Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2011., 02:39   #21
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post

Dakle sve je to jedan veliki kupus.

Tako da bih ja apelirao na moderatore ovdje, kojih ionako nema, da zatvore ovu temu jer vidite da ovdje prakticki nitko nije sposoban pricati o tome s aspekta duhovnosti, niti se rasprava vodi na taj način, nego se vodi tipična politička rasprava.
Kupus ili ne. Tako je kako je. Tema je teška i možda se nije lako zadržati na duhu zajedništva kad su emocije uzburkane više manje svima u državi, pa pretpostavljam i na forumu.

Unatoč svemu što se događa mislim da Hrvati jesu jedan jak i sposoban narod koji je trenutno jako razočaran i stanjem u državi i statusom koji ima u svijetu i što je najgore sam sobom. Mislim da ipak zaslužujemo biti ponosni na svoju državu i način na koji je nastala. Nismo bili agresori niti ikakvi udruženi zločinci. Pojedinačne zločine treba tako i suditi.
Čini mi se da je duh zajedništva, ponosa i borbenosti trenutno zamijenio duh očaja i bespomoćnosti. Sve je to krug koji valjda mora proći, a gdje će nas dovesti ovisi o svima nama.
__________________
...da ni za čim ne žališ kad se budeš zadnjim pogledima rastajao od zvijezda...(A.B.Šimić)
ivana.mala is offline  
Old 17.04.2011., 09:23   #22
He, lako je biti razočaran, to što ti veliš. Mislim da to nije neki pokazatelj zrelosti.

No ja bi uputio čitatelje i da procitaju ovaj članak pa neka malo razmisle http://www.index.hr/vijesti/clanak/s...od/547525.aspx
Gledao sam neki dan i onu emisiju "peti dan" na HRT-u koja mi je inače često zanimljiva, no ovaj put i nej bila nesto zanimljiva. I u jnjoj sam vidio kakva se ponvno atmosfera stvorila, kao za virjeme rata, kada nisi smio biti Srbin (ja znam jednoga kojem su digli poslovni prostor u zrak iako je bio u ZNG, a da ne govorim koliko sam srpskih kuca vidio uokolici BJ, dignutih u zrak). Sada opet doslo vrijeme da ne smijes kao pricati nista kriticki o tome svemu, misli "ne smijes" pod navodncima. Smijes ali...

A to da ce sve proci, to sigurno, samo se meni kao Hrvatu i ne svidja pretjerano nacin na koji to prolazi, i sto mi radimo s nase strane.
goranbo is offline  
Old 17.04.2011., 10:55   #23
Quote:
ivana.mala kaže: Pogledaj post
...na vješalima, suha kao prut...
Ovo me ubije svaki put...

Quote:
ivana.mala kaže: Pogledaj post
Ima li još tog duha zajedništva koji nas je vezao devedesetih?
Nema ga, ukrali su ga.

Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
O kojoj se nepravdi radi ?
Evo da ti ja pojasnim, radi se o nepravdi prema braniteljima svoje domovine, svojih kuća i svoje djece, jer, da te podsjetim, Dragane, pucalo se po Zagrebu, a ne Beogradu.

E sad, o krivnji generala ne mogu suditi jer nemam podataka, ali ono šta je ovdje važno je to da su generali simboli u kolektivnoj svijesti naroda, nazovimo to tako, i ovom osudom osuđen je i cijeli hrvatski narod i njegova borba za svoju državu. Idi u Pakoštane recimo i pitaj ljude o kakvoj se nepravdi radi, kad su Srbi bili na puškomet od grada, idi u Zadar, Dubrovnik, Vukovar, Hrvatsku Kotajnicu, Ilok...

Kolektivna svijest je zajebana stvar, možda moramo pažljivije birati svoje simbole.

Quote:
Dominicus kaže: Pogledaj post
Kakva ranjena duša Hrvatske?
Hrvatska, kao prvo, nema nikakvu "dušu".
A zašto Hrvatska ne bi imala dušu? Ima Hrvatska dušu, ima, stara je to duša, izmučena, izranjavana, pokradena, izdana, umire polako, ali ima nas koji je se još sjećamo i održavamo ju na životu.

Quote:
Dominicus kaže: Pogledaj post
A duh zajedništva možemo imati ne kao Hrvati ili neki drugi, nego kao ljudi.
A zašto ne bi imali duh zajedništva kao Hrvati? I nogometna momčad ima duh zajedništva (ako ga ima, bolje igra), a mi kao narod ne bi mogli, po tvojem, imati duh zajedništva...

