Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2015., 22:39   #841
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Mlatim praznu slamu očito..

Moja greška.
Sad sam skužio, vidim da si editirao post.

Ovo sa vodama u množini je zanimljivo. U kabali postoje "gornje" i "donje" vode.

Donje vode: Mayin Nukvin (MA'N) (često se misli na Nukvu, Malchut) i gornje vode: Mayin Dechurin (MA'D, često se misli ma Zeir Anpin - 6 middot sefirota).

U prijevodu na normalan jezik, MAN je želja za unijom odozdo, s naše perspektive i našeg rada na sebi, a MAD je odgovor s "neba", svjetlo/shefa se spušta u Nukvu i diže ju gore na viši nivo.

To je ono što sam rekao prije, čim veća želja, tim veća korekcija i uspon. To je simbolizirano sa Shekinom, ženskim dijelom Boga, nevjestom i HaShemom, odnosno Tiferetom - muškim dijelom. No tu su samo slike i simboli, nisu stvarne pojave. Zapravo se misli na određene razine interakcije određenih želja i namjera u radu na sebi.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 22:48   #842
Ustvari, ovo je jedna divna erotska metafora u Kabali o "zivugu" (uniji) nevjeste i mladoženje. Ustvari se misli na sve što je u nama. S jedne strane je želja za primanjem (odozdo), s druge želja za davanjem (odozgo).

Čak je i Zohar pun senzualnog jezika: "uzbuđenje odozdo uzrokuje uzbuđenje odozgo".

Znači, prvo treba biti tog pobuđenja odozdo, mora proizaći iz ljudske jedinke, i kad je želja (MA'N odnosno molitva) dovoljno jaka, partzufi, odnosno unutarnje strukture duše, "zovu" jedni druge i viču ovima gore "molim svjetla dolje". Nešto takvo. Ko bauštelci na skelama.

U Kabali moramo paziti da ne bude idolopoklonstva. Sve su to samo metafore i alegorije.
__________________
You suffer... but why?

Zadnje uređivanje tehuti : 04.11.2015. at 23:21.
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 00:25   #843
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Sad sam skužio, vidim da si editirao post.

Ovo sa vodama u množini je zanimljivo. U kabali postoje "gornje" i "donje" vode.

Donje vode: Mayin Nukvin (MA'N) (često se misli na Nukvu, Malchut) i gornje vode: Mayin Dechurin (MA'D, često se misli ma Zeir Anpin - 6 middot sefirota).

U prijevodu na normalan jezik, MAN je želja za unijom odozdo, s naše perspektive i našeg rada na sebi, a MAD je odgovor s "neba", svjetlo/shefa se spušta u Nukvu i diže ju gore na viši nivo.

To je ono što sam rekao prije, čim veća želja, tim veća korekcija i uspon. To je simbolizirano sa Shekinom, ženskim dijelom Boga, nevjestom i HaShemom, odnosno Tiferetom - muškim dijelom. No tu su samo slike i simboli, nisu stvarne pojave. Zapravo se misli na određene razine interakcije određenih želja i namjera u radu na sebi.
Podjela na vode gornje i donje je poslije pojave svijetlosti(prvi dan) tako da nije to uopće bilo u okviru moga pitanja nego je bilo pitanje drugačije postavljeno vezano za vodu koja je prethodila svjetlu(prvog dana).

Uzmi Postanak poglavlje 1 od početka čitaj biti će ti jasnije što pitam..


PS Nisam ništa editirao nego su dva posta u pitanju a ne jedan i dva su pitanja u opticaju.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 00:33   #844
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Ustvari, ovo je jedna divna erotska metafora u Kabali o "zivugu" (uniji) nevjeste i mladoženje. Ustvari se misli na sve što je u nama. S jedne strane je želja za primanjem (odozdo), s druge želja za davanjem (odozgo).

Čak je i Zohar pun senzualnog jezika: "uzbuđenje odozdo uzrokuje uzbuđenje odozgo".

Znači, prvo treba biti tog pobuđenja odozdo, mora proizaći iz ljudske jedinke, i kad je želja (MA'N odnosno molitva) dovoljno jaka, partzufi, odnosno unutarnje strukture duše, "zovu" jedni druge i viču ovima gore "molim svjetla dolje". Nešto takvo. Ko bauštelci na skelama.

U Kabali moramo paziti da ne bude idolopoklonstva. Sve su to samo metafore i alegorije.
Dijeca se moraju paziti ,vrijeđa me to tvoje upozoravanje i živcira lagano..

Vjerojatno me doživljavaš po sebi tako da ću završiti komunikaciju jer ne volim ljude koji projiciraju sebe na druge,posebno ne one koji nemaju mjere.
S takvima samo ćeš doživljavati još projekcija jer pušu na hladno uzrokovano neuravnoteženoj mjeri svoga bića.
Trebao sam ne odgovoriti na ono tvoje pitanje kad si se ispravio vezano za igru slova i brojki sve si time rekao što ti zapravo želiš i polako ispunjavaš zadato.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 12:14   #845
Kratak ti je fitilj prijatelju. Poradi malo na tome. Savršena prilika na rad na sebi. Ne znam zašto si ovo doživio osobno. Nije išlo tebe već sam izrazio opći stav kabalista vezano za alegorično shvaćanje. Pod idolatrijom se misli na to da mapa nije teritorij.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 15:41   #846
Prihvati odbijenicu nauci se da je to sastavi dio zivota....Ne mozes siliti nikoga sto ce da radi a upravo to radis.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 20:55   #847
Jedan(Aleph) reflektiran u dva(Beth) a kroz dva jednota emanirana u različitost.

EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 22:49   #848
Dobra analogija.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2015., 16:25   #849
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Dobra analogija.
Zahvaljujem.

Analogija je po Tori jer prvo slovo Tore je Beth(2).
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2015., 17:16   #850
Dva razbijena Hei Tetgramatona.Dvije duše u čovjeku koje se suprostavljaju.

Posložiti Tetgramaton u pravilni poredak je spojiti razdvojeno u jedno.
Prvotno je separirani svjet dok ujedinjeni je ono što dolazi.

EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:02.