Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.04.2017., 22:08   #1
O Glembajevima - kronologija i analiza

Mislim da Gospoda Glembajevi nemaju svoju (zasebnu) temu. Koliko sam pretražio forum, našao sam (većinom) pitanja oko lektire.
Ako bude interesa, tema će zaživjeti - a možda dođemo i do nekih novih spoznaja (uz neizbježno ponavljanje već utvrđenih i dobro poznatih
stvari).

Možda će ovdje biti i spoilera - ali, ionako ovo pišem za one koji su upoznati s navedenim djelom.
(svi citati su iz izdanja M. Krleža: Drame (IV), Zora/MH, Zg, 1973.)

Krenuo bih od - kronologije. Kad bih vas zapitao: Koje godine je rođena Alis - vjerojatno biste morali ponovno (i pažljivo) čitati dramu
No, malo matematike i praćenje radnje čini čuda. Alis je kćer Ignjata Glembaja iz prvog braka. U drami (II. čin, str. 249.), Leone kaže svom ocu:

Leone: Molim te! Jedanest godina je minulo kako smo pokopali Alis! Ja sam onda bio posljednji put doma...
(str. 249.)

Budući da je na početku GG rečeno da se drama odvija 'godinu dana prije rata 1914.-1918.)' (znači 1913.), Alis je umrla 1902. -
a rođena je 1881. jer se (također u tom razgovoru Leonea i staroga Glembaja navodi da je Alis imala dvadeset i jednu godinu.)

Nije neka osobita mudrost izračunati i ostale godine - ali, moram priznati da nikad (ni u školi, ni na maturi a ni sad poslije) nigdje
nisam čuo postavljeno pitanje: kada je rođen npr. Leone? Krleža je u popisu lica na početku drame odredio koliko svaki od njih ima godina.
Budući da se radnja (kao što je rečeno) zbiva 1913., godina rođenja lako se dobije:
Quote:
Naci (Ignjat, Jacques) Glembay, bankar, šef firme Glembay Ltd., pravi tajni savjetnik (69 godina) (1844. - 1913.)
Barunica Castelli–Glembay, njegova druga legitimna supruga (45 godina) (1868. - 1913.)
Dr. Phil. Leone Glembay, sin Ignjata i prve mu supruge rođene Basilides–Danielli (38 godina) (r. 1868.)
Sestra Angelika Glembay, dominikanka, udovica starijega Glembajevog sina Ivana, rođena barunica Zygtmuntowicz Beatrix (29 godina) (r. 1884.)
Titus Andronicus Fabriczy-Glembay, kuzen bankara Glembaja, veliki župan u miru (69 godina) (r. 1844.)
Dr Iuris Puba Fabriczy-Glembay, odvjetnik, pravni savjetnik firme Glembay Ltd., njegov sin (28 godina) (r. 1885.)
Dr Med. Paul Altmann, liječnik (51 godina) (r. 1862.)
Dr Theol. et Phil. Alojzije Silberbrandt, informator baruničina sina i njen ispovjednik (39 godina) (r. 1874.)
Oliver Glembay, sin barunice Castelli i bankara Glembaya (17 godina) (r. 1896.)
Ulanski Oberleutanant Von Ballocsanszky (24 godine) (r. 1889.)
Malo je teže odrediti neke druge datume. U prvom se činu kaže:
Leone: Sedam je godina prošlo od Ivanove smrti, Beatrice... (str. 197.)

Dakako, to znači da je Ivan (Beatričin muž) umro 1906. (radnja se, ponavljam, odvija 1913.).
A kad je Ivan rođen? To nije precizirano - samo se (u popisu lica) navodi da je 'Angelika udovica starijeg Glembajevog sina Ivana...'
što znači da je Ivan rođen prije Leonea (prije 1868.) Razlika između Alise i Leonea je trinaest godina (Alis je rođena, kako smo utvrdili, 1881.)
Razlika između Ivana i Leonea je svakako manja - jer, stari Glembaj je Leonea (s prvom suprugom) dobio kad mu je bilo 24 godine - pa bi onda Ivana imao s recimo kojih dvadeset i nekom.
Nadalje, ako je Ivan rođen npr. 1865., to bi značilo da je umro u 41. godini.
To opet znači da je Beatrix/Angelika ostala udovica u svojoj dvadeset i drugoj godini i da je vrlo kratko bila u braku (godinu-dvije, tri)
sa znatno starijim Ivanom - pa nisu ni stigli imati djece, tj. napraviti još jednog Glembaja.
Angelika se zaredila već naredne godine (1907.) (str. 199).