E jadna nam Hrvatska s takvima, još samo zalijepi neki tekst na ćirilici...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 17.04.2011., 11:16   #24
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post



A zašto ne bi imali duh zajedništva kao Hrvati? I nogometna momčad ima duh zajedništva (ako ga ima, bolje igra), a mi kao narod ne bi mogli, po tvojem, imati duh zajedništva...
Hrvatska nema duh zajedništva. Nikad ga nije kroz povijest niti imala.

Duh zajedništva imaju Japanci i kod njih on nije koncentriran samo na japanski narod već i šire (treba se sjetiti donacija koje su dali Hrvatskoj u trenutku dok im se zemlja tresla i tsunami odnio tisuće života).

Duh zajedništva je nešto što se "uči" još u školi. Kod nas se u školi uči individualnost. Čiji je tata jači, mali/mala je veća faca.

Geografski gledano, rascijepani smo po regijama gdje su si "Zagorci navek bili dobri z Hrvatima", Istrijani gledali svoja posla, Dalmatinci bili svijet za sebe i da dalje ne nabrajam.

Kako da se izgradi "duh zajedništva" u državi u kojoj navijači s Juga tradicionalno ubijaju boga u navijačima sa Sjevera i obrnuto?
Gdje ne možeš ostaviti automobil s jednim tablicama i amblemima jednog kluba u mračnom kutku drugog grada jer će se to shvatiti kao "provokacija" pa ćeš naći razbijene šajbe i iščupan radio?

Kod zajedničkog duha naroda pojedinac bi bio itekako svjestan toga da je taj automobil nečija imovina i da ta osoba ima pravo navijati za drugačiji klub i da možda ima troje djece i ženu i taj je auto jedva skucala na nekakav kredit..

Nema zajedništva u Hrvata. Nikada ga nije ni bilo osim 1991. g. kad je voda došla do grla i silom prilike su se svi morali udružiti inače ne bi bili opstali.

Nakon toga krenulo je sve po starom. Svi su se uvukli u svoje izbice gledati svoja posla i puštali da im i dalje drugi kroje sudbinu bez da su pisnuli.

Gdje je zajednički duh zaostao na socijalnim prosvjedima kada u zemlji pola stanovnika nema posla i grca u dugovima?

Taj "zajednički duh" je govorio slijedeće: samo ti sine budi doma i čuvaj svoju guzicu i posao, nemoj slučajno izići s ovim penzićima na ulice da ne bi ostao bez njega

Zajednički duh u Hrvata možda za tamo 100 g. s time da se danas djeca u domovima i vrtićima krenu učiti od malena da je zlo naneseno susjedu, zlo naneseno cijeloj ulici.

Ta perspektiva u Hrvata je apsolutna nepoznanica i stoga zajednički duh u ovoj državi ne postoji.

A natruhe tog zajedništva naziru se onda kada "se ostvari u praksi" kao sada ono što nas stalno uče: da netko non stop rovari protiv nas. Nitko ne rovari protiv nas do li mi sami. Razjedinjujemo si duh po regijama i onda i vlast i svi ostali debelo iskorištavaju onu pradavnu koja itekako na našem primjeru tako lijepo radi: podijeli pa vladaj.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Old 17.04.2011., 11:24   #25
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Hrvatska nema duh zajedništva. Nikad ga nije kroz povijest niti imala.
Ne bih se složio, no ja nisam rekao da ima, ja sam pitao 'a zašto ne bi mogla imati'...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 17.04.2011., 11:55   #26
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Ne bih se složio, no ja nisam rekao da ima, ja sam pitao 'a zašto ne bi mogla imati'...
A ja sam ti objasnila zašto ne bi mogla s obzirom na trenutnu situaciju.
Duh zajedništva je nešto što se njeguje i uči od malih nogu.
Od roditelja.
I stavlja kolektiv iznad pojedinca.
Usađuje svjesnost o tomu da ni tebi ni meni ne može biti dobro dok ne bude dobro svima oko nas.
Uči te da daš drugom ako nema, a ti imaš.
Što te kod nas uče? Da si jadan ako nemaš
I da moraš biti super sposoban lovit u mutnom da to i dobiješ.

Što se tiče teme: ljudi se bacaju u izloge i režu staklom. Nije li to tragično?
Meni se zbog toga plače, a ne zbog Gotovine. Zbog onog dede koji se razrezao staklom ni zbog čega. Zbog iluzija i laži koje je sustavno dobivao od medija i vlasti.
Zbog medija i vlasti koje su sustavno krile pravu istinu o ubojstvima koja su se dogodila nakon oslobodilačke akcije Oluja.
Da je duh zajedništva vladao tada Hrvatima, odmah nakon te hvalevrijedne akcije pohapsili bi pojedince koji su klali civile u zaostalim selima nakon što je teritorij bio oslobođen i osudili ih. Te time pokazali svima nama i svijetu da je oslobodilački rat za očuvanje i opstojnost državnih granica jedno, a ubijanje i etničko čišćenje nedužnih civila nešto sasvim drugo. I time otvorili put vlastitim primjerom da se pokrenu parnice i protiv onih s druge strane koji su to isto činili u još gorem i većem obimu.
Na prvi poziv i istragu o tome predočili bi ono što su imali. I možda dali šansu Gotovini i ostalima da Haaga nikada ne vide.

