikako da se povuku!
carbonx is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2008., 20:46   #4
Erythema nodosum?
Vicente is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 23:14   #5
to ti je gljivicno oboljjene idi kod dermatologa i on e ti dati kremu koja nekosta vise od 30 kuna!
nadam se da sa pomogla!
mikica17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 13:58   #6
Crvenilo na nozi

Zdravo. Kod moga tate evo ima 3 dana pojavilo se crvenilo na nozi ispod koljenja pa da noznog clanka. To je primjetio kada je dosao sa posla u subotu. Posto doktori ne rade nedjeljom, otiso je u ponedjeljak ujutru kod doktora i on mu je rekao da je neka alergija i dao mu "Hepathromobin 30 000 mast " iako ja ne msm da je to za alergiju vec za teze bolesti poput troma noge.

Molio bi da mi odg jer je hitno
gigamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 14:07   #7
da, hepathrombin se koristi kod troboze iliti zacepljenja vena, a ne za alergiju. ali sumnjam da je nesto ozbiljno dok je samo mast prepisao.
__________________
Mercedes & Moris
maza116 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 14:23   #8
Ne znam ni ja sta je. Jer moj tata i taj doktor su bas dobri prijatelji i uvijek mu pomaze pa ga mozda nije htio prestrasiti sa tim da je tromboza pa mu rekao da je alergija. Pitam za svaki slucaj
gigamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 14:30   #9
da je to prava tromboza dobio bi on inekcije, a ne mast, tako da se ne moras brinuti. moguce da je doslo samo do zacepljanja povrsinskih kapilarica za sto moze biti uzrok alergija, tako da... jel njega to boli na dodir? i s koje je strane noge?
__________________
Mercedes & Moris
maza116 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 14:42   #10
prije toga ga je bolila desna noga i on doso u subotu sa posla i on ima obicaj cim dode da skine carape kad je skino osto je bez teksta znaci desna noga od koljena pa do noznog clanka je bila crvena i on kasnije namazo rakijom i malo se smanjilo i da boli ga nekad manje nekad vise
gigamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 14:48   #11
znaci cijela podkoljenica?
u svakom slucaju ako mu u par dana se ne povuce ili ako pocne jos vise boliti ili mijenjati boju, nek opet ide kod doktora ali neka trazi onda uputnice za daljnje pretrage, a ne masti opet..
__________________
Mercedes & Moris
maza116 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 15:19   #12
Ok vidjet cemo iako mu je malo proslo ali opet ga boli.

Hvala puno na informaciji
gigamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 10:46   #13
Poštovanje,
evo imam i ja problem s crvenilom na nozi. Već duže vrijeme kako mi se na lijevoj nozi iznad zgloba otprilike 6-7 cm s unutarnje strane pojavila crvena mrlja u obliku kruga. Taj krug je veličine 5 kuna, ne boli , ne svrbi na opip mi se čini malo tvrdo i kožica malo popucala. Kad sam primjetila mislila sam da je možda udareno ali ne prolazi .S venama na nogama nemam problema.Kod liječnika nisam bila. Da li netko ima sličan problem ili možda zna o ćemu se tu radi ?
enke is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 23:54   #14
i meni se pojavilo crvenilo na listu jedne noge i bedri druge kao crvene flekice nista neboli necese izgleda ruzno ka ispucane kapilarice a opet ne tako neznannn od čega to i čime da mažem prije nego se natjeram otić dermatologu?
nonamegirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 21:27   #15
prije 2 mjeseca pacijentu je pocrvenila noga, pobacali su se vodeni mjehurici. isli smo kod prof. situm na kliniku za kozne i spolne bolesti, ustanovljena je upala koze, uzet komad tkiva, poslan na analizu, nalaz uredan. preporuka prof. situm; mazati mjehurice i kozu oko njih beloderm kremom, kasnije prijeci na kremu koja s eradi u ljekarni i ima manji sastojak antibiotika u sebi.

nakon primjene kreme pravljene u ljekarni, mjehuri su podivljali,otvorile se rane, obje potkoljenice postale purpurno crvene, doslo je do povisenja tjelesne temperature. zavrsili smo na hitnoj, dijagnoza infektologa je glasila; crveni vjetar. ordiniran je antibiotik; klavocin bid i citeral, uzima se vec druga doza. rane ispirati 3% hidrogenom koji s eopet ispire sa fizioloskom otopinom, previjati. to radimo 2xdnevno. crvenilo se povuklo, rane jako lagano zacjeljuju, temperature nema.

obzirom da su mi lijecnici rekli da se crveni vjetar vraca, pacijent je dijabeticar, srcani bolesnik, tlakas, pretila osoba, prisutni su problemi sa nesanicom, imamo i apneju, ( na opce cudjenje lijecnika, jucer, bez obzira na veliku dozu antibiotika probudio se i perianalni absces koji doduse nije podivljao ali napomena je-strogo na to paziti, paznja je prepustena meni jer pacijent odbija hospitalizaciju) postoji li preventiva kada je u pitanju crveni vjetar?

