Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2017., 01:45   #1601
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Osobno znam osobu u 33-oj koja je u stanju strašne manije, sumanito troši novac, ona je poznata osoba, mada google naravno nema pojma o njoj, razorila par brakova, strašno nagla i živčana, ne može sastaviti rečenicu zbog brzog protoka misli+ taj brzi sumaniti govor. Ta osoba uopće nije registrirana, nitko ne shvaća da je rijeć o psihičkoj bolesti, ili barem do jedno prije 2 godine nitko nije shvaća...
Poznatu? Misliš kao celebrity? Meni odmah na pamet padaju dvije osobe koje mediji proklamiraju kao izrazito cool, pune energije i otkačene. Stručno oko odmah vidi da tu ima naznaka bipolarnog.

Recimo, američki mediji stalno razvlače jadnog Shia LaBeoufu i proglašavaju ga pijanicom i narkomanom, a čovjek je školski primjer šizofreničara.
Isto su radili i pokojnom Johnny Lewisu, glumcu iz Sinova anarhije..
__________________
...
Tajda is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 10:38   #1602
Quote:
bipolar007 kaže: Pogledaj post
Od ovih grandioznih ništa...al od običnih da, al sad sam u remisiji.
Ajd super.

Pitam zato što ja ne uspijevam ostvariti ništa. Istina, nanizala sam nekih uspjeha, ali sve što sam ostvarila bilo je u trenutku kad me je za to iskreno počeo boriti kurac.

Ideja imam ko šodera i uglavnom ih više ne pokušavam realizirati jer znam da će zaštekati i točno znam gdje - onda kad mi bude potrebna konkretna akcija neke druge osobe/skupine ili kad trebam uložiti lovu (jer tada je sigurno neću imati). A kada i ako te stvari dođu, e to će biti u trenutku kad meni više nije stalo, odraditi ću posao reda radi, pa mi ni uspjeh neće biti nikakav gušt.

Ne mislim da je to toliko stvar neke moje osebujne neurologije, nego uvjerenja stečenih u djetinjstvu. Primjer - spremam se za natjecanje, otac veli - nemoj se ničem nadati jer i tako nećeš ništa osvojiti. Ja odem i osvojim drugo mjesto na općinskom. I drago mi je, ali vidim da mojima doma nije jer sam im time pokazala da su budale, a ego im je bitniji od roditeljskih obaveza, pa se ni ne pokušavaju veseliti radi mene. Osim kad se treba hvaliti pred susjedima, ofkors. Par takvih događaja i ja uvjerena da su ljudi zavidne budale koje će te sjebati čim ulove priliku jerbo je hrvatski jal nacionalna baština koju bi trebalo zaštititi Unescom.

Da, to bi stvarno trebalo učiniti. Idem pokrenuti neku inicijativu... ma idem kurac. :rolf:
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 12:29   #1603
[QUOTE=bipolar007;65338283]
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Bipolarni poremećaj je baš poznat po kasnom prepoznavanju, QUOTE]

Ja sam onda imao sreće, odmah mi je rekla da sam bipolaran...nakon 3 godine depresije zimi i hipomanije ljeti. Nakon šta sam dobio litij smirilo se to nekako al opet nisam ni ja neki pacijent za poželit u ordinaciji, tako da je znalo eksalirati.
Ne znam baš da si ima neke velike sreće, zapravo što je uopće sreća?

Quote:
Tajda kaže: Pogledaj post
Poznatu? Misliš kao celebrity? Meni odmah na pamet padaju dvije osobe koje mediji proklamiraju kao izrazito cool, pune energije i otkačene. Stručno oko odmah vidi da tu ima naznaka bipolarnog.

Recimo, američki mediji stalno razvlače jadnog Shia LaBeoufu i proglašavaju ga pijanicom i narkomanom, a čovjek je školski primjer šizofreničara.
Isto su radili i pokojnom Johnny Lewisu, glumcu iz Sinova anarhije..
Mislim da se nismo sporazumili, tj i ja sam kriv jer poznata osoba nisam stavio u navodnike. Doduše izgleda da poznaje neke poznate osobe, neš ti velike stvari poznavati poznatu osobu Ona nije ni glumica, ni pjevačica, manekenka, nije čak ni starleta ili barem nije uspješna starleta. Ali eto ona misli da je celibrity

U svezi poznatih osoba i bipolarnog poremećaja, imam dojam da je ova vrlo ozbiljna bolest na neki degenerativni način populizirana. Ispada kao nešto kul imati bipolarni Za bipolarce se navodi da imaju velike umjetničke dosege, da su kreativni, i blablaaalllaaa. Znam da je na ovom forumu neki pacijent napisa da je to kao u SAD-u normalno biti bipolaran

