Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2007., 23:35   #61
E hvala ti!

Zanima me samo, dali postoji kakva provizija koju si banka uzima ili točan iznos ide meni na račun?
TH14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2007., 23:39   #62
postoji
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 11:24   #63
Provizija za loro doznaku fizičke osobe (čitaj: tvoju doznaku iz inozemstva ) u PBZ-u je fiksno 7.50 kn po doznaci osim u slučaju ako pošiljatelj stavi da svi troškovi idu na njegov račun (tzv. OUR opcija troškova) jer se tada njemu opali ta naknada.

Ako ti je kartica Visa electron vezana uz devizni račun onda samo trebaš pitati u poslovnici koji ti je IBAN. BIC kod (ili kako su ga tu nazvali SWIFT kod) PBZ-a je PBZGHR2XXXX

Zadnje uređivanje Johny : 03.10.2007. at 13:34.
Johny is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2007., 17:12   #64
Plaćanje iz inozemstva

Šta ako mi frend želi uplatit pare, pritom ne mislim na Western Union, preko neta?

Dali ja moram otvorit paypal? Nemam nikakve kartice osim one za tekući...

I kako ide procedura plaćanja iz reicmo Austrije ili Amerike, tu?

Koje podatke mu trebam dat?
.keskin. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 09:45   #65
Quote:
.keskin. kaže: Pogledaj post
Šta ako mi frend želi uplatit pare, pritom ne mislim na Western Union, preko neta?

Dali ja moram otvorit paypal? Nemam nikakve kartice osim one za tekući...

I kako ide procedura plaćanja iz reicmo Austrije ili Amerike, tu?

Koje podatke mu trebam dat?
Za plaćanje preko weba nisam siguran. Ako hoćeš redovnim putem, moraš mu dati tvoje ime i prezime, adresu, broj tekućeg odnosno bolje je IBAN (može i konverzija iz valute u kn i uplata na tekući) te naziv, adresu i SWIFT adresu (tzv. BIC kod) banke u kojoj imaš tekući. BIC kod možeš saznati na šalteru banke, a možeš mi i tu napisati koja ti ja banka pa ti ja napišem njezin BIC kod. Frend onda treba otići u svoju banku i dati te podatke i lovu i poslati ih tebi (samo da pazi da kod opcije troškova ne stavi BEN jer će tada tebi opaliti sva naknade i umanjiti doznaku).
Johny is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 11:28   #66
Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
Za plaćanje preko weba nisam siguran. Ako hoćeš redovnim putem, moraš mu dati tvoje ime i prezime, adresu, broj tekućeg odnosno bolje je IBAN (može i konverzija iz valute u kn i uplata na tekući) te naziv, adresu i SWIFT adresu (tzv. BIC kod) banke u kojoj imaš tekući. BIC kod možeš saznati na šalteru banke, a možeš mi i tu napisati koja ti ja banka pa ti ja napišem njezin BIC kod. Frend onda treba otići u svoju banku i dati te podatke i lovu i poslati ih tebi (samo da pazi da kod opcije troškova ne stavi BEN jer će tada tebi opaliti sva naknade i umanjiti doznaku).
Mali ispravak; za vrstu uplate putem devizne doznake moraš imati devizni račun otvoren u bilo kojoj banci. Da bi devizna doznaka bila uspješno provedena, podaci su slijedeći;
1. IBAN
2. SWIFT
3. puno ime banke
4.puna adresa banke
5.tvoje ime i prezime
6.tvoja puna adresa

IBAN; International Bank Account Number sadrži i tvoj broj deviznog računa. Naknadu za takvo slanje novca će platiti pošiljatelj, i osobno, nju bi ti najprije preporučio, jer je 100% sigurna! Pozdrav!
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 16:21   #67
Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
(samo da pazi da kod opcije troškova ne stavi BEN jer će tada tebi opaliti sva naknade i umanjiti doznaku).
a što je BEN?
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 05:28   #68
Visa Electron

