Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.06.2015., 12:10   #12261
Quote:
novaugradu kaže: Pogledaj post
Neslazem se s time, nijedan internet program te nece dobro ispraviti kao ucitelj. Program na internetu se moze iskljucivo sluziti za to da bi naucio /ponovio / nadogradio vokabular.
Ja preporucijem intenzivne tecajeve u Volkshochschule (pogotovo one u ljetu!!!) nisu tako skupi ali efektivni.
Prošao sam tri takva tečaja, znam što govorim. Ti tečajevi i ne služe za više od B1.

Bitno je da učitelji zna motivirati, a to nije uvijek slučaj.

Postoje napredni tečajevi za dalje, ali oni su dosta skuplji i uvijek se mora plaćati puna cijena tečaja.

Za početnike, Duolingo plus tečajevi na VHS, što više priče uživo, dobitna su kombinacija.

Meni osobno, Duolingo je strašno puno pomogao, i nije istina da se sve zaboravi.
goldietrickz is offline  
Old 02.06.2015., 12:28   #12262
meni je najvise pomoglo aktivno pricanje, pogotovo ako je netko tu ko ce te ispraviti......
novaugradu is offline  
Old 02.06.2015., 12:32   #12263
Quote:
Njezna kaže: Pogledaj post
Ako ikako mozes uskladiti sa poslom kada budes dosao u njemacku idi tamo u Volkshochschule. Dobri i ne skupi kursevi. Ako ides u veci grad mozes birati skoro hoces li 3x tjedno po 3 sata prija podne ili 2x po 1,5 sat navecer ili samo subotom po 4-6 sati itd. Ima Toga puno i pretezno su dobri.
Kod testa se ustanovi koliko znas i po tome ti preporuicuju stupanj.
naravno da planiram ic na tecaj njemackog ako dodjem gore ali cisto zelim sad naucit neke osnove da se znam snac prvih par dana, da mogu uc u trgovinu i rec sto zelim a sto se tice ostalih zivim u malom gradicu i zaista nitko ne daje tecajeve osim puckog ucilista koje je jakooo skupo
chopy is offline  
Old 02.06.2015., 12:37   #12264
Quote:
novaugradu kaže: Pogledaj post
Neslazem se s time, nijedan internet program te nece dobro ispraviti kao ucitelj. Program na internetu se moze iskljucivo sluziti za to da bi naucio /ponovio / nadogradio vokabular.
Ja preporucijem intenzivne tecajeve u Volkshochschule (pogotovo one u ljetu!!!) nisu tako skupi ali efektivni.
To sve stoji samo čovjek je rekao da nema novaca za tečaj od 1000 kuna kod nas. Tako da, ako ne postoji bolje rješenje, dobro je i to. Ja bih rekla da je učenje kombinacija svega - čitanja (jako važno za njemački, pogotovo radi dijeljivih glagola!), slušanja i onda govora. Ali treba doći do neke razine da se može govoriti kako treba. I ovisi naravno, kome za što treba, kakav posao.
Neki recimo rade takav posao (IT) da im čak ni njemački u Njemačkoj nije na prvom mjestu. Jer se radi u firmi u kojoj su uglavnom stranci pa pričaju na engleskom, a ostatak na njemačkom.
Ili radnik na baušteli npr. - ne mora on znati sve točno gramatički niti izgovarati 100% točno jer mu to ne treba.
Funny Queen is offline  
Old 02.06.2015., 12:38   #12265
Quote:
chopy kaže: Pogledaj post
naravno da planiram ic na tecaj njemackog ako dodjem gore ali cisto zelim sad naucit neke osnove da se znam snac prvih par dana, da mogu uc u trgovinu i rec sto zelim a sto se tice ostalih zivim u malom gradicu i zaista nitko ne daje tecajeve osim puckog ucilista koje je jakooo skupo
... sigurno u tom malom gradicu postoje "bivsi" gastarbajteri u mirovini..... Toliko koliko trebas znanja za trgovinu i oni te mogu nauciti koliko god los njihov njemacki bio...........

ili mozda imas nekoga s kime bi se mogao dopisivati na njemacki ?
novaugradu is offline  
Old 02.06.2015., 12:51   #12266
Quote:
Funny Queen kaže: Pogledaj post
(jako važno za njemački, pogotovo radi dijeljivih glagola!)

kada vec cujem "dijeljivi glagoli".......

s takvim "gramatickim" pristupom je stvarno jako tesko nauciti njemacki.
To ti je kao da trcis sumom i trazis najmanji hrast.......tu se mozes samo izgubiti.......
i krivi pristup..........