Ne bih reka da su svi bipolarci ljudi s velikim umjetničkim dosezima, tko ima žicu za kreativnost i umjetnost bipolar mu vjerovatno poveća produktivnost i kreativnost određeno vrijeme, ali mislim da će bipolar s vremenom potpuno urušiti natprosječnu kreativnost i okrenuti sve u totalno ništavilo, barem mislim...
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 14:22   #1604
[QUOTE=Nosonja_;65360679]
Quote:
bipolar007 kaže: Pogledaj post
Ona nije ni glumica, ni pjevačica, manekenka, nije čak ni starleta ili barem nije uspješna starleta. Ali eto ona misli da je celibrity
Nisam ni ja ništa od toga, ali Google opet daje 135.000 rezultata kad ukucaš moj nick.


Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
U svezi poznatih osoba i bipolarnog poremećaja, imam dojam da je ova vrlo ozbiljna bolest na neki degenerativni način populizirana. Ispada kao nešto kul imati bipolarni Za bipolarce se navodi da imaju velike umjetničke dosege, da su kreativni, i blablaaalllaaa. Znam da je na ovom forumu neki pacijent napisa da je to kao u SAD-u normalno biti bipolaran

Ne bih reka da su svi bipolarci ljudi s velikim umjetničkim dosezima, tko ima žicu za kreativnost i umjetnost bipolar mu vjerovatno poveća produktivnost i kreativnost određeno vrijeme, ali mislim da će bipolar s vremenom potpuno urušiti natprosječnu kreativnost i okrenuti sve u totalno ništavilo, barem mislim...
Iznadprosječna kreativnost je sama po sebi vrlo uvrnuta stvar, pa je netko nekad tome odlučio pripisati F-šifru, što je dugoročno bio vrlo uspješan poslovan potez. Dok se većina ostalih poremećaja uspješno liječi različitim oblicima psihoterapije, kod bipolara to nije slučaj. BAP se ne liječi, nego se farmakoterapijom ublažavaju simptomi. Znači, kad ti ga jednom dijagnosticiraju, cijeli bi život trebao biti vjerni klijent farmaceutskih tvrtki. Dobro njima, dobro liječnicima koji se ne moraju previše zajebavati s pričama i pričicama, dobro i pacijentima koji ne moraju raditi na osvješćivanju uzroka svojih tegoba i ispravljanju negativnih emocionalnih uzoraka. Win-win situacija.

To je i uzrok "epidemije bipolara" - nekad je od njega patilo 1-2 posto ljudi, a danas je, kao što veliš, normalno biti bipolaran.

Vezom između BAP-a i kreativnosti najviše se bavila Kay Jamison, a ovo je solidan članak na tu temu:

https://www.psychologytoday.com/blog...and-creativity
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 23:53   #1605
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
U svezi poznatih osoba i bipolarnog poremećaja, imam dojam da je ova vrlo ozbiljna bolest na neki degenerativni način populizirana. Ispada kao nešto kul imati bipolarni Za bipolarce se navodi da imaju velike umjetničke dosege, da su kreativni, i blablaaalllaaa. Znam da je na ovom forumu neki pacijent napisa da je to kao u SAD-u normalno biti bipolaran
..
Da, slažem se...nadljudska snaga u stanju manije koju čovjek ima zna pogrešno izazvat osjećaj divljenja.
Ja sam gledala ispovijest jedne američke cure koja je tijekom manične epizode (vremenski vrlo kratke) napisala knjigu, preuredila stan i otišla na putovanje po Europi. S tim da gotovo nikako nije mogla spavat..
Poslije je naravno uslijedila depresivna faza -nije uopće ustajala iz kreveta niti izlazila vani. Ali, u tim trenucima ti ljudi koji su joj se divili nisu je mogli vidjeti..
__________________
...
Tajda is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 20:23   #1606
Quote:
Tajda kaže: Pogledaj post
Da, slažem se...nadljudska snaga u stanju manije koju čovjek ima zna pogrešno izazvat osjećaj divljenja.
Ja sam gledala ispovijest jedne američke cure koja je tijekom manične epizode (vremenski vrlo kratke) napisala knjigu, preuredila stan i otišla na putovanje po Europi. S tim da gotovo nikako nije mogla spavat..
Poslije je naravno uslijedila depresivna faza -nije uopće ustajala iz kreveta niti izlazila vani. Ali, u tim trenucima ti ljudi koji su joj se divili nisu je mogli vidjeti..
BP je poremećaj baš po mjeri modernog površnog konzumerskog društva u stilu konzumiraj i ispljuni. Tu je i sklonost prekomjernom trošenju novca, danas to ispada tako reć normalno, sa svih strane te mame da bezpotrebno trošiš novce...
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 15:17   #1607
Ljudi se općenito osjećaju bolje kad kupe nešto, promjene frizuru...al ja sam htio ulagati u dionice, još sam uzeo neki letak od banke u vezi posrednika, jer mešetariti ne može bilo tko. Onda me to raspizdilo pa sam počeo čitati Financial Times itd...doduše kupio sam 10 dionica INE i nisam ih prodao, a trebao sam...
Ima sasvim normalnih ljudi al su škrtci do zla bola, prepisao bi im ziprexu.
A sreća je svaki dan koji se ne probudim a kažem ala opet dan...nego dobro jutro dan!
bipolar007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 10:39   #1608
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ajd super.

