Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Pogledaj rezultate ankete: Odrzavete li stalnu ili povremenu kontemplativnu praksu?
Da - vipassana ili zen tradicija 23 17.42%
Da - budisticka mantra, bud. joga, bud. tantra itd 18 13.64%
Da - istocna nebudisticka praksa 20 15.15%
Da - krscanska kontemplativna praksa 12 9.09%
Da - ostalo 28 21.21%
Ne 45 34.09%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 132. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2017., 14:54   #4521
Ali zato je popularni sajt buddhanet sa mnoštvom besplatnih budističkih knjiga ponovno online.

http://www.buddhanet.net/ebooks.htm
Talking Heads is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 14:28   #4522
Netko je napravio pdf dokument od 4057 stranica, sastavljen od svih web stranica jednog web sajta o Budizmu. Mislim da se radi o "pokojnom" web sajtu yu-budizam. Znači, ne radi se o skeniranoj knjigi, već o kompilaciji web stranica, tako da mislim da mi je dozvoljeno da stavim link ovdje.
Manje više, tu se nalazi sve ono bitno što se treba znati o Budizmu.

http://www.skripta.info/wp-content/u...-tumacenja.pdf
Talking Heads is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 15:15   #4523
Quote:
TalkingHead kaže: Pogledaj post
Manje više, tu se nalazi sve ono bitno što se treba znati o Budizmu.
Više će koristiti da se uzme jedna jedina mudrost, s kojom netko rezonira, te se istu živi mjesecima i godinama nego da se pročita sve što igdje piše i to preporučena(sarkazam) tri puta. Poanta je u konačnici odvojiti se od fantomskog sebe, a ne osnažiti ono što ionako ne postoji.
Istiphul Amue is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 16:37   #4524
Odlican americki dokumentarac Tulku (snimljen 2009.) govori o prvim zapadnim tulkuima. Djeci sa zapada koju su tibetske lame pocele prepoznavati i ustolicavati kao inkarnacije preminulih ucitelja. Odrasli u zapadnoj kulturi nesudjeni tulkui kriticki propituju svoju ulogu, ali ne bez dvojbi, zbunjenosti i lutanja u potrazi za sopstvenim identitetom. Film govori o zbunjenosti zapadnih tulkua i sumnjama koje sami imaju u pogledu uloge koja se od njih ocekuje.

Tulku
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 07:11   #4525
Istraživanje u razlikama koje izolirani aspekti meditacije ( koncentracija vs uvid) imaju i terapijskim intervencijama (ali je i opće promjenjivo).

Rezultati nisu ništa iznenadjujuce, logično i očekivano, ali dobro je istraživati i potvrditi što se može.

https://www.eurekalert.org/pub_relea...u-rm120417.php
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 20:43   #4526
Zanimljiv clanak, shvatili su da svaki dio djeluje zasebno, a oba zajedno jos i bolje... to su mogli znati i bez mjerenja
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 13:49   #4527
https://www.youtube.com/watch?v=0OwAQ3ivuQk

Lijep video, o meditaciji na dah. Namijenjen je početnicima.
Ali par stvari tu ne štima. Govori se o prani, čakrama, astralnom putovanju.
Znači o nebudističkim pojmovima. I jednu stvar su zaboravili: da se treba fokusirati na dah u nosnicama. Bar je takvo upustvo za anapanasati budističku meditaciju.
Talking Heads is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 14:16   #4528
Quote:
TalkingHead kaže: Pogledaj post
https://www.youtube.com/watch?v=0OwAQ3ivuQk

Lijep video, o meditaciji na dah. Namijenjen je početnicima.
Ali par stvari tu ne štima. Govori se o prani, čakrama, astralnom putovanju.
Znači o nebudističkim pojmovima. I jednu stvar su zaboravili: da se treba fokusirati na dah u nosnicama. Bar je takvo upustvo za anapanasati budističku meditaciju.
- to nije budisticki video
- cakri, prana i "astrala" ima u ezotericnom budizmu (poput Tibetanskog)
- em samata nije nuzno u obliku meditacije na dah (iako najjednostavnija i najcesca) niti je anapanasati nuzno na dah u nosnicama (moze biti abdomenu ili drugdje, ovisi o ucitelju, tradiciji, preferencama...cak recimo postoji razlika izmedju Goenke i njegove organizacije i ucitelja mu u tom i drugim djelovima prakse)
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 14:46   #4529
Da, u pravu si. Na buddhanet sajtu sam našao cijelu knjigu posvećenoj anapanasati budističkoj meditaciji. Opisuje svih 16 koraka te prakse.