Ali ne. Nema duha zajedništva jer je vrh trebao čuvati svoje guzice. I sada zbog toga plaćaju drugi i to puno više nego što su trebali.

A Hrvati plaču i misle da plaču zbog Gotovine. Duboko u sebi znaju da plaču jer su izigrani od vlastite ekipe. Po tko zna koji put. Samo si to ne smiju priznati. Pa upiru prstom u krivce izvana. Jer u trenutku kad si to priznaju, postoji opasnost da se masovno krenemo bacati i samoranjavati kroz staklene izloge.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Old 17.04.2011., 12:15   #27
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
A ja sam ti objasnila zašto ne bi mogla s obzirom na trenutnu situaciju.
Duh zajedništva je nešto što se njeguje i uči od malih nogu.
Od roditelja.
I stavlja kolektiv iznad pojedinca.
Usađuje svjesnost o tomu da ni tebi ni meni ne može biti dobro dok ne bude dobro svima oko nas.
Uči te da daš drugom ako nema, a ti imaš.
Što te kod nas uče? Da si jadan ako nemaš
I da moraš biti super sposoban lovit u mutnom da to i dobiješ.

Ništa ti objasnio nisi, mene su upravo to učili od malih nogu, njih su učili njihovi djedovi, i ja učim svoju djecu, da smo mali, svi nas jebu i moramo biti složni.

Moje je mišljenje da riba smrdi od glave, a naša glava se zasmrdila skroz, i zato nema sloge i zajedništva...

Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Što se tiče teme: ljudi se bacaju u izloge i režu staklom. Nije li to tragično?
Meni se zbog toga plače, a ne zbog Gotovine. Zbog onog dede koji se razrezao staklom ni zbog čega. Zbog iluzija i laži koje je sustavno dobivao od medija i vlasti.
Tragično je, da, ali možda taj deda danas ne bi bio s nama da nije bilo Gotovine i mnogih drugih, završio bi deda k'o i mnogi djedovi u Vukovaru, Srebrenici, Škabrnji, ne zaboravi to nikada...

Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Zbog medija i vlasti koje su sustavno krile pravu istinu o ubojstvima koja su se dogodila nakon oslobodilačke akcije Oluja.
Da je duh zajedništva vladao tada Hrvatima, odmah nakon te hvalevrijedne akcije pohapsili bi pojedince koji su klali civile u zaostalim selima nakon što je teritorij bio oslobođen i osudili ih. Te time pokazali svima nama i svijetu da je oslobodilački rat za očuvanje i opstojnost državnih granica jedno, a ubijanje i etničko čišćenje nedužnih civila nešto sasvim drugo. I time otvorili put vlastitim primjerom da se pokrenu parnice i protiv onih s druge strane koji su to isto činili u još gorem i većem obimu.
Na prvi poziv i istragu o tome predočili bi ono što su imali. I možda dali šansu Gotovini i ostalima da Haaga nikada ne vide.
Eh, o tome bi se dalo raspravljati, pogotovo iz tople sobe, uz kavicu ili sokić, ispred ekrana. A rat, rat je rat, nema krivih i pravih, svi su krivi, kad ulaziš na neprijateljski teritorij, prvo pucaš pa onda pitaš, ko nije vidio ne može razumjeti...Proklet bio rat.

Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
A Hrvati plaču i misle da plaču zbog Gotovine. Duboko u sebi znaju da plaču jer su izigrani od vlastite ekipe. Po tko zna koji put. Samo si to ne smiju priznati. Pa upiru prstom u krivce izvana. Jer u trenutku kad si to priznaju, postoji opasnost da se masovno krenemo bacati i samoranjavati kroz staklene izloge.
Istina, točno si pogodio zbog čega plaču Hrvati...