Imam ovu karticu i da li mi može netko reči na koji način meni netko iz inozemstva može izvršiti plaćanje na nju?
Ako imam tu karticu da li je moj račun već otvoren ili ga moram tek otvoriti i da li mi može netko jednostavno izvršiti plaćanje, samo da ostavim broj koji je na kartici ili ima neki drugi način? Thanks
patnja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2007., 16:14   #69
Quote:
Johnny B. DL kaže: Pogledaj post
Mali ispravak; za vrstu uplate putem devizne doznake moraš imati devizni račun otvoren u bilo kojoj banci. Da bi devizna doznaka bila uspješno provedena, podaci su slijedeći;
1. IBAN
2. SWIFT
3. puno ime banke
4.puna adresa banke
5.tvoje ime i prezime
6.tvoja puna adresa
Ispravak ispravka, devizna doznaka se može isplatiti i u kunama. Banka obavi konverziju i to je to. Ako imaš BIC kod (ili kako ga zovu SWIFT kod) banke, naziv nije obavezan jer ga svaka banka može dohvatiti po BIC kodu. Također IBAN jednoznačno određuje primatelja, ali je preporučljivo imati i ime i prezime i adresu.

Quote:
Johnny B. DL kaže: Pogledaj post
IBAN; International Bank Account Number sadrži i tvoj broj deviznog računa. Naknadu za takvo slanje novca će platiti pošiljatelj, i osobno, nju bi ti najprije preporučio, jer je 100% sigurna! Pozdrav!
Netočno. IBAN za fizičke osobe najčešće sadrži broj tekućeg računa (barem u PBZ-u), a vezan je na devizni račun. Naknadu uvijek može platiti i primatelj, sve ovisi kako odredi pošiljatelj.
Johny is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2007., 16:23   #70
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
a što je BEN?
Malo teorije deviznog platnog prometa...

Dakle kod deviznih doznaka su upletene najmanje 2 banke (može i više): banka nalogodavatelja i banka primatelja. Logično, svaka od tih banaka ima određene troškove obrade doznake. E sada, kad nalogodavatelj daje nalog za deviznu doznaku, on mora odrediti koja opcija pokrića troškova se koristi. Mogu biti slijedeće:

1. OUR (kod nas oznaka 1) - sve troškove snosi nalogodavatelj. Znači banka primatelja će naknadno obračunati svoje troškove nalogodavatelju ili će banka nalogodavatelja odmah naplatiti više i poslati lovu za naknadu.

2. BEN (kod nas oznaka 2) - sve troškove snosi primatelj. Banka nalogodavatelja će odmah umanjiti doznaku za iznos svoje naknade, a banka primatelja dodatno za svoju.

3. SHA (kod nas oznaka 3) - podijeljeni troškovi. Znači svaka strana u transakciji snosi troškove svoje banke. Banka nalogodavatelja će naplatiti svoje troškove nalogodavatelju, a banka primatelja će umanjiti doznaku za svoju naknadu.
Johny is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2008., 21:01   #71
Slanje novca iz inozmstva

Dragi forumaši, zna li netko (pouzdano) od Vas koliko u njemačkoj naplačuju proviziju za slanje novca u HR putem banke, naime trebao bio si prebaciti jedan malo veći dio novca pa ga baš nebih nosio sa sobom, pa me zanima koliko bi me banka oprala za tu tansakciju. Isto tako zanima me koliko vremena treba da je taj novac raspoloživ na računu u HR?....

Ako nitko nezna koliko takva transakcija stoji u njemačkoj, zna li bar koliko bi koštalo odavde u njemačku? (Vjerjatno je i obrnuto slično)

Radi se o cca 30.000€
Labinčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2008., 21:32   #72
tema spostoji ... spajam
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 12:03   #73
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
tema spostoji ... spajam
Super (tnx), još da i netko odgovori.....
Labinčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 14:26   #74
Sve ovisi iz koje banke se šalje i u koju. Svaka banka naplaćuje svoju naknadu tako da naknade iz HR u DE i obrnuto ne moraju biti niti slične.
Konkretno, u PBZ-u se obrada doznaka fizičkih osoba iz inozemstva naplaćuje 7,50 kn (bez obzira na iznos).
Naknadu za njemačku banku pitaj tamo ili pogledaj da li imaju na webu.
Johny is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 16:44   #75
Čovjek nije pitao za trošak obrade priljeva nego trošak slanja takve doznake. Kod nas bi te koštalo oko 50ak eura. Ovisi o tarifama banke koja će ti obaviti prijenos.
Ali provjeri si ograničenja kod takve transakcije. Takav prijenos spada u kapitalne poslove i tu postoji hrpetina raznih ograničenja. Bitno je i porijeklo imovine, i njena namjena, i tvoj status u Njemačkoj (rezident/nerezident, radna dozvola boravka itd..). Ako tamo nemaš reguliran status onda si ograničen na 3000eura bez prethodnog odobrenja hnb-a. A to su samo ograničenja s hrvatske strane, sigurno postoje i neka s njemačke. Najbolje ti je nazvati HNB i provjeriti kakva su ograničenja, tu ti je cijena doznake najmanji problem.
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 15:30   #76
Quote:
gljeeva kaže: Pogledaj post
Čovjek nije pitao za trošak obrade priljeva nego trošak slanja takve doznake.
Mislim da i trošak obrade priljeva ulazi u to jer će mu to raspaliti banka primatelj.
Kao što sam rekao, pogledaj na web.