Anapanasati - Mindfulness of Breathing — Ven. Buddhadasa Bhikkhu.

http://www.buddhanet.net/pdf_file/anapanasati.pdf
Talking Heads is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 12:01   #4530
Dobro da je Buddhanet proradio, bio je neko vrijeme iskljucen.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 14:35   #4531
Da, bio je isključen na par tjedana. Imaju dosta dobrih e-knjiga o svim aspektima Budizma - teorija i praksa.
Talking Heads is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 00:26   #4532
Postoji li u Budizmu ekvivalent onoga što se u yogi naziva "siddhiji" tj. nadnaravne sposobnosti kao nusprodukt iznadprosječne koncentracije uma (najčešće stečene meditacijom)?! Ja to još nisam našao a počeo sam studirati Budističke knjige,a wikipediju ne želim čitati jer tamo svatko može pisati članke. Pretpostavljam da toga ima jedino u Tibetanskom Budizmu ili se možda varam?!
Talking Heads is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 04:19   #4533
Ima svuda, ali se ne smatra relevantnim.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 06:27   #4534
Ne zanimaju me siddhiji, zanima me jedino duhovni razvoj. Da me zanimaju, bavio bi se okultizmom, ceremonijalnom magijom i sličnim bezvezarijama a ne budizmom, yogom i kršćanstvom. pitam samo da utvrdim točno razlike i sličnosti između budizma i yoge.
Talking Heads is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 09:25   #4535
Nisu razlike osobito velike. Patanjalia joga je sramanska po karakteru, teorijski bazirana na samkji koja je vremenom hinduizirani sramana pravac, a praksom jako podsjeća na neke starije budističke tekstove (možda i drugih sramana poput sjajna, ali ih ne poznajem dovoljno).

Kasnija pak ezoterična joga (uključujući hatu) je tantricka, a ne iskljucivo hindu pojava te postoji onda i u tantrickom budizmu. Odnosno, joga i budizam su tu lažna dihotomija jer se radi o pojavi prisutnoj u budizmu jednako kao i hinduizmu. Jedino što se u prvom nije jednako izdvojila iz šire budisticko tantricke baze i ritualistike pa se rijetko susreće kao "izolat" bez da se već duboko zaronilo u Tibetanski budizam i preliminarne prakse (ako ju data tradicija uopće koristi, jasno).
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 16:46   #4536
Koliko budističkih meditativnih tehnika je poželjno da radi prosječna osoba?! I koji je maximum, preko kojeg nema smisla ići?!
Talking Heads is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 12:56   #4537
Evo za naseg Talkingheada i sve ostale ljubitelje du'ovne literature, na stranici Tricycle.org mozete skinuti gomilu besplatne literature, pa navalite:

https://tricycle.org/ebooks/tricycle...gs-generosity/
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 15:39   #4538
Opa, super. Hvala Fazlija.
Talking Heads is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 17:10   #4539
Ustvari, ispricavam se... nalijepio sam link prije nego sam sam provjerio. Cinilo mi se da su to sve naslovi knjiga za skinuti, ali ispada da je to jedna knjizica s pregledom clanaka iz Tricyclea. Mada ni to nije uopce lose
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2017., 19:54   #4540
Moje meditacije traju dugo (1 sat do sat i po) u jednom sjedenju. Ne mogu sjediti u Padmasani (Lotosu) više od 40 minuta bez bolova, tako da sam oduvijek meditirao sjedeći na stolici. Naravno, leđa, vrat i glavu držim uspravno. Jesam li ja zbog toga u podređenom položaju u odnosu na budiste koji mogu meditirati jako dugo u Padmasani?!
Talking Heads is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:53.