Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2016., 13:50   #41
Zna li netko ima li što novo po ovom pitanju?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 12:27   #42
I mene zanima da li ima šta novo po tom pitanju licenciranja ovlaštenih računovođa?
Inkubator is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 00:02   #43
Što bi bilo novo pa nemamo još ni vlast
BILANCEDIN is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 14:20   #44
Upravo sam se susreo na seminaru u Splitu neslužbeno s Vladom Brkanicem iz RRIFa koji mi je rekao da ce sigurno za licenciranog računovodju trebati fakultet.
hugh grant is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 19:52   #45
Super, nadam se da će priznati to, jer stvarno bi bilo suludo da nakon završenog faksa moramo opet nešto polagati...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 20:12   #46
Mislim da ste se krivo razumili dakle, uz polozen ispit za licenciranog racunovodu biti ce potrebna i fakulteska naobrazba. Ono sto je meni i dalje upitnik sto se podrazumjeva pod fakultetom ( visa, prvostupnik?) I koliko se sjecam RRIF je licencirao i knjigovode sa srednjoskolskom nabrazbom ali sa dosta godina radnog iskustva na rukovodecim pozicijama, ali nisam 100% sa ovim, ne mogu se sjetit
Dakle hocemo li mi samo sa zavrsenim 4/5 godisnjim fakultetima i vise imati mogucnost dobiti licencu? I sto ce biti sa legijom ostalih koji su uredno platili RRIF-u licence, iako istina ovi im nikad nisu obecali da ce to biti i drzavno licenciranje?
Iako, opet na kraju s obzirom da ce se navedeno odnositi na vodenje knjiga drustvima u kojem knjigovoda nije zaposlen (uglavnom servisi) pretpostavljam da ce navedeno zavrsiti na nacin da ce svaki servis imati jednog licenciranog koji ce supotpisivati navedene knjige ko na traci. A ovo povlaci ono najbitnije pitanje...kakva ce biti odgovornost licenciranog racunovode?
ChaosInMotion is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 20:20   #47
Ne znam ništa i nemam nikakve info ispod pulta ovaj put,

No ja sam za da se prizna faks - stručni Računovodstvo i financije ili stari sa tim smjerom, bez polaganja ispita, min.180 ECTS, no vidjet ćemo što će biti s time..
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 20:29   #48
Quote:
hugh grant kaže: Pogledaj post
Upravo sam se susreo na seminaru u Splitu neslužbeno s Vladom Brkanicem iz RRIFa koji mi je rekao da ce sigurno za licenciranog računovodju trebati fakultet.
Jesi ti to prica sa njim ili???
Buduci to nije izlozio na nacin da je spominjao fakultet.
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 00:00   #49
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ne znam ništa i nemam nikakve info ispod pulta ovaj put,

No ja sam za da se prizna faks - stručni Računovodstvo i financije ili stari sa tim smjerom, bez polaganja ispita, min.180 ECTS, no vidjet ćemo što će biti s time..
Zašto samo taj faks? Ja sam završila visoku i nama su račun. predmeti bili tek dio toga. Imam i srednju ekon. s pojačanim knjigovodstvom s bilanciranje i prije samog faksa znali smo knjiženja, ručno naravno...ovako mi djeluje degradirano jer ništa manje nismo sami prošli na visokoj od računovodstva od stručnog, samo smo išli još u širinu.
senssia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 09:27   #50
Quote:
ladak kaže: Pogledaj post
Jesi ti to prica sa njim ili???
Buduci to nije izlozio na nacin da je spominjao fakultet.
Da. Razgovarao sam s njim. Onako na hodniku. Sad, ne znam, možda smo se krivo razumjeli, ali ne vjerujem. Inače mislim da ce ovo kod ekipe koja ima srednju ili Visu a radi već preko 20 godina i iskusni su i znaju posao, izazvati velike probleme.
hugh grant is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 10:30   #51
Quote:
hugh grant kaže: Pogledaj post
Da. Razgovarao sam s njim. Onako na hodniku. Sad, ne znam, možda smo se krivo razumjeli, ali ne vjerujem. Inače mislim da ce ovo kod ekipe koja ima srednju ili Visu a radi već preko 20 godina i iskusni su i znaju posao, izazvati velike probleme.
Na seminaru to uopce nije spomenuo.
Dapace rekao je da se clanak Zakona o licenciranju nije micao. Al da se uopce ne zna oce li izaci poseban zakon. Uvijek spomene famozan istocni blok Njemacke koji si po defaultu dobili pravo radit posao jer su inali zavrsene skole. Ali kod nas da se uopce ne zna sto ce bit.