Pitam zato što ja ne uspijevam ostvariti ništa. Istina, nanizala sam nekih uspjeha, ali sve što sam ostvarila bilo je u trenutku kad me je za to iskreno počeo boriti kurac.
:
Možda su i tebi ideje bile nerealne, a ove koje si ispunila nevažvne.
Moji se prema meni ponašaju normalno, al kad sam u depresiji svaki put mi iznova govore ono tipa pa samo se trgni, prošetaj...kao da mi je došao sad ćef ne izlaziti iz sobe.
bipolar007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 13:35   #1609
Quote:
bipolar007 kaže: Pogledaj post
Možda su i tebi ideje bile nerealne, a ove koje si ispunila nevažvne.
Moji se prema meni ponašaju normalno, al kad sam u depresiji svaki put mi iznova govore ono tipa pa samo se trgni, prošetaj...kao da mi je došao sad ćef ne izlaziti iz sobe.
Vrijednost ideja se utvrđuje retroaktivno - tek kad nešto uspiješ ili ne uspiješ ostvariti znaš je li bilo realno. Tako da je to stvar savjesnog ulaženja u rizik. Planiranje pomaže, ali nije garancija uspjeha.

Ovo za šetnju ti dobro govore, iako razumijem da te tako živciraju. Idealno je ujutro. Izloženost svjetlosti koja naginje plavoj strani spektra u kombinaciji s fizičkom aktivnošću (hodanje, trčanje, kopanje) idealni je antidepresiv, a nema ni nuspojava.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 12:03   #1610
Što su točno "Grandiozne ideje"? U okviru ovog poremećaja taj pojam ima negativne konotacije, ali pogledajmo malo u povijest, zar prokopavanje Sueskog kanala ili let ljudske posade na Mjesec nisu bile grandiozne ideje
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 12:41   #1611
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Što su točno "Grandiozne ideje"? U okviru ovog poremećaja taj pojam ima negativne konotacije, ali pogledajmo malo u povijest, zar prokopavanje Sueskog kanala ili let ljudske posade na Mjesec nisu bile grandiozne ideje
To i pričam - je li neka grandiozna ideja poremećena ili ne, znamo tek kad se ustanovi je li ostvariva. Problem kod BAP-a je previše ideja, a premalo strpljenja s prostim pukom koji ne uviđa njihovu grandioznost.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 22:39   #1612
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Što su točno "Grandiozne ideje"? U okviru ovog poremećaja taj pojam ima negativne konotacije, ali pogledajmo malo u povijest, zar prokopavanje Sueskog kanala ili let ljudske posade na Mjesec nisu bile grandiozne ideje
To su bili kapitalni projekti a ne grandiozne ideje.
Grandiozna ideja ne mora biti izvediva, dapače što je grandioznija time je i teže ostvariva.
Inače bi bila jednostavna ideja.
Grandiozna ideja nije revolucionarna ideja, ona ideja koja mijenja sve.
Ne mora biti ni kreativna.
Ni logična.