Sjeti te se kako smo osnovice engleskog poceli uciti. Ne gledajte odma na gramatiku

Na pocetku je vazan onaj osnovni vokabular makar gramaticki pogresan. I vazno je sto vise pricati. To kazem ja koja sam dosla u Njemacku bez znanja i jedne rijeci, danas pricam perfektni Njemacki (sa dijalektom).
Na pocetku je vazno znati kako kupiti kruh u pekari i sta me mora stisnuti da dobijes kartu za tramvaj. I znati pitati u autobusu ako nisi siguran jel vozi na stanicu koju trebas.Vazno je kako pozdraviti kolege na poslu i kako se netkom zahvaliti. Svatko ce vam prijazno odvratiti makar gramatika nije na mjestu. U najgorem slucaju ce te sutit, pa onda vam nitko ni nemoze pomoci, bolje je krivo reci........

Zadnje uređivanje novaugradu : 02.06.2015. at 13:11.
novaugradu is offline  
Old 02.06.2015., 15:40   #12267
Dobar dan!
dali zna netko sta mi moze preporucit i neku opciju ili tarifu za internet.
moja situacija je sljedeca:Ja sam u njemackoj i u 7 mj. dolazim u hrvatsku na odmor pa mi treba na 1 mjesec i koj dan internet. najbolje bi bilo flat ili sto vies gigabajta. Treba mi ili preko sticka na bonove (nezz koliko stick kosta i koliko se placaju bonovi)ili moze isto preko mobitela da kupim karticu i neku opciju da aktiviram pa mogu ono da djelim hotspot to ide isto.a ako ide na stick volio bih da se mogu s mobitelom spojit tj. da se moze bezicno spojit jos minimalno 5 korisnika. ove godine za uskrs sam bio isto u hrv. i koristio sam ovu flat internet za 10 kn od t-com-a
miki1254 is offline  
Old 02.06.2015., 15:47   #12268
U HR koristim Bonbon;cijenom i kvalitetom su dobri a kupnjom bona od 80kn cijena paketa je 50%,bonom od 160kn imaš dva paketa u pola cijene.
JosePerdomo is offline  
Old 02.06.2015., 21:58   #12269
To je preko mobitele preko sim kartice? Dali ima mozda flat pogledo sam malo ima 2,5 gb za 60 kn a 5 gb je 4g brzina koju moj mobitel nema i nema signala u pleternici.bilo bi najbolje ako neko zna dali ima flat ili minimalno 10-20 gb
miki1254 is offline  
Old 02.06.2015., 22:15   #12270
Quote:
chopy kaže: Pogledaj post
novaca za tecaj nemam jer ovdje gdje zivim dodje preko tisucu kuna pa cu ucit preko duolinga cisto da znam izgovorit koju jednostavnu recenicu i da nisam totalni tudum
Meni je ovaj site dobar, postupan je i nakon sto se prijavis, pamti tvoj napredak. Za početak je solidno...