Spomenuo je samo da ce se zalagat da se prizna ispit za ovlastenog racunovodju.

A sto se tice ovih bez fakulteta.
Ako tako bude, onda ce to bit dan kad ce knjigovodje konacno bit na ulicama u trazenju svojih prava. Jer to bi bila sramota.
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 11:33   #52
Prema Zakonu o obrtu knjigovodstveni poslovi spadaju u vezani obrt za koji je potrebna minimalno završena srednja ekonomska škola. Znam puno osoba koje imaju svoj obrt ili d.o.o. sa završenom srednjom školom i udružili su se s kolegicama s kojima su išli u školu. Hoće li oni morati zatvoriti obrt ili tražiti nekoga s fakultetom da ga zaposle iako im ne treba nova osoba. Ja sam, iako radim u ustanovi gdje mi nadam se neće jednog dana trebati licenca, upisao fakultet za svaki slučaj jer imam samo 6 godina radnog iskustva u struci. Što s onima koji imaju puno godina iskustva, a samo srednju školu? Hoće li biti prijelazno razdoblje, priznavanje staža i iskustva? Puno mi se pitanja otvara.
benjamin8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 12:55   #53
Upravo tako. Ako se do sada mogao otvoriti obrt sa sss ekonomskog smjera za pružanje knjig.usluga ne razumijem tko mi sad može reći da nakon 15 godina ne znam posao jer nemam papir da sam završila fakultet,a svih tih godina sam državi plaćala sve uredno,ljudima vodila sve uredno,nitko nikad nije otišao,kontrole nisu imale primjedbe,naplaćala se seminara i seminara jer ne treba meni netko reći "moraš učiti i imati papir da bi se garantiralo tvoje znanje". Znam i sama ako je to potrebno i ako sam profesionalna u poslu da moram pratiti sve što se događa i stalno se usavršavati,diploma na žalost ne znači puno u ovome poslu ako nemaš iskustva i to debelog i puno prakse. Nemam ništa protiv da se tržište očisti,ali sam za to onda da se provjeri znanje SVIMA, bilo nekim ispitima ili sličnim metodama i bez obzira na stručnu spremu. Jer nitko mi ne može reći da će čovjek koji je izašao s fakulteta znati više nego netko tko možda i nema faks,a radi u struci 10-20 godina (neki i više).
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 13:17   #54
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Nemam ništa protiv da se tržište očisti,ali sam za to onda da se provjeri znanje SVIMA, ...
Potpisujem.
A prije svega da se testiraju, na neki način, budući poduzetnici.
Neka radionica, obaveza polaganja nekog ispita i za njih, pa onda dalje.
A ne da svaka šuša može otvorit kaj god hoće za 10 kuna, i onda uvuć i sebe i obitelj i radnike u gabulu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 14:18   #55
Quote:
hugh grant kaže: Pogledaj post
Da. Razgovarao sam s njim. Onako na hodniku. Sad, ne znam, možda smo se krivo razumjeli, ali ne vjerujem. Inače mislim da ce ovo kod ekipe koja ima srednju ili Visu a radi već preko 20 godina i iskusni su i znaju posao, izazvati velike probleme.
I viša ti je fakultet
senssia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 14:24   #56
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Potpisujem.
A prije svega da se testiraju, na neki način, budući poduzetnici.
Neka radionica, obaveza polaganja nekog ispita i za njih, pa onda dalje.
A ne da svaka šuša može otvorit kaj god hoće za 10 kuna, i onda uvuć i sebe i obitelj i radnike u gabulu.
I ja potpisujem sve rečeno. Bilo bi glupo da se gleda samo faks ako čovjek ima rezultate rada i puno godina iskustva u struci. Ja vjerujem da će oni to ovako:

uvjet završen faks (ekonomski) bilo stručni ili sve iznad toga do doktorata, svejedno ili ako nemaš faks onda srednja ekonomska s određenim radnim iskustvom u računovodstvenoj struci (5 god min npr) ili ako nemaš ništa od toga osim iskustva u struci uvjet iskustvo min 10 g i dodatno položiti neki ispit koji bi bio kao neka zamjena za školu, a uz to će priznavati pod taj ispit onaj tečaj za ovlaštenog. To bi bilo najpravednije i najmanje diskriminirajuće za knjigovođe. I najjeftinije.
senssia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 14:47   #57
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Potpisujem.
A prije svega da se testiraju, na neki način, budući poduzetnici.
Neka radionica, obaveza polaganja nekog ispita i za njih, pa onda dalje.
A ne da svaka šuša može otvorit kaj god hoće za 10 kuna, i onda uvuć i sebe i obitelj i radnike u gabulu.
Ja se samo pitam kad bi mi knjigovodje to stigle polagat.
Kad vidim koliko traju predavanja za ovlastenog računovođu i koliko sve to kosta pitam se kad cemo mi to sve stic ako bude tako. Da ne govorim o trosku koji bi najskuplje kostao one koji imaju zavrseno racunovodstvo u financije. A sa druge strane svak se specijalizira u nekom segmentu. Znam one koji vode knjige samo doktorima, stomatolozima. Neki vode samo obrtnicima - za dvojno knjigovodstvo nece ni da cuju. Tako da ce tu bit svega i svacega. A kako je to Brkanic izlozio, imala sam osjecaj kad je rekao da clanak nije brisan, da to ne iskljucuje mogucnost da bi mogao bit brisan.
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 14:56   #58
Mislim da se stavio naglasak na krivu stranu. Trazi se licenciranje knjigovodja koji su odgovorni samo da provedu poslovni dogadjaj koji se desio prije i koji moze i ne mora biti u skladu sa zakonom.
Slazem se sa Darsy, dok svatko moze otvoriti firmu licenciranje knjigovodja je rupa u vodi. Skupa i nepotrebna rupa u vodi.
Na knjigovidje su stavili toliko administracije da je suludo. Gomilanje iste se u povijesti pokazalo porazno
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 18:43   #59
Ma naći će neko kompromisno rješenje vjerujem, slažem se da bi bilo najpravednije tipa:

- ekonomski faks automatsko priznavanje
- ekonomska srednja + 5g.iskustva priznavanje
- ostalo polaganje ispita

senssia ne znam koje si predmete imala na tom faksu kad govoriš da ste imali veću širinu od stručnog RIF-a, to mi je malo teško povjerovati jer mi smo imali isključivo stručne predmete, recimo od računovodstva:

- osnove računovodstva
- financijsko rač. 1 i 2
- menadžersko rač.
- rač.troškova
- rač.banaka
- rač. novčanih tokova
- rač. informacijski sustavi

I dodatno:

- porez na dodanu vrijednost i porez na dohodak
- osnove financija
- revizija
- financije poduzeća 1. i 2
- poduzetništvo
- osiguranje i reosiguranje
- platni promet
- trgovačko pravo i javna nabava
- osnove ekonomije
- poslovna matematika
- poslovna statistika
- menadžment

Znači strogo, strogo vezano uz struku...mislim ne umanjujem ja ničije znanje da krivo ne shvatiš, no ovaj faks ima sve ono što nekome treba da nauči...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 18:58   #60
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ma naći će neko kompromisno rješenje vjerujem, slažem se da bi bilo najpravednije tipa:

- ekonomski faks automatsko priznavanje
- ekonomska srednja + 5g.iskustva priznavanje
- ostalo polaganje ispita

senssia ne znam koje si predmete imala na tom faksu kad govoriš da ste imali veću širinu od stručnog RIF-a, to mi je malo teško povjerovati jer mi smo imali isključivo stručne predmete, recimo od računovodstva:

- osnove računovodstva
- financijsko rač. 1 i 2
- menadžersko rač.
- rač.troškova
- rač.banaka
- rač. novčanih tokova
- rač. informacijski sustavi

I dodatno:

- porez na dodanu vrijednost i porez na dohodak
- osnove financija
- revizija
- financije poduzeća 1. i 2
- poduzetništvo
- osiguranje i reosiguranje
- platni promet
- trgovačko pravo i javna nabava
- osnove ekonomije
- poslovna matematika
- poslovna statistika
- menadžment

Znači strogo, strogo vezano uz struku...mislim ne umanjujem ja ničije znanje da krivo ne shvatiš, no ovaj faks ima sve ono što nekome treba da nauči...
Apsolutno tocno.
Ono sta je meni uvelike otezalo pocetak rada je "nadobudnost" da znam knjizit. A kad me docekali zakoni koje na fakultetu nikad nisam vidila. Cak mislim da ovakvim smjerovima vecu prednost treba dat poznavanju zakona, jer oni te vode do samog knjizenja.
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:31.