Plaču i zbog izigranosti, plaču i zbog sebe, plaču zbog povijesti, plaču zbog mrtvih, plaču zbog toga što su ostali živi, plaču jer im se plače, tko zna zašto plaču...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 17.04.2011., 12:36   #28
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
O kojoj se nepravdi radi ?
Osudjen Gotovina ?
Pa izgleda da nije sve bilo bas tako krasno i cisto, kako ste si umislili.
Za mene je zapravo grozno to pozivanje na zbijanje redova radi odbrane "ranjene duse" i kolektivnog duha, bez obzira sta je neko radio. Bitno je valjda samo da je iste nacionalnosti. Nagledao sam se toga u Srbiji i Crnoj Gori i bi mi prilicno muka od toga.
Zar to nije u suprotnosti sa duhovnoscu ?
To ni nije nikakav duh zajedništva nego poziv na masovnu histeriju sličnu onoj na koncertima Thompsona i na Dinamovim utakmicama. Kolektivna hipnoza u koju se slabići uhvate jer nemaju šta pametnije raditi i jer su prazni. Hrvati su bili jako složni kad je trebalo mrziti Srbe i ubijati nedužne civile po Bosni, sad neka se za to plati.

Mene ne zanima nikakvo zajedništvo, a posebno prezirem ono u se sudjeluje obzirom na krvne zrnce. Ja ne vidim nikakav duhovni aspekt u tome, nikakvu priliku za duhovni napredak. Za tako nešto sposoban je samo pojedinac, samo pojedinac može i ima pravo pomakivati točke gledišta i to opet - samo svoje.
O'Zookie Mizzy is offline  
Old 17.04.2011., 12:46   #29
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Zato i postoji ona: svaki narod zaslužuje vlast kakvu ima.
Dorbo si to rekla

Ako pogledamo (duhovni) razvoj Hrvata - nismo daleko stigli, potičemo od Slavena koji su zapravo robovi. Tako se i Hrvati ponašaju stoljećima - Talijani nam izgradili primorje, a Austrougarska sjever. Nemamo svoje volje, nemamo identitet, nemamo baš ni kulturnu tradiciju (izuzev Međimurja i Istre, iako se i u međimurskoj osjeća nevjerojatno snažan mađarski utjecaj). Hrvati su uvijek dobro funkcionirali kao sluge i ratnici. Prvo pod Talijanima, kasnije pod Austrijancima i Mađarima, a potom u Jugoslaviji. Sad smo izgubili svoje temelje nikome ne služimo i nemamo s kime ratovati (Napoleon je jako cijenio hrvatske vojnike) pa smo se malčice pogubili Zato se sad Hrvatska pod svaku cijenu želi ugurati Europi, da napokon ostvari svoj ljigavi sluganski cilj. Uspjet ćemo u tome, sigurna sam, ako treba i žrtava, imamo šta za ponuditi - Gotovinu recimo.
O'Zookie Mizzy is offline  
Old 17.04.2011., 13:15   #30
Quote:
ivana.mala kaže: Pogledaj post
...na vješalima, suha kao prut... Koliko je po vama ranjena duša Hrvatske? Koliko je naš kolektivni duh pokoleban i što kao pojedinci možemo napraviti da se svi zajedno izdignemo iznad ove nepravde koja nam se svima danas dogodila u Haagu? Ima li još tog duha zajedništva koji nas je vezao devedesetih?
Panteon zajednistva: drzava je mjesto u kojem prebiva taj kolektivni duh (taj alliance nije samo puki zbroj individua, vec svijest svakog od nas koja u toj kolktivnoj svijesti participira i stvara ju) jednog naroda, i upravo je ta drzava ucinila sve da ubije taj kolektivni duh pohlepom, otimacinom, bijedom koja je svaki dan sve veca, neosjetljivoscu na bilo sto osim na kako biti bolje (sad, ovog trenutaka bez imalo razmisljanja o onima koji tek dolaze) i onima na vlasti/pri vlasti/uz vlast i sad imamo koleketvnu reziganciju, indiferentnost i beznade nevjerojatnih razmjera...a sve nakon doista duha zajednistva u trenutku agresije (koja nije pocela tek '91)...treba li nas cuditi presuda, jesmo li se upitali sto smo mogli poduzeti, kako smo se trebali postaviti (bez obzira na one cija je rijec na prvi pogled 'zadnja' u upravljanju svijetom).

No moguce je da je Jung bio u pravu kada je rekao da life of nations rolls on unchecked, without guidance, unconscious of where it is going, like a rock crashing down the side of a hill, until it is stopped by an obstacle stronger than itself i trenutak nekih kljucnih politickih dogadanja je ono sto mijenja smir rolanja tog kamena...mozda da konacno razmislimo...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Old 17.04.2011., 13:18   #31
Quote:
O'Zookie Mizzy kaže: Pogledaj post
Kolektivna hipnoza u koju se slabići uhvate jer nemaju šta pametnije raditi i jer su prazni. Hrvati su bili jako složni kad je trebalo mrziti Srbe i ubijati nedužne civile po Bosni, sad neka se za to plati.