Još malo kronologije.
Leone (str. 251.) spominje ...a sedam godina kasnije (nakon majčine smrti), za Alisinog sprovoda (1902.)... što će značiti da je
gospođa Basilides-Danielli, Glembajeva prva žena i Leoneova majka skončala 1895.

Oliver (Sin Glembaja i Castellice) rođen je 1896., iako je Glembaj već otprije bio u vezi sa Castellicom jer ona kaže (u trećem činu):
Barunica Castelli: Mene je vaš otac četiri godine mučio, on je meni četiri godine dosađivao, on je htio da se ustrijeli pred mojim očima, on je plakao na koljenima ali ja nisam htjela skandala, ja zbog vaše gospođe majke nisam htjela da se on rastane.. itd. (str. 284.), znači Castellica mu je bila ljubavnica od 1891. Kasnije barunica kaže da je 'iza kulisa 20 godina gledala /kakav je Glembay' (str. 285.) što znači da je to dvoje bilo u vezi 20 godina (od 1892., kad su se upoznali do 1913. je protekla dvadeset i jedna godina.

Također, iz drame znamo da je i Leone bio šarmiran gospođom barunicom kad je imao 21 odnosno 22 godine, što znači da se njegova 'romansa' s barunicom dogodila 1889./1890.

Eto, nadam se da sam utvrdio sve važne godine iz života jedne agramerske patricijske obitelji.

Drugi put nešto drugo o njima...
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 21:24   #2
Obožavam Glembajeve. Evo i mog najdražeg citata.


"... čovječe,sjeti se da si ravan onome pred kim se ponizuješ,i ne ponizuj se! Hodaj uspravno, ne plači pred tuđim vratima, jer iza tih vrata za tebe nema nikoga, pljuni i pljusni, ali se ne ponizuj..."


Leone Glembay
Veronikaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 00:01   #3
Pratim temu

Jel moguće napraviti porodično stablo Glembajevih, koliko je recimo generacija Ignjat udaljen od svog pretka koji je ono udario temelje njihova bogatstva zaklavši nekog u šumi pa onda otvorivši obrat s plijenom? Onaj o kojem neprestano tupi ona ogorčena starica koja je udajom postala Glemabajka?
Za kog je ona Glembaja tačno udata?
dalal is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 14:47   #4
Quote:
dalal kaže: Pogledaj post
Jel moguće napraviti porodično stablo Glembajevih, koliko je recimo generacija Ignjat udaljen od svog pretka koji je ono udario temelje njihova bogatstva zaklavši nekog u šumi pa onda otvorivši obrat s plijenom?
Prilično sam siguran da bi se moglo. Prelistavao sam glembajevsku prozu i tekst o povijesti obitelji izgledao mi je dovoljno iscrpan da se sastavi stablo.

Quote:
dalal kaže: Pogledaj post
Onaj o kojem neprestano tupi ona ogorčena starica koja je udajom postala Glemabajka?
Za kog je ona Glembaja tačno udata?
Misliš na Angeliku? Ona istina nije starica, ali je udovica, bila udata za Ivana Glembaya, Leoneovog brata.
eutow is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 00:31   #5
Quote:
eutow kaže: Pogledaj post


Misliš na Angeliku? Ona istina nije starica, ali je udovica, bila udata za Ivana Glembaya, Leoneovog brata.
Ne Angelika, starica u crnoj bluzi i biserima oko vrata, udata nekad za nekog od Glembaja, mrzi ih do koske i stalno na njemačkom ponavlja "Glembaj - Falšpirn und Morderen" (prevaranti i ubojice)...ovo sad pišem po sjećanju na zvuk njenih riječi jer ne umijem to sad etimološki da napišem na njemačkom

Ponavlja se kao lajtmotiv kroz cijeli film
dalal is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 00:50   #6
Quote:
dalal kaže: Pogledaj post
Ne Angelika, starica u crnoj bluzi i biserima oko vrata, udata nekad za nekog od Glembaja, mrzi ih do koske i stalno na njemačkom ponavlja "Glembaj - Falšpirn und Morderen" (prevaranti i ubojice)...ovo sad pišem po sjećanju na zvuk njenih riječi jer ne umijem to sad etimološki da napišem na njemačkom