Utoliko često nakon velikog emotivnog "življenja" te ideje, ona bude napuštena jer je neizvediva. A napuštanjem ideje ostaje emotivna bol grandioznih razmjera.
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 21:13   #1613
Meni su prije skoro godinu dana dijagnosticirali BP, prije toga su se izmjenivale depre i manije s tim da nisma imala psihoze, ali sam bila kao na kokainu.
Zapravo kada sam dosla kod psihijatra ja sam mislila da sam bila u depresiji ali bila sa u maniji. Dobila sam depakin, za sada se odlicno slazemo i s obzirom da smo sada u lozijoj fazi zivota osjetim da mi jako puno pomaze da ne emocijnalo previse ne lelujam.
No, ono sto mene muci jest da sam zatupljena, prije mi je mozak strasno brzo radio imogla sam se kreativno izrazititi sada se osjecam tupo. Da li tu ima neka umjetnicka dusa koja je uspjela probiti tu barijeru?
LepaMilena is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 20:24   #1614
Quote:
LepaMilena kaže: Pogledaj post
Meni su prije skoro godinu dana
No, ono sto mene muci jest da sam zatupljena, prije mi je mozak strasno brzo radio imogla sam se kreativno izrazititi sada se osjecam tupo. Da li tu ima neka umjetnicka dusa koja je uspjela probiti tu barijeru?
Ti si onda friška u ovome, nakon + faze ili hipomanije moraš pasti u depresiju bar je to tako kod mene. Ovako je i mene lovilo sad kad se skraćuju dani ode i raspoloženje kvragu. Osjećaš se tupo jer si se "potrošila"...nažalost slijedi ti jedno vrijeme dok se ne uravnotežiš...ja recimo nebi imao ni koncentracije pogledati film, skontao bi u po filma da nisam ništa upratio isto vrijedi i za knjigu. Taj depakin nisam nikad probao pa ne znam, ali ni lijekovi nisu svemogući, dešava se da se trgneš sam od sebe odjednom i stvari krenu najbolje ali lakše je kad si nađeš nekakvu preokupaciju u toj fazi. To i je najteže jer te ništa ne veseli al nema druge.
bipolar007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 21:27   #1615
Quote:
bipolar007 kaže: Pogledaj post
Ti si onda friška u ovome, nakon + faze ili hipomanije moraš pasti u depresiju bar je to tako kod mene. Ovako je i mene lovilo sad kad se skraćuju dani ode i raspoloženje kvragu. Osjećaš se tupo jer si se "potrošila"...nažalost slijedi ti jedno vrijeme dok se ne uravnotežiš...ja recimo nebi imao ni koncentracije pogledati film, skontao bi u po filma da nisam ništa upratio isto vrijedi i za knjigu. Taj depakin nisam nikad probao pa ne znam, ali ni lijekovi nisu svemogući, dešava se da se trgneš sam od sebe odjednom i stvari krenu najbolje ali lakše je kad si nađeš nekakvu preokupaciju u toj fazi. To i je najteže jer te ništa ne veseli al nema druge.
ajme, to si savrseno napisao! mene nista ne zanima, sve mi je tlaka, nista me veseli. Sto se mene osobno tice sa sofe se ne trebam dici i moj zivot sada na njoj moze svrsiti.
Znaci, moram se samoforsati...ajme..fuu
LepaMilena is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 23:43   #1616
Quote:
LepaMilena kaže: Pogledaj post
Znaci, moram se samoforsati...ajme..fuu
Tako je, lagana šetnjica, vataj sunce pa makar i zubato.
Najveća moja greška je bila da sam se po noći osjećao bolje pa bi zamjenio noć i dan...i tako cilu zimu...krevet, komp, krevet i u krug sve do proljeća.
bipolar007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 15:26   #1617
Quote:
LepaMilena kaže: Pogledaj post
No, ono sto mene muci jest da sam zatupljena, prije mi je mozak strasno brzo radio imogla sam se kreativno izrazititi sada se osjecam tupo. Da li tu ima neka umjetnicka dusa koja je uspjela probiti tu barijeru?
Sumnjam. To tupilo i usporavanje kognitivnih funkcija o kojem pričaš zapravo se smatra poželjnom pojavom. Umjetnost zaboravi, osim ako rezanje salame u Konzumu ne smatraš kreativnim činom.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 18:03   #1618
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Sumnjam. To tupilo i usporavanje kognitivnih funkcija o kojem pričaš zapravo se smatra poželjnom pojavom. Umjetnost zaboravi, osim ako rezanje salame u Konzumu ne smatraš kreativnim činom.
to mi je struka

ne rezanje salame, vec sam umjetnicki smjer, dizajner...
LepaMilena is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 18:15   #1619
Quote:
LepaMilena kaže: Pogledaj post
to mi je struka

ne rezanje salame, vec sam umjetnicki smjer, dizajner...
Uf, nezgodno. Na tvom bi mjestu dobro provjerila je li to optimalni način liječenja, kao i radi li se o ispravnoj dijagnozi. Malo mi je čudno ovo što pišeš da si mislila da si u depresiji a 'zapravo' si bila u maniji. Ne razumijem kako bi netko mogao pomiješati ta dva stanja (osim površnog promatrača).

U poslijednje vrijeme kao da se sve živo i neživo trpa u bipolar. Što je onak fino za proizvođače psihofarmaka ali ne i za konzumente istih.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 21:46   #1620
Ne kužim te leteća ovo oko umjetnosti, van Gogh je bio bipolaran...a i pjevači-kantautori su umjetnici kao Kurt Cobain recimo. Možda ima rapid cycling bipolar. Ne da nebi trebala zaboraviti umjetnost, nego lepa go for it!
bipolar007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:17.