Što se tiče iznosa, do 3.000 eura mjesečko kao pomoć i pokloni, više od toga po nekim drugim osnovama (to se odnosi na HR ibanka će te to pitati kad budeš primio priljev) što za sobom povlači razna pitanja.
Johny is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 01:57   #77
Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
Ispravak ispravka, devizna doznaka se može isplatiti i u kunama. Banka obavi konverziju i to je to. Ako imaš BIC kod (ili kako ga zovu SWIFT kod) banke, naziv nije obavezan jer ga svaka banka može dohvatiti po BIC kodu. Također IBAN jednoznačno određuje primatelja, ali je preporučljivo imati i ime i prezime i adresu.
'Ajde kad se već ispravljamo, daj molim te pročitaj što je napisano, pa onda ispravljaj. Rekao sam da bi se mogla izvršiti uplata putem devizne doznake, za početak, a to kako netko želi isplatu, to ostavljam onome tko sredstva prima.

Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
Netočno. IBAN za fizičke osobe najčešće sadrži broj tekućeg računa (barem u PBZ-u), a vezan je na devizni račun. Naknadu uvijek može platiti i primatelj, sve ovisi kako odredi pošiljatelj.
Ovako, ispočetka. Pošto smo mi zemlja koja se pošto- poto želi uvući u dupe bljuvotini od europske unije, tako smo i prihvatili IBAN kod, koji je samo još jedna u nizu "pametnih izmišljotina" europe. IBAN kod ti uopće nije potreban za slanje ili primanje devizne doznake, ali eto, dosta pomaže, pa ono. To da IBAN sadrži broj tekućeg računa i dovodi u nekim bankama do stvari tipa da ne možeš zatvoriti tekući račun nekoj osobi ako prije ne zatvoriš devizni, što je malo debilno, ali jebi ga.
Nadalje, vezano uz plaćanje naknade od strane pošiljatelja/primatelja; ta opcija se koristi kod zaprimanja deviznih doznaka firmi, jer one u dogovoru sa stranim investitorima, firmama i ulagateljima imaju opciju raspodjele naplate naknade, bilo da se radi o naplati pošiljatelju, primatelju ili pola/pola. Još nikad nisam čuo da je fizička osoba u HR napravila deviznu doznaku i dobila opciju da primatelj te iste doznake plati naknadu, jer ti zakon u HR to ne dopušta, bar ne "fizikalcima". Što misliš kako bi to izgledalo da svi koji rade deviznu doznaku van države stave tu opciju, od čega bi banke živjele...???
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 13:04   #78
s obzirom da se malo skrenulo s teme nastavak postova sam prebacila na Plaćaje u inozemstvo
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 20:15   #79
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
s obzirom da se malo skrenulo s teme nastavak postova sam prebacila na Plaćaje u inozemstvo
Vidio sam, i ostavio jedan post tamo nakon tebe...
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 08:54   #80
RBA-devizna uplata iz Australije

Evo opisati ću svoje iskustvo sa RBA bankom pa bih molio ako netko ko se smatra kompetentnim to malo prokomentira!
thx
Iz Australije je uplačena određena svota na moj devizni račun (da bih ja to mogao dalje uplatiti po njihovoj želji..).Naravno zatražio sam prije toga od RBA sve podatke,točan naziv,adresu,swift code i iban.Nakon podosta vremena obavještavaju me iz banke da je stigla kunska uplata za mene i da bih morao otvoriti tekući kod njih.Druga mogučnost je bila da oni te novce vrate pošiljaocu,pa opet ispočetka.
Napominjem da je u Australiji uplata izvršena u
australskim dolarima.
Molim za komentar
kaj_znachi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:57.