znam, higijena, redovito uzimanje terapije, uredno fiksanje inzulinom, daljnji nastavak primjene fizioloske i hidrogena. ovo cemo sanirati, vidim ide na bolje, ali pitam lijecnike; imam li sanse, posto vodim brigu o svim zivim terapijama i prehrani nekako sprijeciti pojavu crvenog vjetra? mozda vam se pitanje cini bedastim, no svaka nova pojava kod spomenutog pacijenta kod mene izaziva novu dozu stresa i zavrsit cu ili u vrapcu ili u debelom infarktu. kako djelovati preventivno? pacijent zivi u sterilnim uvjetima, odgovor na to pitanje od ibfektologa nisam dobila.

hvala
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 11:44   #16
Poštovana teta-elza,

Iz navedenog se vidi kako osoba čije tegobe opisujete uistinu ima više predisponirajućih čimbenika za ponovni nastanak erizipela.

Osim mjera koje ste spomenuli, potrebno je obratiti pozornost na sljedeće:

1. provjeriti ima li osoba edeme (otoke) nogu ili oštećenje venske cirkulacije. U slučaju postojanja ovih čimbenika treba, naravno nakon liječničkog pregleda, poduzeti određene mjere (davanje diuretika i regulacija kardiološke terapije, držanje ekstremiteta u povišenom položaju, elastični zavoj ili čarape).

2. provjeriti u kakvom je stanju koža nogu a osobito redovito kontrolirati kožu između prstiju jer kod dijabetičara između prstiju često dolazi do pojave gljivične infekcije pa to predstavlja ulazna vrata za novu infekciju. Važno je da koža ne bude suha i ispucala jer je i to pogodovni čimbenik, tako da je važno provoditi redovitu hidrataciju kože odgovarajućim sredstvima (kreme, losioni itd.). U slučaju pojave gljivične infekcije potrebno je odmah započeti terapiju lokalnim antifungikom (sredstvom protiv gljiva).

3. ukoliko usprkos primjeni navedenih mjera dođe do opetovane pojave erizipela (ako je tijekom 12 mjeseci osoba imala najmanje dvaput erizipel), u dogovoru s infektologom treba razmotrititi primjenu profilaktičke antibiotske terapije, tj. dugotrajnog uzimanja antibiotika u cilju sprečavanja ponovne pojave infekcije. Problem je što još nije definirano koja je najbolja djelotovorna doza i duljina primjene antibiotika u takvim slučajevima. Obično se izabire penicilin, bilo u obliku tableta svakodnevno ili injekcija u različitim vremenskim periodima (npr. svaka 4 tjedna ili, po potrebi, u kraćim intervalima) kroz dulje vrijeme (prema nekim studijama minimalno 6 mjeseci; prema drugim 15 mjeseci).

Za navedeno pod točkama 1, 2 i 3 zadužen je ponajprije liječnik obiteljske medicine (čija je zadaća provjeriti ima li osoba otoke nogu, poremećaje venske cirkulacije, koju terapiju uzima, je li potrebno upućivanje internistu ili dermatologu, propisivanje terapije protiv gljivične infekcije, pregled stopala i kože nogu, upućivanje infektologu radi razmatranja profilaktičke antibiotske terapije).

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 20:45   #17
terapija koju bolesnik uzima? ajmo redom dragi doktore, shvatit cete iz terapije sve.

jutro:

1. martefarin ( zavisno od pv-a)
2. lyrica 150 mg
3. ampril 2,5 mg
4. alopurinol 2 tbl
5. tricor 150 mg
6. preductal mr
7. concor cor 2,5 mg
8. fursemid 80 mg ( 2 tbl)
9. aldactone

podnevna doza nam je skromna - cordiopirin 100 mg

vecer; lyrica, physiotens, preductal mr, crestor. ketonal po potrebi, nekad 2 kapsule, nekad vise, zavisno od bolova.



izmedju toga slijedi fiksanje novorapidom, zavisno od vrijednosti secera, nocna doza lantusa.

za laku noc lutamo jer je prisutna tvrdokorna, kronicna insomnija, bili smo u centru za analizu sna, pokusavali spavati sa maskom, koristili sve zive lijekove za spavanje. zadnja preporuka je dormicum 15 mg, koji se bojim davati jer ima noci kada dolazi do teskog krvarenja iz nosne supljine koji redovito zavrsava sedmodnevnom tamponadom. preporuka obiteljske lijecnice nakon razgovora sa kolegama sa rebra-lorislan, 2 tbl koji uopce ne djeluje. covjek jednostavno ne spava.

pored ove terapije i sirokog spektra bolestina, crveni vjetar i povratak perianalnih abscesa je zadnja divota koja mi je potrebna. o pacijentu brinem ja pa se pocinjem psihicki pripremati na cinjenicu da ce biti sve teze i teze.