A isto sam si nabavila i ovakve knjige(A1.1 i A1.2 za sad),a eto ima nesto i na netu...
imaju od A1.1 pa nadalje...uz knjigu radnu bilježnicu dođe CD i DVD. Jako su dobre...
Koyotee is offline  
Old 02.06.2015., 22:25   #12271
Halo vidim da netko ima problema kako naucit njemacki. ja sam u njemackoj oko 1,5 godinu i vec znam dosta dobro njemacki.njemacki nije tezak jezik tako da nemas straha. jezik je vrlo logican. treba najprije krenuti od najosnovnijih rijeci kako nekoga pozdravit,zhavalit se,namjernice,predstavit se a onda palako gramatiku najprije najjednostavnije a onda poslje rastavljive glagole ili kako se vec zovu npr.fernsehen i jos vazno je ucit one clanove der ,die, das i modalni glagoli su isto vazni. najlakse se nauci jezik ako imas s kim pricat
miki1254 is offline  
Old 03.06.2015., 00:14   #12272
NHF, ali nekako sumnjam da je tvoj njemački dobar :-)
Naprosto ne vjerujem da za 18 mjeseci možeš nauciti dovoljno riječi da budeš tečan čak i sa nepoznavanjem gramatike.
osibk is offline  
Old 03.06.2015., 09:33   #12273
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Naprosto ne vjerujem da za 18 mjeseci možeš nauciti dovoljno riječi da budeš tečan čak i sa nepoznavanjem gramatike.
Mozes cak i za godinu dana nauciti dobar Njemacki..........
To je sve stvar volje i potrebe....

Ako u slobodno vrijeme moras puno pricati njemacki brze ga naucis nego samo da na poslu pricas.
Ja sam dosla u drustvo gdje i Hrvati izmedju sebe pricaju Njemacki tako da mi nije nista drugo preostalo da ga sto prije naucim.
Nakon 18 mjeseci ostane ti jos onaj strani "dijalekt" ali uglavnom imas dovoljno veliki vokabular i gramaticki si vec na dobrom putu.
Vazno je biti otvoren za jezik i prihvatit da se to jednostavno tako kaze a ne filozofirati o nekim deklinacijama.........
I takodjer se jezik brze nauci ako si na poslu prisiljen komunicirati, naravno da jedan njegovatelj u starackom domu brze nauci jezik nego radnik na gradjevini.
Promatram novopridosle pored mene i pravilo je da oni koji su znali nesto jezika ili su ga brzo naucili puno bolje napreduju i imaju bolja radna mjesta i place nego oni koj to sve "opusteno" geladaju.
To nema ni veze kakvu skolu su zavrsili. Pogotovo ovi sa fakultetom kada stanu filozofirati o gramatici a neznaju ni zapoceti razgovor sa nekime....
novaugradu is offline  
Old 03.06.2015., 10:26   #12274
Quote:
miki1254 kaže: Pogledaj post
Halo vidim da netko ima problema kako naucit njemacki. ja sam u njemackoj oko 1,5 godinu i vec znam dosta dobro njemacki.njemacki nije tezak jezik tako da nemas straha. jezik je vrlo logican. treba najprije krenuti od najosnovnijih rijeci kako nekoga pozdravit,zhavalit se,namjernice,predstavit se a onda palako gramatiku najprije najjednostavnije a onda poslje rastavljive glagole ili kako se vec zovu npr.fernsehen i jos vazno je ucit one clanove der ,die, das i modalni glagoli su isto vazni. najlakse se nauci jezik ako imas s kim pricat
Mortiis is offline  
Old 03.06.2015., 16:15   #12275
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
NHF, ali nekako sumnjam da je tvoj njemački dobar :-)
Naprosto ne vjerujem da za 18 mjeseci možeš nauciti dovoljno riječi da budeš tečan čak i sa nepoznavanjem gramatike.
Jesi siguran da se njemacki ne moze nauciti za 18 mjeseci?

A ja sam ga naucio za 3 mjeseca.

Hoces reci da to nije moguce?
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Old 03.06.2015., 16:53   #12276
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Jesi siguran da se njemacki ne moze nauciti za 18 mjeseci?

A ja sam ga naucio za 3 mjeseca.