Mene ne zanima nikakvo zajedništvo, a posebno prezirem ono u se sudjeluje obzirom na krvne zrnce. Ja ne vidim nikakav duhovni aspekt u tome, nikakvu priliku za duhovni napredak. Za tako nešto sposoban je samo pojedinac, samo pojedinac može i ima pravo pomakivati točke gledišta i to opet - samo svoje.
A zakaj onda antagonizam prema Hrvatima?

Kako kaže veliki španjolski pjesnik J. A. Goytisolo u svojoj pjesmi Palabras para Julia:

Un hombre sólo, una mujer
así, tomados de uno en uno,
son como polvo, no son nada.


Jedan čovjek, jedna žena
tako, uzeti svak za sebe,
su kao prah, nisu ništa.

Jer svi smo jedna velika duša čovječanstva, a "jedan je jedini uzrok krize: čovjek smatra da je svijet, i to ne u izvornom nego u svom koruptnom obliku, primarna realnost.", Bela Hamvas

A kako su osudili hrvatske generale, tako će i osuditi Hrvatsku da je izvršila agresiju na BiH, izlažirati povijest i proglasiti ju agresorom. Kao kaj veli Ivančić, suce u Haagu treba žaliti. Nema tu ni prava, ni pravde, ni duhovnosti, nego samo političke smicalice, i lova.


Quote:
O'Zookie Mizzy kaže: Pogledaj post
Dorbo si to rekla

Sad smo izgubili svoje temelje nikome ne služimo i nemamo s kime ratovati (Napoleon je jako cijenio hrvatske vojnike) pa smo se malčice pogubili
A uloga kšatrija u povijesti je bila i pozitivna, i kšatrije imaju svoju veličinu. O njima i za njih je spjevana i Mahabharata.

(A tu se možda vidi i to da imamo i velike sportaše.)
__________________
kad mjesec izlazi, zvona nestaju, a javljaju se staze neprohodne
ptica dronta is offline  
Old 17.04.2011., 14:00   #32
Quote:
ptica dronta kaže: Pogledaj post
A zakaj onda antagonizam prema Hrvatima?
Iz razočarenja. Lijepo je počelo, počeli smo kao mučenici u devedesetima, imali smo priliku da se izdignemo dostojanstveno, imali smo podršku cijelog svijeta (osim Židova), a pogledaj na šta nam država i mentalitet danas liče. Hrvatska je danas žrtva svoje nečuveno loše polotike, nečuveno loših političara. Znaš za onu: 'Zlatom pišu, drekom pečate.' To je hrvatska stvarnost.

Quote:
A uloga kšatrija u povijesti je bila i pozitivna, i kšatrije imaju svoju veličinu. O njima i za njih je spjevana i Mahabharata.

(A tu se možda vidi i to da imamo i velike sportaše.)
Ma istina, da, ali Hrvatska se općenito nije dostojno ponjela prema svim svojim braniteljima, oni spretni i lakomi su se pobrinuli za sebe, a neki malo manje spretni i lakomi jedva životare. Vidim često 'mladiće', koji su danas u poznim 30-ima ili ranim 40-ima koje je rat žestoko žigosao, nisu se stigli obrazovati kako spada, proživjeli su teške emocionalne traume, a danas nemaju niti pošten posao, niti dostojanstvo koje ratnik zaslužuje. Zar se tako jedna država odnosi prema kasti ratnika?
O'Zookie Mizzy is offline  
Old 17.04.2011., 14:06   #33
Quote:
O'Zookie Mizzy kaže: Pogledaj post
Iz razočarenja. Lijepo je počelo, počeli smo kao mučenici u devedesetima, imali smo priliku da se izdignemo dostojanstveno, imali smo podršku cijelog svijeta (osim Židova), a pogledaj na šta nam država i mentalitet danas liče. Hrvatska je danas žrtva svoje nečuveno loše polotike, nečuveno loših političara. Znaš za onu: 'Zlatom pišu, drekom pečate.' To je hrvatska stvarnost.



Ma istina, da, ali Hrvatska se općenito nije dostojno ponjela prema svim svojim braniteljima, oni spretni i lakomi su se pobrinuli za sebe, a neki malo manje spretni i lakomi jedva životare. Vidim često 'mladiće', koji su danas u poznim 30-ima ili ranim 40-ima koje je rat žestoko žigosao, nisu se stigli obrazovati kako spada, proživjeli su teške emocionalne traume, a danas nemaju niti pošten posao, niti dostojanstvo koje ratnik zaslužuje. Zar se tako jedna država odnosi prema kasti ratnika?
To je istina. I kako je rekao Bruno Bušić:

"... Da smo složni i čestiti davno bi imali državu. A bit će nje, rodit će se slobodna Hrvatska kad padne Berlinski zid i kad se budu rušila komunistička krvava carstva kao kule od karata. Nema ni jedne države da je nastala bez krvavih gaća. Vjerojatno cemo se i mi morati pobiti za slobodu sa Srbima, a možda i sa Turcima. Teret rata morat ćemo podnijeti svi podjednako ...