Ponavlja se kao lajtmotiv kroz cijeli film
Eh, film nisam gledao, a u drami se fraza spominje posredno. Ali, uz pomoć IMDB-a, pretpostavljam da je to "stara Barbozcyjeva".
eutow is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 01:06   #7
Quote:
dalal kaže: Pogledaj post
Ne Angelika, starica u crnoj bluzi i biserima oko vrata, udata nekad za nekog od Glembaja, mrzi ih do koske i stalno na njemačkom ponavlja "Glembaj - Falšpirn und Morderen" (prevaranti i ubojice)...ovo sad pišem po sjećanju na zvuk njenih riječi jer ne umijem to sad etimološki da napišem na njemačkom

Ponavlja se kao lajtmotiv kroz cijeli film
stara barboczyjeva? ona mu je teta. znači, očeva sestra. majkemi lupam!
ajmo baš istražiti!
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 03:28   #8
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
stara barboczyjeva? ona mu je teta. znači, očeva sestra. majkemi lupam!
ajmo baš istražiti!
Meni je ostalo fiksirano da je ona snajka Glembajevih, i to prava plemkinja te ih prezire što zbog nižeg statusa što zbog porijekla bogatstva No možda i griješim...

Može li biti teta s majčine strane, onda bi imalo smisla, Basilides-Daniellijeva udata za Barboczyja koja ih mrzi zbog svoje sestre?

Nije mi Krleža pri ruci, jedino da ujutro uz fruštuk pristavim Vrdoljakov film
dalal is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 03:43   #9
Quote:
dalal kaže: Pogledaj post
Meni je ostalo fiksirano da je ona snajka Glembajevih, i to prava plemkinja te ih prezire što zbog nižeg statusa što zbog porijekla bogatstva No možda i griješim...

Može li biti teta s majčine strane, onda bi imalo smisla, Basilides-Daniellijeva udata za Barboczyja koja ih mrzi zbog svoje sestre?

Nije mi Krleža pri ruci, jedino da ujutro uz fruštuk pristavim Vrdoljakov film
nije ni meni pri ruci, a sad si me nabrijala! lako moguće, ta daniellijeva loza ih ne može ni uštampane!
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 06:27   #10
Ipak sam bila u pravu, starica je snaja Glembajevih, žena Ignjatovog brata

"Govorilo se za nju da se udala za tvoga strica protiv svoje volje i da je mrzila Glembajeve punih 70 godina"! (Tekst iz filma, 0:11:56, izgovara ga Leoneova mama)

Dakle ona je Barboczy po rođenju i tako su je nastavili zvati i nakon udaje, mada me malo buni razlika u godinama između starice i Leoneove mame, jer ako je ova prva stigla njih mrziti 70 godina onda je mnogo starija od sviju njih?


Možda je u pitanju Ignjatov stric, stričeve i ujake po inerciji često zovu tako i pranećaci, bez ubacivanja prefiksa -pre? Ili je Ignjat imao mnogo starijeg brata?
dalal is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 21:54   #11
ovo je obiteljsko stablo iz "proze"...
eutow is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2020., 00:23   #12
šteta što nigdje ne piše kaj se dogodilo sa novcima Glembajevih i kućom?
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2020., 13:34   #13
Quote:
Veronikaa kaže: Pogledaj post
Obožavam Glembajeve. Evo i mog najdražeg citata.


"... čovječe,sjeti se da si ravan onome pred kim se ponizuješ,i ne ponizuj se! Hodaj uspravno, ne plači pred tuđim vratima, jer iza tih vrata za tebe nema nikoga, pljuni i pljusni, ali se ne ponizuj..."


Leone Glembay
Odlična misao..
Svakako se pridružujem istom.
__________________
Ima ljudi koji su sretni u svom očaju - Dan Tana
Eneja Od Danaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2020., 13:35   #14
Meni je upečatljiv lik majordom kuće Glembay..
__________________
Ima ljudi koji su sretni u svom očaju - Dan Tana
Eneja Od Danaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2020., 16:52   #15
Castellica & Leone
(E. Begović & M. Nadarević)



Barunica (A. Prica)



Bela kao Castellica:


Bela (audio zapis iz III. čina)

Fric:
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:01.