-edemi su prisutni. noge su u povisenom polozaju, nosimo medicinske carape jer se obicne usijecaju u kozu i stvaraju probleme.

- koza izmedju prstiju je suha ( brinem oko kompletne higijene pacijenta i strogo vodim racuna o stopalima. educirana na vuku vrhovcu). stopala mazemo kremom svaku vecer, redovito posjecujemo pedikera koji ga uvijek uredno poreze

- bojim se enormnih doza antibiotika jer je pacijent osoba sa nikakvim imunitetom a obzirom na ceste upalne procese antibiotik jednostavno mora uzimati. sklon uroinfektima.

hvala vam na pojasnjenju i strpljenju. dakle, ako sam vas dobro shvatila, ukoliko dodje do recidiva, hospitalizacija je jedini izbor. blago meni.( nije napad samosazaljenja vec gola cinjenica).
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 22:35   #18
Poštovana,

Radi se o vrlo teškom bolesniku koji ima mnogobrojne čimbenike zbog kojih je vrlo izvjesno da bi moglo doći do recidiva. Šećerna bolest, pretilost, edemi... Koliko vidim, lijekova ima svih mogućih, a i Vi brinete o njemu kako bi i trebalo. Prema tome, s te strane učinjeno je sve moguće da bi se spriječila ponovna pojava bolesti.

U slučaju ponovne pojave erizipela, da, ponovit će se scenarij od prije 2 mjeseca. A tada će, nakon izlječenja novog erizipela, jedino biti moguće, ako to infektolog odobri, uz svu ovu silnu terapiju uvesti još i antibiotik, bilo svakodnevno u obliku tableta kod kuće uz svu ovu terapiju, bilo jednom mjesečno injekcijom i tako kroz više mjeseci.

Nažalost, to je jedino što preostaje. Više nije moguće učiniti. Dakle, ako se epizode erizipela budu ponavljale, jedino što preostaje jest da se u terapiju kod kuće uvede još i antibiotik ako to odobri infektolog.

Što se tiče problema sa spavanjem, vjerujem da su oni višestruki, a sigurno uz sve to, pretpostavljam da se radi i o psihičkim promjenama kao posljedica mnogobrojnih bolesti (psihoorganski sindrom), što mijenja i karakter samog pacijenta, čini ga teškom osobom, a nažalost se vrlo teško takav problem može riješiti.

Otvara se i pitanje jesu li preveliki zahtjevi pred Vama u svezi njege ovako teškog bolesnika i kako će Vaš organizam podnijeti toliko opterećanja.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 22:50   #19
hvala vam doktore. antibiotike uzima, kao sto sam vec spomenula, druge kutije su pri kraju. zaboravila sam spomenuti apneju ( zaboravljam, nikakvo cudo) i nelijeceni ptsp koji je dijagnisticiran, ali nikada lijecen. sto se promjena karaktera tice, pogodili ste ravno u metu, vidim sve vam je jasno. kad god sam spomenula prisutnu depresiju pred lijecnicima-specijalistima, pacijent, inace visoko obrazovana i elokventna osoba je uspio lijecnike uvjeriti u suprotno a ja bih dobila naputak da sam njegovo raspolozenje krivo protumacila, te da nisam kompetentna postavljati dijagnoze. ( depresija je prepoznata od strane lijecnika u merkuru ali po tom pitanju nista nismo odradili). pacijent inace spada u skupinu onih koje lijecnici bas i ne vole, odbija hospitalizaciju a na meni je da se nosim sa svime kako znam i umijem. jos uvijek dobro plivam.

malo sma otisla off, iskoristila sma priliku da malkice olaksam dusu i dobila potvrdu mojih strahova.

doktore, puno vam hvala.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 22:55   #20
Ma, samo Vi pišite, nema veze što je off topic. Ako treba, možemo prebaciti i u zasebnu temu, nije uopće problem.

Ovu antibiotsku terapiju koju dobiva, to je liječenje sadašnje bolesti erizipela, ali ta terapija neće umanjiti vjerojatnost nastanka nove epizode bolesti, nažalost.

A recite, on je odbio CPAP uređaj, s obzirom da ima apneju?

Vjerujem da liječnici zaziru od takvih pacijenata, pogotova ako nisu suradljivi. Pretpostavljam da već jeste, ali ipak ću priupitati, jeste li konzultirali kakvog dobrog psihijatra po pitanju njegovih tegoba sa spavanjem i općenito njegovih karakternih i psihičkih promjena i je li preporučena kakva terapija s te strane, antidepresiv?
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:33.