... No kad se oslobodimo srpskog ropstva i stvorimo državu, vidit ćete kako tek naši kradu. Svak nas je stoljećima krao i potkradao, a najteže će i najgore biti kad nas naši budu krali te prodavali svjetskim jebivjetrima i makro lopovima. Navalit će na nas kao velike ptice grabljivice. Tada ce biti najveće i nerješivo pitanje - kako nas tada spasiti od nas samih?"

Ne mogu vjerovati da je to još onda rekao!
__________________
kad mjesec izlazi, zvona nestaju, a javljaju se staze neprohodne
ptica dronta is offline  
Old 17.04.2011., 14:07   #34
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post


Tragično je, da, ali možda taj deda danas ne bi bio s nama da nije bilo Gotovine i mnogih drugih, završio bi deda k'o i mnogi djedovi u Vukovaru, Srebrenici, Škabrnji, ne zaboravi to nikada...

A rat, rat je rat, nema krivih i pravih, svi su krivi, kad ulaziš na neprijateljski teritorij, prvo pucaš pa onda pitaš, ko nije vidio ne može razumjeti...Proklet bio rat.
Neću.
Kao što neću zaboravit mulce koje naša vojska s pravom nije htjela primiti pod raznoraznim izgovorima jer su imali 16 i 17g.
Ali su onda zbog adrenalina i zaigranosti bježali Tuti koji ih je objeručke obgrlio i dao im crne uniforme, a većinu njihovih imena danas gledam na spomeniku kraj kojeg idem na posao.
I šokove majki, koje su doživjele srčani udar kad su im se djeca vratila "s mora" u uniformi i s pištoljima.

A kako se država ponijela prema svojim braniteljima? Prema svojim ratnicima? Ne plaćenicima, poput Gotovine, već onima koji su kao moji prijatelji u žaru i zbog cilja otišli doslovno izgubit glave?
Tako što se uopće nije pobrinula za njih, ali je omogućila da masa drugih živi jako dobro na njihovoj nesreći i ubire lovu koja nije njihova. U registru branitelja je toliko lažnjaka, što je opet karakteristično samo za našu prčiju gdje su svi naučeni samo za sebe krast čim im se ukaže prilika.
O kolektivnom duhu Hrvata govori samo jal među studentima i srednjoškolcima koji su protestirali jer se djeci branitelja omogućilo upisivanje u srednje škole i na fakultete. Neš ti duha zajedništva
A tko je za to kriv?
Čik pogodi.

Kao što neću zaboravit komentare i priče ispod glasa nakon što je Oluja završila gdje se potiho govorilo kako sad tek ide "čišćenje teritorija". Nije mi tada bilo jasno što se sada tu ima čistiti kad smo ih u tri dana pomeli k'o bebe zvečku i bacili preko granice. Danas mi je jasno da se nije počistilo samo ono što je trebalo, nego i ono što baš i nije. Neki su se zaigrali.
I mogu se složiti s tobom da u ratu ne možeš znati: upadaš u selo i ne znaš što te čeka i čuvaš živu glavu.
Članovi moje familije su tako umalo nagrabusili.

Ali ne mogu razumjeti planirano klanje i paljenje nakon svega i likovanje ispod glasa "treba gamad očistiti i potjerati tamo odakle su došli". To nisam mogla zamisliti dok su našim ljudima radili, a još mi je gora pomisao da smo i sami u tome sudjelovali. Ne govorim o ratnom vihoru i kolateralnim civilnim žrtvama kojih uvijek ima, nego onom poslije.
Ako ti možeš, onda mi molim te, to objasni. Bit ću ti zahvalna.

Moj djed je prošao Križni put i pričao mi je upravo o tome. O sustavnom ubijanju civila od strane legitimne vojske i protjerivanju njemačkih manjina iz Slavonije kao i svih ostalih koji se "nisu uklapali". Jedva ga je preživio zahvaljujući jednom visoko pozicioniranom generalu koji ga je spasio i maknuo iz mimohoda smrti. I takve stvari, baš zato što su dio povijesnog nasljeđa moje obitelji, ne mogu shvatiti. Jer me djed odgajao u tom duhu da je to strahota i da moj nacionalni identitet nije ugrožen ako kraj mene živi netko "različit". A po obiteljskom pedigreu sam idealan kandidat za crnokošuljaša

Isto tako, ne mogu shvatiti kako narod ne kuži da ga oni koji su na vlasti sustavno već 15. g. uništavaju i zatiru njegov nacionalni identitet, a busaju se u prsa da rade upravo suprotno od toga - ono što rade je izazivanje masovne histerije koju je moguće izazvati samo onda kad su ljudi kruha gladni. A taj kruh su im upravo iz usta uzeli oni koji su se donedavno busali o prsa s Velikom Hrvatskom
Drže narod na uzici niskih strasti i nacionalizma i tobože se zgražaju nad presudom generalima koje su sami izručili da bi spasili vlastite guzice i pokrali ono što se još pokrast moglo. A onda će izručiti Hrvatsku drugima da još malo kradu.