Hoces reci da to nije moguce?
to nije moguce

bok ljudi, imam pitanje i bio bih zahvalan ako mi netko moze pomoci

naime, dobio sam nekakav sezonski posao u njemackoj i zena mi je poslala neke papire na koje bih ja trebao lupiti nekakav zig. sad, meni se cini da nase administracije nisu bas identicne, u njihovom slucaju je to nekakav zig od grada/sela. da li je netko mozda bio u slicnoj situaciji i da li zna kam uopce da idem?

hvala
newgerman is offline  
Old 03.06.2015., 20:10   #12277
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Jesi siguran da se njemacki ne moze nauciti za 18 mjeseci?

A ja sam ga naucio za 3 mjeseca.

Hoces reci da to nije moguce?
Naučiti jezik od nule do razine B2 (što ni ne smatram dobrim, nego dovoljno dobrim) u 3mj je poprilično nemoguće, čak i uz aktivno poznavanje više stranih jezika.
osibk is offline  
Old 03.06.2015., 20:50   #12278
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Jesi siguran da se njemacki ne moze nauciti za 18 mjeseci?

A ja sam ga naucio za 3 mjeseca.

Hoces reci da to nije moguce?
Ako se dobro sjećam, ti si bio rekao da si ga naučio. E, sad, koliko se sjećam, ti si od početka radio, je li? I ne samo to, nego si radio s Nijemcima. Po tome, nisi pravilo nego izuzetak jer nisu svi te sreće da imaju dobar posao i da u startu komuniciraju s njima. Na taj si način prisljen hvatati, slušati i usvajaš puno, puno brže. Drugim riječima, jedna lasta ne čini proljeće odnosno za 3 mjeseca ako netko govori tvojim tempom, vjerovatno nauči dovoljno da se može sporazumijevati. Ali to i dalje ne znači da si jezik naučio jer se on uči svaki dan.
Funny Queen is offline  
Old 03.06.2015., 21:33   #12279
...ove rasprave oko jezika su presmjesne. nedavno me poznanica ovdje u domaji pita gdje idemo - ona je tjekom rata zivjela u minhenu - velim pored minhena, mali gradic, nekih 20tak km. jao - da zasto tako daleko? pa velim ja - tu muz ima posao - nekih par m dalje niz ulicu - ali , veli ona - to je selo?! trebali ste negdje u minhenu uzeti. i onako sazalno me pogleda - kao da idem zivjeti u Siriju. nastranu to sto taj "gradić" ima preko 10 000 stanovnika, nekoliko malih i srednjih skola, 5-6 vrtića...još sto čuda. ali nije minhen - selo je. tako i vi oko jezika - neki ljudi brze uče jezike, neki nikako, netko stvarno proprica za 3 mjeseca (mozda ga je godinama pasivno ucio kroz nastavu) netko tek za 3 godine - ako netko uspije u necemu - je li bitno?! naučio. ok. idemo dalje. ja idem na selo. op opp
Koyotee is offline  
Old 03.06.2015., 21:38   #12280
Quote:
Koyotee kaže: Pogledaj post
...ove rasprave oko jezika su presmjesne. nedavno me poznanica ovdje u domaji pita gdje idemo - ona je tjekom rata zivjela u minhenu - velim pored minhena, mali gradic, nekih 20tak km. jao - da zasto tako daleko? pa velim ja - tu muz ima posao - nekih par m dalje niz ulicu - ali , veli ona - to je selo?! trebali ste negdje u minhenu uzeti. i onako sazalno me pogleda - kao da idem zivjeti u Siriju. nastranu to sto taj "gradić" ima preko 10 000 stanovnika, nekoliko malih i srednjih skola, 5-6 vrtića...još sto čuda. ali nije minhen - selo je. tako i vi oko jezika - neki ljudi brze uče jezike, neki nikako, netko stvarno proprica za 3 mjeseca (mozda ga je godinama pasivno ucio kroz nastavu) netko tek za 3 godine - ako netko uspije u necemu - je li bitno?! naučio. ok. idemo dalje. ja idem na selo. op opp
Upravo to sam i ja htjela reći. Isto kao što netko isti komad na klaviru nauči za pol sata, netko drugi muku muči kad mora s dvije ruke svirati istovremeno.
Funny Queen is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:32.