I tako ćemo iz jedne Jugoslavije ući u drugu Euroslaviju.
I opet će drugi gospodariti nama. I tak nam i treba jer za ništ drugo nismo ni sposobni.

I slažem se s tobom da stvari smrde od glave: a ti na glavi su isto Hrvati. I ne mogu postići jedinstvo i zajednički duh u Saboru već godinama jer su odgojeni tako da samo misle na svoje dupe i svoje obitelji, a mi pričamo tu o nekom zajedničkom duhu Hrvata? Da nije žalosno, bilo bi smiješno. A ne bi ni onda.

Nema zajedništva u državi ni državnom vrhu pa ne može biti ni među Hrvatima.
I to je gola činjenica.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Old 17.04.2011., 14:33   #35
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Ovo me ubije svaki put...
mene bas briga za to jer su mi bitniji ljudi, a ne drzava i domovina.

To forsiranje nacionalnih stvari i govorenje o državi kao o živom biću na patetičan način često su mi smiješni.

Quote:
Tragično je, da, ali možda taj deda danas ne bi bio s nama da nije bilo Gotovine i mnogih drugih, završio bi deda k'o i mnogi djedovi u Vukovaru, Srebrenici, Škabrnji, ne zaboravi to nikada...
Ovo isto potpuno ne razumijem. Zasto to ne bi zaboravili? (ili čak smjeli zaboraviti?????)
Bas bi volio da mi to neko objasni bez nekih floskula.
A pogotovo mi je blesavo da neko o tome priča na pdf-u duhovnost, di bi valjda s nekog duhovnog, naprednog aspekta trebali promatrati te stvari. a ne s aspekta floskula "oprostit ćemo, ali zaboravit nećemo nikada" ili kak to vec ide.

Što se ocete pretvorit u Židove kojima je već više od pola stoljeća svaka druga o tome kako su patili za vrijeme holokausta i napadaju sve koji to za njihov ukus dovoljno ne uvažavaju??
I nama i njima bi bilo bolje da obrate pozornost na sadasnjost i ono sto se sada zbiva, sto sada radimo.
Možda tada ne bi hrvatska bila toliko korumpirana, Izrael mozda ne bi provodio drzavni terorizam nad Palestincima, mozda bi gradjani hrvatske zivjeli ispunjenije, bolje zivote i sl.
Tako da bi ja svima preporucio da, baš naprotiv, zaboravite proslost i obratite pozornost na sadašnjost.

Jer vi odavanje počasti žrtvama, što je sasvim prirodna stvar (mislim na opdavanje popčasti žrtvama), pretvarate u floskulu, pretvarate to u jedno perverziju koja nam non stop visi nad glavama i spominje se u ko zna kakvim situacijama, dok se debelo zanemaruju sadašnji problemi. I kao opravdanje za ne znam ti šta sve ne.

Zadnje uređivanje goranbo : 17.04.2011. at 14:48.
goranbo is offline  
Old 17.04.2011., 14:54   #36
a da ne govorim kak nam se pere mozak putem medija i od strane političara. ja sma to jos skuziom, kao klinac za vrijeme rata, i sad ovo s generalima. To su intenzivna pranja mozga, namjerna ili nenamjerna nije bitno - efekt je isti.
I sad ljudi koji imaju i imali su jedno milijun pravih razloga za prosvjedovati (za bolje školstvo, zdravstvo, gospodarsku politiku i slicne stvari) histeriziraju oko neke, navodno, odjednom ukaljane časti domovine, nad velikom nepravdom koja se odjednom niotkuda sručila na napaćeni hrvatski narod i generale, i slično. I da ne govorim da su intelektualci u Hrvatskoj po tko zna koji put zakazali.
goranbo is offline  
Old 17.04.2011., 14:58   #37
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
mene bas briga za to jer su mi bitniji ljudi, a ne drzava i domovina.

To forsiranje nacionalnih stvari i govorenje o državi kao o živom biću na patetičan način često su mi smiješni.
Eto vidiš, meni nije. Nisam ja ovdje gdje sam sada zahvaljujući Kinezima, ili Englezima, ili Srbima, ja sam tu na svojoj grudi zahvaljujući svojim djedovima koji su se krvavo borili za opstanak, i ja sam dužan svojim potomcima osigurati tu istu grudu, zadužili me preci. Meni je smiješan svak' naivac koji misli da narod (pa i država) pada s neba, da je svejedno, kakva država, kakvi bakrači. Previše je znoja i krvi mojih predaka teklo za to da ja danas mogu hraniti svoju djecu na svojoj zemlji...

Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Ovo isto potpuno en razumijem. Zasto to ne bi zaboravili? (ili čak smjeli zaboraviti?????)
Bas bi volio da mi to neko objasni bez nekih floskula.
Zato jer onaj ko ne uči iz povijesti ponavlja iste greške.

Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
A pogotovo mi je blesavo da neko ot ome priča na pdf-u duhovnost, di bi valjda s nekog duhovnog, naprednog aspekta trebali promatrati te stvari. a ne s aspekta floskula "oprostit ćemno, ali zaboravit nećemo nikada" ili kak to vec ide.
A koji bi to aspekt trebao biti, zaboraviti i ići dalje, uz lagano pjevušenje: Hare Krishna Hare Krishna?

Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Što se ocete pretvorit u Židove kojima je već više od pola stoljeća svaka druga o tome kako su patili za vrijeme holokausta i napadaju sve koji to za njihov ukus dovoljno ne uvažavaju??
I nama i njima bi bilo bolje da obrate pozornost na sadasnjost i ono sto se sada zbiva, sto sada radimo.
Možda tada ne bi hrvatska bila toliko korumpirana, IKtzrael mozda ne bi provodio drzavni terorizam nad Palestincima, mozda bi gradjani hrvatske zivjeli ispunjenije, bolje zivote i sl.
Tako da bi ja svima preporucio da, baš naprotiv, zaboravite proslost i obratite pozornost na sadašnjost.
Mislim da bi drugačije pjevao da si prošao kroz ona vrata: 'Arbait Macht Frei'...

Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Jer vi odavanje počasti žrtvama, što ej sasvim prirodna stvar, pretvarate u floskulu, pretvarate to u jedno perverziju koja nam non stop visi nad glavama i spominje se u ko zna kakvim situacijama, dok se debelo zanemaruju sadašnji problemi.
Svi sadašnji problemi se vuku iz prošlosti, onaj tko nema pojma o povijesti svog naroda, ili čak sugerira da bi prošlost trebalo zaboraviti, ne može sagledavati ni sadašnjost, a ni budućnost...

Ima vas poprilično u Hrvatskoj.
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 17.04.2011., 15:04   #38
Quote:
ptica dronta kaže: Pogledaj post
A kako su osudili hrvatske generale, tako će i osuditi Hrvatsku da je izvršila agresiju na BiH, izlažirati povijest i proglasiti ju agresorom. Kao kaj veli Ivančić, suce u Haagu treba žaliti. Nema tu ni prava, ni pravde, ni duhovnosti, nego samo političke smicalice, i lova.
E da, to je glavni problem, osudili su nas sve ovom presudom, tu je kvaka. Kako smo poslije NDH svi bili ustaše, tako ćemo sada svi biti agresori, to je povijesna lekcija koju neki ne shvaćaju, ili ne žele shvatiti. Gotovina kao pojedinac tu nije važan...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 17.04.2011., 15:08   #39
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
mene bas briga za to jer su mi bitniji ljudi, a ne drzava i domovina.

To forsiranje nacionalnih stvari i govorenje o državi kao o živom biću na patetičan način često su mi smiješni.
I još, ako ti je država i državljanstvo smiješni, odseli recimo u Francusku ili USA, pa ćeš vidjeti kak će ti brzo dati vritnjak, oni su vrlo ozbiljni što se tiče državljanstva...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 17.04.2011., 15:14   #40
Quote:
ptica dronta kaže: Pogledaj post
I kako je rekao Bruno Bušić:

... No kad se oslobodimo srpskog ropstva i stvorimo državu, vidit ćete kako tek naši kradu. Svak nas je stoljećima krao i potkradao, a najteže će i najgore biti kad nas naši budu krali te prodavali svjetskim jebivjetrima i makro lopovima. Navalit će na nas kao velike ptice grabljivice. Tada ce biti najveće i nerješivo pitanje - kako nas tada spasiti od nas samih?"

Ne mogu vjerovati da je to još onda rekao!

E da, bilo je ljudi koji su znali promišljati okolnosti u kojima su živjeli, te sagledavati u kojem se pravcu stvari kreću, a ne kao većina koja ne vidi dalje od nosa, pa svoju odgovornost prakticira traženjem krivaca u svima, osim u sebi samima. Izgleda da je on uspio osjetiti duh hrvatskog naroda......dok mi i dalje živimo u iluzorno stvorenoj slici vlastite vrijednosti i veličine.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:31.